Jump to content

3.Nesil Mazda 3 Tavan Folyo Kaplama

Devrimm
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba Arkadaşlar,

Forumda araştırdım fakat bulamadım. Aracına hiç tavan kaplama yaptıran oldu mu? Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve önerilerinizi merak ediyorum.

Aracım kırmızı Mazda 3 , yeni mazdalarda da sunroof veya tavan olayı hiç olmadığından yaptırmayı düşünüyorum. Fakat aklıma takılan sorular var ;

Ruhsatta işletmem gerekiyor mu?

Vizede sorun çıkar mı?

Sökmek istersek boyaya zarar verir mi?

Teşekkürler..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba Arkadaşlar,

Forumda araştırdım fakat bulamadım. Aracına hiç tavan kaplama yaptıran oldu mu? Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve önerilerinizi merak ediyorum.

Ruhsatta Sunrooflu yada panoramik tavanlı araçlar için ayrı bir  bilgi yer almıyor. Yani ruhsatlarda sunroof/panoramik tavan var yok yazmıyor. Bu durumda ruhsata işlenecek bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Vizede sorun çıkar mı?

Vizede sorun çıkan ne duydum ne gördüm. Çevremde bu şekilde uygulama yaptırıp, kullananlar var. Olsa da hafif kusur diye yazabilirler. Ama onada ihtimal vermiyorum.

İşin ehli bir yerde, kaliteli malzeme ile yaptırıp. Yine işin ehli kişilerde, söktürmeye kalkarsanız hiç bir sorun çıkmaz.

Size tavsiyem bütçeniz müsait ise, aracınızı komple şeffaf folyoya kaptlatmanız olacaktır. En kötü ihtimal bu uygulamaya bütçe ayıramazsanız, ön tampon kaputu şeffaf folyo kaplatın. Böylelikle tüm taş sıçramalarından kaynaklı çiziglerden, boya kalkmalarından kurtulursunuz.  

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ruhsatta Sunrooflu yada panoramik tavanlı araçlar için ayrı bir  bilgi yer almıyor. Yani ruhsatlarda sunroof/panoramik tavan var yok yazmıyor. Bu durumda ruhsata işlenecek bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Vizede sorun çıkar mı?

Vizede sorun çıkan ne duydum ne gördüm. Çevremde bu şekilde uygulama yaptırıp, kullananlar var. Olsa da hafif kusur diye yazabilirler. Ama onada ihtimal vermiyorum.

İşin ehli bir yerde, kaliteli malzeme ile yaptırıp. Yine işin ehli kişilerde, söktürmeye kalkarsanız hiç bir sorun çıkmaz.

Size tavsiyem bütçeniz müsait ise, aracınızı komple şeffaf folyoya kaptlatmanız olacaktır. En kötü ihtimal bu uygulamaya bütçe ayıramazsanız, ön tampon kaputu şeffaf folyo kaplatın. Böylelikle tüm taş sıçramalarından kaynaklı çiziglerden, boya kalkmalarından kurtulursunuz.  

Öncelikle bilgi için teşekkürler..

Araçta %30 u aşan renk değişimi olduğunda çift renk olarak ruhsata işletmen gerekir denildi ama kesin bilgi bulamadım.. Tavanın %30 u geçeceği kanaatindeyim..

Orjinal renk tatminkar olduğundan komple bir kaplama düşünmüyorum .. ama sadece tavanda siyah bir film yada aynalı kaplama güzel olur diye düşündüm tabi bahsettiğiniz gibi işin uzmanına yaptırmak lazım..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Bende istiyorum ama hep aklımda boyaya zarar verir mi,beni korkutan sadece bu.köpek balığı anten ve spoiler ise başka bir isteğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende istiyorum ama hep aklımda boyaya zarar verir mi,beni korkutan sadece bu.köpek balığı anten ve spoiler ise başka bir isteğim.

İşin ehli bir yere yaptırdığınız sürece sorun çıkmaz. Bu güne kadarda çıkardı diyenide duymadım.

Köpek balığı anteni en basit olanı. Fakat alt taban açısının tavanınıza iyi uyum sağlaması gerekli. Bizim tavanlar hafif bombeli geldiği için. Antenin tabanıda o şekilde olması lazım açısının. Sonra yapıştırma esnasında sıkıntı olabiliyor. Su geçirmeyen çift taraflı bantlarla yapıştırılıyor. Ben ebay'dan alıp, servise boyattırarak kendim takmıştım.

Spoiler olayına gelince, Türkiye'de yapan yer zaten herhalde çok kısıtlıdır. Yapan yerlerde orjinalini yakalayamıyor gibi.

Tavan folyosu görsel olarak araca çok güzel ahenk katsa da. Fayda açısından hiç bir şey sağlamayor. Aksine zararları var diyebilirim. Bir kere güneşi çok çekecek, aracınız daha fazla ısınacak. Kaldı ki sizin aracınız beyaz, güneşte daha az ısınırken. Bu siyah tavan ile daha fazla ısınacak. En ufak, toz, kir, çamur, damla tavanda belli olacak. Bunları göz alarak yaptırmanızda fayda var. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Ben folyoyu uzun araştıurmalar sonunda aracı aldığım yetkili serviste yaptırdım. Kullanılan malzemenin garantisini verdiler. Farklı malzeme olduğunu boyayı hava aldıran bir malzeme olduğundan sökerken de sıkıntı yaşanmayacağını ayrıca vizede kendi araçlarının hiç bir sorun yaşamadığını söylediler. (Patronların ve test araçlarının tamamına tavan kaplama yapmışlar)  Aracım kırmızı olduğu için çok değiştirdi görünümü. Ayrıca Arka yanlar renkli siyah cam olduğundan ve arka camda düz cam olmasından dolayı  3 M siyah film yaptım. Çok güzel bir görünüm uyum sağladı. Ayrıaca plakaları APP yapıp krom kaplama çerçeveye aldım bu daha da şık oldu :) resim paylaşırım fakat 2 aylık  aracıma bayram arefesinde arkadan çarma olduğundan 1 hafta serviste .. kaza resimlerinde çok net görünmüyor ama isterseniz paylaşırım..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Ben folyoyu uzun araştıurmalar sonunda aracı aldığım yetkili serviste yaptırdım. Kullanılan malzemenin garantisini verdiler. Farklı malzeme olduğunu boyayı hava aldıran bir malzeme olduğundan sökerken de sıkıntı yaşanmayacağını ayrıca vizede kendi araçlarının hiç bir sorun yaşamadığını söylediler. (Patronların ve test araçlarının tamamına tavan kaplama yapmışlar)  Aracım kırmızı olduğu için çok değiştirdi görünümü. Ayrıca Arka yanlar renkli siyah cam olduğundan ve arka camda düz cam olmasından dolayı  3 M siyah film yaptım. Çok güzel bir görünüm uyum sağladı. Ayrıaca plakaları APP yapıp krom kaplama çerçeveye aldım bu daha da şık oldu :) resim paylaşırım fakat 2 aylık  aracıma bayram arefesinde arkadan çarma olduğundan 1 hafta serviste .. kaza resimlerinde çok net görünmüyor ama isterseniz paylaşırım..

Çok geçmiş olsun. Allah beterinden korusun.

Bence aracınızı teslim alın. Şöyle enine boyuna güzel fotoğraflarınızı paylaşırsınız. Hatta bağlantısını paylaştığım galeriyede yüklerseniz. Hem burada hem facebook hesabımızda aracınızın fotoğrafını paylaşırız.

http://www.mazdaclubtr.com/gallery/category/6-sosyal-medya-foto%C4%9Fraflar%C4%B1/

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence aracınızı teslim alın. Şöyle enine boyuna güzel fotoğraflarınızı paylaşırsınız. Hatta bağlantısını paylaştığım galeriyede yüklerseniz. Hem burada hem facebook hesabımızda aracınızın fotoğrafını paylaşırız.

http://www.mazdaclubtr.com/gallery/category/6-sosyal-medya-foto%C4%9Fraflar%C4%B1/

Amin. Teşekkür ederim.

Piano black lip ve dikiz ayna kaplamasıda haftaya bitecek..Resimleri haftaya atarım daha güzel olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba,

resimleri görmeyi çok isterim.fikir olur.

İşin ehli bir yere yaptırdığınız sürece sorun çıkmaz. Bu güne kadarda çıkardı diyenide duymadım.

Köpek balığı anteni en basit olanı. Fakat alt taban açısının tavanınıza iyi uyum sağlaması gerekli. Bizim tavanlar hafif bombeli geldiği için. Antenin tabanıda o şekilde olması lazım açısının. Sonra yapıştırma esnasında sıkıntı olabiliyor. Su geçirmeyen çift taraflı bantlarla yapıştırılıyor. Ben ebay'dan alıp, servise boyattırarak kendim takmıştım.

Spoiler olayına gelince, Türkiye'de yapan yer zaten herhalde çok kısıtlıdır. Yapan yerlerde orjinalini yakalayamıyor gibi.

Tavan folyosu görsel olarak araca çok güzel ahenk katsa da. Fayda açısından hiç bir şey sağlamayor. Aksine zararları var diyebilirim. Bir kere güneşi çok çekecek, aracınız daha fazla ısınacak. Kaldı ki sizin aracınız beyaz, güneşte daha az ısınırken. Bu siyah tavan ile daha fazla ısınacak. En ufak, toz, kir, çamur, damla tavanda belli olacak. Bunları göz alarak yaptırmanızda fayda var. 

siyah tavan güzel ama antalya sıcağı düşündüryor,birde malum toz olayı,çok kararsızım.kendi antenini orjinal takmayı düşünüyorum.ozaman bir sorun olmaz sanırm.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

resimleri görmeyi çok isterim.fikir olur.

siyah tavan güzel ama antalya sıcağı düşündüryor,birde malum toz olayı,çok kararsızım.kendi antenini orjinal takmayı düşünüyorum.ozaman bir sorun olmaz sanırm.

Orjinal üründe hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Ama Antalya'da kesinlikle böyle bir işe kalkışmayın derim. 3 Hafta önce Antalya Adrasan'daydım. 41 derece sıcaklığı gördüm yolda. Kaputumun üzerinde ki kaput koruma filmim deforme oldu sıcaktan. Bir taş sıçraması sonucu da yırtıldı. Tamam 4 yıllık kaput filmiydi ama, sıcakta yırtılmasına vesile oldu.

Ben şahsen Antalya'da yaşıyor olsam kesinlikle ve kesinlikle yaptırmazdım. Tamam görsellik olarak çok güzel ahenk katıyor. Aracınız beyaz, tavan siyah...Bir Beşiktaş'lı olarak çok beğenirim, yakıştırırım..Ama sıcaktan ötürü yaptırmam kesinlikle.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tavan kaplama yada herhangi bir kaplama da en iyi çözüm plastidip bence sökmesi kolay uygulamasi kolay folyo biraz daha riskli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynen folyo işi riskli ve ben bu işlere bulaştım kımsenınde bulaşmasını ıstemem :)

sökulurken çok korkutucu oluyo :D

en azından benım ıcın oyle olmustu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bazı muayene istasyonları tavan kaplama için sorun çıkartıyorlar diye biliyorum . İki renkli olduğu için ruhsatta görmek istiyorlar. Kaplatılacaksa da şeffaf olanlardan koruma amaçlı yapılmasından yanayım. Plastidip kullanan arkadaşlarım uzın vadede plastidip de sökülmek istendiğinde o da sorun çıkartıyormuş. Belki de malzeme kalitesinden dolayı bir sorun teşkil etmiştir. Beyaz olan eski aracımın tavanında siyah folyo kaplama vardı. Tecrübeli birisi sıcak hava üfleyen tabanca ile 15 dakikada sorunsuz bir şekilde çıkardı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende sorun olacağını düşünmüyorum.. Yoksa satan bayii ne kendi araçlarına yaptırır ne de önerirdi :) yaptığım araştırmalarda söküm için ince işçilik ve uzaman kişi yeterli sanırım..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sadece görsellik , zevk.. Türkiye modellerinde sunroof yada panaromik tavan olmadığından bir nevi teselli :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fikir vermesi açısından tavan folyo kaplamaya örnek bir kaç resim..

Sadece görsellik , zevk.. Türkiye modellerinde sunroof yada panaromik tavan olmadığından bir nevi teselli :)

sakıncası yoksa neye mal oldu,işçilik dahil.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• mustang87
      Yazan: mustang87
      Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 8 ay önce aldığım aracımda ufak dokunuşlara başladım

İlk iş olarak ön tamponda bulunan plakayı monte ettiğimiz çıtayı beyaza boyattım.

İkinci olarak tavanda siyah film mevcuttu aldığımda ve bütünlük sağlaması için aynalarımı da siyah filmle kapladım ve ön farlara da ince film çektirdim. 

Son olarak da yine rahat duramadım ve içerde de ufak değişikliklere gittim
      Orta konsolda bulunan gri bölgeleri, kapı tutamaklarını ve sağ önde bulunan  torpidoyla birleşen çıtaya özel kaplama yaptım.

Umarım siz değerli arkadaşlarımın hoşuna gider.

Hepinize hayırlı günler bol kazançlar dilerim.

• Yeni Oluştur...