Mutlu Tekir

ELM327 OBD2 Cihazları ve Torque Pro Programının Kullanımı

Bu konuda 58 ileti var

Mutlu, konu biraz kafa karıştırıcı olmuş. Bu cihaza sen de sahip misin? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Biraz teknik bir konu Mehmet abi. 
Evet sahibim ve bunun sonucunda konuyu açmayı uygun gördüm. LTFT, STFT' nin ne olduğu ve hangi program ile nasıl bakılabileceğini vs. açıklamak istedim. Ayrıca da gidişinde sıkıntı yok, arıza lambası yakmıyor, o zaman aracımda/lpg kitimde sıkıntı yok mantığının neden yanlış olduğunu bu stft değerleriyle açıklamak istedim.

Karışıklık neredeyse yardımcı olabilirsen, karışık olmayan hale dönüştürmeye çalışırım. :)

Özür dilerim alıntılar kendi başına gözükünce karışmış iyice. düzelttim, bazı temel bilgileri de ekledim. 
İlgili arkadaşlarla detaylıca tartışabiliriz de.

Mehmet Özdemir bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

mutlu eline sağlık harika paylaşım :) log kullanmayı bilmiyordum pek güzel oldu. Bende dashcmd var, ipad ile pek keyifli oluyor. Lpg için çok faydalı olur. Dizelde kullanım alanı var mıdır? 

Biraz teknik bir konu Mehmet abi. 
Evet sahibim ve bunun sonucunda konuyu açmayı uygun gördüm. LTFT, STFT' nin ne olduğu ve hangi program ile nasıl bakılabileceğini vs. açıklamak istedim. Ayrıca da gidişinde sıkıntı yok, arıza lambası yakmıyor, o zaman aracımda/lpg kitimde sıkıntı yok mantığının neden yanlış olduğunu bu stft değerleriyle açıklamak istedim.

Karışıklık neredeyse yardımcı olabilirsen, karışık olmayan hale dönüştürmeye çalışırım. :)

Özür dilerim alıntılar kendi başına gözükünce karışmış iyice. düzelttim, bazı temel bilgileri de ekledim. 
İlgili arkadaşlarla detaylıca tartışabiliriz de.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

mutlu eline sağlık harika paylaşım :) log kullanmayı bilmiyordum pek güzel oldu. Bende dashcmd var, ipad ile pek keyifli oluyor. Lpg için çok faydalı olur. Dizelde kullanım alanı var mıdır? 

Bilmem ki abi dizelde kullanım alanı olur mu, Turbo basıncı kontrol edilebilir, enjektör basınçları aynı şekilde.

Yakıt ekonomisi plugin ile tasarruflu kullanıma teşvik edebilir.

Ben de aracıma obdden dijital hız göstergesi yapmak istiyorum da, analog ile pek uyuşamıyorum, özellikle radarların olduğu bölgelerde. Telefon ve torque ya da dediğin dasccommend programı kullanılabilir ama ben bütünleşik bir şey istiyorum. Bakalım bulabilecek miyim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilmem ki abi dizelde kullanım alanı olur mu, Turbo basıncı kontrol edilebilir, enjektör basınçları aynı şekilde.

Yakıt ekonomisi plugin ile tasarruflu kullanıma teşvik edebilir.

Ben de aracıma obdden dijital hız göstergesi yapmak istiyorum da, analog ile pek uyuşamıyorum, özellikle radarların olduğu bölgelerde. Telefon ve torque ya da dediğin dasccommend programı kullanılabilir ama ben bütünleşik bir şey istiyorum. Bakalım bulabilecek miyim.

Deneyelim bakalım. Bu yarisin takometreye 2 koymamışlar. 199 dedi 200 demedi  :fiuw:  dediğin gibi obdden takometre okuyabiliriz  >:D  Bazı multimedya cihazlarda obd bağlantısı var ama hiç görmek nasip olmadı. Nasıldır, verimli midir, iş görür mü... Bir de ben sürekli takılı bırakmıyorum, sisteme zararı olur diye endişeleniyorum. Bir sıkıntı çıkarır mı bu cihazlar? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Deneyelim bakalım. Bu yarisin takometreye 2 koymamışlar. 199 dedi 200 demedi  :fiuw:  dediğin gibi obdden takometre okuyabiliriz  >:D  Bazı multimedya cihazlarda obd bağlantısı var ama hiç görmek nasip olmadı. Nasıldır, verimli midir, iş görür mü... Bir de ben sürekli takılı bırakmıyorum, sisteme zararı olur diye endişeleniyorum. Bir sıkıntı çıkarır mı bu cihazlar? 

Ben elm327 mi çıkarmıyorum hiç, çok çok az bir akım çektiğinden bir zararı olmuyor. 

Multimedia cihazlardaki obd bağlantısını bilmiyorum abi :) Hiç orjinal teyp harici bir cihaz kullanmadım. 

Aynen yariste lpg ile deneme amaçlı 200 üstüne çıktığımda farketmiştim. :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aynen yariste lpg ile deneme amaçlı 200 üstüne çıktığımda farketmiştim. :D

tek deli ben değilmişim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Daha önce hiç böyle işleri tecrübe etmedim. Sorum komik de gelebilir :) Mutlu, bu cihazla farların otomatik yandığı ışık şiddetinin set değerini yükselebilir miyiz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Daha önce hiç böyle işleri tecrübe etmedim. Sorum komik de gelebilir :) Mutlu, bu cihazla farların otomatik yandığı ışık şiddetinin set değerini yükselebilir miyiz?

Abi senin dediğin olay Mazda'nın kendi yazılımıyla olur sadece. Dediğin olayı ben de yaptırmak istiyorum aslında. 

Aslında Mazda'nın araç yazılımını ve bağlantısını ucuza bulabilsek ne güzel olur.

Mehmet Özdemir bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mutlu Kardeşim, çok çok faydalı bir konu, ellerin dert görmesin :clap:

Bu başlığı okuduktan sonra ucuz buldum ve bir elm327 obd2 cihazı aldım. Telefondan takip etmek çok pratik. Asıl istediğim arabadaki mltimedyadan takip etmekti ama cihazı bluetooth'tan ekleyemedim bir türlü(muhtemelen sebep multimedyanın android sürümü 2.2 olmasındandır)

Bu arada bu cihazların bazı versiyonları var, forumlarda okuduğum kadarı ile v2.1 olanları sıkıntılıymış, v1.5 olanını tavsiye ediyorlar.

Ne açıdan sıkıntılar varmış kardeşim bilgimiz var mı?

Hem arıza kodu falan olursa onları takip ediyorum hem de anladığım kadarıyla AFR, STFT,LTFT gibi değerler anlık görmek iyi hissettiriyor :)

AFR, STFT ve LTFT dışında ne gibi değerleri kontrol etmek lazım?

Uzun yolda telefonumdan aldığım bir ekran görüntüsünü örnek olsun diye paylaşmak istedim. yorumlayabiliriz :)   

post-9427-0-80903900-1441577253_thumb.pn

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

2kRkZ2.png
Ne güzel sizin cihazlar stft ltft ayrı ayrı gösteriyor. Cihazın özelliği mi yoksa benim programda mi sıkıntı var? Okuyabildigim değerler resimde mevcut ama cihazı almamin asil amacı ltft stft okuyabilmek.
Paylaşım mükemmel Allah razi olsun yazandan da paylasandan da.

Suleyman_46 bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Benim cihaz elm327 v2.1 yazilim da torque_pro_v1.8.49 yaziyor telefonumda. Sizin versiyon belki farklıdır

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Benim de cihaz v2.1. Pro yu satın almak zorundamıyız? cihaz çinden 12 tlye ayağıma geldi. programa 10tl vermek gücüme gidiyor :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

cihaz çinden 12 tlye ayağıma geldi. programa 10tl vermek gücüme gidiyor :D

Ben öyle bir şey demedim ki :) sanal dünyada arayan Mevla'sını da buluyor belasını da. Hem de saniyeler içinde  ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mutlu Kardeşim, çok çok faydalı bir konu, ellerin dert görmesin :clap:

Bu başlığı okuduktan sonra ucuz buldum ve bir elm327 obd2 cihazı aldım. Telefondan takip etmek çok pratik. Asıl istediğim arabadaki mltimedyadan takip etmekti ama cihazı bluetooth'tan ekleyemedim bir türlü(muhtemelen sebep multimedyanın android sürümü 2.2 olmasındandır)

Ne açıdan sıkıntılar varmış kardeşim bilgimiz var mı?

Hem arıza kodu falan olursa onları takip ediyorum hem de anladığım kadarıyla AFR, STFT,LTFT gibi değerler anlık görmek iyi hissettiriyor :)

AFR, STFT ve LTFT dışında ne gibi değerleri kontrol etmek lazım?

Uzun yolda telefonumdan aldığım bir ekran görüntüsünü örnek olsun diye paylaşmak istedim. yorumlayabiliriz :)   

Önemli olan paylaşmak bilgiyi yaymak. Yanlışlıklar varsa hep birlikte düzeltmeye çalışmak.

v2.1 de bazı bilgiler görülemiyor Torque'dan diye biliyordum ama şimdiye kadar çoktan düzeltilmiştir diye sanıyorum.

STFT, LTFT yanında deviri de kaydetmeniz iyi olur. Devire bağlı olarak bakıyorum ben stft ve ltft değerlerine.

Kayıtı da ayarlar dan logging kısmından seçtim kayıt edilmesini istediklerimi. afr, fuel trim short term bank 1, fuel trim long term bank 1, o2 sensor bank 1, equivalence ratio bank 1, vs değerleri kayıt ediyorum. realtime information ekranını açıp seçeneklerden start logging diyorum. yolculuğu bitirince de stop logging. oluşan log dosyasını da linkini verdiğim program aracılığıyla inceliyorum.

2kRkZ2.png

Ne güzel sizin cihazlar stft ltft ayrı ayrı gösteriyor. Cihazın özelliği mi yoksa benim programda mi sıkıntı var? Okuyabildigim değerler resimde mevcut ama cihazı almamin asil amacı ltft stft okuyabilmek.

Paylaşım mükemmel Allah razi olsun yazandan da paylasandan da.

Resim torque dan mı bilmiyorum ama ltft = fuel trim long term bank1,  stft= fuel trim short term bank1 dır. bir üstteki mesajımda nasıl logging yapılacağını anlattım.

Benim de cihaz v2.1. Pro yu satın almak zorundamıyız? cihaz çinden 12 tlye ayağıma geldi. programa 10tl vermek gücüme gidiyor :D

Pronun linkini vermiş olmam lazım. 

Aşağıdaki linklerden birinin doğru çalışması lazım. Hangisi olduğunu unuttum.

https://www.dropbox.com/s/d3zw6lgm6jk4uem/Torque_Pro_OBD2_Car_V1.5.10_mumayi_0cbba.apk?dl=0

https://www.dropbox.com/s/a0f98lvt9nhuvui/Torque_v1.5.58.apk?dl=0

Suleyman_46 bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Biraz geçmiş konunun üstünden fakat bir sorum var yanıtlandıysa affedin fakat ben göremedim.... Profilimde resmi olan Mazda 323 hb'de obd2 soketi var mı? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, redox16 :

Biraz geçmiş konunun üstünden fakat bir sorum var yanıtlandıysa affedin fakat ben göremedim.... Profilimde resmi olan Mazda 323 hb'de obd2 soketi var mı? 

Ben de farkedemediysem kusura bakmayın. 99-2000 yıllarından itibaren kullanılmaya başlandı. OBD soketi olup olmadığını ancak araçta arayarak anlayabilirsiniz. Direksiyon altı sol taraflarda arayın, soket aşağı bakacak şekilde duruyor, elinizi gözlerin üstüne attığınızda ancak hissedebilirsiniz. Google da modelinizin isminin yanına obd yazıp da aratırsanız belki yeri konusunda yardımcı olabilir.

OBD varsa ilk obdli modellerden olduğundan kullanabileceğiniz özellik sayısı çok kısıtlı olabilir, sonradan sürpriz ile karşılaşmayın..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

hocam Bende 2001 626 var, kaputu açınca akünün yakınlarında diagnostics yazan küçük bir kutu var ve eski sistem benim arabadaki. Sizin araçta da durum büyük ihtimalle böyle

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.