Jump to content

Klimasız Mazda 323'lere Son Klima Çalışmam

volki7
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Güzel tespit peki napalım klima işini vantilatör é devam mı

Bence cikmacilardan temiz ve çalışan bir sistemin uygun maliyetli olursa eğer araciniza montajı en iyi çözümdür.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence cikmacilardan temiz ve çalışan bir sistemin uygun maliyetli olursa eğer araciniza montajı en iyi çözümdür.

Yani en mantiklisi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Illaki yetmez abicim o zaman aracin disaridan hava alip iceriye kalorifer fani calismasiyla ayni oluyor onu bnde biloyorum.benim demek istedigim klimalarda kullanilan fan yalnis hatirlamiyorsam kapasitor ile kademe ayari.yani tutup icerisine microchip ile motor kontrolu ya da pwm ile motor surmuyor altarnatif enerji ile kontrol ediyor anlatabildim mi

Evet hocam mumkun yapilabilir.yarin sabah cizip fotografini atayim hocam

Genç arkadaşım. Klima sistemi sadece fandan yada onun kademe kontrolcusunden ibaret değildir bildiğiniz üzere. İçinde soğutucu gazı pompalayan bir kompresör sistemi vardır. Esas mesele onun gücünün karşılanabilmesi dır. Bilmem anlatabildim mi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haklisiniz hocam tersini idda etmiyorum. kompresoru is yapiyo zaten ama bu kompresorun calisma enerjisi dogru akim.yalnisda hatirliyo olabilirim.dediginiz gibi sadece fanla bitmiyor.ama fanin kontrolunude ac akimla kontrol ettikleri icin ilk tatifimde anlattigim olay fandan dolayi calismasi mumkun olmuyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haklisiniz hocam tersini idda etmiyorum. kompresoru is yapiyo zaten ama bu kompresorun calisma enerjisi dogru akim.yalnisda hatirliyo olabilirim.dediginiz gibi sadece fanla bitmiyor.ama fanin kontrolunude ac akimla kontrol ettikleri icin ilk tatifimde anlattigim olay fandan dolayi calismasi mumkun olmuyor

Eywl genç arkadaşım ;-)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yalnis bisey soylediysem kusura bakmayin

Estf o nedemek. Hepimiz forumdasiz tabiki belli kurallar çerçevesinde sohbet edeceğiz. Yanlış söylenmiş birşey yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu işlerden pek anlamam ama şöyle videolar buldum. Fikir verebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=SqmyF3h-GQ8

https://www.youtube.com/watch?v=iM6QIBOsIdY

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu işlerden pek anlamam ama şöyle videolar buldum. Fikir verebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=SqmyF3h-GQ8

https://www.youtube.com/watch?v=iM6QIBOsIdY

İlk Video da ki yapılabilir sahibi kim acaba?
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu işin en mantıklı ve ucuz olanı bence yine araçlarda kullanılan sistem. diğer sistemlerin uygulama yönündeki sıkıntıları çok fazla. elektrikle çalışan bir klima için araçta yine tadilat yapmak gerekli.

Klima için gerekli ana parçalar.

Klima radyatörü ve kurutucu

Klima fanı

Evoparatör (içerideki klima radyatörü)

kompresör

düğme borular vs.

en güzel yöntem bu parçaların orjinalini bulabildiğiniz en uygun fiyata çıkmacıdan temin edip araca takmak.

Ama mazda parçalarını çıkmacılar altın olarak nitelendirip pahalı sattıkları için sistemin toplam maliyeti de pahalıya mal oluyor.

sistemdeki en pahalı parça klima kompresörü piyasadaki klimacıları dolaşıp ucuza başka bir aracın kompresörünü bulup ona araca takılabilecek şekilde bir ayak yaptırabilirseniz daha ucuza mal edebilirsiniz.

Klima radyatörünü 100-200 tl arasında bulabilirsiniz.

Klima evaporatörü ise içerideki klima radyatörüdür bu radyatörün üstünde bir de ısı algılayıcı vardır radyatörün buzlanmasını önlemek için klimayı ara sıra devreden çıkarıp devreye sokar. bu sistem araçta kalorifer fanından sonra yer alır. fandan gelen hava bu radyatörden geçip soğuduktan sonra bize ulaşır. polen filtresi olan araçlarda kalorifer fanından sonra arada polen filtresi de yer alır.

Bu parçayı da yine çıkmacıdan araştırmak lazım. çünkü araya uyum sağlaması için en azından dış plastik muhafazasını bulmak lazım. dış muhafazayı bulduktan sonra içine bir tane radyatör uydurup bir de ısı sensörü takınca sistem çalışır. eğer dış muhafazayıda bulamazsak o zaman bir şekilde plastikten muhafaza yapıp içini köpük döşeyip bir tane radyatör uydurunca da olur.

Tahminime göre 1000-1500 tl arasında biraz araştırmayla olur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...