Mümin

Aracınızın Ekranındaki İkaz Işıkları Ne Anlama Geliyor ? (Tam Liste)

86-700x357.jpg

1-Ön sis farı                                             21-Düşük lastik basıncı                       41-Yakıt Filt.de su var

2-Elektromekanik direksiyon devre dışı 22-Işıklandırma Uyr.                             42-Airbag devre dışı

3-Arka sis farı                                          23-Dış aydınlatma Uyr.                         43-Genel arıza

4-Silecek suyu uyarısı                             24-Stop lambaları uyarısı                      44-Gündüz Farları Uyr.

5-Fren balataları aşınması                       25-Dizel partikül filitresi uyarısı            45-Hava filtresi Uyr.

6-Hız sabitleme aktif                               26-Çekici uyarısı                                   46-ECO mod

7-Dörtlüler                                               27-Havalı süspansüyon uyarısı            47-Eğim kontrolü

8-Yağmur ve ışık sensörü                       28-Şerit Asistanı                                  48-Soğutma Sistemi Uyr.

9-Kış modu                                             29- Katalitik konvartör uyarısı              49-ABS uyarısı

10-Bilgi modu                                        30-Emniyet kemeri takılı değil               50-Yakıt filtresi Uyr.

11- Dizel motor uyarısı                           31-El freni                                            51-Kapı açık

12-Buz uyarısı                                         32-Akü uyarısı                                      52-Kaput açık

13-Kontak uyarısı                                    33-Park yardımcısı                                 53-Yakıt az

14- Anahtar arabada değil.                      34-Servis gerekli                                   54-Otomatik Şzmn. Uyr.

15-Anahtarın şarjı az                             35-Adaptif aydınlatma                            55-Hız limiti

16-Mesafe uyarısı                                  36-Işıkların yükseklik ayarı                     56-Süspansiyon Uyr.

17-Debriyaja basın                                  37-Arka spolier uyarısı                          57-Yağ basıncı  Uyr.

18- Frene basın                                        38-Açılabilir tavan uyarısı                    58-Ön cam buğ

19-Direksiyon kilit Uyr.                             39-Airbag uyarısı                                  59-Bagaj açık

20-Ana Farlar                                           40-El freni uyarısı                                  60-ESP/ASR

61-Yağmur sensörü

62-Motor uyarısı

63-Arka cam buğ çözme

64-Otomatik silecek

Kaynak : Otopark

mursel_balci, Gökhan, Efebey ve 1 diğer kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Pek çoğunun ne anlama geldiğini bilmiyordum.

Paylaşım için teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Çok güzel faydalı bir paylaşım olmuş Mümin. Ellerine emeklerine sağlık. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Faydalı olabildiysem ne mutlu bana

İlhan ve Gökhan bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

demekki benim kaput sönsörü bozuk o işaret sürekli var bende herkeste vardır normal birşey sanırım diye araştırmadım hiç teşekkürler :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

demekki benim kaput sönsörü bozuk o işaret sürekli var bende herkeste vardır normal birşey sanırım diye araştırmadım hiç teşekkürler :)

52 numara mı ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Paylaşım güzel olmuş. Elinize sağlık.
1-Tüp takılan araçlarda motor arıza lambası (62 numara) yanıyormuş bazen. 
2- Sabahları aracımı çalıştırırken soğutma işareti (48 numara) bir müddet uyarı veriyor. Sonra kendiliğinden geçiyor.

3- Bir ek de ben yapayım: Otomatik koltuk ısıtmanın önünde, ön ve arka cam buhar çözücülerinin arasında resistans mevcut.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet. bende bunu birkaç kez yaşadım. Genelde hava filtresi değişimi sonrası çıkıyor. Araç beynine cihazı takınca da "zengin veya fakir yakıt karışımı" hatasından dolayı bu arıza ışığı yanıyor. LPG ayarını yaptırdıktan sonra düzeliyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

evet abi

Baktırmanda fayda var, ben yandığını hiç görmedim ;)

2- Sabahları aracımı çalıştırırken soğutma işareti (48 numara) bir müddet uyarı veriyor. Sonra kendiliğinden geçiyor.

3- Bir ek de ben yapayım: Otomatik koltuk ısıtmanın önünde, ön ve arka cam buhar çözücülerinin arasında resistans mevcut.

Evet LPG takılı araçlarda 62 yanabiliyor ama bu normal değil, düzgün bir ayar yapılmadığı için araç fakir veya zengin karışıma düşünce oluyor.

Bizim araçlarda 48 sabah ilk çalıştırmada mavi yanar. Aracın motoru henüz nominal değerine ulaşmadığı içindir ve bu değere ulaşınca da söner

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Baktırmanda fayda var, ben yandığını hiç görmedim ;)

en kısa zamanda baktırıcam teşekkürler  :-

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

kafama takıldı gidip baktım  bu işaret kapı açık olduğundaki gibi orta göstergede değilde radyonun altındaki klima panelinde görünüyor şimdi dikkat ettimki aynı işaret değil çok küçük bir fark varmış bende görünen işarette aracın içine doğru uzayan bir çizgi var demekki havalandırmayla ilgiliymiş :) sonrada kaputu açıp baktım içerde herhangi bir uyarı yanmadı galiba kaput sönsörü yok bizim araçlarda.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Küçük bir edit olsun : 11 dizel motor uyarısından ziyade ''kızdırma bujisi devrede'' ikazıdır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.