Jump to content

1. Nesil Mazda3 Kabine Gelen Tıkırtılar

constantine41
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

merhaba arkadaşlar tanışma bölümünde de yazdığım gibi geçen hafta 83000 km de 2006 model bir mazda 3 sedan aldım,alırken farketmediğim bir problem var,araç viteste giderken ayağınızı gazdan çektiğinizde torpido kısımından sürekli tıkırtı sesi geliyor vitesi boşa attığınızda bu ses gelmiyor vites boştayken frene bastığınızda yine bu ses gelmeye devam ediyor çok bozuk yolda araçta viteste boşta farketmez bu sesi yine yapıyor,sesi çok dikkatli dinlediğimde ses yoğun ve net olarak vites kolu kül tablası bölgesinden içten geliyor,aracın gazına basarak gittiğiniz sürece ses hiç gelmiyor yani sanırım motor ve şasi titreşimdeyken bu ses geliyor sanayide ustam ile aracı kaldırıp baktım altında boşta o sesi yapacak bir parça bulamadık sanırım bu dediğim bölgede torpido içinde bu sesi yapan  boşta bir parça var bilemiyorum p.tesi günü izmit mazda yetkili servisine gidip sesi dinleteceğim inşallah bulabilirler,bu aracı almadan önce uzun süre kullanacağım diye aldığım ve çok masraf ettiğim 2008 model Laguna mı sırf torpidosu ses yapıyor diye sattım ve nasıl bir şanstır bilemiyorum benzer problemi yaşıyorum.saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vitesin oradaki küllüğün konulduğu trimi çekerek çıkartın. Tekrardan yerine konulduğunda oturmasını engellemeyecek şekilde çift taraflı bant olur, bez bant olur (bir tarafı yapışkan öteki tarafı kumaş), ya da hiç bir şey bulamazsanız pamuk veya kurumuş ıslak mendil parçası sıkıştırın. İşinizi görecektir.

Bu tür sesler Mazda'da azdır. Ama yaşı dolayısıyla normal. Bunları da gidermek hiç zor değil, yeter ki aracınızla ilgilenin. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yalnız sesin görünür trim parçalardan geldiğini sanmıyorum küllüğün altından iç kısımdan geliyor sanırım orada klima fanı varmış büyük ihtimal o fan parçalarından geliyor gibi,ses derinden geliyor hatta ben bahsettiğim bölgeye yakın aracın dışından bir parçanın bile şaseye vurduğunu düşünüyorum.ses gelirken elimde bastırıyorum tüm torpido aksamını özellikle bahsettiğim yeri hiç bir faydası olmuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yalnız sesin görünür trim parçalardan geldiğini sanmıyorum küllüğün altından iç kısımdan geliyor sanırım orada klima fanı varmış büyük ihtimal o fan parçalarından geliyor gibi,ses derinden geliyor hatta ben bahsettiğim bölgeye yakın aracın dışından bir parçanın bile şaseye vurduğunu düşünüyorum.ses gelirken elimde bastırıyorum tüm torpido aksamını özellikle bahsettiğim yeri hiç bir faydası olmuyor.

Küllüğün altında bir şey yok, fan ön göğüsün orada, radyonun arkasında. 

Bir demir para düşürdüyseniz o da yapabilir. Küllüğün altındaki trimi çıkartın, bir göz gezdirin oraları.

Mazda 3 2. nesil polen filtresi temizliği konumda orayı çıkartmış ve pisliğini fotoğraflamıştım. İşinize yarar belki.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

konunuzu bulabilirsem inceleyeyim siz vitesin olduğu konsolun sökümünden bahsediyorsunuz sanırım,bu arada yağmur yağıyor burada arka sağ stop farımda kırık olmadığı halde içine su almış ayrıca bagajımda su almış bu araba beni uğraştıracak sanırım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Birazcık uğraştırır, sonra sevdirir. :D Ben aldığım gibi ağır bakım yapmıştım, çok can acıtmıştı. :D

Can acıtan 100bin km. bakımım.

http://www.mazdaclubtr.com/topic/22044-2nesil-mazda-3-100-bin-kmbak%C4%B1m-hikayesi/

Bu da temizlik yaptığım zaman çektiğim klima polen filtresi ve orta konsol temizliğim. Fotoğraflar karışık, düzenleyemedim ama açıklamalarını yaptım. Orta konsolda hatta düşürdüğüm sd kartımı, 1 tl paramı bulmuştum, fakat 1 tl çok gerilere gitti sonra da gözden kayboldu almaya çalışırken. :D Önceki sahibinden kalma susam mı ararsınız, kartvizit mi ararsınız, sigara jelatini hepsi vardı. :D

http://www.mazdaclubtr.com/topic/21967-2-nesil-mazda-3-kabin-polen-filtresi-de%C4%9Fi%C5%9Fimi/

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bundan önceki aracımda yani 10 gün öncesine kadar :) böyle problemler hiç yaşamamıştım tek sıkıntım torpido tıkırtı çıtırtılarıydı sorunsuz olsun diyerekten mazda aldım ama anlamadığım tıkırtı sesi bagaja ve stop içine su alma derken soğumam inşallah arabadan :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

100 bin km bakım yazınızı okudum iridyum ve normal buji seçimi olduğunu bilmiyordum yetkili serviste ben geçen gün izmit yetkili servisi haldız a uğradım fiyatı sorduğumda tek fiyat 197 tl verdiler buji için ve bana çok geldi ama mecbur alıcaz yarın bir sorayım bakayım ucuz versiyonuda varmı diye :) v kayışı gergi avarelerine bilya çakılma olayını anlayamadım?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bundan önceki aracımda yani 10 gün öncesine kadar :) böyle problemler hiç yaşamamıştım tek sıkıntım torpido tıkırtı çıtırtılarıydı sorunsuz olsun diyerekten mazda aldım ama anlamadığım tıkırtı sesi bagaja ve stop içine su alma derken soğumam inşallah arabadan :)

O ses yüzünden soğuyorsanız hocam kusura bakmayın da haklısınız diyemem. Türkiye yolları malum. Alman araç almanız lazım onda bile geliyor ufak tefek sesler. Burda da iş size düşüyor. Toyota yaris aracımda v kayış gergi bilyasından gelen sesi bulmam 6 ayı aldı. Direksiyon altından ses geliyordu 1 ayda bulabildim.

Sizde de büyük ihtimal küllük altına birşey düşmüştür, o ses yapıyordur.

Bagaj olayı ise öncelikle fitilleri kontrol ettirin ardından bagajın tahliyelerinde tıkanıklık var mı ona baktırın. Far su alıyorsa belki far sayesinde içeriyw giriyordur. Acilen kontrol ettirin bunları. İçeriyi de nemli bırakmayın mümkün olduğunca paslanma başlamasın.

100 bin km bakım yazınızı okudum iridyum ve normal buji seçimi olduğunu bilmiyordum yetkili serviste ben geçen gün izmit yetkili servisi haldız a uğradım fiyatı sorduğumda tek fiyat 197 tl verdiler buji için ve bana çok geldi ama mecbur alıcaz yarın bir sorayım bakayım ucuz versiyonuda varmı diye :) v kayışı gergi avarelerine bilya çakılma olayını anlayamadım?

İridyuma gerek duymadım.normal bujilerden alın 35 tl birşey. Size verdikleri fiyat iridyum buji içindir. Yağınızı da kendiniz götürün.

V kayışını gergin şekilde tutan kasnakların bilyalarının 100bin km.de değişmesi gereklidir. Ha Değişmezseniz birşey olmaz ama kısa süre sonra ses duymaya başlarsınız motor kısmından. O nedenle bütçeniz yoksa da en geç 20-30 bin km içinde değiştirin. Normalde bukasnaklar olduğu gibi gelir ve haliyle parça fiyatı yüksektir. Ama rulmancılarda bu kasnaklarıgötürürseniz içindeki rulmanı çıkartıp aynısını çakacaktır ve boşuna kasnak için de para vermemiş olursunuz. Bu olayı gittiğim servis yapıyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün izmit mazda haldıza gittim,uzun yıllardır mazda serviste çalışan fatih usta nokta atışı yaparak sesin geldiği yeri buldu ses egzost muhafaza sacının vites kollarına vurmasından geliyormuş bir kaç kez elini yakarakta olsa bir vida atarak muhafazayı sabitledi ve sesten kurtuldum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bahsettigin koruma sacini ve benzeri aksamlari incelediğimde, yol sesini tipki bir anfi gibi artiracagi dusuncesine kapildim çünkü vurunca müthiş ses geliyor, tipki akustik gitarim gibi :) ses yalitimi konusuna kafayi taktim ve kismet olursa yavastan baslamayi düşünüyorum. Henuz tespit asamasindayim ;) neyse konu dışına çıkmayalım. Ses konusunda hassas biri olarak, sorunun cozulmesi beni mutlu etti :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bahsettigin koruma sacini ve benzeri aksamlari incelediğimde, yol sesini tipki bir anfi gibi artiracagi dusuncesine kapildim çünkü vurunca müthiş ses geliyor, tipki akustik gitarim gibi :) ses yalitimi konusuna kafayi taktim ve kismet olursa yavastan baslamayi düşünüyorum. Henuz tespit asamasindayim ;) neyse konu dışına çıkmayalım. Ses konusunda hassas biri olarak, sorunun cozulmesi beni mutlu etti :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim,şuan sadece sert çukur ve kasislerde teyp hafiften ses yapıyor ama önemli değil eski arabama göre mükemmel durumda ☺

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun arabanızın lastikleri ne marka ? Sormamın nedeni eğer sert lastikse bizim arabalar çukura girince langur lungur ses yapıyor. Yumuşak lastikte konforu düzeltiyor ve o saçma sesler kesiliyor. En azından benim arabada durum bu bende şaşırdım ama güzel bir sonuç. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastiklerim goodyear eagle nct5 beğendiğim bir lastik değil ama çok iyi durumdalar hatta sıfır diyebilirim bu yüzden değiştiremiyorum.bu arada arabaya 30mm lik eibach yay takmayı düşünüyorum bu yaydan kullanan varmıdır forumda?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...