Jump to content

2800 - 3200 Devir Arasında Konsoldan Gelen Cızırtı

sahmelik
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bu ses her devir bandinda mi oluyor yoksa belirli bir devirde mi bu ses geliyor ? Gevşek bir parcanin rezonansa girmesi olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Aracınız nedir öncelikle? Dizelse bu konu çok konuşuldu 3.vites ve üzerinde gaz bırakınca 2700 devire kadar çıt çıt yapar, bu mu ses?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yok ya başlığı değiştirmiştim değişmemiş sorun benzinli aracim 2800-3200 devir arası bostayken yada yolda giderken farketmiyo on kolsldan cızırtı geliyor titreşim gibi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anlaşılan boşta bir cisim var. Çok basit olacak öneri ama başıma geldiği için yazmak istedim, anahtara takılı bir cisim bile bazen böyle bir ses yapabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İşin gerçeği konsolda tıkırtı - cızırtı yapabilecek çok sebep olabilir. Konsolun solundan gelen tıkırtı ile ilgili bir Bülten vardı ama bu ses devir ile alakalı değil aracın çukura felan girdiği durumlar ile alakalıydı mobil olduğum için bulamam şimdi de arayınca bulabilirsiniz. Bunun dışında bazen konsoldaki ekipmanların birbirine teması da cızırtı - tıkırtı yapabiliyor . 2004 Mazda6 aracımda bu gibi yerlere Evo'nun Servis Müdürü Cem ince plastik bantlar yapıştırmış hepsini gidermişti . Belki bir servise göstermek de faydalı olabilir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

uzun yolda  4 - ve 5. viteste  3000 devirde     100-120 ile gidiyorsunuz demek oluyor.  bu hızda tıkırtı da gelebilir çatırtı da  gelebilir.

yaşına modeline bağlı olarak, bazı arabalarda gümbürtü de gelebilir.

öte yandan

siz kendi tanıdığınız bildiğiniz aracınızın  içinde iken,  sürerken,   tıkırtının 1 metre uzağında iken  bu sesin ne olduğunu bulamıyorsunuz , burada insanların  hiç duymadıkları bir sese  yorum yapmasını bekliyorsunuz.   daha arabanın yaşı modeli belli değil, nasıl bir cevap bekliyorsunuz..  

bence konsolun içinde fare var,  hızlanınca sesten korkup  kaçışıyor.  onun tıkırtısı.

hocam al yanına bir şoför..  120 ile giderken çöz kemerini  daya kulağını sağa sola..  eğil kalk ara bul. bu tıkırtı neymiş bize de anlat.   yada istiyosan 3-4 kişi  bir heyet gelelim dinleylim sesi. böyle uzaktan tıkırtı anlaşılmaz..   bazen evde de mutfaktan bir tıkırtı gelir, gidip  ışığı açıp bakmak gerekir..  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

:2funny:  :2funny:  :2funny:

Biraz sert olmuş ufuk hocam ama doğru söze ne demeli. 

http://www.mazdaclubtr.com/topic/16822-mazda3-2000-devirde-titreme-derdim-%C3%A7ilem-bitmedi/

Burada işinize yarayacak bilgiler var. Daha önce yazdığım bir yazıyı alıntılıyorum. 

Bence de motor kulağı(takoz) problemi.

Rezonans diye bir tabir var. Doğada hareket eden her şeyin bir titreşimi vardır. Bu titreşimler birbiriyle çakışınca ortaya rezonans çıkar. Örneğin en yakın örnek; aracın tekerlerinden birinde balans varsa araç belirli bir hızda titrer. Bu hız 75-85 arası olsun araç 120 ile giderken tekerin balansı mı düzeliyor? Tabiki hayır, rezonansa uğramıyor. 80 le giderken rezonansa uğradığı için şasede titreşimi hissediyoruz. Bunun gibi. O motor takozlarının yeri esnekliği öyle gelişi güzel belirlenmez. Altında çok büyük bir mühendislik çalışması var. Şaseye verilen titreşim oranı hangi kulakta ne kadar, Şaseden gelen titreşim tepkileri nelerdir, nerede çakışır, töleranslar, takozda kullanılan malzemenin (Plastik, lastik, yağ vs.) tepkileri vs vs. 2000 devirde bir şekilde rezonans oluşuyor ve aracın içinde deprem oluyor  :D

Öncelikle Motorun sağına soluna bakın titreşimi şaseye iletecek bir bağlantı var mı diye. Özellikle sonradan bağlanan bir LPG hortumu bile anormal titreşim oluşturup ses yapabilir. Aracı sallamaz ama  :D Ondan sonra görebildiğiniz kadar motor kulaklarına bakın ve gerekirse yetkili servise götürün. 

Geçmiş olsun. 

Geçmiş olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konsol cızırtıları genelde biraz bozuk yolda ya da titreşimli çalışan araçlarda Göğüs ile ön cam direklerinin birleştiği Kısımdan gelir. Ben direkleri söküp birleşim yerlerine Keçe kesip yapıştırmıştım. Sonuç harikaydı. Hiçbir tıkırtı cızırtı kalmamıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracim 2010 mazda 3 benzinli Burak beyin dediği bultenden haberim var benim sorunum o şekilde değil çünkü bostaykende yapiyo

uzun yolda 4 - ve 5. viteste 3000 devirde 100-120 ile gidiyorsunuz demek oluyor. bu hızda tıkırtı da gelebilir çatırtı da gelebilir.

yaşına modeline bağlı olarak, bazı arabalarda gümbürtü de gelebilir.

öte yandan

siz kendi tanıdığınız bildiğiniz aracınızın içinde iken, sürerken, tıkırtının 1 metre uzağında iken bu sesin ne olduğunu bulamıyorsunuz , burada insanların hiç duymadıkları bir sese yorum yapmasını bekliyorsunuz. daha arabanın yaşı modeli belli değil, nasıl bir cevap bekliyorsunuz..

bence konsolun içinde fare var, hızlanınca sesten korkup kaçışıyor. onun tıkırtısı.

hocam al yanına bir şoför.. 120 ile giderken çöz kemerini daya kulağını sağa sola.. eğil kalk ara bul. bu tıkırtı neymiş bize de anlat. yada istiyosan 3-4 kişi bir heyet gelelim dinleylim sesi. böyle uzaktan tıkırtı anlaşılmaz.. bazen evde de mutfaktan bir tıkırtı gelir, gidip ışığı açıp bakmak gerekir..

İkinci yada üçüncü mesajimda düzeltme yaptım bostaykende yapiyo diye .yani 100 120 ile gitmekle alakasi yok benzinli olduğunu da yazmıştım altta modelide gözümden kaçmış ne var yani bu kadar sert çıkacak ?
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hakikaten çok ilginç. Hiç karşılaştığım(ız) bir şey değil.

Öncelikle sesi ayrıştırman lazım. Konsoldan mı kaput altından mı geliyor. Konsoldan ise, herşeyi ( torpido ve sol alt taraftaki ufak bölmede ) ne varsa boşaltıp ses devam ediyor mu ona bakıp Ufuk'un da dediği gibi yanında bir kişi ile araman gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...