godless commie

Makale : Dizel Motorlu Otomobil Kullanıcılarına Naçizane Tavsiyelerim

abi dizellerin yüksek devirli kullanılma adeti eski nesil dizel motorların mazot kalındır çabuk yanmaz çok basmadan vites atarsan yakıtı çiğ atar prensibiyle toplumda kabul gördüğü için özellıkle belli bir yaş üstü insanlar o sekil kullanıyor..bnse öle olmadıgını 2-3 sene önce öğrendim babamda hep öyle derdi bnde babadan duydugum içşn hiç sorgulamadım birgün arkadas sohbetınde herkez tersını söyledi arastırdım ve onlar haklı çıktı o zaman anladım ki devir değişmiş)))

Gökhan bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Dizel motor ile Mazda 5 aracımda tanıştım.  Daha önce kullanmışlığım var fakat uzun soluklu ve kendi aracım olması sebebiyle dizel motor kulllanımını biraz araştırdım. Maalesef herkes yüksek devirlerde kullanmamı tavsiye etti. Öyle olsa da ben yinede 2000-2500 devir aralığında kullanıyordum. Makaleyi okuduğumda doğru yolda olduğuma sevindim. 

 

Kullanım ile bana anlatılan birkaç ayrıntının doğruluğunu teyit etmek açısından aşağıdaki konularda bilgisi olan arkadaşlar cevap verirlerse sevinirim.

 

  • İlk çalıştırmada kesinlikle bir müddet ( 2-3 dakika ) beklenmek zorunluluğu doğrumudur? ( bundaki amaç motoru ısıtmak için değilde turbonun yağlanması gerektiği söylendi)
  • Aynı şekilde motoru stop ederkende 1-2 dakika beklenmesi gerektiği doğrumudur? ( amaç yine turbonun yağlanması dediler )
Mehmet Özdemir bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

söylediklerinizi birçok kez duydum ve okudum irtek 2-3 dakıka fazla 20-30 sanıye yeterli gibi bir kanı olusmustu okuduklarımdan dolayı tabi bilen cevaplarsa daha iyi olur

SeymeN67 bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Peki benzinli ve lpg li araçlar nasıl kullanılmalıdır

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Böcek :

Peki benzinli ve lpg li araçlar nasıl kullanılmalıdır

forumda çokça yazıldı ilgili bölümlere. 4bin devri geçmeden kullanılmalı lpgli motor. zira lpg benzine göre 4bin devir sonrası daha uzun yanar ve 4bin deveir sonrası egzos zamanında lpg yanmaya devam ederken egzos subaplarından atılır ve buda uzun vadede subap yanması denilen olguya sebep olur. benzinli motorda ise istenildiği gibi. yeter ki motor soğukken, ısınmamışken yüksek devir çevrilmesin.

Mehmet Özdemir bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Sıcakken benzinde ver ayarı ozaman öylemi :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Daha bu akşam yayan alışverişe giderken yokuş yukarı yolda bir minivan çok devirli kalkış yaptı pis dizel kokusu gelince burnumu kapadım biraz yürüdükten sonra  nefes alayım dedim ancak tabi dizelin hızlanması da yavaş olduğu için hala dizel kokusu geliyordu. Dizelde yüksek devir motorun kendisi kadar etrafa da rahatsızlık veriyor. Yüksek devir ve hızlanma hevesini tatmin etmek istiyorsan git benzinli araç al.

Mehmet Özdemir, Böcek ve Mutlu Tekir bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.