Suleyman_46

Motor kaputundaki sinir bozucu Taş izlerini çözme düşüncem

Siyah arabaya binmek zor iş vallahi. Kaprisli bir hatunu taşımak gibi :) Neyse kaputta ufak taş izlerini rütuşladım fakat hoş durmuyor. Benim düşüncem de şu: reklamcılardan siyah folyo alıp, şeffaf koruma folyoları gibi ön tarafı kaplamak. Daha önce gitarımda denemiştim ve 3-4 sene en ufak bir kalkma falan olmadan korudu gitarımın yüzeyini. Aynı şeyi kaput için yapmayı düşünüyorum. Ama bütünüyle kaplamak mantıklı gelmiyor. Sadece kaput için değil, kapıların çok temas eden yan taraflarında oluşan küçük izler de canımı çok sıkıyor ve folyoyla ince bir şerit halinde kaplamayı düşünüyorum. Sonuçta renk aynı renk. Sizce nasıl bir fikir? Boyaya herhangi bir zararı ya da etkisi olur mu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu iyi bir şey olsa araba üreticileri arabaları folyaya sarıp satarlardı. Boya görünmeyecekse hatta arabaları boyamaya da gerek kalmazdı :)

Bence berbat bir fikir ama tabi siz bilirsiniz...

EMRbrc2144 ve Suleyman_46 bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kendiniz hava almadan kaplayabilecekseniz, profesyonel araç kaplama malzemeleri var onları tercih edin. (Taksilerin çoğu sarı renk kaplamadır). Eğer kendiniz yapamazsanız da (yapmanız çok zor) yine bu işi profesyonel yapan yerler var.

Suleyman_46 bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu iyi bir şey olsa araba üreticileri arabaları folyaya sarıp satarlardı. Boya görünmeyecekse hatta arabaları boyamaya da gerek kalmazdı  :)

Bence berbat bir fikir ama tabi siz bilirsiniz...

Teşekkür ederim düşünceleriniz icin. Ama sizin soyledikleriniz de bana cok mantikli gelmedi. Sizin mantığa göre cep telefonlarina da ekran koruyucu yapmayalim. Uretici düşünsün diyelim. Ama maalesef biz bir onlem almazsak ekran ciziliyor. Ureticiler de düşünmüyor bunlari. Kaldi ki arabanin boyasını korusun diye ya da renk değişimi icin folyo kaplanmasi gitgide yaygınlaşıyor

EMRbrc2144 bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Taş izlerine rötuş yapınca oluşabilecek kabarık yüzey kaplamada da sırıtabilir diye düşünüyorum. Bir de renk ne kadar tutar şüpheliyim zira tümünü kaplasanız öyle bir sorun olmaz ama bir kısmı deyince bu ihtimal bana hiç uzak gelmiyor

Suleyman_46 bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Haklisiniz. Ufak bir deneme yapip bakariz. Sonuçta hoşumuza gitmezse kolayca sokulebilir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet ufak bir alanda yapılacak deneme şüpheleri giderir ;) bizimle de paylaşırsanız fikrimiz de olur :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sizin soyledikleriniz de bana cok mantikli gelmedi. Sizin mantığa göre cep telefonlarina da ekran koruyucu yapmayalim. Uretici düşünsün diyelim. Ama maalesef biz bir onlem almazsak ekran ciziliyor. 

Bu durumda arabayı daha farklı kaplamakta mümkün. Maksat boya çizilmesin hatta araba üşümesin :))

post-8856-0-77703400-1430243673_thumb.jp

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Folyonun üstüne taş gelince, folyo yırtıliyor, basınçli yıkama da o küçücük yirtikları büyütebiliyor. Yakindan nahoş bir görüntüye sebebiyet verebiliyor

Suleyman_46 bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu durumda arabayı daha farklı kaplamakta mümkün. Maksat boya çizilmesin hatta araba üşümesin :))

Tesekkurler dogrudur

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

kaputta ve sol ön kapıda 1 cm kadar koruma amaçlı folyo yaptım. Bazı yerlerde çuvalladım ama fena olmadı. buyrun ilk denemeler;

post-9427-0-63281700-1430658396_thumb.jp

post-9427-0-63475800-1430658397_thumb.jp

post-9427-0-15799300-1430658399_thumb.jp

post-9427-0-18129500-1430658400_thumb.jp

post-9427-0-22256900-1430658440_thumb.jp

post-9427-0-16228000-1430658441_thumb.jp

post-9427-0-98699500-1430658441_thumb.jp

post-9427-0-75326100-1430658442_thumb.jp

post-9427-0-59135600-1430658443_thumb.jp

post-9427-0-58239100-1430658542_thumb.jp

post-9427-0-49730600-1430658543_thumb.jp

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet, hiç de fena görünmüyor. Parlaklığı alıp yansımayı engellemiş gördüğüm kadarı ile. Şeffaf değil mi ?

Suleyman_46 bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

şeffaf değil. siyah renk folyo. reklamcıların kullandığı folyolardan. Şeffaf olsa o izler yine görünür diye düşündüm. daha profesyonel folyolar vardır elbet ama bunu denemek istedim :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Anladım, görünen renkten dolayı bir sıkıntı olmayacak gibi. Gerçekte de bu kadar yakın mı renk uyumu ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

iki adım uzaktan bakınca hiç farkedilmiyor. Fotograflarda biraz daha belirginleşmiş renk farkı. özellikle cila yaptıktan sonra uyguladım ki olabilecek en büyük farkı görelim. Zaman içinde daha da farkedilmez olur diye düşünüyorum. Kaputta asıl düşündüğüm büyük uygulama yaptığımda daha net fikir verecektir diye düşünüyorum  O0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bence güzel olmuş. kesimleri daha düzgün olsa hiç fark edilmez.  ayrıca otomobil üreticileri de bazı yerlere şeffaf folyo uyguluyor. özellikle arka kapı çamurluk arasındaki bölgede.

Suleyman_46 bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.