Jump to content

Geri giderken "SCBS" Devreye Girer mi ?

abdullah
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar, 2 sorum olacak, 1.Geri geri giderken SCBS devreye girermi? 2. Telefon rehberimdeki Türkçe karakterleri aracın monitöründen göremiyorum, (İ) harfi yerine (I) harfini görebiliyorum dolayısıyle arayacağım kişiye monitöden ulaşamıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi girmez çünkü önden çarpmalara yönelik bir güvenlik sistemi bu. Tüm sensör, kamera vs aracın önünde. Bu akıllı şehir fren desteğini, İstanbul Parkta test etmiştim. Sanırım hızım 40 km filandı, gayet güzel çalışıp devreye girmişti.

Türkçe karakter konusuna gelince otomobilinde yapabilecek bir şeyin olduğunu düşünmüyorum. Ama akıllı telefonunda ki rehberinde kayıtlı kişilerde kullanılan Türkçe karakterleri değiştirebilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Adı üstünde SCBS-R , böyle bir özelliği daha önce seyrettiğim hiç bir yabancı tanıtım videosunda duymamıştım büyük ihitmalle JDM pazarı opsiyonudur ama belki makyajlı kasalarda Avrupa pazarınada gelir, veya sonradan takmak için kitleri falan piyasaya çıkabilir . Güzel bir özellik çok kullanışlı ve çok faydalı. Olsa da kullansak keşke :D .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi girmez çünkü önden çarpmalara yönelik bir güvenlik sistemi bu. Tüm sensör, kamera vs aracın önünde. Bu akıllı şehir fren desteğini, İstanbul Parkta test etmiştim. Sanırım hızım 40 km filandı, gayet güzel çalışıp devreye girmişti.

Türkçe karakter konusuna gelince otomobilinde yapabilecek bir şeyin olduğunu düşünmüyorum. Ama akıllı telefonunda ki rehberinde kayıtlı kişilerde kullanılan Türkçe karakterleri değiştirebilirsin.

Teşekkür ederim, önden çarpışmalar malum ist. trafğinde başıma çok geliyor ama çok çok iyi birşey önde araç yada yaya olunca eğer ayağım frende değilse aniden duruyor,çok başarılı. telefona gelince çok canımı sıkan birşey değil idare edebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Adı üstünde SCBS-R , böyle bir özelliği daha önce seyrettiğim hiç bir yabancı tanıtım videosunda duymamıştım büyük ihitmalle JDM pazarı opsiyonudur ama belki makyajlı kasalarda Avrupa pazarınada gelir, veya sonradan takmak için kitleri falan piyasaya çıkabilir . Güzel bir özellik çok kullanışlı ve çok faydalı. Olsa da kullansak keşke :D .

Amerika'da bu özellik var diye biliyorum. Avrupa'daki araçlarda da vardır büyük ihtimal.

Bir tek abd ve japon pzarında olup avrupa'da olmayan ön ızgaradaki kanat aydınlatması galiba

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geri geri giderkende giriyor arkadaşlar. Öne giderken olan çok başarılı evin önünde bir çiçeğin dalını algılayıp zınk diye durdu ve motor kendini kapattı. Geri viteste hiç denemedim.

Ama videolarda geri viteste de çalıştığını gösterir epey örnek mevcut.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...
04.08.2015 at 12:16, abdullah :

Teşekkür ederim, önden çarpışmalar malum ist. trafğinde başıma çok geliyor ama çok çok iyi birşey önde araç yada yaya olunca eğer ayağım frende değilse aniden duruyor,çok başarılı. telefona gelince çok canımı sıkan birşey değil idare edebilirim.

abdullah bey araç hala sizdemi. sizde ise mazda bültenlerinden haberiniz varmı. bagaj kapağı amotisör değişimi ve motorla ilgili bir dizi incelem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

04.08.2015 at 13:17, PAN :

Geri geri giderkende giriyor arkadaşlar. Öne giderken olan çok başarılı evin önünde bir çiçeğin dalını algılayıp zınk diye durdu ve motor kendini kapattı. Geri viteste hiç denemedim.

Ama videolarda geri viteste de çalıştığını gösterir epey örnek mevcut.

Bende bu özellik şimdiye kadar hiç devreye girmedi. O yüzden özelliğin çalışıp çalışmadığından emin olamıyorum bir türlü... Adaptif Cruise sorunsuz çalıştığı için sensörle ilgili bir sıkıntı olduğunu da sanmıyorum. Bununla ilgili bir hassasiyet ayarı falan var mı ekranda?

Bu arada bizim makyajsız kasalarda da 2-8 km arası geri SCBS çalışıyormuş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
18.06.2019 at 14:12, fahri.tasova :

abdullah bey araç hala sizdemi. sizde ise mazda bültenlerinden haberiniz varmı. bagaj kapağı amotisör değişimi ve motorla ilgili bir dizi incelem.

Evet aracı hala kullanıyorum,bültenlerden fazla haberim olmuyor ama servislerden bilgi alıyorum,bagaj kapağı ve amotisörle ilgili bişey duymadım,benim önümüzdeki hafta EGR valfi dğişecek Mazda bülten yayınladı daha öncede kırank milini mazda ücretsiz değişmişti,isterseniz servislerden yayınlanan bültenler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 2 ay sonra ...

Öncelikle, otomobillerde sensörlere dayali bu gibi sistemlerin dört dörtlük ("foolproof") çalismasini beklemek naif olur.  Bu sistemler beklenmedik zamanlarda rahatlıkla bir hata yapabilir.  Buna en radikal örnek, Tesla "self-driving car" yani kendi kendini kullanan aracin geçtiğimiz senelerde ABD Florida'da yaptigi ölümcül kazadir.  Parlak günesli bir günde araç karsisina çikan beyaz renkli araci "görmeyip" direkt ona çarparak sürücüsünü öldürmüştü.  Hatta Tesla firmasi basin mensuplarinin "acaba kazadan araç mi sorumlu yoksa sürücü mü?" sorusunu yanitsiz birakmisti.  Sürücünün tek hatasi naiflik yani araca çok güvenmek, aracin hatasi da sistemlerinin reaksiyon vermemesi idi.  Özetle, bu tarz sistemlere sonuna kadar güvenmemek gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Konuyu hortlatayım :)

2015 Cx5 aracımda 2 araç arasına park etmeye çalışırken bu sistem devreye girdi geri manevra sırasında. Hiç beklemediğim bir anda ve çok sert bir şekilde çalıştı. Çarptım zannettim hatta ama ekranda SCBS uyarısını görünce rahatladım ve sevindim çalıştığına. Biraz hızlı bir geri manevra yaptım, galiba 3 km/s hız altında devreye girmiyor. Benimde kafamda soru işaretiydi bu sistem. Çok net çalışıyor. Ancak yine bu forumdan bir arkadaşımızın verdiği bilgiye göre galiba arka park sensörlerinden sadece ortadaki 2 tanesini kullanıyormuş araç. Yani öyle her zaman çok efektif çalışmasını beklemek biraz sıkıntı yaratabilir. Dikkat! :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geri giderken 2-8 km/h hız aralığında arka sensörlere göre devreye girer. Ayrıca gaza sert basarsanız da devreye girer. Fren yerine gaza bastıgınızı düşünüp otomatik frenliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Gokmen_Ozguc :

Geri giderken 2-8 km/h hız aralığında arka sensörlere göre devreye girer. Ayrıca gaza sert basarsanız da devreye girer. Fren yerine gaza bastıgınızı düşünüp otomatik frenliyor. 

Muhtemel gaza biraz fazla yüklenmiştim ondan devreye girdi demek ki 👍

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...