Jump to content

Mazda CX-3 Euro NCap Sınav Sonucu

Mümin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

CX-3, Euroncap güvenlik testlerinden dört yıldız alabildi.

yeni-mazda-cx-3-euroncap-sinavinda.jpg

Mazda'nın dört tekerlekten çekiş, 1.5 litrelik dizel motor ve otomatik şanzıman birlikteliğini sunması ile öne çıkan küçük SUV modeli CX-3, Euroncap güvenlik testerine katıldı. Yapılan test sonucunda yetişkin korumada yüzde 85, yolcu korumada yüzde 79, yaya korumada yüzde 84 ve gvenlik yardımcıları bölümünde yüzde 64 oranında başarı elde eden Mazda CX-3, toplamda 32.4 puan ile yüzde 85 başarı elde etti.

Bu değerler aracın beş yıldız almasına imkan vermediğinden yeni Mazda CX-3 Euroncap güvenlik testin dört yıldız alabildi. Yeni CX-3 arka yolcularını koruma disiplinlerinde puan kaybetti.

mazda%20cx-3.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim oyuncak gibi 2 5 yıldız almış da cx3 4 yıldız mı almış?

şaşırtıcı olmuş gerçekten sonuç.

hele ki hemen herkes ncap'ten tam yıldızla dönüyor eleştirileri varken 4 yıldız manidar..

ben şahsen bu testlere pek inanmam ama bu hali ile o zaman IIHS katılmasınlar:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cidden bu kötü bir durum valla güvenimi kaybettim eşim istiyordu bu aradaban :((

Kesinlikle iyileştirmeye gitmeliler pazar payını çok etkiler bu veri

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arabanın arka koltuklarında birşeyler var hakkaten, hayırlısı

Euroncap son yıllarda standartlarını çok arttrmış olsa da mazda'nın son iki arabasının da 2 ve cx-3 ün 4 yıldızda kalmış olmaları mağalesef kötü

Tabi amerika'da otoyol ensititüsü tarafından yapılan sonuçlar daha gerçekçi, o kurum cx3 ile test yapsın bakalım ondan çıkan sonuçlar nasıl olacak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aslında kazanın ilk izlenimi taş gibi arabaymıs intibaası bıraktı bnde fakat galiba baz donanım sokulmus teste sadece ön tarafta oturanlar için var hava yastıgı arkada ne yancam ne kapı başka hiçbiryerde airbag patlamıyor gibi geldi..bu yüzden arkadakiler için kötü sonuclar doğurmus olabilir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Demekki herşey dış Tasarımı albenili yapmakla bitmiyor. Üzdün bizi Mazda

hakikaten üzdü tasarım çok önemli ama 4 yıldızda yani....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

patlama matlama yok arkadaşlar bu kadar agresif davranmayalım. bu testlerin kendisi de şaibeli testler en nihayetinde. yine de ilk etapta tam not almaması sorunlu elbette ama enseyi karartmamak lazım.

bmw i3 de 4 yıldız almıştı mesela

http://www.bimmertoday.de/2013/11/27/bmw-i3-crashtest-sicherheit-carbon-fahrgastzelle-4-sterne-euro-ncap/

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

EuroNcap testlerinden çok fazla aracın 5 yıldız not almasından dolayı , EuroNcap ağır eleştirilere maruz kalıyordu.

EuroNcap bu eleştirileri bertaraf etmek için 2009 yılında puanlama sistemini  tamamen değiştirdi, eğer ki sitesine girip incelerseniz araçların test sonuçlarının 2009 öncesi ve sonrası diye ayrıldığını görebilirsiniz. 

2011 yılında 2. kez puanlama zorlaştırılıdı,  ve son olarakta 2013 yılından günümüze kadarda hem yeni testler ilave edildi, hem de puanlama daha da zorlaştırdı.

Kısacası EuroNcap ten 2009 öncesinde 5 yıldız alan bütün ölçümleri yeşil gösterilen bir araç ile 2015 yılının puanlama sistemi ile değerlendirilen ve 4 yıldız alan ölçümleri sarı kırmızı yeşil karışık şekilde gösterilen araç karşılaştırıldığında 2015 yılında 4 yıldız alan araç eski 5 yıldızlı araçlardan çok çok daha fazla güvenlik sunuyor demektir.

Hatta eski 5 yıldızlılar ile yeni 3 yıldızlılar birbirine denktirler desek  kısaca ve kabaca özetlemiş oluruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fakat birkaç şeye açıklık getirmek istiyorum.

Mazda2 ve MazdaCX-3'ün euroncap test sonuçlarını karşılaştırırken eski testlerle beraber karşılaştırmamalıyız.

Her geçen gün EuronCap standartları yükseliyor ve her yeni gelen araç daha zor testlere tabi tutuluyor. Fakat eski testlerin sonuçları aynı gözüküyor.

Örneğin 2007 model Mazda2, testten 5 yıldız ile ayrılmış gözüküyor ama 2015 model Mazda2, 4 yıldız almış.

2015 modelin 2007 modelden daha dayanıksız olacağını sanmıyorum.  

Karşılaştırma yaparken mümkün mertebe 2015 yılı içinde yapılmış testlere bakmamız lazım

2015 yılında süper mini klasmanında yapılan testlere baktığımız zaman;

Mazda CX-3

Fiat Panda

Hyundai i20

Mazda 2                 modelleri 4 yıldız almışken  5 yıldızı tek alan modelin Suzuki Vitara olduğunu görüyoruz ama ben Amerikan Otoyol Ensititüsü'nün yaptığı testleri daha realistik buluyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de daha iyi puan almasını beklerdim CX3'ün. Bu arada 4yıldız ve %85 ortalama not hiç kötü değil. Öneğin Ford Galaxy'nin ortalama notu %87 ve 5 yıldız, Renault Kadjar %89 ve 5yıldız,  Volkswagen Touran %88 ve 5Yıldız. Cx-3 5yıldızı kıl payı kaçırmış ve örnekteki modeller kıl payı 5 yıldız almışlar. Bana kalırsa soğuma nedeni de olamaz bu puanlama. IIHS test sonuçlarını da görmek lazım.

EoruNcap web sayfasında teste giren Model: Mazda CX-3 2.0 'Core', LHD olarak görünmekte.
Donanım özellikleri ise aşağıdaki gibiymiş.

xmvn9y.jpg
İncelemek isteyenler bağlantıdan da bakabilirler.http://www.euroncap.com/tr/results/mazda/cx-3/20856

Yan perde ve diz hava yastıkları darbe yönüyle alakalı olarak açılmamış olabilir. Bu donanımdaki herhangi bir aracın dört yıldız alması düşündürücü diyebilirdim ama yukarıdaki örnekler ve aşağıdaki video tüm bunları çürütür nitelikte. Jeep Grand Cherokee baz fiyatı 376.530TL ve buna rağmen karşınıza çıkabilecek bir köpek/kedi/çukur nedeniyle hayatınız alt üst olabiliyor.

SpeedMazda tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anti Cx-3 cüler çamur atmak için her fırsatı kolluyor ama her seferinde olmuyor maalesef, çok üzülmeyin başka sefere artık  8)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kimse cx-3'ü eleştirince biryerden para kazanmıyor :D Ben de cx3ü çok eleştiriyorum ama euroncap sonuçlarından da bu kadar vahim sonuçlar çıkarmamamız gerektiiğini düşündüğümü söyledim.

Ben keşke CX-3'ü kendimce alınabilecek bir otomobil olarak görseydim de sevdiğim bir markanın Türkiye pazarı için ve benim yaşımdakiler için de uygun bir modeline bakabilseydim.

Yoksa kimsenin cx3'ü kötüleyince eline geçen birşey yok. Zaten malzeme kalitesi, tasarım gibi cx3ün üstün olduğu konularda herkes hemfikir gayet başarılı. Ama bende dahil olmak üzere cx3ü hacim ve şanzıman-motor konusunda eleştrien birçok kişi var.

Ben de neden CX-3'ün eleştirilmesinin bu kadar tepki çektiğini anlamıyorum :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Euro ncap üzerinden yerden yere vurulmasını eleştiriyorum ben. Yoksa hacim, fiyat, yakıt ekonomisi pek tabii eleştirilebilecek unsurlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.
 Paylaş

• Yeni Oluştur...