Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Egzozdan Gelen Çıtırtılar

ilhan mercan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

merhaba,

arabayı kullandıktan sonra park ettiğimde egsozdan çıtı çıtır sesler gelmekte,yeni olduğu için bu normal mi?yoksa bir sıkıntı olabilir mi?

saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fatalhand arkadaşımızında dediği gibi çok doğal ve normal bir durum. Ses çıkarmazsa asıl anormal bir durum var demek lazım !!

Bilmiyorum hiç sobalı evde oturdun mu ama..Eski sobalar ısınmaya ve soğumaya başladığında benzer sesler çıkarırdı. İçinde ki döküm ve özellikle ateş tuğlalar çat, çut ses çıkarırdı.

Ama en esrarengiz sesi, gecenin bir yarısında. Uykunun en koyu anında, odada bulunan tüplü televizyon sesi çıkarırdı. Çaaaaatt diye çıkan seste, Tv'nin ikiye bölündüğünü filan düşünürdüm. 

Evde benzer sesleri çıkaran bilimum ev gereçleri vardır. Ütü, fırın, kettle, tost makinesi....hepsinin ortak noktası ısınıp, soğumaya bırakılan metal...

Ses konusunda biraz takıntılıyız sanırım. Daha öncede soğuk motoru, ilk çalıştırmada ki egzoz sesine takılmıştın. :)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fatalhand arkadaşımızında dediği gibi çok doğal ve normal bir durum. Ses çıkarmazsa asıl anormal bir durum var demek lazım !!

Bilmiyorum hiç sobalı evde oturdun mu ama..Eski sobalar ısınmaya ve soğumaya başladığında benzer sesler çıkarırdı. İçinde ki döküm ve özellikle ateş tuğlalar çat, çut ses çıkarırdı.

Ama en esrarengiz sesi, gecenin bir yarısında. Uykunun en koyu anında, odada bulunan tüplü televizyon sesi çıkarırdı. Çaaaaatt diye çıkan seste, Tv'nin ikiye bölündüğünü filan düşünürdüm. 

Evde benzer sesleri çıkaran bilimum ev gereçleri vardır. Ütü, fırın, kettle, tost makinesi....hepsinin ortak noktası ısınıp, soğumaya bırakılan metal...

Ses konusunda biraz takıntılıyız sanırım. Daha öncede soğuk motoru, ilk çalıştırmada ki egzoz sesine takılmıştın. :)< :)>

Bir iki ses örneğide ben vereyim. Buzdolabından gelen odun kırma sesleri ( meğer buz oluşmasın diye otomatik olarak yaparmış öyle, yersen ) Bitmiş oda spreyinin boğazlanma sesi. Isınan boruların genleşme çıtırtıları. Bu arada tüplü tvnin çatırtısıda bir alemdi gerçekten  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

gayet normal fiziksel ve kimyasal olaylar sonucu gerçekleşen sesler..çıtırtı iyidir..ne de olsa sessiz olandan korkucan demişler...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ses konusunda biraz takıntılıyız sanırım. Daha öncede soğuk motoru, ilk çalıştırmada ki egzoz sesine takılmıştın. :)< :)>

Ses takıntım yok,eşim sürekli bu ne bune diye diye bende merak ettim.yorumlar ve bilgiler için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Buzdolabından gelen odun kırma sesleri ( meğer buz oluşmasın diye otomatik olarak yaparmış öyle, yersen ) 

Gece uykudan uyandırıyor, bazen kalkıp evde biri mi var diye evin içinde dolaşıyorum :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gece uykudan uyandırıyor, bazen kalkıp evde biri mi var diye evin içinde dolaşıyorum :D

Hiç unutmam bir keresinde, gece susuzluktan yanmışım. Soluğu doğru mutfakta aldım. Ev halkını da uyandırmamak için, resmen balet gibi parmaklarımın ucunda süzülüyorum. Neyse ışığı da yakmadım özellikle. Karanlıkta mutfak dolabında su bardağı arıyorum. O esnada arkadaş nasıl bir sestir bu. Küüüttt diye odun kırma sesi.. Vallahi o an as kalsın Cüneyt Arkın gibi buzdolabına uçan tekme atacaktım. Tabi korkunun ve sıçramanın etkisiyle. Buzdolabına yüksek sesle okkalı bir küfür sallamışım. Haliyle babam sesimi duymuş...Gecenin köründe kime küfür ediyorsun leyn sen.... !! Bir şey yok baba buzdolabına küfür ediyordum. :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiç unutmam bir keresinde, gece susuzluktan yanmışım. Soluğu doğru mutfakta aldım. Ev halkını da uyandırmamak için, resmen balet gibi parmaklarımın ucunda süzülüyorum. Neyse ışığı da yakmadım özellikle. Karanlıkta mutfak dolabında su bardağı arıyorum. O esnada arkadaş nasıl bir sestir bu. Küüüttt diye odun kırma sesi.. Vallahi o an as kalsın Cüneyt Arkın gibi buzdolabına uçan tekme atacaktım. Tabi korkunun ve sıçramanın etkisiyle. Buzdolabına yüksek sesle okkalı bir küfür sallamışım. Haliyle babam sesimi duymuş...Gecenin köründe kime küfür ediyorsun leyn sen.... !! Bir şey yok baba buzdolabına küfür ediyordum. :D

İlhan bey iyi güldürdün bizi  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

...arkadaş nasıl bir sestir bu. Küüüttt diye odun kırma sesi...

Çok ilginç, sadece bizim dolapta var sanıyordum o sesi. TÖK! diye gecenin bir yarısı gelen bir ses. Gündüz hiç duymam oysa. Gece kuşuyumdur, mutfağa kahve almaya gittiğimde o ses beni de zıplatmıştır kaç kez... :)

Bu günlerde havalar hafif serinledi, o yüzden son bir-iki gün duymaya başladım ben de egzoz çıtırtılarını. İyi de arkadaş, önceki kullandığımız araçların egzozları metal değil miydi, ilk defa bu araçta duymaya başladım sanki? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu günlerde havalar hafif serinledi, o yüzden son bir-iki gün duymaya başladım ben de egzoz çıtırtılarını. İyi de arkadaş, önceki kullandığımız araçların egzozları metal değil miydi, ilk defa bu araçta duymaya başladım sanki? :)

önceki arabalarınızda o kadar çok ses vardı ki... bu sesi duyamıyordunuz bile :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlk başta benimde çok dikkatimi çekmişti bu ses hatta yanıyor muyuz noluyor diye söylenmiştim, çünkü eski yaris kullanıcısı olarak hiç böyle bir ses duymamıştım, sanırım kullanılan metal'in cinsinden ve kalınlığından kaynaklı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Bilenlere soru:

Aracım Mazda 3, 2017 Diesel otomatik.

Az önce 2,5 saatlik trafikte Levent-Beylikdüzü (50km) yol geldim. Otoparkta park ettikten sonra, aracın arka tampon bölgesinden metale çarpma sesi gibi, 3-4 sn aralıklarla “çıt” sesi geliyordu. Egzoz bölgesinden geldiğini fark ettim ve arka tampon çok ısınmıştı. Bu sesler 1 dk kadar azalarak sürdü. Bu durum normal mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, Çağlar Bayur :

ısınan metal soğurken tıkırdar normal

Tamam da egzozun bu kadar ısınması normal mi? Tampona dokunduğumda çok ısınmıştı; daha önce başıma gelmediği için anlamadım. 

Acaba dpf’yi kendi kendine temizlediği ana mı denk geldik? Acayip sorular...

Acaba tıkanıklık mu oldu; dizel partikül filtresiyle alakalı mıdır? 

Ya da egzozda fabrika çıkışlı ufak bi’ çatlak/delik bir şey mi var anlamadım. 1,5 aylık araba... 

Şu an Mazda Avrupa’dayım; servisi bekliyorum. Hayırlısı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

34 dakika önce, Burak Aydın :

Tamam da egzozun bu kadar ısınması normal mi? Tampona dokunduğumda çok ısınmıştı; daha önce başıma gelmediği için anlamadım. 

Acaba dpf’yi kendi kendine temizlediği ana mı denk geldik? Acayip sorular...

Acaba tıkanıklık mu oldu; dizel partikül filtresiyle alakalı mıdır? 

Ya da egzozda fabrika çıkışlı ufak bi’ çatlak/delik bir şey mi var anlamadım. 1,5 aylık araba... 

Şu an Mazda Avrupa’dayım; servisi bekliyorum. Hayırlısı...

Forumda mevcut ortak konu ile birleştirilmiştir. Buradan devam edebiliriz. Yukarıdaki mesajlara bir göz atabilirsiniz sayın @Burak Aydın akabinde soracaklarınız varsa devam ederiz bu başlıktan. Kolay gelsin, Mazda Avrupa selamlar servgiler.:tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...