Jump to content

Mazda CX-3 Yakıt Tüketimi

Mehmet Özdemir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

hem ilhan bey direk kullanıcı onun sölediğini referans almak lazım.hemde su sacma geldi.5vites 3000devir 180 yapıyorsa mazda3 aynı motor 6 vites bide.ozaman mazda3 3bin devir 6.viteste 200 görmesi lazım 4000bin devirde bilemıyorum kaç yapar..bu hesp bana saçma geldi açıkcası..öleyse benzın performaslı flnda değil mazotun yanında

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3 dizel 3000 devirde 160 yapıyor. Focuslarda şanzıman oranı biraz daha uzun. Mazda 4200 devirde 220 yapıyor daha da gitmiyor. Focus da devir bitmediği için 4000 devirlerde 220 yi geçiyor. cx3 de 4000 devirde 202 yapıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sabah gelirken vites-devir aralığı hızı deneyeyim dedim.

5.Vites 3000 Devirde 138 Km hızı gördüm.

6.Vites'te 3000 deviri maalesef göremedim. Çünkü 50 km'lik işe geliş yolunda, yol hiç müsait olmadı. :)

Bir başka bahara artık...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yukarıda da belirtmiştim. 6 vites 2 Bin devirde 108 Km hız yapıyor guzum.

Golf 7.Vites, 3 Bin devirde mi yapıyor bu hızı ?

Golf manual 6. vites te yapıyor abi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hem ilhan bey direk kullanıcı onun sölediğini referans almak lazım.hemde su sacma geldi.5vites 3000devir 180 yapıyorsa mazda3 aynı motor 6 vites bide.ozaman mazda3 3bin devir 6.viteste 200 görmesi lazım 4000bin devirde bilemıyorum kaç yapar..bu hesp bana saçma geldi açıkcası..öleyse benzın performaslı flnda değil mazotun yanında

2000 devirde Mazda için İlhan abinin dediği doğrudur.

Ama 3000 devir 6. vites 180 km Focus ta yapılmış bir değer. Arkadaştan rica ettim. Gün içinde fotoğraf atacak. 

Bu da skyactiv 6.vites değeri. 3000 devirin biraz üzerinde olduğu için 140 ı geçmiş haliyle.

IMG-20150902-WA0002.md.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

1800 km oldu. ortalama 7.1 demiştim daha önce, şu an 6.3 gösteriyor. Ortalama değeri sanırım bi 5000 de anca göreceğim gibi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 1 ay sonra ...
11.09.2015 23:13:33, theugh :

1800 km oldu. ortalama 7.1 demiştim daha önce, şu an 6.3 gösteriyor. Ortalama değeri sanırım bi 5000 de anca göreceğim gibi.

26.10.2015 10:49:49, erturqo :

%80 uzun yol, zorlamadan. 21 kuruş yakti pompa fulleme hesabiyla, ekranda 5,9lt yaziyordu.

çok iyi değerler :) aracın 4x4 olduğunu unutmamak lazım.  Benim duyduğum 10bin km'den sonra esas yakıt değerlerini gördüğüydü. Yani 10bine kadar düşmeye devam edebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

33 dakika önce, fotifoti :

çok iyi değerler :) aracın 4x4 olduğunu unutmamak lazım.  Benim duyduğum 10bin km'den sonra esas yakıt değerlerini gördüğüydü. Yani 10bine kadar düşmeye devam edebilir.

Fazla beklentin olmasın foti, bu motorlar toplanıp direk buraya gelmiyor, belirli testlerden geçip rodajı tamamlanıp geliyor yani mekanik aksamlar birbirine alışkın zaten :) Başta neyse sürüş karakterini değiştirmediğin sürece düşme olmaz. Sıfırda da,10 binde de, 100 binde de aynı yakar yaklaşık :)  0,3-0,5 oynar o kadar. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

33 dakika önce, fotifoti :  

çok iyi değerler [emoji4] aracın 4x4 olduğunu unutmamak lazım.  Benim duyduğum 10bin km'den sonra esas yakıt değerlerini gördüğüydü. Yani 10bine kadar düşmeye devam edebilir.

Fazla beklentin olmasın foti, bu motorlar toplanıp direk buraya gelmiyor, belirli testlerden geçip rodajı tamamlanıp geliyor yani mekanik aksamlar birbirine alışkın zaten [emoji4] Başta neyse sürüş karakterini değiştirmediğin sürece düşme olmaz. Sıfırda da,10 binde de, 100 binde de aynı yakar yaklaşık [emoji4]  0,3-0,5 oynar o kadar. 

Tanıdığımız sürekli cx-3 kullanan ve Mazda bayisi olan bir arkadaşımız (Okan) söylüyor bunu. Sakin kullanım 5lt, istediğim kadar basayım 8'i geçmiyor diye. Hadi onu da geçtim Kayseri'ye kadar 7.1, Kayseri - Eskişehir 6.4lt yaktı. Yakıtın düştüğünü bariz görüyorum :) neye göre olmaz diyorsun anlamadım ?

Ek : kitapçıkta rodaja gerek yok ama ilk 1000km çok zorlamaz, çok uzun sure sabit hızla gitmezseniz yakıt / performans ve motor ömrünü etkiler diyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

33 dakika önce, fotifoti :   çok iyi değerler [emoji4] aracın 4x4 olduğunu unutmamak lazım.  Benim duyduğum 10bin km'den sonra esas yakıt değerlerini gördüğüydü. Yani 10bine kadar düşmeye devam edebilir.

Fazla beklentin olmasın foti, bu motorlar toplanıp direk buraya gelmiyor, belirli testlerden geçip rodajı tamamlanıp geliyor yani mekanik aksamlar birbirine alışkın zaten [emoji4] Başta neyse sürüş karakterini değiştirmediğin sürece düşme olmaz. Sıfırda da,10 binde de, 100 binde de aynı yakar yaklaşık [emoji4]  0,3-0,5 oynar o kadar. 

Tanıdığımız sürekli cx-3 kullanan ve Mazda bayisi olan bir arkadaşımız (Okan) söylüyor bunu. Sakin kullanım 5lt, istediğim kadar basayım 8'i geçmiyor diye. Hadi onu da geçtim Kayseri'ye kadar 7.1, Kayseri - Eskişehir 6.4lt yaktı. Yakıtın düştüğünü bariz görüyorum [emoji4] neye göre olmaz diyorsun anlamadım ?

Ek : kitapçıkta rodaja gerek yok ama ilk 1000km çok zorlamaz, çok uzun sure sabit hızla gitmezseniz yakıt / performans ve motor ömrünü etkiler diyor

Şuan bi güzergah belirle hava sıcaklığını falan yaz tüketimi ölç bi kenara yaz :) 10 bin km sonra aynı yolda aynı hızla tekrar dene bakalım. Defalarca denedim değişiklik yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...
5 saat önce, Mehmet Özdemir :

@fotifoti

bu resimler bende mi açılmıyor, kimsede mi açılmıyor :P

ya eko iidir eskişehir'de zor iş ama. ben dizel yaris ile 9.8 görmüş adamım :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

araç henüz 660km olmasına rağmen tüketim düşüyor. 

biraz önce depoyu doldurdum.

shell den aldım

litresi 3,45 lira

toplam 20 litre de attı pompa

en son yakıt aldığım pompa arası 320km yol yapmıştım.

bu da toplam 100 km de 20,94 liraya denk geliyor

yani yaklaşık km de 21 kuruş yakıyor.

gidilen güzergahlar şehir içi tamamen.

kızılay + eskişehir yolu

aracın göstergesi 6.1 litre ile 5.8 litre arasında ortalama değişiklik gösteriyor.

aldığım yakıt hesabına göre 6.25 litre çıkıyor şehir içi. 

mazdanın ortalama hesabı her zaman tutar derler forumlarda.

bu da kanıtı.

tork konvertorlu bir şanzımana göre tüketim gayet iyi üstelik bu tüketim 1000-2000km sonra daha da düşecek. bahar da yaklaşık 100km de -1.5 litre daha aşağı iner.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...