Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Soğuttu :(

Anarchist
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba Arkadaşlar,

Yolu karıştırıp bozuk bir yola girdim(çukur yok, toprak yol ara ara ceviz kadar taşlar var) çıktım. Bir gün sonra istanbulda trafiğe girdim. ufak ufak giderken aracı dinlemeye başladım. direksiyon ortadayken sağa sola kırdığımda tık tık vuruyor. Sokaklardan biraz sert dönüşlerde arka taraftan çok sağlam bir ses geliyor. Yada hoplamalı yollarda arkadaki ses devam ediyor. Özellikle arkadaki sesi araç içindekiler bile farkedebiliyor. Daha önce konusunu açmıştım klima açıkken fandan ses geliyor...

Şikayetlerimi toplayıp servisin yolunu tuttum. Anlattım neyse aracın bakımıda gelmiş bakımı yaptılar usta ben kontrol edeyim alttan dedi. Araç çıktı gevşeyen bir kaç nokta vardı ve aracın altı çok pisti oraları sıktım birde yıkayalım altı ama önce gel test edelim dedi. Çıktık teste direksiyonu oynatınca önden gelen ses ve dönüşlerde arkadan gelen sesler yok olmuş. Tamam dedim olur, yeni araçtır gevşer falan filan.(bu arada aracın amortisör patlakmış hissi veren sorunu için(konusu başka sayfada var) ilerleyen günlerde garantiden parça takılması için davet edildim). 1 hafta kullandım bozuk yola girmememe rağmen sesler yine başladı(girmedim diyorum ama türkiye şartları ortada) ve bu duruma acaip canım sıkıldı. Ne yani ben şimdi haftada bir gidip ön takım alt takım kontrolmü yaptıracağım? 

Klima konusunda bir süre dinledikten sonra sesi duymalarını sağladım. Ve sesin klima kompresör kasnak rulmanından geldiği tespit edildi. 2 tane araç getirip dinledik (500km) araçlarda böyle bir ses yok. kasnak rulmanını biraz yağladı çok az kesti ancak bir kaç güne yine aynı seviyeye döndü.  önümüzdeki hafta gidip bunlar için tutanak tutturucam. şimdi sıktı geçti dedim ama hata yaptım. kesinlikle kayıt altına aldıracağım. bu tür problemler yaşayan var mı?

gerçekten soğudum araçtan. umarım çaresini bulurlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Ben aracı aldığım ilk günden beri araç ilk kalkışta ince bir sürtünme sesi çıkartıyor. Servis farkında, mazda türkiye farkında, japonyaya kadar gitti. Araçta baskı balata değişti prüzsüz vites geçişleri gitti ses gitmedi, volan değişti yine ses gitmedi. Şuan ise sadece bekliyorum. Sizin de başınıza gelen süspansiyon sesi bende de var. Geçen haftaya kadar camlardan ve kapı içlerinden ses geliyordu. Klima açıkken belli bi devire gelince araç bi silkeleme yapıyor. 

Bu sorunlar olmasına rağmen aracımı seviyorum. Soğuduğum zamanlar oldu fakat diğer araçları kullanınca başka araç kullanmaktan bu kadar keyif almayacağımı gördüm. Ama Canuck'un bugün verdiği linkten "mazda 3" şeklinde arama yaptığımda çok fazla sorunla karşılaştım. Bunlar hayal kırıklığı yaratıyor tabiki. Ama hiçbiri çözülmeyecek sorunlar değil moralinizi bozmayın.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam Mazda 3 benim gördüğüm en sağlam araç. Forumda aratın Fotoğraflar ve Videolar bölümünde Mazda 3 ile Offroad diye bir konu açtım izleyin. Onun üstüne önce Marmaris Bördübet, ardından Küfre koyuna gittim, yolları berbat, bana mısın demedi araç, en ufak da ses yok. Oradaki tüm araçlar 4x4 idi, oradakiler benim araca bakıyor nasıl gelmiş bunla buralara kadar diye. :D 

Servise gittiğimde altına baktırdım, kir toprak dışında hiç bir şey yoktu araçta. 

Siz de sorunlarınızı videoya çekin ve servisin yakasını bırakmayın. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam Mazda 3 benim gördüğüm en sağlam araç. Forumda aratın Fotoğraflar ve Videolar bölümünde Mazda 3 ile Offroad diye bir konu açtım izleyin. Onun üstüne önce Marmaris Bördübet, ardından Küfre koyuna gittim, yolları berbat, bana mısın demedi araç, en ufak da ses yok. Oradaki tüm araçlar 4x4 idi, oradakiler benim araca bakıyor nasıl gelmiş bunla buralara kadar diye. :D

Servise gittiğimde altına baktırdım, kir toprak dışında hiç bir şey yoktu araçta. 

Siz de sorunlarınızı videoya çekin ve servisin yakasını bırakmayın. 

Bir benzer offroadı geçtiğimiz hafta ben yaptım Mutlu. Kocaeli Yucacık-Aytepe taraflarında. Bazı yerlerde devam eden yol çalışmaları vardı ki. Eşim yer yer çok korktu. Kimi yerde çamur, kimi yerde çamu- mıcır karışımı ıslak gevşek zemin. Dsc'yi kapattıp takır takır gitti vallahi guzu. Arada ufak çaplı küçük sürtmeler oldu tabi.

Bir yerde Menekşe Yaylası yoluna girecektim ki..Baktım bir Megane II geliyor. Dedim hocam bu yola gireyim mi ? Amman ben girdim pişman oldum, sakın sakın girme dedi. :) Zaten bizim araçların altı alçak, herhalde  yola girmiş olsam çok sürterdim sağı solu..Birde bende marşpiyel var, artık çizerdik sağını solunu..

Ama aracın altı, davlumbazları, lastikleri öyle çok çamur oldu ki...Hafta içi şirkete park etmiştim, o gün yağmur yağdı..Yağan yağmurla aracın davlumbazlarında ki, altında ki çamurlar yere inmiş. Resmen tepecikler olmuş..Öyle ki aracı geri vitese alıp çıkarken, araç hopladı resmen. Kuruyan çamur tepelerinin üzerinden geçtiği için. :)

Kırmızı çamurda ayrı bir hava kattı bu arada guzuya. :)

1kNbmB.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda dünyanın bozulma oranı en düşük araçlarından. Bu tabi bozulmayacağı anlamına gelmez ama istatistik olarak dünyanın en sağlam araçlarından birine sahibiz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Güzel bir deneyim olmuş abi, gerçekten araç ve kırmızı çamur ile fotoğrafa hayat katmışsın. Biz çeksek sırıtırdı heralde :D

Ama yine de böyle yerlere girmemek lazım. Zira Küfre koyunda etrafa sorduk, devamındaki yol düzeliyor dediler, düzelmek ne kelime, yolun ortasında bitkiler çıkmış. Sipsivri koca koca taşlar. Dağın ortası :D Manzara güzeldi ama. Yolda çökme vardı ileride, (küfre koyunun 2-3 km ilerisi) korkunca dönmek zorunda kaldık tek şeritli dağ yolunda önü arkayı sürtmek pahasına.  

http://i.hizliresim.com/0kyJEo.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1.nesil hariç 2. ve 3. nesil mazda 3 ler çok nazik ve çıtkırıldım araçlar.Sadece asfalt araçlarıdır,stabilize yola girdiğinizde çok çabuk sesler gelmeye başlar ve boğusur durursunuz,ama asla yolda bırakmaz ayrı konu..

Mazda route 3 de tamamen sorunsuzluk üzerine bir testtir.Araçların anası ağladı ama yolda kalmadılar,karıştırılmasın yani...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok teknik yaklaşacağım konuya [emoji12] nazardır geçer bir kaç ay hiç bir sorun yaşamazsınız.

Benim kuzuyu çok sağlam test ettim. 107binde sattım. Envayi çeşit yol ve Çukur bir de asfalt çökmüş Ortası yüksek kalmış yere şanzıman sürtme Vakası ile 5 yılda Yaşadığım tek sorun satmadan önce gelen bir sesti. Arka V Bağlantımıydı neydi o Değişti o kadar. Ha küçük ve abuk subuk kaza sürtme çok oldu ama Yürürde hiç sorunum olmadı. Biraz da şans işi sanırım :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1.nesil hariç 2. ve 3. nesil mazda 3 ler çok nazik ve çıtkırıldım araçlar.Sadece asfalt araçlarıdır,stabilize yola girdiğinizde çok çabuk sesler gelmeye başlar ve boğusur durursunuz,ama asla yolda bırakmaz ayrı konu..

Mazda route 3 de tamamen sorunsuzluk üzerine bir testtir.Araçların anası ağladı ama yolda kalmadılar,karıştırılmasın yani...

Pardon yoldada kalan olmuş :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba. Bizim ailede bmw toyota ve mazda var. Anlatıtğınıza yakın bir sorunu bmw de yaşadım. En ufak bir çukura girsem frene bassam direksiyonu çevirsem aracın heryerinden korkunç sesler geliyordu. Servise götürdüm. Bulamadılar. Yok kapılar sökülecek, koltuk çıkartılacak, kilit başlarına bakılacak falan...gittim sonax dan sprey aldım arabanın ne kadar fitili birbirine geçmeli plastik aksamı varsa sıktım. Belki sizin sorunuzun cevabı değildir ama sesler bazen yanıltıcı olabiliyor. Daha sonra aynı sorunu yariste de yaşadım. Kapı kolları bozuk sanıyorduk würt ü bir sıktık ne ses kaldı ne tıkırtı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba Arkadaşlar,

Yolu karıştırıp bozuk bir yola girdim(çukur yok, toprak yol ara ara ceviz kadar taşlar var) çıktım. Bir gün sonra istanbulda trafiğe girdim. ufak ufak giderken aracı dinlemeye başladım. direksiyon ortadayken sağa sola kırdığımda tık tık vuruyor. Sokaklardan biraz sert dönüşlerde arka taraftan çok sağlam bir ses geliyor. Yada hoplamalı yollarda arkadaki ses devam ediyor. Özellikle arkadaki sesi araç içindekiler bile farkedebiliyor. Daha önce konusunu açmıştım klima açıkken fandan ses geliyor...

Şikayetlerimi toplayıp servisin yolunu tuttum. Anlattım neyse aracın bakımıda gelmiş bakımı yaptılar usta ben kontrol edeyim alttan dedi. Araç çıktı gevşeyen bir kaç nokta vardı ve aracın altı çok pisti oraları sıktım birde yıkayalım altı ama önce gel test edelim dedi. Çıktık teste direksiyonu oynatınca önden gelen ses ve dönüşlerde arkadan gelen sesler yok olmuş. Tamam dedim olur, yeni araçtır gevşer falan filan.(bu arada aracın amortisör patlakmış hissi veren sorunu için(konusu başka sayfada var) ilerleyen günlerde garantiden parça takılması için davet edildim). 1 hafta kullandım bozuk yola girmememe rağmen sesler yine başladı(girmedim diyorum ama türkiye şartları ortada) ve bu duruma acaip canım sıkıldı. Ne yani ben şimdi haftada bir gidip ön takım alt takım kontrolmü yaptıracağım?

Klima konusunda bir süre dinledikten sonra sesi duymalarını sağladım. Ve sesin klima kompresör kasnak rulmanından geldiği tespit edildi. 2 tane araç getirip dinledik (500km) araçlarda böyle bir ses yok. kasnak rulmanını biraz yağladı çok az kesti ancak bir kaç güne yine aynı seviyeye döndü. önümüzdeki hafta gidip bunlar için tutanak tutturucam. şimdi sıktı geçti dedim ama hata yaptım. kesinlikle kayıt altına aldıracağım. bu tür problemler yaşayan var mı?

bizde 2010 model mazda 3 vardı. Açıkçası yazınızı okuyunca şaşırdım biraz çünkü bahsettiğiniz bölgelerden bizim mazda3'te de ses geliyordu.

Örneğin tümseklerden geçerken bagajın olduğu kısımdan öyle bir ses gelirdi ki sanırsınız bagaj kısmı kaynaklarından kırılıp yere düşecek... Araba bakıma gittiğininde tümseklerden geçerken arkadan gelen o kötü sesten bahsettik. Aynı sesmidir bahsi geçen bilmiyorum ama biz stepnenin üstünde duran halı kaplamayı biraz daha sabitledik, arkada plakanın altında duran plakalığı söktük yerine yenisini taktık ve arka koltukların arkasında camın altında duran plastik malzemeye biraz vurduk vs. Problem geçti. Yeni mazdalarda o malzeme süngerle kaplı diye biliyorum ama değilse o malzeme gerçekten sıkıntı. Aynı malzeme 2011 mazda6 aracımızda vardı ve oraya fabrika çıkışı woofer ekliydi, her iyi bas vurduğunda o malzemeden ses çıkardı keyfimizi bozardı.

Siz bagaj konusunda stepneyi ve üstündeki kaplama malzemelerini ve bagajdaki malzemeleri sabitlemeye çalışın, plakalığı değiştirtin veya sökmeyi deneyin, ve demin bahsettiğim malzemeyi biraz daha yerine oturtmayı deneyin..

Bizim mazda3'te de klima fanından ses geliyordu. Klima çalışırken arkadan tır tır tır sesi geliyordu ve çok rahatsız ediciydi. Anadolu'daki eski köy marketlerinde olan eskilikten sararmış vantilatörlerin çıkardıkları itici içten yanmalı motor sesine benzeyen bir ses vardır ya, aynen öyle bir sesti ama uğraşmadık..

Hepsinin yanında sunrooftan açıp kaparken çıkan gıcırtı sesi çok rahatsız ediyordu. Yağlardık bir süre dururdu sonra tekrar başlardı..

Mazda 6 aracımızda bu problemlerin hiçbiri yaşanmadı. İkisi de aynı fabrikadan çıkmasına rağmen aradaki malzeme farkı böyle zamanlarda anlaşılıyor. vw'de de aynı şeyi yaşadık segment farkı sadece boyut değil maalesef..

Klima sesi hakkında ne yapılır servis bilir ama arkadan gelen ses için ancak böyle bir tavsiye verebilirim umarım işe yarar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sifir arabada ufak tefek de olsa sorunlar cikmasi guzel bir sey degil elbette ancak diger markalarda da olabiliyor bu tip seyler. Benim burada bir arkadasim sifir BMW almisti (2013 model 335 idi sanirim). Motordaki sorunlar yuzunden servise kac defa gittigini hatirlamiyor bile. Sonunda 1 sene dolmadan motoru komple degistirmisler serviste. Sonunda problemlerden usandigi icin satti arabayi. Bu BMW’nin kotu arac oldugu anlamina gelmez elbette. Benim butcem elverse hayalimdeki araba M3 Sedan mesela :)  Bazi model ve markalar digerlerine gore daha sorunlu ama her aracta oluyor bu tip seyler. Yeni nesil araclarin motoru, mekanik aksami ve elektronikleri o kadar karmasik ki, problem cikma ihtimali de o kadar yuksek oluyor.  

Bahsettigin sorunlardan amortisor ile ilgili olan digerlerinden biraz daha ciddi. Ciddi dediysem guvenlik acisindan bir sorun degil ancak rahatsiz edici olduguna katiliyorum ve servisin bunu cozmesi gerekir kesinlikle.

Bir de su var. Turkiye’de Mazda 3 gibi compact sinif bir arac icin bile dunyanin parasini oduyoruz ancak bunun tek sebebi OTV+KDV nedeniyle asiri vergi yuku. Yani bu arabalar otomotiv segmentleri icinde alt siralarda yer alan araclar. Beklentileri de ona gore ayarlamak lazim. 

Soyle bir ornek vereyim. Benim aracin kaputin on kismi ile camurlugun birlestigi kisimlarin sag ve sol tarafta esit olmadigini farketmistim. Bir taraftaki aciklik digerinden birazcik daha fazlaydi. Serviste bunu gosterdigimde mekaniker hafif gulumsedi ve aynen soyle dedi: “Altindaki araba Mazda, Aston Martin degil. 25 Bin dolarlik bir araba icin bu tip kusurlar normal.” Ben ikna olmadim otoparktaki henuz PDI bile yapilmamis plastikleri uzerinde en az 10 tane Mazda 3’u kontrol ettim. Hemen hemen hepsinde ayni sorun vardi :) 

Ozetle moralini cok bozma derim. Aracin yeni ve garantisi var. Cikan sorunlari da servis cozmek zorunda. Kolay gelsin
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Asfalt dışına sıklıkla çıkarım. Araç 38.000 km. ye geldi. Ön konsolun solundan arada gelen çıt sesinin dışında herhangi bir beklenmedik ses yok. Umarım bahsettiğiniz seslerden garanti kapsamı içerisinde kurtulursunuz.

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında bu araçlar satıldıkları ülkeye geldikleri gibi 300-400 km ülkenin her yolunda denenecekler ve ardından ses gelen araçlar tekrardan işlem görmek üzere satış öncesi son işlem birimi gibi bir yere gönderilecek. 

Oluşacak sorunlar o kadar azalır ki aslında. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba Arkadaşlar,

Klima konusunda bir süre dinledikten sonra sesi duymalarını sağladım. Ve sesin klima kompresör kasnak rulmanından geldiği tespit edildi. 2 tane araç getirip dinledik (500km) araçlarda böyle bir ses yok. kasnak rulmanını biraz yağladı çok az kesti ancak bir kaç güne yine aynı seviyeye döndü.  önümüzdeki hafta gidip bunlar için tutanak tutturucam. şimdi sıktı geçti dedim ama hata yaptım. kesinlikle kayıt altına aldıracağım. bu tür problemler yaşayan var mı?

Bu arada üsttte yazdığım yazıdan sonra klima olayını babama sordum. Termostatla alakalıydı galiba fanı mı ne söktüler baktılar sonra düzeldi dedi ama o da çok net hatırlamıyor üzerinden  5 yıl geçti.   

En azından arkadan gelen ses ve klima sesi için ufak çözüm önerileri sunmuş oldum :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada üsttte yazdığım yazıdan sonra klima olayını babama sordum. Termostatla alakalıydı galiba fanı mı ne söktüler baktılar sonra düzeldi dedi ama o da çok net hatırlamıyor üzerinden 5 yıl geçti.

En azından arkadan gelen ses ve klima sesi için ufak çözüm önerileri sunmuş oldum :D

Bende eskiden bmw 116i vardı. Klimadan özellikle son güçte çalıştırdığımda dizel motor gibi ses geliyordu. Meğerse klima motorunun önüne kocaman yaprak girmiş. Yani her an herşey olabilir
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Klima sesi net; kasnak rulmanı şıkırdıyor. Biraz daha artarsa söktüreceğim. @canuck tabiiki altımızdaki araç çok lüks değil ancak bu ilk aracım değil. 2004 model araçtan bu sesleri almazken 2014'ten almak canımı sıktı. :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bursa'da doğal güzellikleri çok iyi olan bir yer vardır ve fırsat buldukça oraya giderim ancak yolun bazı kısımları bitik ve uzakta olduğu için bakımı yapılmıyor. O yolda hep çok yavaş giderim, birgün yanımdaki bayan sıkılıp patlamıştı.

Birgün Bursa Kurşunlu dönüşünde yol kapanmıştı herkes geri dönüp  tepelerin arasından giden tamamen bitik yola yönelmişti. O yolda da yokuş yukarı 1.vitesi 2'ye dahi atmadan gittim. Bazı anlarda durararak ilerledim ki arkadan korna yemeyi göze aldım fakat neyseki hiç korna yemedim. Yanımdan belki 100 tane araç geçti ve yolu en arka sırada tamamladım .)

Bir yol bilmediğim bakımsız taşlı topraklı birşeyse ve bir kere girmişsem çok yavaş giderim. Yolun düzeldiği bölümlerde de  hızlanmam cunku en çok sürprizler o zaman oluyor. Sürpriz sesler yaşamamak için değer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...