Jump to content

Mazda 3 Dizel Şak Şak Vuran Piston Sesi

aproL
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba,

Araç viteste iken gazdan çekince belli bir süre, sanki piston sesini andırır bir ses geliyor. Şak şak diye tabir edebilirim gelen sesi. 

Daha önce benzinli 1998 model 323 Familia aracım vardı, aynı ses o araçta da geliyordu. Şimdi Mazda3 2012 Dizel kullanıyorum. Malesef yine aynı ses. Ayağımı gazdan tam çekiyorum, sanki pistonlar vuruyor gibi şak şak şak... 5-6 saniye böyle devam ediyor tam zamanını ölçmedim. Sonra kendiliğinden kesiyor sesi. 

Daha önce Bmw, Volkswagen, Renault, Fiat, Opel gibi bir çok marka araç kullandım, hiç birisinde buna benzer bir ses duymadım. İki Mazda aracımda da aynı sorunu yaşadığım için merak ediyorum açıkçası, sorun ne olabilir ?

Teşekkürler

NOT: Başlığı Şak Şak Vuran Piston Sesi gibi birşey yapmıştım fakat şu anda ekranda 

Şak Şak Vura Sesi diye görünüyor. :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

:)
bu sesi biraz daha açar mısınız? aklıma bilyelerden olabileceği geliyor. km kaçta?

ya da rezonans yapan bir şey olabilir. genelde bu tür rezonans ve zırıltı, şakırtı sesleri ayak gazdan çekince gelir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

:)

bu sesi biraz daha açar mısınız? aklıma bilyelerden olabileceği geliyor. km kaçta?

ya da rezonans yapan bir şey olabilir. genelde bu tür rezonans ve zırıltı, şakırtı sesleri ayak gazdan çekince gelir.

Piston'un kapağa vurması gibi tabir edebiliriz. Hani bisiklete jant arasına bir plastik yada karton takardık çocukken. Pır pır ses gelirdi. Çok yavaş gittiğini düşünürsek bisikletin. Bu sesin iyice yavaşlamasında duyduğumuz senkronize bir şakırtı. Peş peşe.. 5-6 saniye kadar geliyor. Sonra kesiliyor. Aklıma gelenler bununla ilgili. Turbo olabilir fakat Benzinli 98 familia 'da turbo yok bildiğim kadarı ile. Diğer ihtimal ise spor şanzumanın motoru boğmaması için devreye giren mekanik bir yapımı var. Tam olarak çözemedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu sesi rolantide yapmıyor sanırım. Aracınızın km'si nedir ?

Peki hangi vites ve devir aralıklarında yapıyor genelde. Bizim dizellerin genelde rolantide çıkardığı tuhaf bir sesi var. Oda alışınca duymuyorsun. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu sesi rolantide yapmıyor sanırım. Aracınızın km'si nedir ?

Peki hangi vites ve devir aralıklarında yapıyor genelde. Bizim dizellerin genelde rolantide çıkardığı tuhaf bir sesi var. Oda alışınca duymuyorsun. :)

Rolantide yapmıyor, 2 nci vitesten sonra gazdan çekince yapıyor. Rolantide en küçük bir sorunum yok. Aracım 48.000 KM'de şu an.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rolantide yapmıyor, 2 nci vitesten sonra gazdan çekince yapıyor. Rolantide en küçük bir sorunum yok. Aracım 48.000 KM'de şu an.

Peki farklı devir aralıklarını denediniz mi ? Yani 2500-3000 devirde 3.vitese alırkende yapıyor mu ? Yoksa düşük devirlerde mi yapıyor sadece. Yanlış hatırlamıyorsam 1700-1800'de maksimum deviri buluyor du. Mustafa bu mesajımı görürse hatalıysam düzeltir zaten beni. :)

Bizim guzuların bazılarında birde baskı balata sıkıntısı yaşayanlar oldu. Benim başıma 100 Bin Km'yi devirdikten sonra geldi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1800 devir aralığında ayağınızı gazdan çektiğinizde çıkan bir ses sanırım .

Ben 2011 ve 2012 model mazda3 dizel kullanmış bir kullanıcı olarak bu sesi her 2 aracımdada duydum.

Hatta servisdeki usta ile epey bir dinledik bu sesi. Başta inandıramamıştım ama sonra onlarda sesi duydular. 

Normal bir ses olarak kabul ediliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Peki farklı devir aralıklarını denediniz mi ? Yani 2500-3000 devirde 3.vitese alırkende yapıyor mu ? Yoksa düşük devirlerde mi yapıyor sadece. Yanlış hatırlamıyorsam 1700-1800'de maksimum deviri buluyor du. Mustafa bu mesajımı görürse hatalıysam düzeltir zaten beni. :)

Bizim guzuların bazılarında birde baskı balata sıkıntısı yaşayanlar oldu. Benim başıma 100 Bin Km'yi devirdikten sonra geldi. 

1800 devir aralığında ayağınızı gazdan çektiğinizde çıkan bir ses sanırım .

Ben 2011 ve 2012 model mazda3 dizel kullanmış bir kullanıcı olarak bu sesi her 2 aracımdada duydum.

Hatta servisdeki usta ile epey bir dinledik bu sesi. Başta inandıramamıştım ama sonra onlarda sesi duydular. 

Normal bir ses olarak kabul ediliyor.

Aslında devir olarak bakmadım desem yeridir. Bu gün hava yağmurlu dinlemeye çalışacağım. Yarın daha fazla detay veririm sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında devir olarak bakmadım desem yeridir. Bu gün hava yağmurlu dinlemeye çalışacağım. Yarın daha fazla detay veririm sanırım.

Çok düşük devirde vites değiştiriyor olabilirsiniz. Peki o sesin geldiği an araç silkeleme yapıyor mu ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vites değiştirmede bir sorun yaşamıyorum. Ses gelince araçta da herhangi bir devir kaybı yada silkelenme yaşamıyorum. Sadece 5-6 saniye (tam emin değilim) ses geliyor sonra normale dönüyor. Bu gün çok detaylı inceleyeceğim. 30 kilometre yolum var nasıl olsa :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sonunda kontrol edebildim. Tam detay yazayım.

3 - 4 - 5 ve 6 ncı viteslerde motor devri 2000 ve üzerine çıkınca vites değiştirmeden ya da hız kesmeden Motor frenini devreye sokunca. Devir 1600 'e gelene kadar duyuluyor bu ses. 1600 devire gelince normal çalışıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hatalı değilsin de abi maksimum tork yerine devir yazmışsın yanlışlıkla. 1750 devirde maksimum torkunu (270 nm) yakalıyor.

Bahsettiğiniz sesi ben hiç duymadım. Ses yönünden de çok dikkat eder sürekli dinlerim aracı :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hatalı değilsin de abi maksimum tork yerine devir yazmışsın yanlışlıkla. 1750 devirde maksimum torkunu (270 nm) yakalıyor.

Bahsettiğiniz sesi ben hiç duymadım. Ses yönünden de çok dikkat eder sürekli dinlerim aracı :)

Vallahi öyleymiş devirde deviri buluyora gelmiş söylediğim. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motor hacim ve kuvvetleri pek ilgimi çekmiyor da o yüzden devir saatine göre yazdım :) Umarm bir arıza yoktur, servis yolu göründü desene :)

Umarım servis bahsettiğiniz sesi duyar veya servise gittiğinizde ses kesilmez :) Genelde servise bir ses için gittiğimde ya ustalar duymuyor ya da araçtan çıt ses çıkmıyordu :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• tilki
      Yazan: tilki
      Arkadaşlar Yaz geldikçe yeni aldığım Mazdama bir şeyler yapma fikrindeyim.. Ama daha evvelinde özellikle Konyamızın bozuk yapılı yollarında beni rahatsız eden kapı döşemelerinden gelen seslerden başlamak istiyorum.... Kapılardaki cam otomatikleride çalışmıyor hemde onada bir bakıyım diyorum... Bu sesi besleme yaparak sünger vs... ile kim keser Oto Döşemeci'mi.. ? Yoksa ben sökebilir ve kendim yapabilirimiyim ? Tavsiye bekliyorum... Ayrıca hafta sonu Konya dışına çıktım yüksek hızda sürücü kapısından inanılmaz rüzgar sesi aldım, sanırsınız kapı açık böyle kapıyı uçurcak gibiydi... O normal mi yoksa kapım ayarsız mı ? Ama kapı dışardan tam örtük gibi ama... Tavisyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
    • mustang87
      Yazan: mustang87
      Arkadaşlar Merhaba,
      2011 Model Mazda 3 Hb otomatik vites aracım var ve alalı 8 ay gibi bir süre oldu. İlk aracım ve açıkçası otomobiller hakkında pek de bilgi sahibi değilim.

Forumdaki konuları mümkün olduğunca yakından takip etmeye çalışıyorum ve bilgisi olan arkadaşlar sayesinde aracım hakkında oldukça güzel şeyler öğreniyorum.

Sizlere sormak istediğim bir konu var. Umarım yardımcı olan, konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar çıkar.

Sabah aracımı çalıştırdığımda geri çıkmak için "R" ye alıyorum. Araç hareket ediyor bu sırada frene dokununca oldukça gürültülü bir biçimde balatalardan uğultu geliyor. Aracımı bir kaç kez düz bıraktım acaba sabah ilk çalıştırınca ileri giderken frene basarsam da aynı uğultu gelecek mi diye fakat herhangi bir sorun olmadı.

Konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Seçkin
  • Yeni Oluştur...