Sign in to follow this  
Followers 0
Mümin

GT86
Yeni Nesil Toyota GT86, Mazda MX-5 in Platformunu Kullanacak

gt861-700x357.jpg

 

Medyada dolaşan son dedikodulara göre yeni nesil TOYOTA GT86, Mazda Mx-5 in platformunu kullanacak.

 

Yakın bir geçmişte GT86 hakkındaki dedikodularda modelin üretiminin bitirileceği de yer alıyordu. Ancak Toyota’ nın geçen yıl Ekim ayında yaptığı açıklamaya gören modelin üretiminin bitmesinin aksine 2. nesil bir GT86 üzerinde çalıştıklarını belirtti.

 

Motoring dergisinin yakın geçmişteki haberinde belirttiği üzre aracın Fiat 124 temelinde olabileceğini biliyorduk ancak yeni haberlere göre GT86, Mazda MX-5’in platformunu kullanacak. Toyota zaten görünüşte Miata’ dan destek alındığını belirtmişti ancak yeni GT86 şimdikini baz alırsak daha küçük bir arkadan itişli spor otomobil olacak.

 

Diğer bir merak konusu ise sadece GT86’nın mı yoksa aynı karosere sahip, BRZ ve FR-S’ in de mi MX-5 altyapısı kullanacağı. Buna yönelik bir kaynaktaki açıklamada ise GT86’nın MX-5 ile yoluna devam edeceği ama diğer türevlerinin kendi altyapılarında devam edecekleri belirtilmiş.

 

Buna rağmen totalde GT86, BRZ, FR-S üçlüsü de boyutsal anlamda biraz küçülecek ve hafifleyecek ancak hala aynı RWD (arkadan itiş) düzeni koruyacakları ve buna ek olarak kesin olmamakla beraber turbo motorlar barındırabilecekleri de haberde yer alıyor.

 

Yeni GT86’nın gözler önüne serilmesine daha çok var ancak Toyota bu zamanda boş durmak istemediği için yoğun bir beklenti oluşturacak bazı özellikleri açıklamış.

 

Bu özellikler arasında Nisan 2016′ da gelecek olan modele 11 beygir ekleyerek 211 beygir olacağı buna ek olarak modelin Sachs ve Gazoo Racing tarafından yapılmış amortisörler ile beraber kullanıcısına sunulacağı bulunuyor.

Efebey, Mehmet Özdemir and Burak like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Güzel paylaşımların için teşekkürler Mümin,

 

GT86 nedense hiç dikkatimi çekmedi. Ne tam bir Subaru ne de bir Toyota olabildi. Şimdi de eğer haber doğru ise daha çok Mazda olacak gibi. MX-5 gibi bir efsaneden türese de bir MX-5 olamayacağı için hala ilgi alanım dışında kalacak.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  
Followers 0

 • Similar Content

  • Mümin
   By Mümin
   Efsane 14 yıl sonra yeniden diriliyor.
   1978-2002 yılları arasında üretilen Toyota Supra, aradan geçen zamanda pek çok otomobil sever tarafından en fazla sevilen spor otomobil modelleri arasına girmeyi başardı. Japon marka, GT86 ile beraber üreteceği yeni spor otomobil serisi için sevilen modelini diriltme kararı aldı.

   Toyota’nın 3 Haziran tarihinde Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nin İzlanda şubesine yaptığı yeni model başvurusunda model adı olarak markanın efsane modeli olan Supra’nın geçtiği iddia edildi. Japon markanın 2014’te ABD’de yaptığı patent başvurusunda da Supra isminin kullanılmış olması yakın zamanda bu modelin geri döneceğine işaret olabilir.

   Alman otomotiv devi BMW ile ortak geliştirilecek olan yeni Supra, markanın FT-1 konsepti üzerine geliştirilecek. BMW’nin yakın zamanda yenilemeyi düşündüğü Z4 modeli de Supra ile aynı şasiye sahip olacak. Hatırlanacağı üzere buna benzer bir anlaşmayı Mazda ve Fiat da MX-5/124 Spider modelleri için gerçekleştirmişti. Motor seçeneklerinin henüz belli olmadığı aracın 4 ve 6 silindirli motor seçenekleriyle piyasaya çıkması bekleniyor.    
   Kaynak
  • Ali
   By Ali
   ABD yönetimi, IŞİD'in çok sayıda Toyota marka 4x4 araca nasıl sahip olduğunun aydınlatılması için firmadan bilgi talep etti. Toyoto ise "En ufak bilgiye sahip değiliz." dedi.
    
   KATI KURALLAR İZLENİYOR
    
   Sputnik'te yer alan habere göre Toyota Halkla İlişkiler Müdürü Ed Lewis tarafından yapılan açıklamada, araçları askeri amaçlar ya da terörist faaliyetler için kullanabilecek ya da modifiye edebilecek kişilere satış yapılmaması için firmanın katı kurallar izlediğini belirtildi.
    
   "BUNU TAKİP İMKANINA SAHİP DEĞİLİZ"
    
   Lewis ayrıca, araçların üçüncü kişiler tarafından satın alınmasını ya da çalınmasını takip edebilecek imkanlara sahip olmadıklarının da altını çizdi.
    
   ARAÇ SEVKİYATINI 2012'DE DURDURMUŞLARDI
    
   Toyota, 2012 yılında Suriye'ye araç sevkiyatını resmen durdurduğunu açıklamıştı.
    
   BİR TÜRK VATANDAŞI GÖZALTINA ALINMIŞTI
    
   Hasan Said Yüksekbaş adlı bir zanlının Türkiye'deki çeşitli şirketlerden kiraladığı lüks 4x4 araçları Suriye'ye geçirerek IŞİD ve muhalif gruplara sattığı iddia edilmişti. Farklı illerde faaliyet gösteren 30'u aşkın firma, kiralanan lüks arazi araçlarının bir çete tarafından Suriye'ye kaçırıldığı iddiasıyla savcılığa başvurmuş, Yüksekbaş firma sahiplerince yakalanıp polise teslim edilmiş ancak parmak izi tespitine götürülürken kaçmıştı.
    
   NEDEN 4x4 TERCİH EDİLİYOR?
    
   4x4 açık kasa arazi araçları, ağır makineli tüfek, doçka, uçaksavar hatta top gibi silahların kolayca takılabilmesi nedeniyle teröristler tarafından sıkça tercih ediliyor. Bu araçlar hem personel hem mühimmat taşımak için her türlü arazi koşullarında kullanılabiliyor.
    
   Kaynak :http://www.haberler.com/abd-firmadan-hesap-istedi-bu-kadar-toyota-yi-7756428-haberi/
  • yeppaandela
   By yeppaandela
   Resme lütfen dikkatli bakin

   Toyotanin hangi modeli olduğunu ilk bilen kazanir
    
  • İlhan
   By İlhan
   Toyota Corolla 3 yılın sonunda makyajlandı. 
   Ülkemizde segmentinin en başarılı modellerinden biri olan Toyota Corolla'nın Avrupa pazarınde yer alacak güncellenmiş versiyonunun ilk resmi fotoğrafları gün yüzüne çıktı.


   Makyaj ile güncellenecek yeni Corolla daha şık ve daha güvenli olma iddiasını taşıyor. Yeni Toyota Corolla 2016 yaz aylarında yollara çıkıyor.
   2016 TOYOTA COROLLA ÖZELLİKLERİ VE DETAYLARI
   Yaklaşık 150 ülkede ve dünyanın farklı bölgelerinde satılan, Toyota’nın toplam satışının %20’sini oluşturan Corolla firmanın serisindeki en popüler model olmaya devam ediyor. Güncellenen 2016 Corolla modeli artık daha şık ve gelişmiş bir dış cephe stiline sahip. Ön kısım tamamen yeniden stillendirilmiş, daha prestijli ve güçlü bir görünüm sağlanmış. Toyota’nın Under Priority ve Keen Look tasarım dillerinin kullanıldığı otomobilde ufak üst ızgara yeni LED far yuvaları ve LED ışık rehberleri, ayrıca geniş bir alt ızgara ile revize edilmiş ön tampon tarafından tamamlanıyor.
   Yan tarafta kapı tutacakları yeni krom finişe sahip ve bu sayede önden arkaya doğru uzanan karakter çizgisi daha da vurgulanmış. Yeni 16 ve 17 inç alaşım tekerlek seçenekleri de mevcut.
   Arkada yeni LED lambalar ve otomobilin genişliğini vurgulayan krom aksesuar dikkat çekiyor.
   Yeni Corolla 9 farklı renk seçeneği ile geliyor, bunların üçü yeni: Platin Bronz, Tokyo Kırmızısı ve Toprak Bronz.
   Tüm model serisinde standart olarak sunulan Toyota Safety Sense çok sayıda trafik durumunda kazaları önleyebiliyor ya da hafifletebiliyor. Sistem bunun için kompakt, ön cama monte edilmiş bir lazer ve kamera kullanıyor.
   Toyota Safety Sense, Pre-Collision System (çarpma önleme), Lane Departure Alert (şeritten ayrılma uyarısı), Road Sign Assist (yol işaretleri asistanı) ve Automatic High Beam (otomatik uzun far) özellikleriyle geliyor. Trafik kazası riskini azaltan sistem sayesinde sürücüler yeni Corolla ile daha düşük sigorta masraflarından ya da daha avantajlı sigorta sınıflandırmalarından da faydalanabiliyor.
   Kaynak
    
  • İlhan
   By İlhan
   Toyota Avensis 1.6 Dizel Test ve Kullanıcı yorumlarını bu başlık altında toplayabiliriz. Model henüz yeni bir model olduğu için, çok fazla sağlıklı bir test verisi yok. Bir kaç otomobil dergi sektörü, bu modeli test etmiş ve yayınlamış. Asıl ootopark'çılardan bekliyorum bu testi. 

   Japon üretici Toyota’yı D segmentinde temsil eden Avensis, geçmişteki parlak günlerine tekrar dönme peşinde. Geçtiğimiz aylarda kapsamlı bir makyaja uğrayan otomobil BMW’den alınan 1.6 litre dizel motoruyla test konuğumuz.
   Toyota Avensis 1.6 D-4D Premium Plus Tasarım
   Toyota, Avensis’i yeni olarak lanse ediyor. Ama aslında araç 2009 yılında tanıtılan üçüncü neslin ikinci kez makyaj operasyonuna uğramış hali. Aracı detaylarına kadar incelediğimizde aslında bir nebze Toyota yetkililerine hak veriyoruz. Platformu aynı olsa da araç eski modeli hiç andırmıyor. Eski modelin orantısız ön tasarımı gitmiş yerine daha şık görünen bir ön bölüm gelmiş. Farlar küçültülmüş ve inceltilmiş. Markanın ‘keskin bakış’ ve ‘öncelikli tasarım’ ismini verdiği felsefe ön bölümde bir hayli öne çıkıyor. Yandan incelendiğinde özellikle cam altlarındaki çıkıntılı çizgi eski modeli andırıyor. Arka kısım da göze güzel görünüyor. Ters formlu stoplar ve bagaj kapağı üzerinde krom kaplama şık görünüyor. Avensis makyajla birlikte eski modele göre 40 mm daha uzun. 2700 mm’lik aks aralığı ise aynı kalmış.
   Puan : 5 Tulu Darıcan
   Toyota Avensis 1.6 D-4D Premium Plus İç Mekan
   Makyajla birlikte iç mekan da baştan aşağıya yenilenmiş. Bu operasyonda malzeme kalitesi de belirgin derece de artmış. Özellikle test ettiğimiz donanımla birlikte sunulan ahşap kaplamalar yaşlı bir görünüm oluşturacağına şık ve elit bir hava katmış. Göstergeler, Alfa Romeo ve Mazda modellerini andırırcasına dairesel, ayrı formda tasarlanmış. Yenilenen direksiyon simidi üzerinden pek çok işlemi yapmak mümkün. Orta konsolda 8 inçlik dokunmatik bir ekran bulunuyor. Toyota Touch 2 ismindeki ekran pek çok işlemi yapabiliyor. Ama görsel anlamda çok etkileyici değil. Dokunma hassasiyeti ise ortalamalarda. Aracın kas aralığı değişmediği için iç mekanında bir genişleme yok. Değişmeyen bir diğer birimse 509 litrelik bagaj hacmi. Bu hacim en büyük rakibi VW Passat’ın 586 litresinden düşük kalıyor.
   Puan :4 Tulu Darıcan
   Toyota Avensis 1.6 D-4D Premium Plus Motor
   Uzun yıllar benzinli motorla mücadele eden Toyota Avensis en sonunda düşük hacimli dizel bir motora kavuştu. BMW’den alınan 1.6 litre hacmindeki motor 4000 d/d’de 112 hp’lik bir güç çıkışına sahip. 1750 d/d’den itibaren motorun ürettiği tork değeri ise 270 Nm. 1750 devre kadar biraz ağır kalan motor bu devirden sonra makul bir performans gösteriyor. 6 kademeli manuel şanzıman gücü ön tekerleklere aktarıyor. Aracın 0-100 km/s hıza çıkmak için harcadığı süre 11.4 saniye. Bu motorla birlikte otomatik şanzıman seçeneği sunulmuyor. Aracın 1.6 tona yaklaşan ağırlığına rağmen araç ekonomik olmayı başarıyor. Fabrika verilerine göre karma kullanımda 4.4 litre tüketen araç ile bizim test ortalamamız 6.4 litre oldu.
   Puan :4 Tulu Darıcan
   Toyota Avensis 1.6 D-4D Premium Plus Konfor & Yol Tutuş
   Makyajla birlikte Toyota Avensis’in süspansiyonları tümüyle yenilenmiş. Böylece eskinin sürüş dinamikleri kötü aracı gitmiş bu disiplinde segmentinde üst sıralara oynayacak bir otomobil gelmiş. Direksiyon sistemi biraz yapay hissettirse de tepkileri konusunda başarılı. Araç çok zorlandığında ilk kayma önden geliyor fakat bu sürüşü tehlikeye düşürecek boyutta değil. Araç ağırlığı sebebiyle çok dinamik değil ama segment standartlarını yakalıyor. Konfor ise başarılı. Hatta bu alanda Alman rakipleriyle eş düzeyde diyebiliriz.
   Puan :4 Tulu Darıcan
    
   Toyota Avensis 1.6 D-4D Premium Plus Teknik Özellik
    
   Motor:1.6 D-4D 
   Motor Hacmi:1598 cc 
   Silindir Adedi:4 
   Maksimum Güç:112 hp 4000 d/d 
   Maksimum Tork: 270 Nm 1750 d/d 
   Performans  
    0-100 km/s Hızlanma11,4 s
    Maksimum Hız:185 km/s
      
   Frenler  
    Ön:Disk
    Arka:Disk
      
   Yakıt Türü Dizel
   Yakıt Tüketimi  
    Şehir İçi:5,3 lt
    Şehir Dışı:3,9 lt
    Karma:4,4 lt
    Test:6,4 lt
    CO2 Emisyonu114gr/km
   Boyutlar  
    Uzunluk:4750 mm
    Genişlik:1810 mm
    Yükseklik:1480 mm
    Dingil Mesafesi:2700 mm
    Bagaj Hacmi:509 lt
    Yakıt Depo Kapasitesi:60 lt
    Boş Ağırlık:1550 kg
    Lastik Boyutu:215/55 R17
   Özet Yorum
   Tasarım:5
   İç Mekan:4
   Motor:4
   Konfor & Yol Tutuş:4
   Herkesin bildiği gibi Türkiye’de D segmentinin satış lideri VW Passat. Tüketici cephesindeyse bir diğer yıldızlı tercih Opel Insignia. Daha sportif olmak isteyenler Insignia’yi, konfor isteyenlerse Passat’ı seçiyor. Makyaj öncesi sadece konfora odaklanan ve tabiri caizse yolda salınan bir gemi gibi dolaşan Avensis, makyajla birlikte hem konforlu hem de yeterli sportifliği sunabilir hale gelmiş. Bence Alman rakipleri için çok ciddi bir alternatif olmuş. 1.6 litrelik motor çok yüksek performans sunmasa da kullanıcısını üzmüyor. Peki Avensis’in eksiklikleri yok mu? En önemlisi hala dizel motorla otomatik şanzıman sunulmuyor. Ve bu konfor ve sürüş dinamikleri anlamında rakipleriyle rahatlıkla mücadele edebilecek Avensis’in elini zayıflatıyor.
   Kaynak


Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.