Jump to content

2.Nesil Mazda 3 - AVM Girişlerindeki Bagaj Kontrolü Sorunsalı

SpeedMazda
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar,
Aranızdaki en yeni Mazda 3 kullanıcılarından biriyim. ( http://www.mazdaclubtr.com/topic/22725-yeni-yakuzadan-selamlar/ )

Basit, belkide komik bir sorunum var. Durum şu ki 2011 Mazda3 Impressive ile AVM girişlerindeki bagaj kontrolüne denk geldiğimde karmaşık duygular yaşıyorum :D
Araç motoru çalışır durumda fakat araba hareketsizken AVM görevlisi bagajı açmaya çalışıyor ve genelde açılmıyor/açamıyor. Muhtemelen bu güvenlik amaçlı yapılmış bir şey ama tam emin olamamakla birlikte el frenini çektiğim zaman ya da şoför kapısını epey açtığım zaman bagajın açılmasına izin veriliyor (tesadüf te olabilir). Ya da görevli siyah noktaya dokunmayı akıl edemiyor/geç akıl ediyor da olabilir...

Bagajı içeriden açmanın bir yolu var mıdır? ya da yazdığım şekilde el frenini çekmem ya da şoför kapısını açmam mı gerekir?  görevlinin bagaj kapağını hırpalama ihtimali canımı sıkıyor çünkü... bilgilerinizi rica ediyorum :)

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında benim öyle bir isteğim ya da orjinal harici bir müdahale de bulunmak gibi bir niyetim yok Mutlu Tekir, sadece normalde nasıl olduğunu keşfetmeye çalışıyorum. Malum henüz 1 hafta oldu aracı alalı :) İçeride de bagaj kapağıyla ilgili herhangi bir kontrolcü göremedim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracınız otomatik ise P moduna alırsanız bagaj kilidi açılır

Aracınız düz ise emin olmamakla beraber boşa alırsanız bagaj kilidi açılacaktır diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler M.E.G ve EgeG.
Görevli "açılmıyor" dediğinde el frenini içgüdüsel olarak çekip araçtan tam inecekken açılıyordu demekki sebebi buymuş :D netleştirmek için boş vites seçeneğini de deneyeceğim. Bunların haricinde içeriden bagaj açma gibi bir durum söz konusu değil sanırım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Acaba bagajdaki butondan içeriye paralel kablolar çekilebilir mi?

Bunların haricinde içeriden bagaj açma gibi bir durum söz konusu değil sanırım?

Tabii.. iki kablo, bir de buton. Hatta bir arkadaşımızın bununla ilgili konusu bile var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler M.E.G ve EgeG.

Görevli "açılmıyor" dediğinde el frenini içgüdüsel olarak çekip araçtan tam inecekken açılıyordu demekki sebebi buymuş :D netleştirmek için boş vites seçeneğini de deneyeceğim. Bunların haricinde içeriden bagaj açma gibi bir durum söz konusu değil sanırım?

Boşa attığında açılmaması lazım. Güvenliğin bir anlamı kalmaz. Kırmızı ışıkta mecbur boşa atıp bekleyeceksin hırsız açıp, alacağını alır :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Boşa attığında açılmaması lazım. Güvenliğin bir anlamı kalmaz. Kırmızı ışıkta mecbur boşa atıp bekleyeceksin hırsız açıp, alacağını alır :)

Açılmıyor evet..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O zaman el freni+ boşa almakmış :D

Otomatiklerde sadece P'ye  almak yeterli oluyor.    Keşke Mazda, bir de bagaj açma düğmesi koymuş olsaydı bu araçlara, gerekiyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Herkese teşekkürler arkadaşlar :)
Bu arada Mehmet Özdemir'in paylaştığı konu da çok detaylı ve güzele benziyor fakat görsel linklerin sanırım tarihi geçmiş. Bir kısımdan sonraki görselleri göremedim, bilgilerinize...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla onu bilmem de, benim araçta uzaktan kumanda ile bagajı 1 sene kadar hiç açamadım. Kumanda üstünde bir bagaj açma düğmesi var fakat bastığım halde açmıyordu, o yüzden bagajı sadece anahtarı içine sokup çevirerek yani mekanik olarak açtım ki bir önceki Ford Fiesta da uzaktan kumanda ile tek dokuşta açılırken o bana garip gelmişti. Aslında kumandanın orjinal olmadığını veya bagaj düğmesinin başka model için olduğunu düşünüyordum o yüzden konunun üzerinde durmadım, kitapçıktan da bakmadım.

Ancak birgün eski sahibiyle tesadüfen karşılaşıp sorduğumda durum ortaya çıktı: O düğmeye 1 saniyeden uzun basılı tutmak gerekiyormuş! Mazda'da hangi akl-ı evvel öyle şey düşünmüş diye konuşurken eski sahibi ona şöyle açıklama getirdi: kapı kilit düğmesine yanlışlıkla bastığında tekrar basarak kilitlemen mümkünken, bagaja yanlışlıkla bassan ancak aracın yanına giderek kilitleyebilirsin ve bu da güvenlik ve konfor açısından sorun diye öyle yapmışlar dedi. Vay falan demiştim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konu benim ve mazada kullanıcılarının bayağı canın sıkan birşey olsa gerek,bende ilk başlarda bagaj açma düğmesi aracın içinde neden yok diye düşündüm.kendimce mantık yürütmeye başladım;Suv ve Hatchbak araçların bagajlarının otomatik açıldığında aracın durduğu yerdeki yüksekliğin hesap edilemeyip bagaj kapağının yukarı çarpma olasılığından  diye  yorumlamıştım; olabilirmi? Birde sedan araçlardada bu sorun varmı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla onu bilmem de, benim araçta uzaktan kumanda ile bagajı 1 sene kadar hiç açamadım. Kumanda üstünde bir bagaj açma düğmesi var fakat bastığım halde açmıyordu, o yüzden bagajı sadece anahtarı içine sokup çevirerek yani mekanik olarak açtım ki bir önceki Ford Fiesta da uzaktan kumanda ile tek dokuşta açılırken o bana garip gelmişti. Aslında kumandanın orjinal olmadığını veya bagaj düğmesinin başka model için olduğunu düşünüyordum o yüzden konunun üzerinde durmadım, kitapçıktan da bakmadım.

Ancak birgün eski sahibiyle tesadüfen karşılaşıp sorduğumda durum ortaya çıktı: O düğmeye 1 saniyeden uzun basılı tutmak gerekiyormuş! Mazda'da hangi akl-ı evvel öyle şey düşünmüş diye konuşurken eski sahibi ona şöyle açıklama getirdi: kapı kilit düğmesine yanlışlıkla bastığında tekrar basarak kilitlemen mümkünken, bagaja yanlışlıkla bassan ancak aracın yanına giderek kilitleyebilirsin ve bu da güvenlik ve konfor açısından sorun diye öyle yapmışlar dedi. Vay falan demiştim.

2012 Fiesta'da iki kere basmak gerekiyor arka arkaya, aynı sebepten. Profildeki bebenin falan eline anahtar geçince açabiliyor ama o şekil olduğunda, Mazda'da anca kapıları açıyor, kitliyoruz geri :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konu benim ve mazada kullanıcılarının bayağı canın sıkan birşey olsa gerek,bende ilk başlarda bagaj açma düğmesi aracın içinde neden yok diye düşündüm.kendimce mantık yürütmeye başladım;Suv ve Hatchbak araçların bagajlarının otomatik açıldığında aracın durduğu yerdeki yüksekliğin hesap edilemeyip bagaj kapağının yukarı çarpma olasılığından  diye  yorumlamıştım; olabilirmi? Birde sedan araçlardada bu sorun varmı?

Maalesef tüm mazdalarda var bu sıkıntı. Bence ihtiyaç duymadıkları için koymuyorlar açıkçası

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...