Jump to content

2.Nesil Mazda3 1.6 D İzlenimlerim ve Sorularım

onurtuman
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar,

Yaklaşık bir buçuk ay önce 2012 Mazda 1.6 D comfort aracımı aldım.

Aldığım gibi forumdan takip ettiğim kadarıyla triger sesi vakıası ile karşılaştım. Mesleğim icabı (iş güvenliği uzmanı) sanayide devamlı bulunuyorum. Sırası ile Japon ustalarına Volvo-Ford ustalarına hem iş hem muhabbet bâbında danıştım. Ford ustası en içime sinen oldu. Her ne kadar iş kapsamında anlaşamaz isekte işini iyi yapan bir Abi'miz. Triger seti, Kayış bilyeler falan toplam 400 tl gibi bir ücrete yan sanayi ile değişim yapıp ustayada güvenerek ses probleminden kurtulduk.

Bugüne kadar caddy, laguna, punto, focus, Clio gibi çeşitli arabalarla uzun süre binmişliğim oldu lakin mazdamda anlatamadığım bir Şeyler vardı. Biraz forumu karıştırınca bende ki duyuların diğer Kullanıcılar ile hem hal şekilde olduğunu bunun Mazda'nın farkı OLDUĞUNU anladım.

Öncelikte aracıma 2 numara Amerikan cam filmi yaptırdım, krom egzoz ucu tattırdım.

Sıra jantlarda. 17inç te takıldım. Lakin konuştığum lastik Ustaları comfort Modeli'nde basınç sensörü bulunmadığını söylediler. Donanım olarak comfortda basınç sensörü yok mu?

Beğendiğim Jant resimlerini ekliyorum. Fikir verirmisiniz?

Not: bu arada finans planlarımı yapıp Mazda 6 hayalleri kurmaya bile başladım. Bahanesi de ikinci evladımızın doğup Arabanın dar gelmesi yönünde :))

post-9643-0-75939500-1436216821_thumb.jp

post-9643-0-90780300-1436216932_thumb.jp

post-9643-0-37814000-1436216980_thumb.jp

post-9643-0-45868800-1436217186_thumb.jp

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayirli olsun mazda cok farkli bir dünya ben sifir araçtan inip 90 model mazdaya biniyorum cok şükür memnunum bende mazda 6 ya bakmıyor değilim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ilk Sanayiye gidişimde toplandılar, birisi 8 valf çok yakar, Parça işi zor olur vb. Bahanelerle muhabbete koyulduk.

Anahtarı attım ortaya; hadi bi tur atalım edası ile.

En son bahanesi 160 ile 5. Viteste ustalardan biri aracı sürerken, parçacı motorun Ford ile birebir OLDUĞUNU defalarca yaptıklarını anlatmaya başladı, sonra laf "herşeyi güzel, lakin biraz bu hızda hantallaştı" ya döndü. Abi 6 ya taksana dediğim de ki zevki anlatamam. :)

Velhasıl çanakkale sanayisi Mazda 3 ü tanımış oldu...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracınız hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kazasız belası kullanmanız dileği ile. Jant konusuna gelince paylaştıklarını ben beğenmedim. Bu tamamen zevk meselesi tabi. Ben orjinal janttan yanayım. Benim fikrim aşağıda ki janttır. 17" ten yukarıda çıkma derim. 17" te birazcık ses konforu düşüp, lastik maliyetin artacak bilgin olsun.

Parça Numarası: BBP8-V3-810BL

http://www.mazda-tr.com/satin-alma-ve-sahip-olma/aksesuarlar/mazda3/2011-07/jantlar-ve-suspansiyon/1519V3810/

post-5155-0-65374500-1436245938_thumb.jp

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlhan bey,

Comfort Modeli'nde lastik basınç sensörü hakkında bir bilginiz var mı?

Lastik basınç sensörü sizin aracınızda yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Hayırlı olsun aracın çok güzel. Senden Önce Çanakkale sanayide bende aynı macerayı yaşadım lakin gözümü İstanbul'da Merser servisinde açtım. Çanakkale'de bir Mazda daha görecek olmak beni mutlu etti. Bir gün Çanakkale buluşması ayarlarız. Hatta İstanbul'daki arkadaşlarımızı da misafir edebiliriz. tatil mahiyetinde...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Krom egzoz ucu arkadeşımın hediyesi taktırmasına ise para vermedim.

Park sensörü taktırdım. Cycone 140 tl ye aldım. Montaja 25tl verdim.

Cam filmi 180tl. (Ön camda yok)

Triger seti ve 2 firen balatası, işçilik içinde 500tl.

Lastik ve jantları paket olarak anlaştım 1750tl + 15(ısıya dayanıklı boya-kaliperler için)

Artı aracımın sol ön tampon briketinde bir diş kırığı vardı Mazda evo dan 38 KDV içinde montajına para vermedim.

İç aksesuar olarak alirxpresden yaklaşık 15 adet siparişim var, Kısmen geldi tamamlandığında paylaşımlarım devam edecek, esenlikle...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Krom egzoz ucu arkadeşımın hediyesi taktırmasına ise para vermedim.

Park sensörü taktırdım. Cycone 140 tl ye aldım. Montaja 25tl verdim.

Cam filmi 180tl. (Ön camda yok)

Triger seti ve 2 firen balatası, işçilik içinde 500tl.

Lastik ve jantları paket olarak anlaştım 1750tl + 15(ısıya dayanıklı boya-kaliperler için)

Artı aracımın sol ön tampon briketinde bir diş kırığı vardı Mazda evo dan 38 KDV içinde montajına para vermedim.

İç aksesuar olarak alirxpresden yaklaşık 15 adet siparişim var, Kısmen geldi tamamlandığında paylaşımlarım devam edecek, esenlikle...

Paylaşım için teşekkürler. Jant konusunda keşke servisin kampanyasını bekleseydin. Aynı fiyata ve hatta daha altına halledebilirdin. Jant ebatı 17" olunca lastik fiyatları da yükseliyor. Lastik olarak "Jinyu" taktırmışsın. Umarım seni üzmez ve memnun kalırsın.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaşım için teşekkürler. Jant konusunda keşke servisin kampanyasını bekleseydin. Aynı fiyata ve hatta daha altına halledebilirdin. Jant ebatı 17" olunca lastik fiyatları da yükseliyor. Lastik olarak "Jinyu" taktırmışsın. Umarım seni üzmez ve memnun kalırsın.

Lastikler konusunda tedirginliklerim vardı, kağıt üstünde değerlerde üzmeyecek gibi gözlüyor, lakin zamanla sertleşme falan olur mu bilmiyorum. Zamanla netleşir, paylaşırım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şuana kadar kullandığım Mazda'larda en ideal ebat 16 jant olmuştur. Yakıt ve konforda fark yaratıyor. Ama 17 jant daha yakışıklı göstermiyor değil yani...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şuana kadar kullandığım Mazda'larda en ideal ebat 16 jant olmuştur. Yakıt ve konforda fark yaratıyor. Ama 17 jant daha yakışıklı göstermiyor değil yani...

Kesinlikle katılıyorum size... Şu ana kadar aracıma bir çok modifiye uygulama yaptım. Yapmadığım 2 şey kaldı ! Birincisi jant, ikincisi spor yay uygulaması. Ses ve konfordan ödün veremem. Şu haliyle bile bizim araçların altı yere çok yakın ve sesli. O yüzden bu güne kadar cesaret edemedim. Bu saatten sonrada bu ile kalkışmam imkansız gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

215 x 50 x 17   takarak

205  x 55 x 16  olan standart ebattan  çap 16 mm büyütmüşsünüz lastikleri.

aracınız da  yaklaşık 1cm yükseldi.   tekerlek çapı büyüdüğü için, hızlanma değerleriniz azaldı. 

taktığınız jantlar ile mazda jantlarının 7inç genişliğinde olduğunu varsayarak..  

en iyi ihtimalle jantlar 1 kg daha ağır oldu ama orjinal bir jant olmadığı için 1,5 -2kg daha da ağırlaşmış olabilir. 

buda hızlanma olarak negatif olarak geri dönüş yapar.  

205 den 215 e geçmek de minimal bir negatif etki yapacaktır ama ihmal edilebilir.

205 / 50 / R17  gibi  aracınıza çok daha uygun olan bir ebat  ı  neden lastikçi önermedi acaba. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

215 x 50 x 17 takarak

205 x 55 x 16 olan standart ebattan çap 16 mm büyütmüşsünüz lastikleri.

aracınız da yaklaşık 1cm yükseldi. tekerlek çapı büyüdüğü için, hızlanma değerleriniz azaldı.

taktığınız jantlar ile mazda jantlarının 7inç genişliğinde olduğunu varsayarak..

en iyi ihtimalle jantlar 1 kg daha ağır oldu ama orjinal bir jant olmadığı için 1,5 -2kg daha da ağırlaşmış olabilir.

buda hızlanma olarak negatif olarak geri dönüş yapar.

205 den 215 e geçmek de minimal bir negatif etki yapacaktır ama ihmal edilebilir.

205 / 50 / R17 gibi aracınıza çok daha uygun olan bir ebat ı neden lastikçi önermedi acaba.

Jantın ofset Değeri 7.5 inç olduğundan 215 tam oturur hesabından yola çıktık. Jant 9.400gr. Hız konusunda +5 Gösterge farkı oluyor, Buda araç ve GPS tutarsızlığını bir nevi ortadan kaldırdı. Konfor düzeyinde hatırı sayılır bir değişim yok.

Ancak biraz hantallaştı diyebilirim. Yakıt sarfiyatınla hantallık gideriliyor doğru orantılı olarak[emoji6]

Herşeye rağmen görülmeye değer.

Biraz hevesimi alayım. [emoji41]

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...