Jump to content

1.Nesil Mazda 3 Alışık Olmadığım Sesler

constantine41
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

İyi akşamlar,bildiğiniz üzere geçen hafta 2006 model benzinli mazda 3 almıştım,bu zamana kadar hep fransız araçları kullandığım için mazda hakkında pek bilgim yok,duyduğum bazı sesler var ve bu sesler normalmi yoksa bir arıza belirtisimi sizlere sormak istedim.öncelikle marşa ilk bastığımda yoğun bir su akma sesi geliyor motordan ben soğutma suyunun motora gönderilmesi şeklinde yordum ama kullandığım hiç bir araçta olmayan bir durum bu,ikincisi gün içerisindeki ilk marşımda marşın sonunda bir bilya veya zincir sesi bilemiyorum kısacası bir sürtünme sesi geliyor bu sadece gün içindeki ilk marşımda geliyor sonraki marşlarımda hiç bir ses yok.bilgi sahibi olanların yorumlarını bekliyorum,teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlk marştakı ses metal sürtme sesi gibi ise bildiğim kadarı ile tüm 1. Nesil 3 lerde var diye biliyorum. Yanlız su sesi olayı ilginç geldi bana.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen su sesi benimde tuhafıma gitti,motor soğutma suyum hep aynı seviyede eksilme filan yok ama yoğun bir akma sesi geliyor anlamadım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen su sesi benimde tuhafıma gitti,motor soğutma suyum hep aynı seviyede eksilme filan yok ama yoğun bir akma sesi geliyor anlamadım

Evet metal sürtme sesi

Evet metal sürtme sesi

Bu msjları nasıl siliyoruz çok karışık oldu,acemilik :-)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Su akma sesi derken nasıl bir ses? Egzos tarafından bir ses gelebilir. Egzos yapısı gereği galiba yoğuşlaşma olduğunda egzos civarından su damlama sesi gelebiliyor. Bu da havadaki nem ve sıcaklıktan kaynaklı egzos manifoldunda su yoğuşlaşıp egzostan tekrardan buhar şeklinde çıkabilir.

Dediğim gibi eğer egzosa yakınken duyuyorsanız normal fakat sürücü kapısı etrafında duyuyorsanız egzosu kontrol ettirebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Torpidonun cam ile birleşimden tam ortadan geliyor motor bölümünden,sanki marşa basınca soğutma suyu tazikli bir şekilde motora veriliyor gibi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilemeyeceğim, hava yapsa hararet olurdu. Klima çalışıyorsa eğer iç ortamdaki nemin yoğuşlaşması sonucu damlacık halinde su damlıyor olabilir. Bu da motor kısmında bir yere değiyorsa içeride artan bir ses duyulabilir. Kaputu açıp bakın motorun arkasında ucu boş bir boru bulacaksınız, oradan damlayan su acaba bir metale çarpabilir mi bakın.

Hava var mı diye her ihtimale karşı radyatör suyu kapağını açıp rölantide araç ısınıncaya kadar çalıştırın. Su eklenen deponun kapağı değil, öteki boru üstündeki kapak.

İlk çalıştırmadaki metal metale sürtmeye benzer ses ise benim 2. Nesil aracımda da var. Bir yerde okuduğuma göre otomatik araçlarda volan ince olduğundan böyle bir ses geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracım otomatik değil ama sanırım sürtme sesi normal,su sesi öyle damlama şeklinde değil çeşmeyi sonuna kadar açtığınızda çıkan ses gibi yani duydugum ses suyun kanalda ilerleme sesi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İyi akşamlar,bildiğiniz üzere geçen hafta 2006 model benzinli mazda 3 almıştım,bu zamana kadar hep fransız araçları kullandığım için mazda hakkında pek bilgim yok,duyduğum bazı sesler var ve bu sesler normalmi yoksa bir arıza belirtisimi sizlere sormak istedim.öncelikle marşa ilk bastığımda yoğun bir su akma sesi geliyor motordan ben soğutma suyunun motora gönderilmesi şeklinde yordum ama kullandığım hiç bir araçta olmayan bir durum bu,ikincisi gün içerisindeki ilk marşımda marşın sonunda bir bilya veya zincir sesi bilemiyorum kısacası bir sürtünme sesi geliyor bu sadece gün içindeki ilk marşımda geliyor sonraki marşlarımda hiç bir ses yok.bilgi sahibi olanların yorumlarını bekliyorum,teşekkürler

bnde aynı aracı kullanıyorum..su akma sesi bndede var.4yıldır araç bizde özellıkle arabada kimse yokken sessizken cok bariz bi şekilde duyuluyor ama galiba dediğinz gibi soğutma suyu sesidir.diğer seste araç ilk çalıstırmada triger zincir olduğundan geliyor olabilir.özellıkle soğuk havalarda oluyor bnde

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şuan mahrumiyet bölgesindeyim :-) p.tesi izmite dönünce servise gidicem yağ bakımıda 3bin km geçmiş onları yaptırcam bujiler filan değişicek bu sesleride sorarım,ilginize teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şuan mahrumiyet bölgesindeyim :-) p.tesi izmite dönünce servise gidicem yağ bakımıda 3bin km geçmiş onları yaptırcam bujiler filan değişicek bu sesleride sorarım,ilginize teşekkür ederim.

rica ederim,ufak bi borudan su akar gibi ses geliyor 1sn sürüyor.zaten arac calısıyor bidaha duyulmuyor.bahsettiğiniz sey buysa bence sorun yoksa baska birseyse gitmişken gösterin tabi.iyi günler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet ses tarif ettiğiniz gibi nette araştırma yaptım bir çok marka kullanıcısını yaşadığı bir durummuş zararı yokmuş diye kimse araştırmamış ben taktım ama bulucam sebebini :-)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...