Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Kabin Polen Filtresi Değişimi

Mutlu Tekir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Forumda detaylı bir bilgiye ulaşamadığımdan, kendim anlatmak istedim.

Mazda-Mazda3-HVAC-Cabin-Air-Filters-Repl

Öncelikle bu filtrenin kapağını bulmam 3 günümü aldı. 3-4 gün evvel ilk denememde, kabin filtresi kapağının gerisindeki ısı değiştirici bölümün kapağını söktüm, haliyle hiçbir şeyi çıkartamadım. Ertesi günü ikinci denememde ise kabin filtresi kapağını değil sensörün olduğu kısmı çıkardım, haliyle yine filtreleri çıkartamadım.

Bu aşamada ise Mazda"yı yapan mühendislere sevgi ve saygılarımı iletip durdum. Eğilmeme rağmen gözlüklü olduğumdan görmekte zorlandığım bir kısma böyle bir mantıksızlık yapacaklarına torpidoyu çıkartarak kolayca değişim imkanı olsa çok daha harika olurdu.

Belki de yıllardır değişmemiş olan kabin filtresi aşırı derecede kirlenmişti. Bu noktada bolca ıslak mendil kullandım. Önce parçacıkları ıslak mendille aldım, sonra da diş fırçasının ucuna ıslak mendil dolayıp ısı değiştiricideki kirleri görmeden erişmeye çalışarak almaya çalıştım. Erişmesi güç bir noktada olduğundan çok fazla efor sarfettim. 2 saat neredeyse bu kirleri temizlemeye çalıştım. Sürekli böcek parçası olduğunu düşündüğüm küçük küçük şeyler gelmeye devam etti. Parçacıklar bittiği anda işlemi bitirdim.

Sonrasında hepsiburadadan aldığım klima temizleyici köpüğü her tarafa bolca sıkarak devam ettim. Öncelikli olarak hava filtresinin oradaki ve hemen berisindeki ısı değiştiricilerin oraya, sonra da hava kanallarına sıktım, ve klima açık, iç sirkülasyon açık şekilde aracı çalışır halde 10 dakika bekledim. 10 dakika sonra ise işlemi tekrarladım ve ayak ve ön camdan üfleyecek şekilde ayarlayarak 10 dakika daha bekledim. Ardından ise tüm kapıları açıp  dışarıdan hava alacak şekilde ayarlayıp 5-10 dakika kadar daha bekledikten sonra klima temizlik işlemini sonlandırdım.

En son ise orta konsoldaki küllük ve bardaklık haznesinin olduğu bölümü çıkartıp içini temizledim. Daha sonra da içerisine bir şey düşmesini engellemek  için de bolca gazete ile o kısmı kapattım. Bu arada Toyota-Mazda kardeşliği ise dikkatimden kaçmadı. Ayrıca da Mazda'nın kalitesi de belli oluyor. Tüm tırnaklara ve trimlerin köşelerine kumaşımsı bir parça koyulmuş, trim sesini engellemek için harika bir yöntem. Takdir ettim doğrusu ve bir kez daha iyi ki Mazda seçmişim dedim yakıt fazlalığına rağmen. :)

Bu trimi kaldırmanın yolu ise el freninin etrafındaki boşluktan parmakları sokarak yavaşça trim parçasını yukarı çekmektir. Yavaş yavaş tırnaklardan atacaktır. Sonra da hiç açmayanların karşılaşacağı pislikse hepinizi şaşırtacaktır. :)

l7baMr.jpg

vEJ1O4.jpg

1yGQ8N.jpg

rQJlA3.jpg

7ky0lN.jpg

vEJM4R.jpg

Orta konsoldaki küllük-bardaklık trimi çıkardıktan ve temizledikten sonra bir şey düşmesin diye gazete tıkıştırdım.

vEJMLp.jpg

Temizlikten önceki pis hali.

rQJPV1.jpg

Trimin tırnaklara ve köşelerine yapıştırılmış kumaşımsı parçalar trim sesinin önlenmesinde çok faydalı. Takdir ettim.

g59mAb.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ellerine sağlık Mutlu, hem işlem hem de detaylı anlatım için. O yerde resmini çektiğin o kadar kir nereden çıktı ? :ohmy:

Bir de aklıma takıldı, servislerde polen filtresini genelde torpido gözünü aşağıya indirip arkasına erişerek değiştirirler, sen motor tarafından mı eriştin ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam, 1. nesilde dediğiniz gibi torpidodan değiştiriliyormuş, fakat 2. nesilde yolcu ayak ucundan değiştiriliyor.

Aşağıdaki video nerede olduğunu bulmakta yardımcı olacaktır, yalnız hangi vidaların sökülmesi gerektiği üstteki mesajımda ilk resimde gözükmekte. Hangi vidaların söküleceğini bilmeyenler, neden çıkmıyor bu lanet olasıca filtre diyerek sıcak altında terleyip şekilden şekile girerek bunu yapan mühendislere saygılarını iletecektir. :D

https://www.youtube.com/watch?v=iJeUX7r_5J4

Yalnız bir noktayı sevdim Mazda'da. Isı değiştiriciler de o kısımda olduğundan köpük sıkarak bakterileri öldürmek çok çok daha kolay oluyor. 

Tüm bu pislikler kabin filtresi değiştirme yerinden çıktı. İlk resme göre açıklayım, kapağı çıkardıktan sonra filtreleri teker teker çıkartıyoruz, yalnız içi pislik dolu. Yapraklar falan hemen çıkıyor. Ama asıl pislik alt kısımda. O filtre değişim boşluğunun hemen solunda radyatör gibi bir ısı değiştirici var. Orada da pislikler birikiyor. Diş fırçasına ıslak mendil sararak 2 saatte ancak temizleyebildim resimlerde görünen küçük siyah parçacıklardan. Bunlar da klimanın performansını da etkiliyor. 
Bir ısı değiştirici de bu kapağın olduğu yerin koltuğa yakın kısmında var. Yolcu ayak ucu orta konsol parçasını kaldırınca ilk gözüken yer. Soğutma çalışırken ısınıyor orası baya. Değmemeye dikkat edin. Orada genelde kir olmuyor, filtreler ve onun arkasındaki ısı değiştirici tutuyor genelde. Ama klima temizleyici sıvı uygulamak için bu 2 ısı değiştiriciye de bolca uygulamak bakterilerin asıl kaynağını çözecektir. Birazcık da kanallara sıkılınca mis gibi olur. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Safranbolu'ya geldiğimde benim klimayı da temizleyelim :) filtreleri sökmek kolayda yerleştirmek zor oluyor tırnakların tam geçtiğini anlayamıyorsunuz elle kontrol ederek takmıştım gecen sene sonrasını da serviste değiştirdim. peki filtreleri değiştirdin mi yoksa çıkanları temizleyip tekrar taktın mı? eline sağlık güzel anlatım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabi hocam buyur gel. Ben otomobilyedekparca.com dan aldım ama alt da üst de aynı parça. Rastgele oturttum. Bakalım yarın göreceğim düşecek mi diye :) Dışarıdan hava almıyorum nasılsa, bir süre sıkıntı yaratmaz, haftaya da servise gidince değiştirtirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elinize sağlık güzel anlatım :) yalnız ben orta konsolu neden söktüğünüzü anlayamadım. El freni altında ısı değiştirici mi var ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elinize sağlık ama orta konsolun içindeki pislikler rahatsız edici bir hale gelene kadar araba ömrünü tamamlayıp çöp olacaktır diye düşünüyorum. Bana göre orayı temizlemek gereksiz olmuş ama yine de elinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende zor bulmuştum hatta soktugumde yerinde takılı değilmiş filtreler ikisi yan yana çıktı tabi ben daha önceden nasıl olduğunu bilmediğim için saatlerce takmak için uğraştım evir çevir, daracık alan ,kan revan :) sonunda taktim .çokta basitmis simdi sökmeye kalksam 15 dakika da tamam..bu arada filtre takmasini anlatmamissin onuda ben söyleyeyim sökerken alt ve üst hangisi bilelim.takarken üst filtreyi takılacak yerdeki raya tam otutturup yukarı doğru kaydiracagiz alt filtreyide üst filtrenin altina birbirine girecek sekilde ray kısmına takiyoruz ve kapagi kapatim işlemi bitiyoruz..alt ve üst filtre hangisi bilmiyorsanız denemeyle biraz uğraşarak takabilirsiniz raylara tam oturduğunda ters takma ihtimaliniz yok yerine oturmuyor..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende zor bulmuştum hatta soktugumde yerinde takılı değilmiş filtreler ikisi yan yana çıktı tabi ben daha önceden nasıl olduğunu bilmediğim için saatlerce takmak için uğraştım evir çevir, daracık alan ,kan revan :) sonunda taktim .çokta basitmis simdi sökmeye kalksam 15 dakika da tamam..bu arada filtre takmasini anlatmamissin onuda ben söyleyeyim sökerken alt ve üst hangisi bilelim.takarken üst filtreyi takılacak yerdeki raya tam otutturup yukarı doğru kaydiracagiz alt filtreyide üst filtrenin altina birbirine girecek sekilde ray kısmına takiyoruz ve kapagi kapatim işlemi bitiyoruz..alt ve üst filtre hangisi bilmiyorsanız denemeyle biraz uğraşarak takabilirsiniz raylara tam oturduğunda ters takma ihtimaliniz yok yerine oturmuyor..

Sağol hocam, fakat gelen filtrelerin 2 si de aynı olduğu için uydurdum, o nedenle anlatmadım. Eski filtrelerin çıkış sırasını ve şekil şemaline dikkat ederek bir sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyorum. Benim için asıl sıkıntı kapağın vidalarını bulmak ve temizlemekti.

Elinize sağlık ama orta konsolun içindeki pislikler rahatsız edici bir hale gelene kadar araba ömrünü tamamlayıp çöp olacaktır diye düşünüyorum. Bana göre orayı temizlemek gereksiz olmuş ama yine de elinize sağlık.

Hiç de öyle değildi. :) Kiraz sapı mı ararsınız, çekirdek mi, para mı, yoksa tanıtım kartları, kartvizitler mi, her şey vardı. Susam bile vardı. Böcek yetişmesi için yeterli ortam var. :D Yine de rahat edemedim güzelce temizledim. Önceki sahipleri dikkatli davranmamış sanırım.

Bir de döner kapaklı bardaklık-küllüke konulurken kenardan düşen şeyler de olabiliyor. Bunlar kirletiyor zaten. Dikkatli tasarlanmamış sanırım, birşey gitmeyecek şekilde yapılsa güzel olurmuş. Ayrıca oranın altında da bazı devreler var, sıvı bir şey dökülürse kötü olabilir.

Elinize sağlık güzel anlatım :) yalnız ben orta konsolu neden söktüğünüzü anlayamadım. El freni altında ısı değiştirici mi var ?

Hayır, orta konsolu sökmedim zaten bardaklık, küllük tutacağı çıkardım. Sebebi ise kirli olmasıydı.

Isı değiştiriciler filtre değiştirilen kapağın hemen orada (eli içeri sokunca ve geriye doğru götürünce hemen hissediyorsunuz), öteki ısı değiştirici ise o filtre kapaığının 10-15 cm aracın gerisine doğru bir kapak daha var vidalı, o kısımda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hem filtre hem de detaylı konsol temizliğinizi çok başarılı buldum, elinize sağlık . 

Islak mendile çıkan pislikleri ve fotoları gördükten sonra gaza gelmiş bulunuyorum sayenizde, ne güzel servisle halledecektim :)) Sanırım serviste bu kadar detaylı yapmıyorlar. İzlediğim videolardan  ve paylaştığınız fotolardan filtre bölmesi içinden çok fazla pislik çıktığını gördüm.

Az önce aracı inceledim zor gibi de durmuyor , işaretlediğiniz yerler de aydınlatıcı olmuş. 

Naçizane 2 sorum olacaktı ;

* 2 adet polen filtresi çıkıyor sanırım , bu filtreler yan yana mı duruyor , üst üste mi ? Takmada zorluk çıkıyor mu ?

* Klima temizleme ürününü havalandırma ızgaralarına mı , yoksa filtrelerin çıktığı beyaz bölmeye mi sıkmalıyım ? 

Bu arada bilgi vermek isterim; özel servis polen filtresi için 35 tl, klima kanalları temizliği için +65 tl istiyor .  

Yetkili servis ise aktif karbon polen filtresi için 95tl , klima temizliği için +65 tl istiyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam teşekkür ederim. Hiç kimse araç sahibi kadar güzel temizleyemez bence.

2 adet polen filtresi üstüste duruyor ama bana gelenler alttaki filtrenin aynısıydı uydurdum bir şekilde duruyorlar servise gittiğimde orjinal alacağım.

Temizlik spreyini ise her yere sıkın :)

O beyaz bölgenin içine onun hemen berisineki ısı değiştiriciy, hava üfleyen kanallara...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sahmelik hocam yeni gördüm.

Öncelikle alıntı yaptığında resimlerin olmamasına özen gösterirsen seviniriz. Alıntı resimler karmaşıklaştırıyor.

Klima temizleyiciyi klima borularına, ısı değiştiricilere, menfezlere, gördüğünüz her yere sıkın. Polen filtresini çıkartın işlem sırasında. Polen filtresinin bölgesinin içine bolca sıkın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sahmelik hocam yeni gördüm.

Öncelikle alıntı yaptığında resimlerin olmamasına özen gösterirsen seviniriz. Alıntı resimler karmaşıklaştırıyor.

Klima temizleyiciyi klima borularına, ısı değiştiricilere, menfezlere, gördüğünüz her yere sıkın. Polen filtresini çıkartın işlem sırasında. Polen filtresinin bölgesinin içine bolca sıkın.

Tesekkurler mesaji yeni gordum butun hava kanallarina polen filtresinin oldugu yere spreyi bastim klimayi calistirip havalandirdim hadi hayirlisi :-)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Hocam teşekkür ederim. Hiç kimse araç sahibi kadar güzel temizleyemez bence.

2 adet polen filtresi üstüste duruyor ama bana gelenler alttaki filtrenin aynısıydı uydurdum bir şekilde duruyorlar servise gittiğimde orjinal alacağım.

Temizlik spreyini ise her yere sıkın :)

O beyaz bölgenin içine onun hemen berisineki ısı değiştiriciy, hava üfleyen kanallara...

Mutlu kardeşim , bugün seninde gazınla polen fitresi temizliği ve orta konsol temizliği yaptım . Yazdıkların kılavuz gibi oldu

işlem esnasında, Mutlu burayı göstermişti , şöyle tavsiye etmişti diye sürekli aklıma geldi ve çok faydalı oldu . Bol bol dua ettim bu mübarek günde :)  Elim bu tarz işlere hiç yatkın değildir diye biliyordum ama çok zorlanmadım . Umarım ilgilenen diğer arkadaşlar içinde faydalı olur.  Teşekkürler Mutlu . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlu kardeşim , bugün seninde gazınla polen fitresi temizliği ve orta konsol temizliği yaptım . Yazdıkların kılavuz gibi oldu

işlem esnasında, Mutlu burayı göstermişti , şöyle tavsiye etmişti diye sürekli aklıma geldi ve çok faydalı oldu . Bol bol dua ettim bu mübarek günde :)  Elim bu tarz işlere hiç yatkın değildir diye biliyordum ama çok zorlanmadım . Umarım ilgilenen diğer arkadaşlar içinde faydalı olur.  Teşekkürler Mutlu . 

Allah razı olsun Gökhan abi. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• wenton
      Yazan: wenton
      1998 Model Mazda 626 Polen Filtresi Nerede, Nasıl değiştirilir?  

polen filtresi nerde? nasıl değiştirilir. fotoğraflarla  adım adım ( 1998 Mazda 626 GLX)

fotoğraf sıralaması yükledikten sonra karışıyor numaralandırma yaptım işe yarıyabilir bir konu 
      bana lazım olduğunda bulamadım.

• Yeni Oluştur...