Jump to content

93' Model Sedan 323'e Yeni Motor Yapılacak Tavsiyeleriniz

iggteknoloji
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

İyi akşamlar saygıdeğer arkadaşlar ;

Konunun başlığında da belirttiğim gibi yeni motor yapılacak. Aracım 365.ooo km de ve yorgundur. Son nefeslerini veriyor, hem içeri (az, biraz) hem dışarı duman atıyor, yağ yakıyor, özellikle de yokuşları çıkarken zorlanıyor.

Aslında benim sizlere sormak istediğim daha önceden aracına yeni motor yaptırmış arkadaşların, bana tavsiyeleri olur mu ? onu öğrenmek istedim.

Hazır ve nazır 40 yılını mazdalar ile devirmiş iyi bir ustamız var. Sağolsun, aksilik çıkmazsa yarın araç tamirhanesine girecek. Buradan fiyatını da merak edenler olabilir. İlerleyen yorumlarda onu da yazacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kapağı taşlamak yerine sıfırını almanizi öneririm ben 500 tl ye aldim subaplari ve yuvaları büyütmeyi hacmi de imkan dahilinde büyütmeyi tavsiye ederim her ne olursa olsun orjinal parçadan yana kullanin tercihinizi konunun takipcisiyim fiyatlar parcalar resimler olarak umarim paylaşırsınız

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yarın sabah aracı ustamıza bırakacağım ve oradan işe gideceğim. Aracı da -iş tamamlandı gel al diyene dek görmeyeceğim. Aksi halde görselleri ve bilgileri zevkle paylaşırdım. Tabi bu konuda hiç birşey yapmayacağım anlamına da gelmez, elimden geleni yapacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aman hocam basi boş bırakmayın 10 dk izin alin gerekirse gidin bakin bende aracın başında değilim suan geceleri uykum kaçıyor tüm senaryolara hazir haldeyim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benm conta yandi kapak catlak çıktı 500 kapak 300 de triger seti conta takimi bujiler vs tuttu işçilik daha konuşulmadi zonguldak/devrek te yolda kaldigim için mecburi oldu yoksa ankarada kendim söküp yapardım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1.jpg

Fotoğraftaki ustamız yaklaşık 40 yılı bulan Mazda tecrübesi ile sağolsun ki motorumuzu gerçek bir mazda motoruna döndürecek. Neden derseniz benden önce maalesef ki mazda ustası dışında birçok usta aracı kurcalamış, söktüğü parçayı takamamış ve orjinal yere yan sanayi birçok parça ile araç üzerinde kobaymış misali birçok işlemlerde bulunulmuş. Benzinli araç sanki dizel gibi gırgır çalışıyor. Gelişmelerden haberder edeceğim. Yalnız bilmenizi isterim ki ustamız ile herhangi bir bağım yoktur ve reklamını v.s bir karşılık neticesinde yapmıyoruz. Uzun araştırmalarım sonucu (4 ay) kendisine yaptırma kararı aldım ki bence tam isabet oldu. Umarız sıkıntı yaşamadan sağ salim aracın motoru yapılır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şimdiden kolay gelsin diyelim. bende kendi aracıma komple motor yaptırdım. şu an çok memnunum. kapakta sorun yoksa değiştirmenize gerek yok. ben servise yedek parça sordum araç eski olduğu için elimizde parçası yok dediler. aksaraydan bulabildiğim parçaların çoğunu japon malı aldım. önemli olanlar zaten segman ve yataklar onlar kesinlikle japon malı olsun. araç hazır sökülmüşken trigere debriyaja akslara vb yapılması gereken yerler varsa onları da yaptırın bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun.. Umarım tez zamanda sıkıntısız binersiniz. Konu, Mazda2 bölümüne açılmış, yeni konu açarken açtığınız bölüme dikkat ederseniz seviniriz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar arkadaşlar. 91 model  Mazda 323 HB GLX B6 Motor 16 Valf aracımı 1 hafta önce bıraktığım ustamdan bugün teslim aldım ve test sürüşlerini yaptım. Önceki durumda araç yokuşlarda yığılıyordu ve motor duman atıyordu, yağ yakıyordu. hatta üst kapak contasını yemiştim bizim burda dik ve uzun bir yokuş yol var orda ölü motorla gaza asılınca üst kapak contası yanmıştı. Zaten öyle olunca araç gazda çok sıkıntı verip gitmez oluyor beyi donuyor v.s. Çalıştırırken zor çalışır duruma geliyor. Araçla bir yere gitmeye korkar oluyosun yolda kalacam diye. İşte her neyse durum böyleyken motor tamiri için bıraktığım aracımı bugün teslim aldım. Araç motor sesi tıkır tıkır olmuş eski dizel motor gibi çalışma sesi titreme felan kalmamış. Gidişinde bariz bir değişim vardı. Gaz ayarıda yaptırdım aracı teslim alınca. Aracın çalışmasıda değişti marşa bir iki basışta çalışıyor. Saolsun işini iyi bilen bir usta tamir yaptı. Masraflara gelince benim araç eski motor durumu %25 di yani ölüydü. Bu haldeyken toplamda parçacılar içerisinde en uygun aldığım fiyatla gerekli sekman v.s v.s tümparçalar 1100 TL tuttu. Motor işçilik taşlama v.s 1450 TL de ona verdim fakat benim radyatörde de 3 yerde delik varmış su buhar olarak ordan atılıyormuş üst kapak contasını bu yüzden yiyip duruyomuş araç usta onuda söyledi o da dahil yani parçalar hariç tüm işçilikler dahil 1450 TL de ona verdim yani benim motor tamiri toplamda 2550 TL ye mal oldu. Son durumda şu an aracın gidişi motoru v.s çok güzel oldu maşallah  diyeyim. Fakat benim anlamadığım birkaç konu var aklıma takılan.

1-Araç yokuş tırmanırken ben testi gazda yaptım ve daha motor tamiri biteli çok kısa zaman oldu teslim alır almaz test ettim o dik yokuş yolda araç yine kesildi ama düzde gidiyor. ayrıcada sanki motor gaza basınca devir saati çok güzel yükseliyor eskisi gibi değil alakası bile yok ama yolda gaza basında hızlanma ivmesi ile devir saati sanki tam uyuşmuyor gibi devir güzel fırlıyor aracın sesinide duyuyorum motor temiz bir ses veriyor ama hızlanma o kadar seri değil. Birde benzinde test edeyim dedim. Benzinde araç coşuyor giderim ben diyor. Ama motor tamiri yapılmada öncede vardı araç benzinde biraz gaza asılınca ağzına pislikmi geliyor ne oluyorsa  kas kesiyor tekler gibi yapıyor sonra vitesi boşa alıp gaza bir iki pompalama yapıp tekrar vitese alınca biraz daha düzeliyor v.s bu sebepten yokuşta benzin performansını deneyemedim. Ustaya anlattım olayı gaz ayarı yaptırdığın yere götür gaz ayarında sorun var gaz yemiyor araç dedi. Tekrar gazcıya götürdüm baktı ayarlara hiçbir sorun yok araç motor yenilendiğinden debriyajtam alışmamış ondan olabilir dedi. Daha sonra gün içerisinde sürdüm biraz aracın motorundan giderken hiç ses gelmiyor anladığım temiz bir motor sesi var ve gidiş çok güzel akıcı ama rampada gazda yığılmasını daha çözemdim acaba bir süre motor yeni olduğundan alışması mı gerekiyor yani bir süre motor açılana kadar çok zorlamadan devam mı etmek gerekiyor bu normal bişe de zamanla açılacakmı bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.

Ha unutmadan bu arada arkadaşlar mazda 323 hb olanlar bizim araçlarda motor fanı sizin araçtada kontak kapatılınca soğutma duruyormu yoksa sadece benim araçta elektrik tesisatıyla oynama yaptılarda fanı sanki cam otomatiği gibi sadece kontak açıkken çalışacak şekilde birisi ayarmı yaptı. Çünki araç kontak kapatıldığında çoğu araçta motor sıcak olduğundan aracın fanı kontak kapalı olsa dahi çalışmaya devam eder.

Bilgisi olan arkadaşlar cevap yazarsa çok sevinirim. Ama özet olarak genel görüşüm eğer aracımın rampa performansı ileride değişecek ise şuanki motor sesi düzde gidişi gaza basınca devrin atarlılığı çok hoş eski haliyle alakası yok diyebilirim. Özelliklede düzde test ettiğim benzinde gidişi çok güzel. Atik ve güçlü gördüm ben.

Herkese iyi geceler dilerim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

motor devri yükselip aynı oranda hızlanmıyorsa debriyaj baskı balatada sıkıntı olabilir. kontak kapanınca fan durması lazım benim araçta duruyor. zaten çalışması da mantıksız ısınmış motor çalışmadığı zaman kendi kendine soğuyabilir. tofaşlarda filan kontağı kapatınca hala çalışmaya devam ediyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun.. Umarım tez zamanda sıkıntısız binersiniz. Konu, Mazda2 bölümüne açılmış, yeni konu açarken açtığınız bölüme dikkat ederseniz seviniriz. 

Dikkatimden kaçmış olabilir. Aksi halde konu kategori uyumu konusunda hassas bir adamım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haklısınız aslında hatayı aradığımız kelime motor tamirini nerede en yakın görürsek paylaşılan konu aynıdır diye oraya yazıyoruz daha dikkat etmemiz lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benimde aracım 2 gün önce yolda yatak sardı düzce de söküldü yapılacak bakalım ne kadar masraf çıkacak sizin ustanızdan aracınızı aldığınızda bilgi ve beğenilerinizi paylaşırsanız benim içinde referans olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1.jpg

Fotoğraftaki ustamız yaklaşık 40 yılı bulan Mazda tecrübesi ile sağolsun ki motorumuzu gerçek bir mazda motoruna döndürecek. Neden derseniz benden önce maalesef ki mazda ustası dışında birçok usta aracı kurcalamış, söktüğü parçayı takamamış ve orjinal yere yan sanayi birçok parça ile araç üzerinde kobaymış misali birçok işlemlerde bulunulmuş. Benzinli araç sanki dizel gibi gırgır çalışıyor. Gelişmelerden haberder edeceğim. Yalnız bilmenizi isterim ki ustamız ile herhangi bir bağım yoktur ve reklamını v.s bir karşılık neticesinde yapmıyoruz. Uzun araştırmalarım sonucu (4 ay) kendisine yaptırma kararı aldım ki bence tam isabet oldu. Umarız sıkıntı yaşamadan sağ salim aracın motoru yapılır.

Bende istanbul a geldiğimde bir göstereyim ustaya o zaman bende bayrampaşada kalıyorum isabet oldu siz aracı ustaya verdinizmi yapılıyormu şu anda?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Güzel fotoğraf keşke bende vaktim olsaydıda motor yapılırken fotolarını çekebilseydim ama başında duracak vaktim olmadı. Yinede ustamın ellerine sağlık çok güzel yapmış motoru tertemiz olmuş tıkır tıkır maşallah.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...