Mümin

Auris
Yeni Toyota Auris Temmuz Ortasında Satışa Çıkıyor

Kapsamlı makyaj operasyonu ile güncellenen Toyota Auris, Temmuz ayında ülkemizde satışa çıkıyor.

 

yeni-toyota-auris-temmuz-ortasinda-satis

 

İlk olarak Cenevre Otomobil Fuar'ında gün yüzüne çıkan ve 2015 İstanbul Autoshow'da otomobil Severlerin beğenisine sunulan yeni Auris, ülkemiz yolllarına çıkıyor. Toyota, Yeni Auris ve AurisTouring Sports Temmuz ayının ortasından itibaren satışa sunulacak. 

 

Yeni Auris, tasarım ve donanım özelliklerinin yanı sıra duyusal kalite ve geliştirilen sürüş dinamikleriyle de sınıfında farkını ortaya koymaya hazırlanıyor. Toyota’nın İngiltere’deki fabrikasında üretilen, Hatchback ve Touring Sports olmak üzere iki farklı gövde tipiyle piyasaya sunulacak olan Yeni Auris’in yıl sonuna kadar 4-5 bin adetlik satış hedefi bulunuyor. 

 

 

Daha Sportif ve Sofistike Dış Tasarım

Yeni Auris şimdi daha sportif bir görünüme kavuştu. Otomobilin ön ve arka kısımlarının yeniden tasarlanması ile Auris, yola daha hakim bir görünüme ve daha düşük ağırlık merkezine sahip olurken, profilden bakıldığında ise daha uzun ve akıcı bir görünüme kavuştu.

 

auris%203.jpg

 

Otomobilin ön tasarımında kaslı ön tampon ve daha geniş alt ızgara dikkat çekerken daha keskin üst ızgara, krom detaylar ve Premium versiyonda kullanılan LED farlar, sofistike duruşu tamamlayan unsurlar olarak öne çıkıyor. Bu krom detaylarla birlikte Toyota logosu da daha belirgin hale getirildi. Auris’in arka tasarımı da büyük ölçüde yenilendi.Daha kaslı tampon yapısı ve otomobilin hatlarıyla bütünleşen arka farlardaki LED ışık çizgisi ile Yeni Auris, gece de oldukça dikkat çekenbir model olmayı başarıyor. Arka tasarımda yapılan değişiklikler arasında yatay reflektörler ve yatay krom çıtalar da yer alıyor.

 

Toyota Auris hatchback 55 mm uzayarak 4,330 mm’ye, Touring Sports ise 35 mm uzayarak 4,595 mm’lik boyuta ulaştı. Ağırlığı ise ortalama 25 kg azaldı.  

 

İç mekanda “kalite algısı”arttı.

Yeni Auris’in dış tasarımının yanı sıra iç mekantasarımında da bir dizi yenilikler yapıldı. Duyusal kaliteyi artırmak için; iç mekan tasarımlar arasında devamlılık, renk uyumu ve görsel kalitenin geliştirilmesi üzerine yoğunlaşıldı. 

 

Yeni Auris’in iç mekan tasarımı, aralarında Kıdemli Türk Mühendis Mehmet Fatih Kale’nin de bulunduğu bir ekip tarafından geliştirildi. Toyota Avrupa’da 8 yıldır görev alan Mehmet Fatih Kale, Duyusal Kalite Ekibi’nin tasarım ve mühendislik arasındaki bağlantıyı kurmak üzere 2012 yılında kurulduğunu belirterek, “Toyota’da Duyusal Kalite, müşterilerin otomobile oturduklarında ne hissettikleriyle ilgili bir konudur. Bunlar daha çok görsel, dokunsal ve işitsel hislerdir. Mühendislik zekasındaki aynı derinliği ergonomiden konfora, konfordan dokunsal kaliteye yansıtmak istiyorduk. Yeni Auris’te tasarım dilinde belli bir akıcılık getirirken aynı zamanda Avrupa pazarı için önemli olan kalite hissini de artırdık” dedi.

 

auris%202.jpg

 

Yeni Auris’te gösterge panelinin ortasına konumlandırılan 4.2” renkli TFT ekran ile daha sofistike ve sportif görünüm elde edildi.Sürücüler bu çok fonksiyonlu ekranda sürüş, tüketim ve navigasyon haritasıgibi bilgileri görüntüleyebilecekler.

 

Orta konsola entegre edilmiş “Toyota Touch 2” sistemine sahip 7” tam renkli multimedya dokunmatik ekran ile yolculuklar daha keyifli hale geliyor. “Toyota Touch 2” AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile kablosuz cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonundan müzik dinleme ve çalma listesinden seçim yapabilme, araç bilgisi, USB girişi ile iPod ve USB uyumlu mobil cihazlara bağlantı ile şarj imkanı ve entegre geri görüş kamerası özelliklerini taşıyor.

 

Bunun yanında Yeni Auris’te havalandırma kanalları, kapı kolları ve vites topuzu gibi iç mekanda yer alan saten krom, lake siyah gibi birçok parça daha yüksek kaliteli malzeme ile tasarlandı. İç tasarımda kullanılan renk seçenekleri de daha uyumlu olup otomobilin karakteristik özelliği ile örtüşendaha sofistike hale getirildi.

 

Geliştirilen Sürüş Deneyimi

Yeni Auris’inürün gamında, sürüş konforunu ve yol tutuşunu artırmak için süspansiyon ve direksiyon sisteminde de iyileştirmeler gerçekleştirildi. Sürüş dinamiklerinde yapılan değişikliklerin yanında yeni ses yalıtımıyla birlikte motor ve yüksek hızlarda oluşan rüzgar gürültüsünün önüne geçilerek,hissedilir derecede daha sessiz bir sürüş sağlandı. Yeni Auris’in motor gamı, düşük yakıt tüketimlerinin yanı sıra optimum performans sunuyor. Ayrıca tüm motor versiyonları Euro 6 emisyon normlarını karşılıyor. 

 

auris%204.jpg

 

Yeni Auris’in benzinli güç ünitesi seçenekleri arasında; 99 HP güç üreten, ortalama tüketimi 5.8 lt/100 km olan 1.33 lt Dual VVT-i ve 132 HP güce sahip, ortalama tüketimi 6.1 lt/100 km olan 1.6 lt Valvematic motorlar yer alıyor. 90 HP üreten ve 4 lt/100 km ortalama yakıt tüketen 1.4 lt D-4D motor da kapsamlı bir revizyondan geçirildi. Bu motor bir önceki versiyonda 1800 d/dakikada 205 Nm tork üretirken, şimdi bu tork‘a 1400 d/dakika’da ulaşabiliyor. 

 

Yeni Auris’in 1.6 lt Valvematic motor seçeneğinde, Multidrive S sürekli değişken şanzıman (CVT) seçeneği ile satışa sunuluyor. Optimum performans/tüketim için ayarlanan bu şanzıman, hem kesintisiz aktarma konforunu yaşatıyor, hem de istenildiğinde manuel modunda 7 kademeli şanzıman gibi kullanılabiliyor. 

 

Yeni Auris;Life, Active, Advance ve Premium versiyonlarıyla piyasaya sunulacak. Premium versiyonda standart olarak sunulanSkyview panoramik cam tavan, Active ve Advance versiyonlarında ise opsiyonlu donanım seçenekleri arasında yer alıyor.

 

2371942880-yeni-2016-toyota-auris-ozel-r

 

Kaynak : OtoTeknikVeri

Efebey likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beklenen aracın satış fiyatları açıklandı

 

auris3a6bc.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

İç mekandaki o göğüs kısmını mutfak tezgahı gibi dimdik indiriyorlar. Bir tatlı eğim biraz estetik bekliyor insan ama yok. Mermer tezgah gibi çok sert ve kalitesiz bir plastik.

 

O tasarımcı burayaaaa geleeceeek :)

Oziyal likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.33 life + lpg  forever.  

 

53000 tl'ye dizelden az tüketim.    (7,5 lt karma  x 2,2tl  = 16,5 tl/100km)

symbol parasına C sınıfı araç. 

 

donanımı az olsa da,  aracın şasesi, amortisörleri, z rotları, rot mileri, direksiyon kutusu,  v.s hayati organlarının tamamı bildiğiin toyota auris

İlhan likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

İç mekandaki o göğüs kısmını mutfak tezgahı gibi dimdik indiriyorlar. Bir tatlı eğim biraz estetik bekliyor insan ama yok. Mermer tezgah gibi çok sert ve kalitesiz bir plastik.

 

O tasarımcı burayaaaa geleeceeek :)

 

Bizim Tofaş algısını yansıtmışlar yaa :) küt tasarım hiç sempatisi yok

Share this post


Link to post
Share on other sites

 • Similar Content

  • Mümin
   By Mümin
   Efsane 14 yıl sonra yeniden diriliyor.
   1978-2002 yılları arasında üretilen Toyota Supra, aradan geçen zamanda pek çok otomobil sever tarafından en fazla sevilen spor otomobil modelleri arasına girmeyi başardı. Japon marka, GT86 ile beraber üreteceği yeni spor otomobil serisi için sevilen modelini diriltme kararı aldı.

   Toyota’nın 3 Haziran tarihinde Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nin İzlanda şubesine yaptığı yeni model başvurusunda model adı olarak markanın efsane modeli olan Supra’nın geçtiği iddia edildi. Japon markanın 2014’te ABD’de yaptığı patent başvurusunda da Supra isminin kullanılmış olması yakın zamanda bu modelin geri döneceğine işaret olabilir.

   Alman otomotiv devi BMW ile ortak geliştirilecek olan yeni Supra, markanın FT-1 konsepti üzerine geliştirilecek. BMW’nin yakın zamanda yenilemeyi düşündüğü Z4 modeli de Supra ile aynı şasiye sahip olacak. Hatırlanacağı üzere buna benzer bir anlaşmayı Mazda ve Fiat da MX-5/124 Spider modelleri için gerçekleştirmişti. Motor seçeneklerinin henüz belli olmadığı aracın 4 ve 6 silindirli motor seçenekleriyle piyasaya çıkması bekleniyor.    
   Kaynak
  • Ali
   By Ali
   ABD yönetimi, IŞİD'in çok sayıda Toyota marka 4x4 araca nasıl sahip olduğunun aydınlatılması için firmadan bilgi talep etti. Toyoto ise "En ufak bilgiye sahip değiliz." dedi.
    
   KATI KURALLAR İZLENİYOR
    
   Sputnik'te yer alan habere göre Toyota Halkla İlişkiler Müdürü Ed Lewis tarafından yapılan açıklamada, araçları askeri amaçlar ya da terörist faaliyetler için kullanabilecek ya da modifiye edebilecek kişilere satış yapılmaması için firmanın katı kurallar izlediğini belirtildi.
    
   "BUNU TAKİP İMKANINA SAHİP DEĞİLİZ"
    
   Lewis ayrıca, araçların üçüncü kişiler tarafından satın alınmasını ya da çalınmasını takip edebilecek imkanlara sahip olmadıklarının da altını çizdi.
    
   ARAÇ SEVKİYATINI 2012'DE DURDURMUŞLARDI
    
   Toyota, 2012 yılında Suriye'ye araç sevkiyatını resmen durdurduğunu açıklamıştı.
    
   BİR TÜRK VATANDAŞI GÖZALTINA ALINMIŞTI
    
   Hasan Said Yüksekbaş adlı bir zanlının Türkiye'deki çeşitli şirketlerden kiraladığı lüks 4x4 araçları Suriye'ye geçirerek IŞİD ve muhalif gruplara sattığı iddia edilmişti. Farklı illerde faaliyet gösteren 30'u aşkın firma, kiralanan lüks arazi araçlarının bir çete tarafından Suriye'ye kaçırıldığı iddiasıyla savcılığa başvurmuş, Yüksekbaş firma sahiplerince yakalanıp polise teslim edilmiş ancak parmak izi tespitine götürülürken kaçmıştı.
    
   NEDEN 4x4 TERCİH EDİLİYOR?
    
   4x4 açık kasa arazi araçları, ağır makineli tüfek, doçka, uçaksavar hatta top gibi silahların kolayca takılabilmesi nedeniyle teröristler tarafından sıkça tercih ediliyor. Bu araçlar hem personel hem mühimmat taşımak için her türlü arazi koşullarında kullanılabiliyor.
    
   Kaynak :http://www.haberler.com/abd-firmadan-hesap-istedi-bu-kadar-toyota-yi-7756428-haberi/
  • yeppaandela
   By yeppaandela
   Resme lütfen dikkatli bakin

   Toyotanin hangi modeli olduğunu ilk bilen kazanir
    
  • İlhan
   By İlhan
   Toyota Corolla 3 yılın sonunda makyajlandı. 
   Ülkemizde segmentinin en başarılı modellerinden biri olan Toyota Corolla'nın Avrupa pazarınde yer alacak güncellenmiş versiyonunun ilk resmi fotoğrafları gün yüzüne çıktı.


   Makyaj ile güncellenecek yeni Corolla daha şık ve daha güvenli olma iddiasını taşıyor. Yeni Toyota Corolla 2016 yaz aylarında yollara çıkıyor.
   2016 TOYOTA COROLLA ÖZELLİKLERİ VE DETAYLARI
   Yaklaşık 150 ülkede ve dünyanın farklı bölgelerinde satılan, Toyota’nın toplam satışının %20’sini oluşturan Corolla firmanın serisindeki en popüler model olmaya devam ediyor. Güncellenen 2016 Corolla modeli artık daha şık ve gelişmiş bir dış cephe stiline sahip. Ön kısım tamamen yeniden stillendirilmiş, daha prestijli ve güçlü bir görünüm sağlanmış. Toyota’nın Under Priority ve Keen Look tasarım dillerinin kullanıldığı otomobilde ufak üst ızgara yeni LED far yuvaları ve LED ışık rehberleri, ayrıca geniş bir alt ızgara ile revize edilmiş ön tampon tarafından tamamlanıyor.
   Yan tarafta kapı tutacakları yeni krom finişe sahip ve bu sayede önden arkaya doğru uzanan karakter çizgisi daha da vurgulanmış. Yeni 16 ve 17 inç alaşım tekerlek seçenekleri de mevcut.
   Arkada yeni LED lambalar ve otomobilin genişliğini vurgulayan krom aksesuar dikkat çekiyor.
   Yeni Corolla 9 farklı renk seçeneği ile geliyor, bunların üçü yeni: Platin Bronz, Tokyo Kırmızısı ve Toprak Bronz.
   Tüm model serisinde standart olarak sunulan Toyota Safety Sense çok sayıda trafik durumunda kazaları önleyebiliyor ya da hafifletebiliyor. Sistem bunun için kompakt, ön cama monte edilmiş bir lazer ve kamera kullanıyor.
   Toyota Safety Sense, Pre-Collision System (çarpma önleme), Lane Departure Alert (şeritten ayrılma uyarısı), Road Sign Assist (yol işaretleri asistanı) ve Automatic High Beam (otomatik uzun far) özellikleriyle geliyor. Trafik kazası riskini azaltan sistem sayesinde sürücüler yeni Corolla ile daha düşük sigorta masraflarından ya da daha avantajlı sigorta sınıflandırmalarından da faydalanabiliyor.
   Kaynak
    
  • İlhan
   By İlhan
   Toyota Avensis 1.6 Dizel Test ve Kullanıcı yorumlarını bu başlık altında toplayabiliriz. Model henüz yeni bir model olduğu için, çok fazla sağlıklı bir test verisi yok. Bir kaç otomobil dergi sektörü, bu modeli test etmiş ve yayınlamış. Asıl ootopark'çılardan bekliyorum bu testi. 

   Japon üretici Toyota’yı D segmentinde temsil eden Avensis, geçmişteki parlak günlerine tekrar dönme peşinde. Geçtiğimiz aylarda kapsamlı bir makyaja uğrayan otomobil BMW’den alınan 1.6 litre dizel motoruyla test konuğumuz.
   Toyota Avensis 1.6 D-4D Premium Plus Tasarım
   Toyota, Avensis’i yeni olarak lanse ediyor. Ama aslında araç 2009 yılında tanıtılan üçüncü neslin ikinci kez makyaj operasyonuna uğramış hali. Aracı detaylarına kadar incelediğimizde aslında bir nebze Toyota yetkililerine hak veriyoruz. Platformu aynı olsa da araç eski modeli hiç andırmıyor. Eski modelin orantısız ön tasarımı gitmiş yerine daha şık görünen bir ön bölüm gelmiş. Farlar küçültülmüş ve inceltilmiş. Markanın ‘keskin bakış’ ve ‘öncelikli tasarım’ ismini verdiği felsefe ön bölümde bir hayli öne çıkıyor. Yandan incelendiğinde özellikle cam altlarındaki çıkıntılı çizgi eski modeli andırıyor. Arka kısım da göze güzel görünüyor. Ters formlu stoplar ve bagaj kapağı üzerinde krom kaplama şık görünüyor. Avensis makyajla birlikte eski modele göre 40 mm daha uzun. 2700 mm’lik aks aralığı ise aynı kalmış.
   Puan : 5 Tulu Darıcan
   Toyota Avensis 1.6 D-4D Premium Plus İç Mekan
   Makyajla birlikte iç mekan da baştan aşağıya yenilenmiş. Bu operasyonda malzeme kalitesi de belirgin derece de artmış. Özellikle test ettiğimiz donanımla birlikte sunulan ahşap kaplamalar yaşlı bir görünüm oluşturacağına şık ve elit bir hava katmış. Göstergeler, Alfa Romeo ve Mazda modellerini andırırcasına dairesel, ayrı formda tasarlanmış. Yenilenen direksiyon simidi üzerinden pek çok işlemi yapmak mümkün. Orta konsolda 8 inçlik dokunmatik bir ekran bulunuyor. Toyota Touch 2 ismindeki ekran pek çok işlemi yapabiliyor. Ama görsel anlamda çok etkileyici değil. Dokunma hassasiyeti ise ortalamalarda. Aracın kas aralığı değişmediği için iç mekanında bir genişleme yok. Değişmeyen bir diğer birimse 509 litrelik bagaj hacmi. Bu hacim en büyük rakibi VW Passat’ın 586 litresinden düşük kalıyor.
   Puan :4 Tulu Darıcan
   Toyota Avensis 1.6 D-4D Premium Plus Motor
   Uzun yıllar benzinli motorla mücadele eden Toyota Avensis en sonunda düşük hacimli dizel bir motora kavuştu. BMW’den alınan 1.6 litre hacmindeki motor 4000 d/d’de 112 hp’lik bir güç çıkışına sahip. 1750 d/d’den itibaren motorun ürettiği tork değeri ise 270 Nm. 1750 devre kadar biraz ağır kalan motor bu devirden sonra makul bir performans gösteriyor. 6 kademeli manuel şanzıman gücü ön tekerleklere aktarıyor. Aracın 0-100 km/s hıza çıkmak için harcadığı süre 11.4 saniye. Bu motorla birlikte otomatik şanzıman seçeneği sunulmuyor. Aracın 1.6 tona yaklaşan ağırlığına rağmen araç ekonomik olmayı başarıyor. Fabrika verilerine göre karma kullanımda 4.4 litre tüketen araç ile bizim test ortalamamız 6.4 litre oldu.
   Puan :4 Tulu Darıcan
   Toyota Avensis 1.6 D-4D Premium Plus Konfor & Yol Tutuş
   Makyajla birlikte Toyota Avensis’in süspansiyonları tümüyle yenilenmiş. Böylece eskinin sürüş dinamikleri kötü aracı gitmiş bu disiplinde segmentinde üst sıralara oynayacak bir otomobil gelmiş. Direksiyon sistemi biraz yapay hissettirse de tepkileri konusunda başarılı. Araç çok zorlandığında ilk kayma önden geliyor fakat bu sürüşü tehlikeye düşürecek boyutta değil. Araç ağırlığı sebebiyle çok dinamik değil ama segment standartlarını yakalıyor. Konfor ise başarılı. Hatta bu alanda Alman rakipleriyle eş düzeyde diyebiliriz.
   Puan :4 Tulu Darıcan
    
   Toyota Avensis 1.6 D-4D Premium Plus Teknik Özellik
    
   Motor:1.6 D-4D 
   Motor Hacmi:1598 cc 
   Silindir Adedi:4 
   Maksimum Güç:112 hp 4000 d/d 
   Maksimum Tork: 270 Nm 1750 d/d 
   Performans  
    0-100 km/s Hızlanma11,4 s
    Maksimum Hız:185 km/s
      
   Frenler  
    Ön:Disk
    Arka:Disk
      
   Yakıt Türü Dizel
   Yakıt Tüketimi  
    Şehir İçi:5,3 lt
    Şehir Dışı:3,9 lt
    Karma:4,4 lt
    Test:6,4 lt
    CO2 Emisyonu114gr/km
   Boyutlar  
    Uzunluk:4750 mm
    Genişlik:1810 mm
    Yükseklik:1480 mm
    Dingil Mesafesi:2700 mm
    Bagaj Hacmi:509 lt
    Yakıt Depo Kapasitesi:60 lt
    Boş Ağırlık:1550 kg
    Lastik Boyutu:215/55 R17
   Özet Yorum
   Tasarım:5
   İç Mekan:4
   Motor:4
   Konfor & Yol Tutuş:4
   Herkesin bildiği gibi Türkiye’de D segmentinin satış lideri VW Passat. Tüketici cephesindeyse bir diğer yıldızlı tercih Opel Insignia. Daha sportif olmak isteyenler Insignia’yi, konfor isteyenlerse Passat’ı seçiyor. Makyaj öncesi sadece konfora odaklanan ve tabiri caizse yolda salınan bir gemi gibi dolaşan Avensis, makyajla birlikte hem konforlu hem de yeterli sportifliği sunabilir hale gelmiş. Bence Alman rakipleri için çok ciddi bir alternatif olmuş. 1.6 litrelik motor çok yüksek performans sunmasa da kullanıcısını üzmüyor. Peki Avensis’in eksiklikleri yok mu? En önemlisi hala dizel motorla otomatik şanzıman sunulmuyor. Ve bu konfor ve sürüş dinamikleri anlamında rakipleriyle rahatlıkla mücadele edebilecek Avensis’in elini zayıflatıyor.
   Kaynak


Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.