Jump to content

Tesla

PAN
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Alınır da expertizi nereye yaptıracağız? Hem ikinci el elektrikli otomobil alırken dikkat edilmesi gereken hususlar diye bir konumuz da yok. :D açsak mı zamanın ötesine?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Alınır da expertizi nereye yaptıracağız? Hem ikinci el elektrikli otomobil alırken dikkat edilmesi gereken hususlar diye bir konumuz da yok. :D açsak mı zamanın ötesine?

Araç sıfır şu an :) 700 beygir performansı yeter mi diye düşünüyor insan haliyle :))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bizim şirketin elektrikçisine sordum abi. Der ki kullanmaya başlamadan evvel. Güzel bir kaçak akım sigortası taktırsın.  Şarj ederken de yüksek akım korumalı priz kullansın diyor.:D

Bu arada konunu istersen "Alınık" bölümüne taşıyabilirim.   :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu durumda arabayı satın alıp tüp mü taktırıyoruz :)

Abi sen bu "Tüp" mevzusuna fena taktın. Bak söz veriyorum, şu forumda ki üyeliğinde 1 yılını doldur. Sana piknik tüpü hediye edeceğim. Her yakıt sarfiyatının geçtiği konuyu nasıl bir anda tüpe bağlıyorsun..Pes vallahi abi..

Tesla dedik, elektrikli dedik abi...

Bu nereden çıktı Pan abi.. :)

aygaz_govde_kusakli_kucuk_tup_sampiyonsi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi sen bu "Tüp" mevzusuna fena taktın. Bak söz veriyorum, şu forumda ki üyeliğinde 1 yılını doldur. Sana piknik tüpü hediye edeceğim. Her yakıt sarfiyatının geçtiği konuyu nasıl bir anda tüpe bağlıyorsun..Pes vallahi abi..

Tesla dedik, elektrikli dedik abi...

Bu nereden çıktı Pan abi.. :)

aygaz_govde_kusakli_kucuk_tup_sampiyonsi

Sen sigorta kaçak akım vs diyince panikledim birden...

Birde tüpçü arkadaşlar o kadar övdüler ki.. elektrikten daha iyi olabilir dedim :)

Aslında uçaklara, gemilere, denizaltılara, tırlara neden düşünülmezki bu tüp ...

Mesela dünyanın ilk tüplü yolçu uçağı, ilk tüplü gemisi bu alanlar tamamen boş....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sen sigorta kaçak akım vs diyince panikledim birden...

Birde tüpçü arkadaşlar o kadar övdüler ki.. elektrikten daha iyi olabilir dedim :)

Aslında uçaklara, gemilere, denizaltılara, tırlara neden düşünülmezki bu tüp ...

Mesela dünyanın ilk tüplü yolçu uçağı, ilk tüplü gemisi bu alanlar tamamen boş....

Bu arada bu Tüp/Lpg mevzusundan verdiğim sözler çoğalmaya başladı.

Skyactiv Motora Lpg takan arkadaşa, 1 depo Lpg.

Sana desen piknik tüpü..

En iyisi mi ben şu çenemi biraz tutayım. Yoksa bu gidişle tüm mal varlığımı tüpe, lpg ye vereceğim. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

En iyisi mi ben şu çenemi biraz tutayım. Yoksa bu gidişle tüm mal varlığımı tüpe, lpg ye vereceğim. :D

bütün çocukluğum hatta gençliğim tüplü bir hayatla geçti. kaç kez o tüpü gelmeyen tüpçüye götürdüm, dolusunu getirdim... kaç kez o tüpten kaza yaşadık. Kaç komşunun evi havaya uçtu.. kaç insan o evlerdeki tüpten zehirlendi hatırlamıyorum bile...

Gün yoktu ki bir gazetede tüpten öldüler haberi çıkmasın.

Bundan sonra kimse bana tüp taktıramaz vallahi :))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 yıl sonra ...

Ben salt elektrikli araçların Türkiye'de rahat bir on sene sonra yollarda olabilecegini düşünüyorum çünkü henüz bizim şarj istasyonu altyapımız yok.  Malum, göstermelik sarj istasyonları ile bu araçlar yürümez.  Yok efendim, AVM'ye şarj istasyonu koyduk, hastaneye de koyduk, vs ile olmaz bu iş.

Bu noktayı belirttikten sonra 2021 Tesla Model S Plaid ile ilgili yeni bir makale buldum, hazır sizi de bulmuşken bu sayfanın altında o makaleyi paylaşacagım.  Bu araç öyle yabana atılacak bir araç degil.  Örnegin, ivmesi dudak uçuklatıyor:  0 - 90 km/h sadece 2 saniye.  Yanliş yazmadım, isterseniz bir de Amerikanca yazayım:  0 - 60 mph in 2 seconds.  Hatta makale utanmadan 1.99 saniye demiş.  Tekerlekler 21 inç.  Direksiyon çember şeklinde degil, "yoke" şeklinde diyor makale.  Güç 1020 hp.  Üç adet elektrik motoru var, biri önde ikisi arkada.  Bu motorlar 18,000 rpm devirde dönebiliyorlar.  Maksimum menzil 348 mil.  Fiyat $147,990 kadar.

Türkiye'deki vergi sistemine göre bunun silindir hacmi falan yok.  Dolayısıyla silindir hacmiyle geometrik olarak artan vergiler de sözkonusu degil.  Oh be, rahatladık!  Bu demektir ki Tesla'ya yukarıdaki bedeli ödeyenler Türkiye'de bu araca 10 sene kadar sonra binebilirler.  En azından biz Türk vatandaşları için olumlu bir yan daha bulduk.  😀

https://www.wsj.com/articles/2021-tesla-model-s-plaid-feel-the-force0-60-in-2-seconds-11624562135?st=k6ysszv9bkndsmq&reflink=desktopwebshare_permalink

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu aracı kullanmak için, özel giysiler giymek gerekli. Yoksa bazı duyu ve denge organlarımız zarar görebilir. İleriki yıllarda araçlarda uzay giysili insanları görmek normal hale gelecek gibi. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1000 bhp deyince aklıma ilk Bugatti Veyron geliyor. Bilmem kaç silindir bilmem kaç devir ve inanılmaz bir yakıt tüketimi. Elektrikli araçlar çıktığından beri bu değerler ne kadar hızlı geçilmeyen başlandı. Bakalım ileride nelerle karşılaşacağız. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İş biraz keyiften çıkıp top mermisinden patlar gibi hızlanıldığı için korkuya evrilmeye başladı. 0-100 2 saniye nedir, ışınlansaydın bari. Herkese bu kadar manyakça hızlanan 2.5 tonluk bir makinanın ehliyetini vermek de doğru değil.

Birde bu araçlarda sıfır etkileşim ya. Şurda bir yağ konusu açılıyor 50 sayfa, filtresi, subabı, tüketim şekli, şanzımanı, rodajı, contası vb bir sürü zenginliği vardır otomobil işinin, bunlarla tamamen yok olacak. İçine insan alabilen, devasa bir uzaktan kumandalı araba. Günlük kullanım cihazı olarak müthiş aletler imkan olsa bende alırım bir Model 3 ama otomobil meraklısı adamı çok etkileşimsiz, soğuk bırakacaktır bir süre sonra. Ne kadar manyak hızlanırsa hızlansın, ilk binişte korkulan, 3.-4. kez binilince el kol açılan roller coaster gibi insan alışır bir süre sonra.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Leanback :

Rekor Rimac Nevera'da, 1.85sn 0-60mph. Toplam 1914hp.

0.1G fark var hissedilebilir mi bilmem.

1.85 seconds from 0 to 60 mph = 1.478312909842 acceleration of gravity

1.99 seconds from 0 to 60 mph = 1.374310996586 acceleration of gravity

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...