alifahrialtuneli

1998 MPV 3,0 V-6 Yakıt Tüketimi..

10 Mart 2015'te Giresun'dan 164.000 milde bulunan bir Mazda MPV 3,0 V-6 motorlu (koldan) Otomatik ve üzerinde Atiker LPG mevcut olarak aldım. Birkaç küçük sorunu var; --arka tekerlerdeki körüklere hava basan kompresörü yok, atmışlar, buldum koyduracağım, vs.. Ama bir konu var ki, beni epeyce düşündürüyor, yakıt tüketimi.. Giresun'dan İstanbul'a tam anlayamadım, 90 km/h'ı geçmeden geldim ve % 15 civarında yaktı gibi geldi.. İstanbul'da Avcılar--İkitelli civarında 3. depoyu bitirdim, 25,5--26,3 litre/100 km tüketimi var.. Çoook yüksek. Ben daha önce Opel Frontera 3,2 V-6 Otomatik kullanmıştım, yine Avcılar--Perpa arasında ve İstanbul içinde, % 17,35 ortalama yakıyordu.. Bu araç 205 HP gücünde ve torku da çok daha yüksek bir araçtı. O bu kadar yakıyorsa, MPV'nin % 16'dan fazla LPG yakmaması lazım diye düşünüyorum. Ama ne olursa olsun isterse 18 veya 20 yaksın, yine de % 26,3 yakışa kimse normal diyemez herhalde. Bu nerelerden kaynaklanabilir, hangi sırayla nereleri incelettirip, düzelttirmem lazım. Herkese iyi günler.. Ali Fahri Altuneli Avcılar--İstanbul. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

% den kasıt nedir tam anlaşılmıyor 26 Lt/100 km terimini anlarım ama Yakıt tüketiminde % kullanıldığını hiç görmedim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

% işaretinden kasıt  lt / 100 km

Amerikan arabaları yakmayı severler ama yinede banada yüksek geldi. Amerikadaki kullanıcılardan bu konuda bilgi alıp kıyaslamak daha mantıklı bence

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba, 1 arkadaş bana yanıt vermiş. 26 litre/100 km'nin bir başka ifadesi % 26 yakıyordur. Yaygın kullanıla 1.si olabilir, ama matematik, Türkçe ifade olarak da doğrudur. Örneğin Bulgaristan'da ne kadar yakıyor derken "kolku na sto" diye sorarlar. "Yüzde kaç yakıyor" demektir. Yanıtı da örn. % 10 ise, "deset na sto" dur, başka bir ülkeden örneği daha geniş olsun diye verdim.. Gelelim benim duruma, tşk. ben ABD'nin tüketim rakamlarına bakıyorum, böyle rakamlar tabii ki yok. Ama ben ABD'den rakamlar değil, bu arabadan, yada en azından bu motoru kullanan birilerinden tüketim değerleri ve fikir almak istiyorum. Bendeki fikir 3,2 V-6 otomatik Frontera'nın % 17 yaktığı, bunu bizzat ve İstanbul'da 6 ay boyunca ölçtüm. Şimdi gelelim 2. kısıma; bu arabadaki bu çok yüksek tüketim nerelerden kaynaklanabilir ve nasıl önlenebilir/standarda getirilebilir.? Bunlarla ilgili katkı-bilgi bekliyorum..  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Başka ülkelerden örnek istemiyorum derken başka ülkelerden örnek ile konuyu açıklamaya çalışıyorsunuz.

Türkiye'de % kullanılmaz 100 km de 26 Lt yakıyor denir. Bence Bulgaristana değil Türkiye'ye alışmalısınız anlaşılabilmek için.

Konunun ikinci kısmına geleyim, Türkiye'de bu araç çok az satıldı. Hatta net söyliyeyim 9 senedir sitede bu araca sahip olduğunu belirten tek kişisiniz bu sebeple bu araç hakkında gerçek kullanıcı bilgisi bulmanız kolay değil ama 2.0 bir Mazda6'nın 10 - 12 Lt yaktığı düşünüldüğünde bu sarfiyat çok fazla. Bu da araçta ciddi bir kontrole ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Yanma odasında bir kaçak, ateşlemede bir kaçak veya problem, hareket organlarında bir sorun , bunların hepsi yüksek tüketime sebep olabilir. İyi bir usta'ya göstermenizde fayda var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Teşekkürler, 2000 Motorlu bir Mazda 6 derken eski 626'yı mı kastediyorsunuz anlayamadım. O ise şayet, 2000 motorlu ve karbüratörlü Toyota Corona 1991 model % 9,75 litre yakardı. 6 denilen araba 626 bile olsa, bunun gibi olması lazım, yeni bir enjeksiyonlu araba ise % 7 civarında yakması lazım, şehir içi şehir dışı ortalaması olarak. Bunlar fabrika verileri olarak değil, Toyota benim uzun yılların kullanım sonucudur, normal kullanımla, sert kullanımla değil.. Bu örnek, benim aracı anlayabilmek için doğru bir örnek değil, doğru örnek Opel Frontera 3,2 V-6 otomatik, o da % 17 yakıyordu. Ben bu siteye yazarak, bu tip bir arabayı kullanmış olan, şu anda sahip olan veya bu arabayla ilgili de deneyimi olan birileri ile görüşmeyi ümid ediyorum, yoksa el yordamıyla tüketimi bulmak benim için de zor değil, % 17 Frontera örneği de önümde duruyor zaten.. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mazda6 2003 yılında çıktı o sebeple Mazda6 derken Mazda6 yı kasdediyorum 626 değil..

Yukarıda bahsettiğim 12 Lt değeri 2.0 4 ileri şanzıman otomatik bir aracın tamamen şehir için değeri. 3.0 araç hadi diyelim %50 fazla olsun 18 olur maksimum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet, tam doğru rakamı bulduk aşağı yukarı.. Azamii % 18; yani % 15--16,5 civarı benim tahminim. Çünkü 205 HP Frontera ile ben aynı koşullarda % 17 yakıyordum, Avcılar'dan -- Perpa'ya ve İstanbul için yada kenarı.. Bu ondan daha düşük beygiri ve torku olan bir motor olduğuna göre 1-2 litre daha az yakması lazım diye düşünüyorum.. % 15--16 civarı gibi.. Şimdi, adım adım sistemi denetlettireceğim ve herhalde yoluna girer..  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.