Jump to content

Mazda CX-3 Lastiği Türkiye'de Yok!

İcemis
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Çok beğendiğim ve almayı planladığım CX-3 için kış lastiği araştırdım ama 215-50-18 ebadında ne kış ne de yaz lastiği bulamadım. Bu konuda bilgisi olan var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kış lastiği için 215-55-17 jant alıp buna uygun kış lastiği bulabilirsiniz belki. Jant almak istemiyorsanız da 225-205 tabanlı, 50-60 yanaklı bir lastik de uyar. 205-55-18 gibi. 

http://www.hepsiburada.com/petlas-215-55-r-18-95h-explerowinter-w671-kis-lastigi-uretim-tarihi-2015-p-OTOZSU10025

bulabildiğim en ucuz lastik petlas. kış performansı iyidir. Fakat siz istanbuldasınız yeni farkettim, kış lastiği ihtiyacınızın olduğunu zannetmiyorum. zincirle kışları çıkarabilirsiniz.

215-50-18 yok hiç gerçekten, 215-55-18, 225-45-18 gibi ölçülere bakacaksınız çok kış lastiği istiyorsanız. ama ihtiyacınızın olduğunu düşünmüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Alt donanım seviyesinde sunulan 215-60-16 da bir seçenek ama, asıl problem orjinal lastiğimizin başına bir şey gelirse yetkili Mazda servisi dışında çözüm üretemeyeceğiz. Yıllardır Kasım-Mart arasında kış lastiği kullanırım. İstanbul'da nadiren ihtiyaç olsa da, sık yaptığım yolculuklarda çok faydasını gördüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kış lastiği için 16 lık jantı kullanmanız gerekecek o zaman. Lastik fiyatları açısından da en uygunu 16 Jant olur.

Golf sonrası niye cx3 e geçmek istiyorsunuz? Bagaj hacmi açısından üzecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim Golf de 350 Litre zaten alışığım. Kırmızı CX 3'ü görünce tabiri caizse ''vuruldum'' Çok az otomobil beni bu kadar etkiledi şimdiye kadar. Bu da böyle bir tutku işte. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

evli çocuklu aile aracı gibi kullanılmayacaksa bagaj gayet gereksiz bir ayrıntı.yıllardır bagajımda basket topumla dolanıyorum.bomboş duruyor.

lastik konusuna gelincede direk üzerinde olan lastik ebatlarını takmak zorunda değilsiniz.jantın inch ebadı aynı olmak kaydıyla baska ebatlara bakabilirsiinz bnce

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok beğendiğim ve almayı planladığım CX-3 için kış lastiği araştırdım ama 215-50-18 ebadında ne kış ne de yaz lastiği bulamadım. Bu konuda bilgisi olan var mı?

İllede aracın üzerinde gelen lastiğin ebatında lastik takacaksınız diye bir zorunluluk yok, %3 oranını geçmemek kaydı ile genişlik veya yanak ebatı olarak daha büyük veya daha geniş lastik takabilirsiniz. 

Lastik ebatı ile ilgili hesaplamaları yapabileceğiniz internet siteleri var.

https://www.tacomaworld.com/tirecalc

Ör ; Orjinal lastik 215 50 18 ise , 215 / 100 = 2,15      ,    2,15 x 50= 107,5 mm yanak yüksekliği

şu anda Michelin' in sitesinden baktım Pilot Alpine serisinde (225 50 18) , (235 45 18)  ve (235 50 18) ebatları var .

225 / 50 / 18 ebatını takarsanız  225 / 100 = 2,25       ,   2,25 x 50 = 112,5 mm yanak yüksekliği oluyor, orjinalden +%1,5 daha büyük yani takılabilir.

235 / 45 / 18 ebatını takarsanız  235 / 100 = 2,35       ,  2,35 x 45 = 105,75 mm yanak yüksekliği oluyor, orjnalden

-%0,5 daha küçük yani takılabilir.  

235 50 18 ise orjinal ebattan tam +%3 oranında büyük, yani takılabilir .

Yukarıda verdiğim linkteki siteden kemdi hesaplamalarınızı yapıp sonuçları görebilirsiniz, ayrıca şimdiki ve sonraki lastiğin yanak ebatlarının arasındaki farkı görsel olarakda gösteriyor, güzel bir site, ziyaret ediniz. 

Michelin' in sitesinde Pilot Alpin serisinde Cx- 3 ' e uygun bolca lastik ebatı mevcut .  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlginize teşekkür ederim. 235 hariç, önerileriniz tutarlı. Orjinal jant 7J yani 7 inch olduğu için 195 ile 225 arası taban seçebiliriz. 235 mümkün değil. En uygunu 225 50 18 veya 225 45 18 Ama asıl sorum şu idi: bir lastiğin başına bir şey gelirse, dördünü birden değiştirmek zorundayız. Belki CX-3 satışları çoğaldıkça lastik firmaları da 215-50-18 getirtirler. Jant değerleri için :            http://www.wheel-size.com/size/mazda/cx-3/2015/     ve uygunluk için:

Equivalency table         

Rim width                 Minimum tyre width            Ideal tyre width            Maximum tyre width

5,0 Inches 127mm                        155 mm                      165 or 175 mm                        185 mm

5,5 Inches 140mm                        165 mm                      175 or 185 mm                        195 mm

6,0 Inches 152mm                        175 mm                      185 or 195 mm                        205 mm

6,5 Inches 165mm                        185 mm                      195 or 205 mm                        215 mm

7,0 Inches 178mm                        195 mm                      205 or 215 mm                        225 mm

7,5 Inches 191mm                        205 mm                      215 or 225 mm                        235 mm

8,0 Inches 203mm                        215 mm                      225 or 235 mm                        245 mm

8,5 Inches 216mm                        225 mm                      235 or 245 mm                        255 mm

9,0 Inches 229mm                        235 mm                      245 or 255 mm                        265 mm

9,5 Inches 241mm                        245 mm                      255 or 265 mm                        275 mm

10,0 Inches 254mm                      255 mm                      265 or 275 mm                        285 mm

10,5 Inches 267mm                      265 mm                      275 or 285 mm                        295 mm

11,0 Inches 279mm                      275 mm                      285 or 295 mm                        305 mm

11,5 Inches 292mm                      285 mm                      295 or 305 mm                        315 mm

12,0 Inches 305mm                      295 mm                      305 or 315 mm                        325 mm

12,5 Inches 318mm                      305 mm                      315 or 325 mm                        335 mm

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Bu yorumları okumadan önce kışlık lastik bulamamaktan korktuğumdan 16" özelliği ile gelen reflex modelini almayı tercih ettim. Daha doğrusu bu korkum reflex modelini tercih etme nedenlerim arasındaydı. şimdi kendimi kutladım. (:. her zaman en iyisi en güzeli değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

CX-3 ilk tanıtıldığında söylemiştim malesef ülkemizde 215-50-18 diye bir lastik yok demiştim.

Şuan için yaz lastiği düşünmek belki lüzumsuz olur. 50.000 km yapsanız 2 yılda, 215-50-18 muhtemelen getirirler türkiyeye.

Kış lastiği için de arkadaşların dediği gibi 225-50-18 hiçbir sorun çıkarmaz. Ama bu ölçüde kış lastiğinin tanesi 600lira.

en uygun bu var: http://www.lastikal.com.tr/Yokohama-225-50R18-95V-V902A-W-Drive-Kis-Lastigi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynı sorun mazda 3 içinde vardı muadil aldım pişman oldum tavsiye etmiyorum.

Muadil derken hangi ölçüler aldınız? Bir de memnuniyetsizliğinizin sebebi nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yanak iyice daraldı konfor olarak eksisi oldu birde daha 1000 km olmadan balon yaptı. Marka olarak Kumho aldım belki de o sebepten memnun kalmadım . Kumho tavsiye etmem 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

önerim; kış lastiklerinin yağışlı havalarda (kar, yağmur ve buzlu zemin) taban genişliğinin daha dar olması tercih edilir. Mevcut lastiği bulamıyorsanız, kış lastiği önerim: 205/55-18 olmasıdır. Sadece virajlara çok daha az süratle girerseniz sorun oluşturmaz, ayrıca karlı ve yağmurlu günlerde patinaj ve aquaplaning(su yastığı üzerinde kayma riski oluşması) sorunlarıda azaltmış olursunuz. Yinede profesyonel lastik danışmanlarından görüş alabilirsiniz.

renegade tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sevgili Renegade, çok haklısınız ama yazdığınız ebatlarda lastik üretimi bile yok.

haklısınız, kısa bir araştırma yaptım, 17 inç var, 18 inç yok, jant ile birlikte lastik almak gerekiyor bu durumda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Mazda Türkiye'yi mesaj yağmuruna tutmaya davet ediyorum herkesi :D Türkiye şartlarında bir lastiğin kesilmesi çok uzak bir ihtimal değil. Başıma geldiği için biliyorum. Ama biz bir lastik değişme şansına sahip değiliz. Hiç bir bayide toyo 215/50/18 lastik yok. Toyo'yu geç hiç bir marka yok. Araca eşdeğer lastik takmak istersen jantı da değişmemiz lazım. 215/55/17 veya 215/60/16 takmamız gerekiyor. Facebook sayfalarına söylediğimde bayiden talep etmem istendi :) kış lastiğini geçtim, eldeki lastikler bile sıkıntı. Bir lastik gitse 4'ü değişecek. Lastik-jant en az 2-3bin masraf

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda servisi yerine lastik satan yerlere sordunuz mu? Acikcasi benim lastik almak icin en son gidecegim yer yetkili servis olur.  Hic bir yetkili servis sadece lastik veya jant satan bir yer kadar cesit ve stok bulundurmaz elinde. Elinde olsa bile disaridaki bir yere gore pahali olur zaten servisin fiyatlari

Bir de soyle bir sey var. Ben olsam Elazig veya Eskisehir gibi kisin sert gectigi bir yerde kis mevsiminde 18 jant ile yurumem. Alirim bir set 215/60/16 kis lastigi teneke janta takarim oyle kullanirim kisin. Hem guzelim 18 inch jantlar da eskimemis olur hem de karda buzda daha guvenli giderim. 2 set jant/lastik kullanmanin tek set kullanmak ile parasal acidan cok bir farki yok zaten.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 dakika önce, Canuck :
Mazda servisi yerine lastik satan yerlere sordunuz mu? Acikcasi benim lastik almak icin en son gidecegim yer yetkili servis olur.  Hic bir yetkili servis sadece lastik veya jant satan bir yer kadar cesit ve stok bulundurmaz elinde. Elinde olsa bile disaridaki bir yere gore pahali olur zaten servisin fiyatlari

Bir de soyle bir sey var. Ben olsam Elazig veya Eskisehir gibi kisin sert gectigi bir yerde kis mevsiminde 18 jant ile yurumem. Alirim bir set 215/60/16 kis lastigi teneke janta takarim oyle kullanirim kisin. Hem guzelim 18 inch jantlar da eskimemis olur hem de karda buzda daha guvenli giderim. 2 set jant/lastik kullanmanin tek set kullanmak ile parasal acidan cok bir farki yok zaten.

Yok maalesef . Lastikçilerde de yok. Zaten mesele kış lastiği değil.O iş en makul dediğin gibi hallolur. 215/60/16 alt donanımda da, lastikcide de var.  Yazdığım gibi tek lastiğin başına iş gelse eldeki janta lastik takamıyoruz. Ya yanağı ya tabanı değişeceksin. O da fabrika verilerini tutmayacak. Aracın yüksekliği değişecek belki radrı etkileyecek vs. Burada dikkat çektiğim nokta, bir aracı ithal eden Mazda türkiye'nin bize lastik getirmiyor oluşu. bunca zaman kimsenin dikkatini çekmemiş mi ? Facebook sayfası servise yönlendiriyor. Yarısı tanış, arkadaş, kanka vs :D lastik yok . Bana cx-3'den söker yollarlar yolda kalmam sorun değil. Peki diğer kullanıcılar ne yapacak? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...