Jump to content

K&N Marka Hava Filtresi

hakanakt
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar.Ben de Mazda 3 2006 var ve hava filtresini değiştirmem gerekiyor.Ama önce internette biraz bakınırken K&N nin çok iyi bir marka olduğunu öğrendim.Araba donanımına çok merağım olmadığından yeni duydum sanırım çoğunuz biliyordur.Hepsiburada.com da 225tl sizce değer mi?Kirlendikçe temizleme şansı varmış bunlarda.Hava filtresinin performansa katkısı olabilir mi?Ya da 30-40tl ye filtre al tak mı diyeceksiniz fikirlerinizi merak ettim.Ürünün adresi bu http://www.hepsiburada.com/k-n-33-2924-mazda-hava-filtresi-pm-otkn332924

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu tarz aracın motor ömrünü etkileyecek yedek parça da orjinalden yanayım her zaman. Belki de orjinalinden iyidir bilemiyorum kullanan arkadaşlar yorum yapacaktır. Performansı çok etkilemez.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben kullanıyorum. 

kirlenince 75-80 tl lik bir solüsyonu var onunla temizlemen gerekiyor. yani 20-30bin  de  20-30 tl masrafı var

eski filtreyi söküp bunu taktığında bir rahatlama varmış gibi geliyor. ama bunun asıl sebebi  sökülen filtrenin eski olması.

çok ciddi bir performans garantisi olsa  zaten üreticiler de koyarlar araçlarına diye düşünebilirsiniz. evet belki bir miktar katkısı vardır. ama motor yağınız çok çabuk kirleniyor. toz tutma özelliği kağıt filtreler gibi değil. motor yağı 5 binde çamur oluyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben kullanıyorum. 

kirlenince 75-80 tl lik bir solüsyonu var onunla temizlemen gerekiyor. yani 20-30bin  de  20-30 tl masrafı var

eski filtreyi söküp bunu taktığında bir rahatlama varmış gibi geliyor. ama bunun asıl sebebi  sökülen filtrenin eski olması.

çok ciddi bir performans garantisi olsa  zaten üreticiler de koyarlar araçlarına diye düşünebilirsiniz. evet belki bir miktar katkısı vardır. ama motor yağınız çok çabuk kirleniyor. toz tutma özelliği kağıt filtreler gibi değil. motor yağı 5 binde çamur oluyor

Ben fiyatı bu kadar yüksek olunca toz tutması kağıtlara göre daha mı iyi acaba diye düşünmüştüm.Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motorda biraz rahatlama olur kutu içi k&n filtreler koyulursa... Buna alternatif olarak ucuz filtrelerden 2 adet alınıp 5000 km de bir değişilebilir.. Buda performansı koruyucu bir çözüm... Malum yollar tozlu filtreler dolunca araçların tadı azalıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın 120bin de sübaplarını değiştirtmiştim servise ve ilk aldığımdan daha performanslı olmuştu.Yakıtta şuan şehirler arası klima açık 120yi geçmemek kaydıyla 18 kuruşa kadar düşüyor.Bu bakımdan çok memnunum.Şuan araç 134bin de yokuş performansında düşüklük hissettim.Ve yağ bakımını geciktirdiğimi farkettim işten güçten.Salı günü Castrol Edge yağ koydurdum ve yağ filtresini değiştirttim.Serviste yaptırmadım bu sefer.Hava filtresini de değiştirecekti yağı değiştiren usta fakat elinde mazda 3 filtre bulamadı :) malum ilçedeyim.Sipariş verdi.Mevcut filtreye hava tutup geri takmak zorunda kaldık.Aracın motor sesi yok denecek kadar az şuan.Gerçekten çok farketti.Bu arada 5w30 koydurdum.Henüz yokuş deneme fırsatım olmadı.Hava filtresinden de istediğim sonucu alamazsam artık servise gidicem mecbur.Bu arada araç Mazda 3 2006 Dynamic 105hp 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Son derece lüzumsuz. Toplam 300 tl vereceksiniz. Arabayı yarın öbür gün satmak isteseniz boşa masraf. Performansa da sizin hissedeceğiniz bir katkısı olmaz. Orjinale de gerek yok, alın Bosch ya da Sakura gibi 1. sınıf yan sanayi hava filtresi 15-20  tl ye, takın gitsin. Ayrıca filtre her 10000 de bir mutlaka değişecek diye bir şey yok. Arada bir girin basınçlı hava olan bir benzin istasyonuna hava tutun. Periyodik bakım çizelgesinde bile her 10000 de değişim yazmaz, temizleyin der.

http://yagcarsisi.com/asp/product/931/BOSCH-1457433099MAZDA-3-BK-HAVA-FILTRESI

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Son derece lüzumsuz. Toplam 300 tl vereceksiniz. Arabayı yarın öbür gün satmak isteseniz boşa masraf. Performansa da sizin hissedeceğiniz bir katkısı olmaz. Orjinale de gerek yok, alın Bosch ya da Sakura gibi 1. sınıf yan sanayi hava filtresi 15-20  tl ye, takın gitsin. Ayrıca filtre her 10000 de bir mutlaka değişecek diye bir şey yok. Arada bir girin basınçlı hava olan bir benzin istasyonuna hava tutun. Periyodik bakım çizelgesinde bile her 10000 de değişim yazmaz, temizleyin der.

http://yagcarsisi.com/asp/product/931/BOSCH-1457433099MAZDA-3-BK-HAVA-FILTRESI

Yalnız bu dizel için sanırım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hava tutulduğunda filtre gözenekleri açılıp motor içine toz girme olasılığı arttığından hava tutulması üreticiler tarafından pek tavsiye edilmez ...

Dizel araçlar daha hassas olduğundan bizim tozlu yollar dikkate alındığında hava filtresini  her bir periyodik bakım aralığında 2 defa değişmek performans bekleyen arkadaşları tatmin edecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yalnız bu dizel için sanırım

Filtrenin kodu 2006 model için olduğu ve o yıllarda dizel Mazda olmadığı için bunu bulmuştum, arayıp sormak lazım. Aşağıdaki linkteki uygun olmalı ama. Yine de sipariş verirken aramak lazım, internet mağazaları yanlış filtre gönderebiliyorlar.

https://www.aloparca.com/yedek-parca/SAKURA/Hava-filtresi/A1762/80013611

Hava tutulduğunda filtre gözenekleri açılıp motor içine toz girme olasılığı arttığından hava tutulması üreticiler tarafından pek tavsiye edilmez ...

Dizel araçlar daha hassas olduğundan bizim tozlu yollar dikkate alındığında hava filtresini  her bir periyodik bakım aralığında 2 defa değişmek performans bekleyen arkadaşları tatmin edecektir.

Valla ben başka araçların üreticilerini bilmem. Bizim araçlarımızın üreticisi tavsiye ediyor, ben kullanım kılavuzuna bakarım. Benim Mazda 6 nın kılavuzunda da resimle basınçlı hava nasıl tutulur gösteriyor. Hatta kullanım kılavuzunda bir 10000 km de temizleyin derken diğer 10000 de değiştirin diyor. Tabi bu kullanılan ortama bağlı. Tozlu ortamlarda çok kullanılıyorsa sık değiştirilebilir. Bir de arkadaşın aracı dizel değil benzinli. Arkadaşın aracının kullanım kılavuzunda ilgili sayfa da şöyle:

kgWDN9.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

K&N 1964 yılında kurulmuş ve performans araçlarına yönelik parçalar üreten kaliteli ve güvenilir bir makradır. K&N, KW, Eibach, Greddy, Sparco, H&R, Recaro..vb bunlar en bilinen markalardan bazılarıdır.  Nascar'dan tutunda pek çok yarış organizasyonu araçlarında, motorsikletlerde, Suv'larda K&N markalı ürünler performans ürünleri tercih edilmekte. Nascar'da K&N Pro Series adı altında yarışlar organize edilmekte (NASCAR K&N Proseries)

Ayrıca IMSA GT (International Motor Sports Association) yarışları için Mazda Skyactive teknolojili aracını 2014 SEMA otomobil fuarında K&N Pro Series özel ekipmanlarıyla tanıtmıştı. (Bkz: Mazda K&N Pro Series )

daytona15_10.jpg

Sizin sorunuza gelecek olursak fabrikanın tavsiye ettiği hava filtresine oranla fiyatının karşılığında bir fark hissedeceğinizi düşünmüyorum. Bu tür parçalar genelde Performans KiT'i halinde kullanıldığında daha verimli olabiliyor. Tabiki bizim araçlarımızda da kullanılabilir fakat bence bu Fiyat/Performans açısından tek başına hava filtresi için yeterli değil. Siz alışverişinizi yapmışsınız ama yinede bilgilendirmek istedim. Bence tercihinizi doğru yönde kullanmışsınız. :)

martis-mustang1.jpg

SpeedMazda tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

K&N 1964 yılında kurulmuş ve performans araçlarına yönelik parçalar üreten kaliteli ve güvenilir bir makradır. K&N, KW, Eibach, Greddy, Sparco, H&R, Recaro..vb bunlar en bilinen markalardan bazılarıdır.  Nascar'dan tutunda pek çok yarış organizasyonu araçlarında, motorsikletlerde, Suv'larda K&N markalı ürünler performans ürünleri tercih edilmekte. Nascar'da K&N Pro Series adı altında yarışlar organize edilmekte (NASCAR K&N Proseries)

Ayrıca IMSA GT (International Motor Sports Association) yarışları için Mazda Skyactive teknolojili aracını 2014 SEMA otomobil fuarında K&N Pro Series özel ekipmanlarıyla tanıtmıştı. (Bkz: Mazda K&N Pro Series )

Sizin sorunuza gelecek olursak fabrikanın tavsiye ettiği hava filtresine oranla fiyatının karşılığında bir fark hissedeceğinizi düşünmüyorum. Bu tür parçalar genelde Performans KiT'i halinde kullanıldığında daha verimli olabiliyor. Tabiki bizim araçlarımızda da kullanılabilir fakat bence bu Fiyat/Performans açısından tek başına hava filtresi için yeterli değil. Siz alışverişinizi yapmışsınız ama yinede bilgilendirmek istedim. Bence tercihinizi doğru yönde kullanmışsınız. :)

çok tşkler bilgilendirme ve tavsiye için :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...