Jump to content

91 Mazda 626 Motor Yağ Yakma Sorunu

Mursel_Balci
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba Arkadaşlar.

Aracımı aldığımdan beri motor yağ eksiltiyordu.

Ölçümlerime göre yaklaşık 1000 -1500 kilometrede 1 litre kadar eksiltiyor.

Motorda herhangi bir yatak vurma sesi veya anormal bir durum yok.

Sadece yağ eksiltiyor. Ciddi bir yağ kaçağı gibi bir durumda yok.

Hafif yağ terlemeleri mevcut.

Yani motor yağ yakıyor. mavi duman ve eksozda yağ kokusu da mevcut.

ben yaklaşık 2 senedir bu şekilde kullanıyorum.

Sürekli gittiğim yüksel ustaya da durumu anlattım.

Bizim motorların kolay kolay arıza çıkarmadığını büyük ihtimalle segmanla kurtarılacağını ama motor açılmadan da kesin bir şey söylenmez dedi.

Eğer segmanla olursa

Büyük ihtimalle subap lastikleri değiştirilecek subaplar ve üst kapak kontrol edilecek.

Alt kısımda piston segmanları ve kol yatakları değişir.

bunun masrafı da 800-1000 civarı tutuyor.

Eğer komple motor olursa en az 2-2,5 arası fiyat aldım.

Bu aralar yaptırmayı düşünüyorum.

Bu konuda bilgisi olanlardan da yardım bekliyorum. Hazır açılmışken şunları da yaptır ya da şu parçaları kullan vs tarzında dikkat etmem gerek noktalar nelerdir.

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araçtada bazı ustalar motorda üfleme olduğu için ve yüksek hızı sağır olduğu için motor rektefiye etmemi tavsiye ettiler... Ama bana verdikleri fiyat 3000 TL civarıydı. 800-1000 TL bana fiyat çıkarsalardı motor için valla o gün bırakırdım yapsınlar diye... Bende lakin vuruntulu çalışmada var, sübap sesi de var... Bana 2500-3000 TL civarı değince ustalar, korktum ben yaptırmadım ama senin mazdaya değer ... bence :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mürsel bey merhaba,

Kopmresyon testi yaptırdınız mı ?

Bence çok uzun zaman daha kullanmayı düşünmüyorsanız motor yaptırmayın derim.

Çünkü motor açılınca bu yaştaki arabaya göre normal olan bazı sorunlar elbette çıkar ve bunları tam yaptırmadan keyif almanız pek olası değil,subaplar ve subap kayıtlarını değiştirmeniz gerekecek buda ekstra masraf yani ust kapak rektifiyeciye gidecek sonra gerek olursa devirdaim yağ pompası değişmesi gerekir üst kapak taşlanır conta yağ antrifiriz işçilik derken gene 2500 ü rahatça bulursunuz

bu parayı arabayı satıp üstüne ilave etseniz daha iyi bir mazda alabilirsiniz .

Bu benim fikrim benim aracım da yağ yakıyor segman istiyor ama ses vuruntu yok o yüzden hala biniyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sn Mürsel_Balcı, öncelikle aracınızı çok sevdiğinizi ve ne kadar özendiğinizi bilerek derim ki eğer motoru indirecekseniz, gerekeni yapın, uzun vadede sorun çıkarmadan  binmek için zaten değişmesi gereken parçaların değişmesi gerekecektir.

Motorda en önemli işlemlerden biri taşlama yani rektefiye işlemleridir, ustanız çok iyi olmalıdır, takacağınız parçalar yan sanayi olsa bile tamirciler nezdin de kabul görmüş markaların parçalarını kullanınız, kullanacağınız conta ,keçe  ve kayış takımını özellikle yetkili servisten orjinal alınız.

Bizim sanayilerdeki  mantık,  açmışken hepsini sıfırlayalım mantığıdır, böle davranmakla ustalar kendilerini de ,emeklerini de sağlama almak isteyeceklerdir. Ama ben böle düşünmemekteyim şahsen değişmesi mecburi ve uyumsuzluk göstermeyecek orjinal parçaların değişmesinin doğru olmadığını düşünmekteyim.

Motorda bir sorun yok ise ve bütçe kısıtlı ise sadece sübap bakımı ve taşlaması ve segman değişimini denemelisiniz, ama gerçekler motor söküldükten sonra ortaya çıkacaktır.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araçtada bazı ustalar motorda üfleme olduğu için ve yüksek hızı sağır olduğu için motor rektefiye etmemi tavsiye ettiler... Ama bana verdikleri fiyat 3000 TL civarıydı. 800-1000 TL bana fiyat çıkarsalardı motor için valla o gün bırakırdım yapsınlar diye... Bende lakin vuruntulu çalışmada var, sübap sesi de var... Bana 2500-3000 TL civarı değince ustalar, korktum ben yaptırmadım ama senin mazdaya değer ... bence :)

800-1000 tl dediğim segman için istenen para. yani motor komple sökülmüyor. üst kapak sökülüp rektefiyeciye gidiyor. alttan yağ karteri sökülüp pistonlar çıkarılıyor segmanları değiştiriliyor. komple motor olursa 2,5-3 arası bir fiyat çıkıyor.

Mürsel bey merhaba,

Kopmresyon testi yaptırdınız mı ?

Bence çok uzun zaman daha kullanmayı düşünmüyorsanız motor yaptırmayın derim.

Çünkü motor açılınca bu yaştaki arabaya göre normal olan bazı sorunlar elbette çıkar ve bunları tam yaptırmadan keyif almanız pek olası değil,subaplar ve subap kayıtlarını değiştirmeniz gerekecek buda ekstra masraf yani ust kapak rektifiyeciye gidecek sonra gerek olursa devirdaim yağ pompası değişmesi gerekir üst kapak taşlanır conta yağ antrifiriz işçilik derken gene 2500 ü rahatça bulursunuz

bu parayı arabayı satıp üstüne ilave etseniz daha iyi bir mazda alabilirsiniz .

Bu benim fikrim benim aracım da yağ yakıyor segman istiyor ama ses vuruntu yok o yüzden hala biniyorum.

Kompresyon testi yaptırmadım. yaptırmayı düşünüyorum.

en fazla 1 yıl daha kullanırım sanırım. (eğer bu süreçte ev alırsam daha uzun süre de kullanabilirim) ben aslında ev almak için eski aracımı satıp bunu almıştım. yani idare etsin mantığıyla. fakat araçtan memnun kalınca bu kadar kullandım.

motor açılmadan bişey denemez ama ustanın tahmini segmanla kurtaracağı yönünde yani bizim araçlar alt kısmı kolay kolay bozmaz diyor.

üst kapak her halükarda rektefiyeciye gidecek. sübap lastikleri değiştirilip subaplar kontrol edilecek.

gerekirse değişecek ama zaten 8 subap var yani masrafı çok olmuyor.

devirdaim pahalı değil yağ pompası ne kadar bilmiyorum. üst kapak yüzeyinde sıkıntı çıkacağını sanmıyorum ama yine de kontrol edilir gerekirse taşlanır.

alt kısımdanda piston yatakları ve segmanlar değişirse 1000 lira civarına çıkıyor zaten.

eğer blokta sorun çıkarsa o zaman komple motor yapılır açıkçası bu benim işime pek gelmiyor. yani aslında üst kapağı söktürüp durumuna bakmak istiyorum. 1000 lira civarına segmanla kurtarırsa ki büyük ihtimalle kurtarır deniyor yaptırmak istiyorum.

Sn Mürsel_Balcı, öncelikle aracınızı çok sevdiğinizi ve ne kadar özendiğinizi bilerek derim ki eğer motoru indirecekseniz, gerekeni yapın, uzun vadede sorun çıkarmadan  binmek için zaten değişmesi gereken parçaların değişmesi gerekecektir.

Motorda en önemli işlemlerden biri taşlama yani rektefiye işlemleridir, ustanız çok iyi olmalıdır, takacağınız parçalar yan sanayi olsa bile tamirciler nezdin de kabul görmüş markaların parçalarını kullanınız, kullanacağınız conta ,keçe  ve kayış takımını özellikle yetkili servisten orjinal alınız.

Bizim sanayilerdeki  mantık,  açmışken hepsini sıfırlayalım mantığıdır, böle davranmakla ustalar kendilerini de ,emeklerini de sağlama almak isteyeceklerdir. Ama ben böle düşünmemekteyim şahsen değişmesi mecburi ve uyumsuzluk göstermeyecek orjinal parçaların değişmesinin doğru olmadığını düşünmekteyim.

Motorda bir sorun yok ise ve bütçe kısıtlı ise sadece sübap bakımı ve taşlaması ve segman değişimini denemelisiniz, ama gerçekler motor söküldükten sonra ortaya çıkacaktır.

Kolay gelsin.

ustadan yana şüphem yok. mazdaları ezbere bilen zamanında mazda yetkili servisinde çalışıp kendi yerini açan birisi. açıkçası parça konusunda bulabilirsem japon malı tercih ediyorum.

ben açıkçası orjinal parça görevini yerine getiriyorsa değişmemesi taraftarıyım. bu konuda hemfikiriz.

bakalım açılınca ortaya çıkacak ama inşallah segmanla kurtarırım.

hocam subap lastiklerini ve silindir kapak contasını kesinlikle orjinal alın.sizin yeriniz nerede hocam

ben ikitelli civarındayım. orjinal servisten temin edebilirim sanırım. fiyat konusunda bilgisi olan var mı acaba? orjinal olmazsa bile japon malı bulmaya çalışacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

800-1000 tl dediğim segman için istenen para. yani motor komple sökülmüyor. üst kapak sökülüp rektefiyeciye gidiyor. alttan yağ karteri sökülüp pistonlar çıkarılıyor segmanları değiştiriliyor. komple motor olursa 2,5-3 arası bir fiyat çıkıyor.

Kompresyon testi yaptırmadım. yaptırmayı düşünüyorum.

en fazla 1 yıl daha kullanırım sanırım. (eğer bu süreçte ev alırsam daha uzun süre de kullanabilirim) ben aslında ev almak için eski aracımı satıp bunu almıştım. yani idare etsin mantığıyla. fakat araçtan memnun kalınca bu kadar kullandım.

motor açılmadan bişey denemez ama ustanın tahmini segmanla kurtaracağı yönünde yani bizim araçlar alt kısmı kolay kolay bozmaz diyor.

üst kapak her halükarda rektefiyeciye gidecek. sübap lastikleri değiştirilip subaplar kontrol edilecek.

gerekirse değişecek ama zaten 8 subap var yani masrafı çok olmuyor.

devirdaim pahalı değil yağ pompası ne kadar bilmiyorum. üst kapak yüzeyinde sıkıntı çıkacağını sanmıyorum ama yine de kontrol edilir gerekirse taşlanır.

alt kısımdanda piston yatakları ve segmanlar değişirse 1000 lira civarına çıkıyor zaten.

eğer blokta sorun çıkarsa o zaman komple motor yapılır açıkçası bu benim işime pek gelmiyor. yani aslında üst kapağı söktürüp durumuna bakmak istiyorum. 1000 lira civarına segmanla kurtarırsa ki büyük ihtimalle kurtarır deniyor yaptırmak istiyorum.

ustadan yana şüphem yok. mazdaları ezbere bilen zamanında mazda yetkili servisinde çalışıp kendi yerini açan birisi. açıkçası parça konusunda bulabilirsem japon malı tercih ediyorum.

ben açıkçası orjinal parça görevini yerine getiriyorsa değişmemesi taraftarıyım. bu konuda hemfikiriz.

bakalım açılınca ortaya çıkacak ama inşallah segmanla kurtarırım.

ben ikitelli civarındayım. orjinal servisten temin edebilirim sanırım. fiyat konusunda bilgisi olan var mı acaba? orjinal olmazsa bile japon malı bulmaya çalışacağım.

hocam sadece silidir kapak contası ve subap lastiklerini dediğim gibi sadece servisten alın.ben japon malı taktım motor yaptırırken , 2-3 ay sonra subap lastiklerinden dolayı üfleme yapmaya başladı.mazda yan sanayi lastik sevmiyor.komple rektifiyeye girerseniz bilgi verin parça konusunda yardımcı olayım.ben japon grubu yedek parça toptancısıyım. yönlendireceğim yerler olabilir parça konusunda. bu arada silindirlerde aşınma varsa bloğunda rektefiye edilmesi gerekiyor.gömlek isteyebilir yada bir üst ölçüye honlanması gerekebilir.silindir kapağı bir kaç kere taşlandıysa kurtarmayabilir. bor power tarzı ürünler denediniz mi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hocam sadece silidir kapak contası ve subap lastiklerini dediğim gibi sadece servisten alın.ben japon malı taktım motor yaptırırken , 2-3 ay sonra subap lastiklerinden dolayı üfleme yapmaya başladı.mazda yan sanayi lastik sevmiyor.komple rektifiyeye girerseniz bilgi verin parça konusunda yardımcı olayım.ben japon grubu yedek parça toptancısıyım. yönlendireceğim yerler olabilir parça konusunda. bu arada silindirlerde aşınma varsa bloğunda rektefiye edilmesi gerekiyor.gömlek isteyebilir yada bir üst ölçüye honlanması gerekebilir.silindir kapağı bir kaç kere taşlandıysa kurtarmayabilir. bor power tarzı ürünler denediniz mi

silindir kapağını 200 binde değiştirmişler niye değiştiğini de bilmiyorum hararet yaptırmış olabilirler. araç zaten 200 bine kadar tek kişi tarafından kullanılmış ve sürekli yetkili serviste bakımları yapılmış. şu an araç 285 binde 249 binde ben aldım aldığımdan beri yaklaşık iki yıldır aynı şekilde 1000-1500 km arası 1 litre yağ eksiltiyor. tüm bakım kitapçıkları kilometre bilgileri nelerin değiştiği vs hepsi kayıtlı. blokta sorun çıkarsa zaten iş komple motora giriyor. umarım segmanla kurtarırız. ustanın tahmini bu araçların bloklarında pek soruna rastlamadığı yönünde tabii belli olmaz. motor açılıp bakılacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dün bende arabayı Mazda ustasına bıraktım, bu forumun tavsiye ettiği ustaya, karbüratör sorunluydu, çözdüler... Ama ustanın dediği başka masraf edecek bir şey yok bu şekilde bin , bir müddet sonra rektefiye yapalım motorunu, üfleme, vuruntulu çalışma ve sübap sesi var dedi. Zaten 270 bin km civarında araç... Ama 3000 TL'yi gözden çıkar dedi... Acaba satıp, 3000 koyup üst model mi alsam bilemedim.. Ama bunu satsam edeceği 9-10 bin tl üstüne koy 3 bin = 12-13 bin TL ederki, o fiyata da alacağın araba meçhul.... :( :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun Mürsel abi 10/60 yağı hic denediniz mi ?Yağ yakımını vs azaltıyor diyorlar forumlarda. Bence aracinizda kapak açıldıktan sonra lastikten olduğu anlaşılacak fazla masraf etmeden tekrar huzurla keyfini sureceksiniz. Bu tür durumlar insani.çok soğutuyor arabadan umarim en hayırlısı olur ve mazdadan kopmazsiniz.

Ayrıca bu fiyat civarinda başka araba yok olanlarda ortada tekrardan geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağın viskositesinin değişmesi belki çok az etki eder ama abartıldığı kadar değil, şehir efsanesi gibi bişey.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kompresyon testi yapıldı. 3. Pistonda hiç kompresyon yok. 4. İse düşük kompresyon var. Motoru soktuk segman kurtarmıyor maalesef alt kısımda aşınma çok. Komple motor yaptiriyorum. :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağın kalın olup olmama durumu ve kullanılacağı aralık, iklim şartlarına göre değişir, böle olunca da durum farklı bir boyut kazanacaktır.

Çok geçmiş olsun Sn Mursel Balcı, kolaylıklar dilerim. Fotoları yüklersen görmüş oluruz ve  fikir beyan edebiliriz.

Komple motor yaptırmak maliyetli olacaktır belki ama, zaten siz aracınızı yeniden restore ettiniz, hal böle olunca motorunda sıfır olması yakışanıdır bence. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun Mürsel abi ayricada hayırlı olsun omurluk araç olucak Insallah

Gelişmeleri paylaşmayı unutma abi öğrenelim bizde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun mürsel abi. 

Eğer mümkünse araca gömlek geçirme. O kilometrede muhtemelen orijinal pisonlarıdır. 0.25 e açsınlar ve pistonları değiştir. Ve eğer mümkünse piston ve segmanlar 1. kalite olsun. Bunun dışında subap contaları ve üst kapak contası çok önemli. Geri kalanı da önemli ama bunlar kadar değil. Orta düzey bir sanayide halledilir. 

Gömlek meselesini şöyle açıklayayım. Eğer kaliteli bir gömlek geçirmezseniz araç mahvolur. Demirin sertliğini bir ton etken değiştiriyor. (karbon oranı, dağılımı vs vs.) Bizim araçların blokları kaliteli bir çelikten imal edilmiş ki çok sağlam. Yeni geçireceğiniz gömlek döküm üzerine torna işlemesidir. Ne zaman yamulacağı belli olmaz. Eski tornacılar demiri işlemeden önce dama atar bir yaz bir kış gördükten demirin yapıları (structure) birbiri üzerine oturur ondan sonra işlerlermiş. Takılan gömlek kaliteli bir çelikten üretilmediyse pistonun sıcaklık gördüğünde ovalleşmeyeceğini kimse garanti edemez. 

Üst kapak contası değiştiği sırada mutlaka hararet yemiştir yoksa motora hiçbirşey olmazdı. Sıcaklık ve sürtünme bloğun baş düşmanı. Allah sabır versin abi. Eğer düzgün yapılırsa sen kullanırsan 500k-600k kafan rahat eder. Hiçbirşey olmaz. 

Gelişmeleri takip ediyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...