Jump to content

Mazda CX-3 Yakıt Tüketimi

Mehmet Özdemir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ilk depom 6,1 ortalamaydi, yakit olarak 22 kurus yakmis. Sonra 130 kmlik bir suruste 6,4 ortalamada 24 kurus yakmis. Eski aracim 2014 octavia 4x4 combi idi. Onda 6 litreleri hic gormedim ama 27-28 kurustan assagi hic inmedi. Demek istedigim odur ki Mazda bizi kandirmiyor, litreyi oldugu gibi gosteriyor. Diger araclarda bilgisayardaki verilere en az 1 litre ekleyin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ilk depom 6,1 ortalamaydi, yakit olarak 22 kurus yakmis. Sonra 130 kmlik bir suruste 6,4 ortalamada 24 kurus yakmis. Eski aracim 2014 octavia 4x4 combi idi. Onda 6 litreleri hic gormedim ama 27-28 kurustan assagi hic inmedi. Demek istedigim odur ki Mazda bizi kandirmiyor, litreyi oldugu gibi gosteriyor. Diger araclarda bilgisayardaki verilere en az 1 litre ekleyin.

Skoda'nızı çok kısa süre kullandınız sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yakıt tüketimi ile ilgili sorun insanların skyactivden beklentisi çok büyük o yüzden skyactivler görece olarak çok yakıyor..

aslında skyactiv turbo olmamasına rağmen turbolu araç kadar ekonomıktır,fazlası değil

zaten devrim diye nitelendirilen nokta turbo kullanmadan aynı verileri yakalamıs olmak,ama ülkemeizde hersey pahalı oldugu için insnlar mecburen ekonomıyı ön planda tutuyor.. 

sıfır alan için problem olmasada 2.el tercihlerde can sıkan problem olabilen bir aksam turbo skyactiv 2.elciler için bu sorunu ortadan kaldırmıs özetle)))

turbolu araca binermiş gibi yakıt(sakin kullanımdan sözediyorm)fakat atmosferık gibi sorunsuzluk 

mucizevi bir tüketim beklenmemli normal araçlar kadar yakar ama turbosuz + sı bu

not:turbosuz sözlerim dizel değil benzinli skyactiv içidir..dizelde turbo vardır..yeri değil ama yakıt konulu baslık görünce yazmak istedim))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yakıt tüketimi ile ilgili sorun insanların skyactivden beklentisi çok büyük o yüzden skyactivler görece olarak çok yakıyor..

aslında skyactiv turbo olmamasına rağmen turbolu araç kadar ekonomıktır,fazlası değil

zaten devrim diye nitelendirilen nokta turbo kullanmadan aynı verileri yakalamıs olmak,ama ülkemeizde hersey pahalı oldugu için insnlar mecburen ekonomıyı ön planda tutuyor.. 

sıfır alan için problem olmasada 2.el tercihlerde can sıkan problem olabilen bir aksam turbo skyactiv 2.elciler için bu sorunu ortadan kaldırmıs özetle)))

turbolu araca binermiş gibi yakıt(sakin kullanımdan sözediyorm)fakat atmosferık gibi sorunsuzluk 

mucizevi bir tüketim beklenmemli normal araçlar kadar yakar ama turbosuz + sı bu

not:turbosuz sözlerim dizel değil benzinli skyactiv içidir..dizelde turbo vardır..yeri değil ama yakıt konulu baslık görünce yazmak istedim))

Sizin bu yazınızdan, turbolu araç ekonomiktir.  az yakar  anlamını çıkardım ben. doğru muyum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sizin bu yazınızdan, turbolu araç ekonomiktir.  az yakar  anlamını çıkardım ben. doğru muyum

esasen turbolu araç sahibi değilim ama çevreden edindiğim bilgiye göre sakin kullanımda az yakar ama bastıgında sapıtıyor 1.4 motor için 20litrelerden bahsediliyor..turbolu gibi ekonomık derken sakin kullanımı kastetmiştim,gazlama kısmını ayrı tutuyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de kalkışlarda daha ekonomik olduğunu biliyordum. Yanlış mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de kalkışlarda daha ekonomik olduğunu biliyordum. Yanlış mı?

bnde aynı şekilde biliyordum,,turbodan dolayı daha fazla tork sunduğu ve tork sayesınde düşük süratlerde gaz daha az sabarak gidilebildiğini sanıyordum ama tabi kullanana yanıtlarsa daha bi doğru olur

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok kaba anlamda dizel in mantığı Tork denilen çekiş gücünü alt devirlere taşımasıdır ve maksimum torkun daha geniş bir devir aralığında kullanılabilir olmasıdır.

Mesela benim araçta maksimum torka 4000 devirde ulaşılırken, dizel skyactivlerde ve TDCi larda 1750 de maksimum torka ulaşıyor ve 3000 devire kadar bunu koruyor. 

Haliyle ben 5. vites 2000 devirde 105 le giderken, dizel 2000 devirde 130-140 ları görüyor.

Skyactiv benzinlide bunu iyileştirmişler ve 6. vites 3000 devirde 140 ları görüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok kaba anlamda dizel in mantığı Tork denilen çekiş gücünü alt devirlere taşımasıdır ve maksimum torkun daha geniş bir devir aralığında kullanılabilir olmasıdır.

Mesela benim araçta maksimum torka 4000 devirde ulaşılırken, dizel skyactivlerde ve TDCi larda 1750 de maksimum torka ulaşıyor ve 3000 devire kadar bunu koruyor. 

Haliyle ben 5. vites 2000 devirde 105 le giderken, dizel 2000 devirde 130-140 ları görüyor.

Skyactiv benzinlide bunu iyileştirmişler ve 6. vites 3000 devirde 140 ları görüyor.

130-140 olduğundan eminmisiniz? bnde skyactiv kullanıcısı değilim ama forumda kullanıcılar tarafından 6.vites 3bin devir 105-110 gibi rakamlar yazıldığını sanıyorum

birde dizel 2000devir 130-140 buda fazla geldi,bana 2bin devirde 140 yapıosa 5bin çevirdiğini varsayarak uçacak o araba :2funny:  :2funny:

şaka biyana kullanan cevaplarsa çok memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

130-140 olduğundan eminmisiniz? bnde skyactiv kullanıcısı değilim ama forumda kullanıcılar tarafından 6.vites 3bin devir 105-110 gibi rakamlar yazıldığını sanıyorum

birde dizel 2000devir 130-140 buda fazla geldi,bana 2bin devirde 140 yapıosa 5bin çevirdiğini varsayarak uçacak o araba :2funny:  :2funny:

şaka biyana kullanan cevaplarsa çok memnun olurum.

6.Vites 2000 Devirde, kadranda ki Km hızım 108. Gps hızımı ölçmedim ama.

Akşam unutmazsam yolda, 2000 Devirde tüm vites aralıklarında ki hızı ölçüp not alır burada paylaşırım.

Bizim araçlarda yukarıda da denildiği gibi, 1700-1750 devirde maksimum torku buluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

100hp@6000rpm   250NM@2000rpm    olan A aracı

100hp@6000rpm    150NM@2000rpm  olan  B aracı

bu iki araçtan herhangi birisi  diğerinden araçtan  az yakar, daha az gaza basmak gerekir,   daha hızlı gider   veya son sürati daha çoktur,  

DİYEMEYİZ..  

zaten tork kendi kendişne oluşan bir şey değildir. yakıt yakarak elde edilir.  tam gazda tork'u düşük olan değil ,     yüksek olan  daha çok yakar diyebiliriz. 

çok fazla takılmayın arkadaşlar tork kavramına. sanıldığı kadar önemli bir şey değil. hatta bir kıyas veri'si de değil.

hayatımıza dizeller girdi gireli bir tork muhabbeti başladı. 

neredeyse 1.3 multijet linea'lar    torku yüksek diye,   6sn de 100 e çıkan, s2000 lere kafa tutacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

100hp@6000rpm   250NM@2000rpm    olan A aracı

100hp@6000rpm    150NM@2000rpm  olan  B aracı

bu iki araçtan herhangi birisi  diğerinden araçtan  az yakar, daha az gaza basmak gerekir,   daha hızlı gider   veya son sürati daha çoktur,  

DİYEMEYİZ..  

zaten tork kendi kendişne oluşan bir şey değildir. yakıt yakarak elde edilir.  tam gazda tork'u düşük olan değil ,     yüksek olan  daha çok yakar diyebiliriz. 

çok fazla takılmayın arkadaşlar tork kavramına. sanıldığı kadar önemli bir şey değil. hatta bir kıyas veri'si de değil.

hayatımıza dizeller girdi gireli bir tork muhabbeti başladı. 

neredeyse 1.3 multijet linea'lar    torku yüksek diye,   6sn de 100 e çıkan, s2000 lere kafa tutacak. 

Forumda da şöyle bir konumuz vardı. Zamanında Özkan sağ olsun paylaşmıştı.

http://www.mazdaclubtr.com/topic/14406-ara-h%C4%B1zlanmalar-ve-tork-aldatmacas%C4%B1/

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

eğer ille de tork karşılaştırmak isteniyorsa,  devir  de karşılaştırmanız lazım

A : 200nm  4000devir

B : 100nm  8000devir

her ikisi de 114beygir yapar.  

bu yüzden basitçe  SADECE güç karşılaştırmanız doğru olacaktır. 

rx 8 lerin  - s2000 lerin   -mazda 6 ların  8)  iyi yürümesinin sebebi,    tork düşük ama devir yüksek

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Basitçe >  turbo >

Daha çok net güç elde etmek istediğimizdeçok benzin yakmak gerekir. 
bunun için de  yakılabilecek benzinin 14 katı hava gerekir.
benzin depoda birim zamanda sınırsız olduğu için, bizi sınırlayan 2. element hava.
2000cc bir motor 6000d/d ile giderken saniyede ancak 50 litre hava alabiliyor..  

1500 devirde 12,5 lt/sn hava alabiliyor ve
teorik olarak 2 kat güç için, daha çok hava ve benzin lazım..  benzin kolay.. 

işte bu noktada ya havayı sıkıştırıp zorla 30 litre havayı silindire basacaksınız.
yada basitçe silindir hacmini 4000cc ye büyüteceksiniz.

GkmrP2.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...