SpeedMazda

Mazda Rotary RX-500 Prototype

Katı emisyon şartlarını sağlayabilecek çalışmaların devam ettiğini biliyoruz. Bunda başarılı olup, rotary motorlu Mazda'ları tekrar görebiliriz umarım.

SpeedMazda bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Katı emisyon şartlarını sağlayabilecek çalışmaların devam ettiğini biliyoruz. Bunda başarılı olup, rotary motorlu Mazda'ları tekrar görebiliriz umarım.

Mazda mutlaka bir çözüm yolu bulacaktır. Belkide kültürel bağlarını koruyarak yepyeni bir teknolojiyle yine şaşırtıcı bir şey yapabilir. Aslında skyactive teknolojisi bu yenilenmenin ilk adımları gibi görünüyor. Gelecekte neler yapacaklarını merakla bekliyorum :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

RX-8 'in koltukları neden öyle diye düşünüyordum, 40 yıl öncesinden tasarlanmış meğerse. Rotary'lerin böyle deişik tasarlanması motorun ufak fakat güçlü olmasıyla mümkün olabiliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Vankel motorun emisyondan daha büyük bir sorunu var aşınma.. malzeme biliminde büyük devrim olmadan ne yazık ki bu motorun geleceği yok.

Mazda napıp edip elektrikli araba işine girmeli

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aşınma deyip baştan savmak olmaz. Motor değiştirmeden, diğer Spor otomobillerinden daha fazla kilometre kullanan sahipleri var. Bakımına dikkat edilen bir rotary en az diğer markaların spor otomobilleri kadar dayanıklıdır.

Emisyon hariç seri üretimi için bir engel bulunmuyor Mazda için

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aşınma deyip baştan savmak olmaz

Baştan savmıyorum aracın torkunu elde etmesi için yüksek devir gerekiyor bu daha çok aşınma demek.. bunu önlemek  için sürekli ve yoğun yağlama gerekiyor yapısı gereği bir miktar yağıda yakıyor.

üstüne üstlük çok fazla benzin tüketiyor.

Aşınma, yüksek devir, yağlama, yüksek tüketim ve emisyon sorunu çok bu motorun.

Mazda'nın bu motora tekrar döneceğini sanmam.

Elektrikli motor gelişmeye geliştirmeye çok daha uygun bu alana girmesi gerekiyor. Yenilikçiliğine de yakışır.

SpeedMazda bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Atmosferik motorlar yani o eski sevilen motorlar gerçekten keyifli. Henüz çok yeni olmama rağmen daha ilk kullandığım andan itibaren sessizliği ve prüssüzlüğ, üst devirlerde çıkardığı keyifli sesler kesinlikle otomobil severler tarafından kolay vazgeçilecek unsurlar değil. Ki benim aracım 105Hp ve buna rağmen söyleyebiliyorum bunları.

Wankel ile ilgili aşınma konusunda Mazdanın Le-Mans tarihinde gerçekleştirdiği efsanevi başarılarının kesinlikle hatırlanması gerek. Dayanıklılığı konusunda şüpheye yer bırakmayacak nitelikte bence ( Mazda tutkunu değilim ). Gündelik kullanımdaki araçlarda tabiki aynı motorlar..vs yok ama bu motorlar da aynı mühendisler tarafından optimize edilerek araçlara konuluyor.

Fakat Pan'a pek çok konuda katılmamak ta elde değil. Gündelik kullanımda biz sıradan kullanıcılar için en önemli başlıca unsurlar Tüketim değerleri, emisyon değerleri ve Sürüş konfor düzeyi gibi unsurlar ve bu bağlamda atmosferik motorlar malesefki çağın gerisinde kalıyorlar. Ama skyactive teknolojisi ve bu teknoloji ile gelecekte Mazda'nın yapacaklarından da çok umutluyum.

Ben açıkçası günümüzde ya da gelecekte elektrikli bir otomobil kullanmayı asla istemem (bmw i8 hariç). Motor sesi olmadıkça, mekaniğin varlığı olmadıkça otomobil eğlenceli olmaktan tamamen çıkıyor. Eğlenceden kastım da caddelerde fütursuzca araç kullanmak-gazlamak-yanlamak değil. Uzun yoldan dahi çok keyif alan bir kullanıcıyım. Ama elektrikli araca binme amacım ekonomiyse metroya binerim, hava yollarını kullanırım daha iyi. Elektrikli motorların çevresel faydaları tabiki göz ardı edilemez ama demek istediğimi şu video ile özetleyerek bitireyim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.