Jump to content

2. Nesil Mazda 3 P0753 Arıza Kodu Katalitik-Motor

casedede
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ankara servisi hakkında maalesef forumda onlarca olumsuz örnekler var. Servis müdürü değişti, işler düzeldi vs deniliyor. Ama görülüyor ki aynı tas, aynı hamam.

Yine ilk söylediğime geliyorum, bizlerin bilinçli olması gerekiyor. Kullanma kılavuzunda her şey çok açık ve net şekilde yazıyor. Şu forumda kaç kişi kullanma kılvuzuna göre hareket ediyordur ? 

Zamanında Mazda 3'üm varken Başayar'a genel bakım için gittiğimde birkaç aylık yepyeni Dunlop lastiklerimin bitik olduğunu, değişmesi gerektiğini söylemişlerdi. Aklı sıra lastik satacak bana.

Geçenlerde de Herter'den şanzıman ve motor yağ filtresi almaya gittim. Yok neden bakımı dışarıda yaptırıyormuşum, yok hata yapıyormuşum, yok Pazar günü nöbetçi kalıyormuş hemen hallederiz yalvarıp durdular. Daha önce Suzuki vardı bende, aynı zamanda Suzuki servisi olduklarından o zaman da yağ filtresi almaya gitmiş yine aynı hikayeleri dinlemiştim. Herter ile ilgili de pek olumlu birşey zaten duymadım bugüne kadar, ben de genel olarak Ankara'daki yetkili servislere götürmüyorum,ısrar etmeyin deyip geçtim. 

Maalesef yetkili servisleri de sorgulamamız, her dediklerini kabul etmememiz gerekiyor, bunun için kullanım kılavuzuna hakim olmak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun, umarım sorunlarınızı halledersiniz. Yakın zamanda bende aracımı Yetkili servis bakımına götüreceğim. Mazda Evo ya da Mazda Merser'e gitmeyi düşünüyorum (forumda gördüğüm kadarıyla tavsiye edilenler bunlar). Benim aracım manuel ve kitapçığım yok elimde. O nedenle bir bilgimde yok kullanılacak yağ konusunda, sadece Dexelia kullanılması gerektiğini biliyorum. Yetkili servise götüreceğim için sanırım ayrıca belirtmeme gerek olmaz değil mi? ya da Dexelia koyulsun mu demeliyim?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evo dexelia'dan başkasını kullanmıyor diye biliyorum. Burak abi götürdüğünde dexelia koyduklarını belirtmişti Mazda3 bakım konusunda.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçenlerde Ankara SMB yetkili servisinden otm. şanzıman yağ değişim fiyatı almıştım. 750 TL dedi. Mazda Dexelia kullanıyorlarmış, bilginize.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ağzımın açık kaldığı mevzu sadece şanzıman yağı için mi 750 lira dediler really  :ohmy:  :ohmy:

Evet. Zaten sadece Mazda 6 orjinal yağ süzgeci 220 tl, onun yan sanayisi de yok, gittim paşa paşa servisten aldım ben de. Dexelia yağ litresi 45 TL olsa, 7 litre kullansalar 315 de o. Sıvı conta vs. malzeme olsa 30 TL falan toplam 565 etti. Kalanını da işçilik alıyorlar herhalde. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam çok çok geçmiş olsun. Umarım yağı değiştirince sorun hallolur. Aracimi satılığa cikardigimda forumdan birisi aynen şöyle demişti "Kimse totalin ürettiği sözde orijinal mazda yağıyla yada kauçuk paspasa ve sahte xenon ampule tav olmaz" o arkadaşa da buradan selamlarımı iletiyorum. Motor ve ozellikle şanzıman yağı hafife alınacak konular değil. Yanlış yağ kullanımı A grubu birine B grubu kan vermek gibi birşey.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar S.K grup aracı kontrol etti sorun yağdan değil yağ değişti 500-600 tl arası tuttu.Sorun Solenoid takımında dedi aslında gösterilen hata oydu bu solenoidler takım halinde geliyormuş fiyat 4700TL. Ben bi düşüneyim dedim. Aracı otomatik şanzıman servisine götürdüm çıkan hata 0734-0753 di galiba yazanda 4.vites hatalı oran. Adam solenoidlerin yerini değiştirdi hata aynı solenoid de çıkıyor. Usta şanzımanı açmamız lazım dedi tahmini 1000-2800tl arası tutar dedi.

Ankara'da Aydoğmuş Şanzımana sorduk oda min 2500 tl den ağzını açtı.

Dip not : Araca konulan yağ ile çıkan arızanın alakası yokmuş. 

Başka bir dip not: Bizim aracın şanzımanları focus 1 de kullanılan  şanzıman mış.Ayrıca aracın şanzıman akrterinin içinde FOMOCO yazıyor .FORD MOTOR COMPANY . Güya mazda kullanıyoruz.

dip not3: Eğer 4700tl yi kabul edip değiştirseydim sorunum çözülmeyecekti. Burdan Mazda servislerinin pek de işten anladığını sanmıyorum .EVO ve GÖREN dışında.

Sonuç olarak Pzt günü 2 si arasından seçim yapıp aracı bırakıcam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1- Bence aracı servis fiyatı çok pahalı olduğu için o 1000-2800 tl diyen ustaya bırakın. işten anlıyormuş gibi bir his oluştu bende.

2-Arızanın yağdan kaynaklanmaması beni gerçekten sevindirdi. Sırf yağdan kaynaklansaydı gerçekten üzülürdüm.

3- Şanzımanı bende Mazda şanzımanı olarak biliyordum. Fakat fordun otomatik şanzımanları da kalitelidir. Fakat 1. nesil focusun 2010 küsür model araçlarda ki işi ne onu da anlamış değilim.

4- Servisler konusunda ben bu zamana kadar 2 servis gördüm. İkisin de de sadece rutin bakım yapıldığı için arızalar konusunda bir şey diyemiyeceğim. Bu konuda tecrubeli abilerimiz den fikir almakta fayda var.

Büyük geçmiş olsun diyorum. Umarım en az maliyetle halledersiniz probleminizi.

Birde kafama gerçekten şu soru takıldı. Biz şimdi bildiğimiz 2000 model yılında üretilen focusun mu şanzımanını kullanıyoruz 2010 model arabada ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4F27E kodlu şanzımanı kullanıyoruz. Ford - Mazda ortak üretimi. Ford en son 2011 Focus'ta kullanmış bu şanzımanı.

Arkadaş 1. nesil focus demişte abi ona şaşırdım ben. Ben çok memnunum şahsen şanzımandan, şirket araçları olsun babamın arabası olsun envayi çeşit otomatik şanzımanlı araç kullandım. Gerçekten Mazda nın bir başka.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İyi dilekleriniz için sağolun 1  2 Ustayla daha görüşceğim şöför tanıdık var onlar baya bilgili şirket arabalarını falanda baya götürmüşler şanzımancıya.

Şaka değil adamlar 2000 li yıllardaki focusun şanzımanını kullanıyorlar.Buna iyi yönden de kötü yöndende çok farklı açıdan bakılabilir. En büyük eksisi geliştirilmemiş bir şanzıman 15 sene üzerine birşey konulmamış . düz mantık eğer şanzıman iyiyse 15 yıldır kullanılıyor diyebilirsiniz ama 2011 model focuslar gelmiş bu ustaya benden önce 4 tane yani hatasız bir şanzıman değil.Ki düşünülürse 2000 li yıllardan otomatik focuslara bakılırsa tablo çok da iyimser değildir diye tahmin ediyorum. 

bu 1000-2800 tl arası tutar diyen adam 600tl işçilik alacak zaten ve nerelerde problem olur gösterdi açık bir şanzımandan kafamada yattı.Ama bir kaç yerle daha görüşeceğim.

Şanzımanla ilgili bilgi aşağıda 

https://en.wikipedia.org/wiki/Ford_4F27E_transmission

Zaten buraya bilgilendirmek için tekrar yazarım

İyi akşamlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evvvveeettt yine ben yine bir tomar dolusuu problem...mazda dan nefret etme derecesine gelme dönemindeyim yok aslında artık ediyorum en azından officially olarak ediyorum.

Daha önce bir konu açmıştım triptonikle ilgili aslında olan sorun bu ara daha çok olmaya başladı ve nedenleri çıkmaya başladı.

İzmir e gittim Çeşme otobanda yine AT ışığı yandı ve vites kendini korumaya aldığından triptonik çalışmadı ve vites 3 den 4 e atmadı. Arabayı stop edip bekledim 5 dk sonra normale döndü. Ankaraya geldim bu olayı 2 kez daha tekrarladı. Ve her zamanki ustama gittim bilgisayara bağladı ilkinde çıkan arıza Şansıman ısısı çok yüksek. dip not araba 115 binde ve son 3 bakımdır AT şanzıman yağı değişmi yapıldı gerek yokken bile ben yaptırdım. Neyse dedim havalar çok sıcak demekki şanzıman sıcakta saptıyor okey. Eve geldim ertesi sabah arabaya bindim 1.5 km gitmeden ışık yaktı direk ustaya gittim çıkan arıza 0753( selenoid A da sıkıntı)... Ölürmüsün Öldürürmüsün bu MAZDA yı. Çözüm aramaları başladı yurtdışında bu sorunla karşılaşan çok insan var(genelde millet şanzımanı yenilemiş) yine herzamanki gibi Türkiyede benim başıma geldi..

Başka bir sorun katalitik konvektörüm dağıldı İzmir Sanayide onunda içini boşalttım 2 sininde ...

Başka bir sorun araba yağ eksiltiyor motorun açılması lazım alt silindirden baya kaçırıyor.

Diyeceğim şudur ki ben hayatımda hiç bu kadar sıkıntı yaratan araba ne gördüm ne duydum ne bindim.

Söyleyeceklerim Şimdilik bu kadar ama emin olun 1-2 hafta sonra türlü türlü nerde manyak manyak sorunlar var yine beni bulur yazarım ...

Geçmiş olsun, umarım probleminiz en kısa zamanda çözüme kavuşur.

Son 3 bakımdır AT şanzıman yağı değişmi yapıldı demişsiniz. Normalde 80 bin ve katlarında değişmiyor mu. 

Forumda herhalde ilk defa otomatik şanzımanı, bu şekilde sorun çıkaran ilk kişisiniz. (Forumda gözümden kaçırmadıysam)

Söyleyeceğimi yanlış anlamayın, ustanıza, servisinize güveniyor musunuz ? Yani Mazda zor bozulan bir otomobildir. Ama ustalar çok kolay bozarlar.

Önce ki bakımlarda aracınıza konulan At şanzıman yağı, aracınıza uygun mudur ? Forumda ilk defa bu kadar sık At şanzıman yağı değiştirme durumuyla karşılaşıyorum.

Not: Aracınız Lpg'li dimi ?

katalitik konvertörü boşaltınca,   motor arıza lambası yanmadı mı..  p0420  421  filan

""onunda içini boşalttım  ikisinin de"" derken  ne demek istediğinizi açabilir misiniz.  1 tane katalitik var.. başka neyin içini boşalttılar. orta susturucu filan mı

vitesin 3ten 4 e atmaması bence sıcaktan deil, o arıza kodunda belirtilen selenoid den,

ilhanın dediği gibi son 3 bakımdır  şanzıman yağı değişti demek biraz değişik..

yani son 3 bakım >  90-100-110 bin  de  şanzıman yağı mı değişti.

Başka bir sorun araba yağ eksiltiyor motorun açılması lazım alt silindirden baya kaçırıyor.   derken, sekman dan kaçırıyorsa, çok ciddi çekiş problemi yaşamanız gerek. aracınız  o kadar güçten düşmüş durumda mı.

not: bu problemlerin , şimdilik lpg veya başka bir yakıtla hiç bir alakası yok.  :)< :)>

Kullandığınız şanzıman yağı yanlış, geçmiş olsun. Kafasına göre yağ koyandan da usta olmaz

Dostlar tekrar merhaba;

Aracı ustam olan Ankara 3elgaraj bıraktım salı günü.Onların da önerdiği şanzımancı ve anlaşmalı olduğu Aydoğmuş Şanzıman a şanzımanı söküp götürdüler;(voloto ve Ankara sanayisinin yüzde 75 i bu adamlara yaptırıyormuş.)

Selenoid değişti 1 tane,ve balata takımı değişti( 4.dişlideki balata çatlamış bunlarda komple set olarak değiştiriliyormuş )(Dip not: bizim bu şanzımanların parçaları kolay kolay bulunmuyor bende araştırdım az çok toptancıları vs. eğer sorunla karşılaşacak olan olursa 1000tl ye yaparız vs gibi laflara kanmasınlar (BEN KANIYORDUM öğrenci olduğumdan :))).parçalar zor bulunuyor ve biraz duzlu:) bununda nedeni adamlar ne sıkıntı çekersen çek şanzımandan  işlerinin arkasında referansları zaten efsane .

8Litre Amerikan TRANSTAR -SPECIAL BLEND yağ konuldu.(özel olarak araştırıldı ve önerildi.)

sök çıkar 400tl geri kalanlarda 2000tl tuttu aracı bugun denedim uğrayıp yarın teslim alcam.Pamuk olmuş:D vites geçişleri muazzam sarsıntısız ve sessiz çekiş de on numara umarım sorun çıkmaz çıkarsa 1 yıl garanti veriyorlar.

İYİ AKŞAMLAR

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok ekonomik ve başarılı bir şekilde sorununuz çözülmüş, araştırmakta herzaman fayda var, geçmiş olsun. Türk insanı olarak çok tez canlıyız, sakin düşünemiyoruz, problemler karşısında çabuk demoralize oluyor panik yapıyoruz, Sağlığımıza bişey olmasın gerisi için demokrasilerde her zaman bir çözüm vardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun ben de Aydoğmuş Şanzıman'da yağ değiştirmek istedim. 2 kere gittim, bugün git şu gün gel yaptılar sürekli, acayip yoğun bir servis. Ben de sıkıldım bir daha gitmedim. Öztürk şanzımanı aradım, adam gün bile vermiyor, yoğunum deyip kestirip attı. Gençmer şanzımanda değiştirdim, ama kazık yedim. Aydoğmuş 70 tl işçilik istemişti, Gençmer 150 den gram aşağı inmedi. Ben de artık daha fazla dolaşmamak için yaptırmak zorunda kaldım. Mobil 1 Synthetic ATF almıştım ATF M-V yi karşılayan, adamlar abi bu kadar pahalı yağa hiç gerek yoktu dediler, dedim ATF M-V bu, sen ona bakma falan dediler. Neyse ben bildiğimi okurum, değiştirttim, 4 litresi değişti, 10000 km sonra tapadan boşaltıp tekrar ekleyelim dediler. Bu şanzıman servisleri deli gibi iş yapıyor, iyi olanlarda sıra bulmak zor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...