Mümin

Tiguan
VW Tiguan Kamuflajsız

Bence ön görüntüsü Passat ın aynısı olacak ve çok yakışacak. Sizce ?

 

2016-vw-tiguan-kamuflajsiz-yakalandi.jpg

 

Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı'ndaki tanıtımının hemen öncesinde yeni nesil 2016 VW Tiguan Kanada'da bir Carscoops okuyucusu tarafından kamuflajsız şekilde görüntülendi. Üretim öncesi model büyük ihtimalle bir reklam çekimi için kullanılıyordu. Beklendiği gibi VW Tiguan kutu benzeri şeklini terk ederek daha lüks ve daha SUV benzeri bir tasarımı sahiplenecek. Tasarımda 2015 Detroit Auto Show'da tanıtılan VW Cross Coupe GTE konseptinden etkiler görülüyor. Ön kısım kamuflajsız görüntülenemese de, önde bir çift köşeli bi-xenon far ve ön panjura doğru akan LED gündüz sürüş ışıklarının kullanıldığı düşünülüyor.

 

Fotoğraflarda devrimsel yenilikler içeren 2016 VW Tiguan'ın yan profili ve arka kısmı ise net görülüyor. Yan kısımda 18 inç elmas kesim alaşım jantlar, ön kanatta ufak bir krom element, yan profil boyunca akan bir krom şerit, pencere çizgisini ve tavan raylarını vurgulayan krom çerçeveler dikkat çekiyor.

 

Üst kısımda geniş panoramik cam tavan ve köpekbalığı yüzgeci tipi anten görülüyor. Arka kısma baktığımızda ise şık bir çift yatay LED arka lamba, daha geniş arka cam, çatı spoyleri, tamponda bir krom şerit ve krom ikiz egzoz borularını görüyoruz.

 

VW Tiguan MQB platformu üzerine inşa edildi. Bu platform önceki PQ35 platformundan 100 kg daha hafif ve daha gelişmiş. Modelin bazı motorlarının (yine MQB platformu kullanan) 2015 VW Golf'den alınması bekleniyor. Bunlar arasında 1.4 TSI ve 2.0 TSI motorların yanı sıra 1.6 TDI ve 2.0 TDI dizel seçenekler de var. Modelde VW'nin yeni 10 kademe DSG otomatik vitesi kullanılalbilir ya da 7 kademe DSG vites sunulmaya devam edilebilir.

 

Standart VW Tiguan'ın yanı sıra daha sonra 7 koltuklu bir versiyon ve coupe stilinde bir Tiguan CC de çıkacak. VW Tiguan 2016 yılında piyasada olacak.

 

2457124364-2016-vw-tiguan-ilk-gizli-resi

İlhan and M.E.G like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.6 tdi seçeneği olursa satışı artabilir. Konsolu merak editorum yine polo gibi mi olacak? Golfe benzetseler bari.

İlhan likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazar Türkiye için iyice kızışmaya başlıyor.

Demode iç ve dış tasarımdan kurtulan ve 1.6 tdi dsg ile satılma ihtimali olan Tiguan'dan tutun, performans ve ekonomi olarak çok iddialı gelen, aynı 1.6 170hp motorla hem ABD'de hem de Türkiye'de satışa sunulan yeni Tucson ve takipçisi müstakbel yeni Sportage..

1.6 dizel otomatik kombinasyonu ve geliştirilmiş iç kalitesiyle(inceledim,beğendim) yeni Kadjar

Tabi bunların yanında yeni 1.5 ecoboost motorla sunulan iyi performans, kalite ve kaltieli offroad sistemi bulunan ama tüketim konusunda üzen kuga.

Kaşkaydan bahsetmeye gerek yok zaten

Segment yeni ve kaliteli araçlarla yenileniyor. Eğer Tiguan çok satarsa her kesime hitap eden motor, şanzımanlarıyla ve Doğuş Oto Pazarlaması ile harmanlanarak satacaktır. Yanılmıyorsam hem yüksek güçlü 1.6 turbo benzin otm hem de 1.6 dizel otm seçeneğini bir arada sunan ilk temsilci tiguan olur.

Kaşkayda 1.2 benzin var ama performans isteyenleri tatmin edemez

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bence in konsol da dışındaki olduğu gibi Passat tan izler taşıyacak

Share this post


Link to post
Share on other sites

2016-vw-tiguan-frankfurt-lansmani.jpg

Volkswagen tasarımı ve mühendisliği tamamen yeniden yapılan Tiguan'ı Frankfurt Motor Show'da tanıtacak. Yeni tasarımı ve teknolojisi ile Tiguan evrim geçirdi. Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı yeni nesil Volkswagen SUV'nin tanıtımına sahne olacak. İlk nesil Tiguan'ın 2.64 milyon adet satılmasının ardından, Alman otomobil üreticisi Volkswagen şimdi yeni Tiguan'ı Frankfurt'ta dünyaya sergilemeye hazırlanıyor. Tiguan bu kez gerçekten yeni, bir devrim değil adeta evrim geçirmiş. İkinci nesil Tiguan Volkswagen Group için MQB platformu üzerine inşa edilen ilk SUV oldu ve her açıdan geleceği yansıtıyor. 

 

Yeni Tiguan kapılarını 17 Eylül'de açacak ve 27 Eylül'e kadar devam edecek Frankfurt Motor Show'da, R-Line on-road, off-road, plug-in hibrit GTE olmak üzere dört versiyonla tanıtılacak. Tanıtılacak üretim versiyonları arasında Tiguan R-Line, klasik on-road modeli ve arazi koşullarına uyumlu off-road versiyon bulunuyor. Tiguan GTE ise plug-in hibrit konsept. 160 kW / 218 PS sistem gücü bulunan konsept SUV modelin geleceğini yansıtıyor. Tiguan GTE'de büyük bir yenilik olarak tavana entegre güneş panelleri de yer alacak. Buradan sağlanan yenilenebilir enerji pile aktarılacak ve yıllık 1000 kilometre ilave enerji sağlayacak, yani elektrikli sürüş mesafesini arttıracak.

 

DB2015AL03902_large_JPG%20-%20Kopya1.jpg

 

Anahtar kelimelerle yeni Tiguan
Tasarım: Tiguan'ın güçlü, orijinal SUV tasarımı tamamen yenilendi.
Teknoloji: Tiguan Volkswagen Group bünyesindeki MQB platformu ile üretilen ilk SUV. 
Karakter: Daha uzun, daha geniş, daha alçak. Yeni otomobilin mimarisi sportif boyutlara sahip.
Üretim: Tiguan dünya prömiyerini Frankfurt Otomobil Fuarı'nda R-Line versiyonu, klasik on-road versiyonu ve off-road versiyonu ile yapacak.
Konsept otomobil: Volkswagen Tiguan GTE konseptini de Frankfurt'ta tanıtacak. Tak-çalıştır hibrit konsept 100 kilometrede 1.9 litre yakıt tüketiyor ve çatısında güneş panelleri var.
İnovasyon: Tiguan GTE'nin tavanındaki güneş panelleri elektrikli sürüş mesafesini arttırıyor.
Güvenlik: Şehiriçi Acil Durum Freni ve Yaya Takip Sistemi ile birlikte gelen Ön Kısım Asistanı, aktif motor kaputu, Şerit Asistanı ve Otomatik Çapırşma Sonrası Fren Sistemi standart olarak geliyor.
İç kabin: Bagaj kapasitesi 615 / 1655 litreye (145 litre daha fazla) yükseltilmiş ve arka oturma bölgesi artık daha geniş.
Sürüş sistemi: 85 kW / 115 PS – 176 kW / 240 PS güç aralığındaki geniş motor seçenekleri %24'e kadar yakıt ekonomisi sağlıyor. 
Piyasa çıkışı: En başarılı Alman SUV'sinin yeni nesli 2016 yılının Nisan ayında piyasada olacak.

 

DB2015AL03903_small1.jpg

 

A-SUV segmentinde patlama yaşanıyor
Volkswagen'e göre A-SUV segmentinin global satışları 2018 yılı itibariyle yıllık 9 milyon adete ulaşacak. Bugün bu rakam yılda 8 milyonun biraz üzerinde. Yeni Tiguan özellikle bu piyasa segmentinin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş. Günlük işlerinde ve kişisel hayatlarında geniş ve kullanımı esnek ve kolay bir yardımcı olarak milyonlarca aile yeni çağın gereklerine uygun bu otomobili beğeniyor. 

 

1 yıl içinde 500 binin üzerinde Tiguan SUV üretildi. Modelin ilk nesli 2007 yılı sonunda piyasaya çıkartıldı. Bugüne kadar 2.64 milyon adet Tiguan üretildi. Yeni nesil gelirken, Volkswagen Temmuz 2015'te bir kez daha Almanya'da en çok satın alınan SUV otomobil oldu. A-SUV segmentindeki genel büyüme trendi Tiguan serisinin gelişiminde de açıkça görülebiliyor. 2014 yılında 500 binin üzerinde Tiguan otomobil üretildi, bu rakam bir önceki yıla göre %9 daha fazlaydı.

 

DB2015AL03902_small1.jpg

 

Her sınıftan Volkswagen SUV'ler
Volkswagen için, yeni Tiguan bir SUV atağının başlangıcını belirtiyor. Gelecek yıllarda marka dünya çapında farklı piyasa ve segmentlerin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanmış başka inovatif SUV'ler de çıkartacak. Volkswagen özellikle ABD'de sunduğu SUV serisini yeni ürünlerle genişletecek. Haberler SUV otomobillerin pazar payının Çin'de de artacağını ortaya koyuyor. Avrupa'da da bu tür araçlara ilginin yükselmesi bekleniyor. Avrupa'nın tersine ABD ve Çin'deki sürücüler daha uzun aks açıklığına sahip versiyonları tercih ediyor. Bu da yeni Tiguan'ın neden baştan beri iki farklı aks mesafesi ile üretildiğini açıklıyor. “Uzun” Tiguan bazı piyasalarda 2017 yılının bahar aylarında satılmaya başlanacak.

 

Çok amaçlı yeni Tiguan her koşula uygun bir SUV
MQB platformu Tiguan'ı tüm yönlerden geliştiriyor. En yeni Volkswagen SUV'nin boyutları oldukça sportif, tasarımı çok karizmatik ve arabanın ağırlığı Euro-5 motorlar kullanan bir önceki modelden 50 kg daha hafif. İç kabin genişliği ve bagaj kapasitesinde de ciddi bir artış söz konusu. 615 litre olan bagaj kapasitesi arka koltuklar katlandığında 1655 litreye çıkıyor. Kapasite eski modele göre 145 litre artmış. 

 

Bu arada, motorlarda da verimlilik anlamında iyileşmeler var. Yeni modelde 8 motordan oluşan zengin bir seçenek yelpazesi sunulmuş. Motorların güçleri 85 kW / 115 PS ile 176 kW / 240 PS aralığında. %24 daha fazla yakıt tasarruflu oldukları halde motorlar eskisinden daha güçlü. Yeni 4MOTION Active Control sistemi de dört çekişli sürüşü daha fazla kişiselleştirme ve her koşula uyarlama imkanı sunuyor. Üstün sürüş sistemi konsepti sayesinde Tiguan 2500 kilograma kadar olan treyler yüklerini kaldırabiliyor. 

 

DB2015AL03905_small1.jpg

 

Sürüş yardımı sistemleri aracın kullanım kolaylığını, dinamizmini ve güvenliğini (şehir içi acil fren, yaya takibi, şerit asistanı ve otomatik kaza sonrası freni gibi standart sistemlerle) mükemmel hale getiriyor. Otomatik kaza bildirimi, online trafik ve otopark bilgileri, araç durum raporu gibi online hizmetler kullanıcılara pek çok kolaylık sunuyor, bunun yanı sıra kabinde günümüzün tüm Apple ve Android cihazları ile başarılı entegrasyon sağlanmış. App Connect ve Media Control uygulamaları ile telefon ve tabletler arabanın multimedya sisteminin parçası haline geliyor. Bütün bu özelliklerle Tiguan Volkswagen'in A-SUV segmentinde çıtayı yükseltecek, yeni bir çığır açacak bir modeli haline gelmiş. 

 

Tasarım konsepti – devrim yerine evrim
İkinci nesil Tiguan'da Volkswagen tasarımcıları segmentine ilerici ve rekabetçi bir çekilde yeni bir tasarım kalitesi getiren bir SUV yarattılar. Arabanın çizgilerinin keskinliği ve mantığı kadar dominant karakteri de Tiguan'a onu rakiplerinden net bir şekilde ayıran bir görsel profil kazandırıyor. Dış cephe ve iç kabin mükemmel bir ahenge sahip. Çığır açan bu tasarım konsepti yeni ve orijinal bir başyapıt ile sonuçlanmış. 

 

Güvenlik: 21. yüzyılın SUV'si
Tiguan'ın yeni bir SUV tipini temsil ettiğinin ve sınıfında çığır açtığının önemli bir kanıtı da trafikteki diğer araçlar ve yayalar ile ilişkisi. Yeni aktif kaput, şehir içi acil fren, yaya takip sistemi, şerit asistanı ve şeritten ayrılma uyarısı gibi özellikler yeni Tiguan'ın gündelik trafikte güvenliğini ciddi ölçüde geliştiriyor ve yoldaki diğer araçları ve yayaları da koruyor. Aktif kaput: Bir yaya ya da bisikletçi çarpışma esnasında temas ettiğinde kaputu kaldıran bir mekanizma. Bu sayede tehlikeli yaralanmalar önleniyor. 


Yaya Takibi ve Şerit Asistanı: Tiguan yeni çağın otomobili. Maksimum güvenlik elde etmek için en inovatif sürüş yardımı sistemlerini kullanıyor. Kaza sonrası otomatik fren sistemi, ön kısım asistanı, şehir içi acil fren ve yaya takip sistemleri yeni modelde standart olarak geliyor. Arabanın önündeki trafiği izleyen radar temelli ön kısım asistanı yola doğru çıkan bir yaya tespit ettiğinde sürücüyü uyarıyor. İkinci adımda araba otomatik fren yapıyor. Kamera temelli şerit asistanı sistemi ise sürücü sinyal vermeden şeritten çıkarsa uyarı veriyor ve sonrasında arabanın hakimiyetini ele alarak tekrar şeride sokuyor. Bu sistemle özellikle kırsal yollarda karşıdan gelen trafiğin yol açtığı risk azaltılmış oluyor. Ön kısım asistanı ve şerit asistanı ulaşılabilir fiyatlı çok satan modellerde trafik güvenliği anlamında yeni bir çığır açacak.

DB2015AL03904_small_JPG.JPG

Volkswagen yetkililerinin açıklamaları:
Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Heinz-Jakob Neußer: 
“Tiguan yeni sürüş yardımı ve iletişim sistemleri ve ayrıntılardaki mükemmelliği ile segmentinde standartları yeniden belirleyecek”. 
“Ön kısım asistanı ve şerit asistanı ulaşılabilir fiyatlı çok satan modellerde trafik güvenliği anlamında yeni bir çığır açacak”.
“Aktif kaput, bir yaya ya da bisikletçi çarpışma esnasında temas ettiğinde kaputu kaldıran bir mekanizma. Bu sayede tehlikeli yaralanmalar önleniyor”.
“Tiguan her milimetresi ile mükemmel tasarlandı. Günlük işlerinde ve kişisel hayatlarında geniş ve kullanımı esnek ve kolay bir yardımcı olarak milyonlarca aile yeni çağın gereklerine uygun bu otomobili beğeniyor.” 
“Pek çok sürücü için geniş bir SUV artık MPV'lerin yerini alıyor. Yüksek oturma pozisyonu, genişliği ve özgün görünümü ile günlük kullanıma da uygun bir otomobil. Yeni Tiguan'da bu özellikler 2500 kilograma kadar çıkan treyler kapasitesi ile de destekleniyor. Modelde en iyi dört çekişli sürüş sistemlerinden birisi de standart donanım olarak geliyor: 4MOTION. Bu da otomobili gerçekten her koşula uygun hale getiriyor."
Volkswagen Tasarım Şefi Klaus Bischoff:
“Modüler çapraz matriks bize tasarım için mükemmel iskeleti oluşturan yeni bir platform verdi. MQB platformu SUV ile buluştu ve bu çok iyi oldu. Temel sağlam olduğunda ve doğru boyutlar tanımlandığında çok iyi bir otomobil üretme şansınız yükselir. Biz de bu mükemmel fırsatı değerlendirdik”.
“Otomobilin çizgilerinin keskinliği sağlamlığı ve düzgünlüğü gösteriyor. Elmas gibi kesilmiş, olağanüstü keskin ve olağanüstü net. Bu aynı zamanda çok tutkulu”.
“Kabataslak çizdiğinizde -tıpkı Beetle'ın iki tekerlek bombesi ve eğimli çatısı ile çizdiğimiz gibi-, yeni Tiguan kendisini diğer tüm SUV'lerden ayıran, benzersiz çift karakter çizgisinden oluşan bir siluet ile tarif edilebiliyor.”

 

 

 

2495123948-2016-vw-tiguan-ilk-resim-gale

 

2495754868-2016-vw-tiguan-ilk-resim-gale

 

2495846742-2016-vw-tiguan-ilk-resim-gale

34RAA88 likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 • Similar Content

  • İlhan
   By İlhan
   Bu konuyu açmamda ki sebep. @emregc arkadaşımın aşağıda ki mesajına istinaden olmuştur.
    
   "Mazda'nın Skyactiv projesi ile tasarımda , sağlamlıkta ve ekonomiklikte yaptığı baştan ayağa iyileştirmeleri bu görüşten muaf tutuyoruz. Ama VW,  Audi, BMW , Mercedes  gibi yenisi ile  3 sene önceki kasası arasında çok fark  olmayan araçlar için harcananlar havaya gitmektedir, yani hava atmak için ."
   1. Nesil Golf  
   1974 yılında "Maksimum bagaj kapasitesi ve güvenlik" vaad ederek pazara katıldı.

    
    
   2. Nesil Golf
   1986 yılında ABS sistemi ilk kez modellere uygulandı.
    

    
   3. Nesil Golf
   Golf 20 yaşında.
    

    
   4. Nesil Golf
    
   Isıtmalı koltuklara ve yan hava yastıklarına sahip ilk Golf.
    

    
    
   5. Nesil Golf
    
   2003 yılında 6 farklı hava yastığıyla üretime sunuldu.

    
    
    
   6. Nesil Golf
    
   2008 yılında az yakıt tüketimi sağlayan Turbo Dizel motor teknolojisine geçildi.
    

    
   7. Nesil Golf
    

  • Efebey
   By Efebey
   Volkswagen 2017'den itibaren piyasaya süreceği 1.5 litrelik turbo motoru hazırladığını açıkladı.

   Detroit Auto Show'da VW CEO'su Herbert Diess Golf 7'nin makyajlanmasıyla birlikte 1.5 litrelik dizel ve benzinli motorları sunmayı planladıklarını söyledi. Otomobil yılın sonuna doğru tanıtılacakken, motorlar yılın ilk gününden itibaren olmasa da 2017 içinde sunulacak.
   1.5 litrelik turbo benzinli motor mevcut 1.4 TSI motorun yerine geçecek ve silindir deaktivasyon teknolojisi, direkt enjeksiyon ve yeni bir turbo ile geliştirilmiş olarak gelecek. 1.5 litrelik dizel motor ise bilinen 1.6 TDI'ın yerine geçecek.
   VW, üretim maliyetlerinin mevcut ünitelere göre daha yüksek olacağını söyledi ama yeni motorların daha hafif ve daha tutumlu olacağını ekledi. Planlarının Audi, SEAT ve Skoda da dahil olmak üzere çeşitli modellerle farklı bölgelerde her iki motoru da satmak olduğu söylendi.
   Herbert Diess 1.5 litrelik ünitelerin 1.4 TSI ve 1.6 TDI ünitelerin sahip olduğu küçük ve kompakt sınıftaki geniş çeşitliliğe sahip olmayacağını belirtti.
  • Ali
   By Ali
   “Skandal” araçların 2016 sonuna kadar düzeltileceği açıklandı
   Dünya çapında 11 milyon aracın egzoz gazı emisyon değerlerini özel bir programla manipüle eden Alman Otomobil devi Volkswagen, Ocak ayından itibaren skandaldan etkilenen araçları geri çağıracak. Göreve geldikten sonra Frankfurter Allgemeine Zeitung’a ilk demecini veren VW’nin yeni CEO’su Matthias Müller, Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi’ne çözüm önerilerini bu hafta içerisinde sunacaklarını söyledi.    OCAK AYINDA BAŞLAYACAK Müller, Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi’nin sunulan öneriyi kabul etmesi durumunda hemen harekete geçeceklerini belirterek,” Önerinin kabul edilmesi durumunda hemen yedek parça siparişlerini vereceğiz. Her şey planlanan şekilde devam ederse, Ocak ayından itibaren tamir işlemine başlayabiliriz” dedi. Matthias Müller, 2016 yılı sonuna kadar, skandaldan etkilenen araçlarının tamamını düzelmeyi hedeflediklerini söyledi.   11 MİLYON DEĞİL, 9.5 MİLYON Müller, FAZ’e skandaldan etkilenen araçların bugüne kadar sanıldığından daha az olduğunu açıkladı. Gazetenin aktardığı bilgilere göre, skandaldan etkilenen araç sayısı 11 milyon değil, 9.5 milyon. VW CEO’su Müller’in ifadelerine göre, skandaldan etkilenen kimi araçlar, sadece programın güncellenmesiyle düzeltilebilecek durumda. Ancak, bazı araçlara ciddi müdahale gerekiyor. Bu araçlar için “Gerekirse parça değiştiririz” diyen Müller, müşterilerin bundan etkilenmeyeceğini söyledi.   MASRAFLAR TASARRUFLA KARŞILANACAK Skandal nedeniyle ortaya çıkan masraflar ve olası cezaları tasarruf önlemleriyle karşılamaya hazırlanan Volkswagen, kimi yatırımları durdurma ya da ertelemeye hazırlanıyor. Müller, futbol kulübüne destek konusunu da bu çerçevede gözden geçireceklerini belirtiyor.   Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/vw-manipule-edilen-araclari/ekonomi/detay/2127974/default.htm?VID=499272
  • Mehmet Özdemir
   By Mehmet Özdemir
   ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA),  Volkswagen’in emisyonla ilgili düzenlemelerin etrafından dolaşmak için özel yazılımlar kullandığını iddia etti.
    
   Şirketin 2009’dan bu yana bazı modellerin testinde ”yenilgi aracı” olarak adlandırılan bir araçtan faydalandığı söyleniyor. Cihazın sadece otomobil emisyon testindeyken çalıştığı, ancak kirlilik oluşumunun zirve yaptığı normal sürüş esnasında çalışmadığı belirtiliyor. EPA’dan yapılan açıklamada bu yöntem sayesinde otomobilin laboratuvarda ve testlerde emisyon standartlarını karşıladığı, ancak normal işleyiş sırasında emisyonun standart değerin 40 katına çıktığı belirtildi.
    
   Volkswagen’in bu yöntemle EPA’nın üstünde önemle durduğu Temiz Hava Yasası’nı ihlâl ettiğine dikkat çekiliyor. Geçtiğimiz yılın kasım ayında Hyundai ve Kia’ya yasayı ihlâl ettikleri gerekçesiyle 100 milyon dolarlık rekor cezalar kesilmişti.
    
   2009 ila 2015 arasında üretilen toplam 428 bin araçta söz konusu sistemin bulunduğu belirtilirken, EPA henüz araç sahiplerine yönelik bir çağrı gerçekleştirmedi. Jetta, Beetle, Golf, Audi A3 ile 2014 ve 2015 model Passat’lar emisyon sisteminin kullanıldığı otomobiller arasında yer alıyor.
    
   Kaynak
  • EgeG
   By EgeG
   Yaklaşık 3 aydır Passat kullanıyoruz. Volkswagen’lerle sık sık zaman geçirmiş biri olarak yeni Passat hakkında  bir yazı yazmak istedim.   Yazımda aklıma gelen tüm detaylara inip detaylıca anlatmak istiyorum;  araçla yaklaşık   15.000 kmlik yol tecrübemizin sonunda aklımda anlatmak için bir sürü şey birikti.  Öncelikle motordan başlamak istiyorum..
    
   Motor:
   Passat’ta 1.4 ile 2.0’dan tutun, 120 hp ile 240 hp arasında güç üretebilen çok fazla motor seçeneği var ve hepsi Türkiye’ye geliyor. Ama siz de tahmin edersiniz ki Türkiye’de en çok tutulan motorlar 1.6 TDI ve 1.4 TSI seçenekleri. Yeni kasa ile beraber bu motorlar yenilenmiş durumda. 1.4 TSI motorlar eski Passat’ta 122 ve 160 hp olmak üzere satılıyordu. 122 hp motor düşük yakıt tüketimi ile dikkat çekerken 160 hplik seçenek sunduğu yüksek performansın yanı sıra yüksek yakıt tüketimi ile dikkat çekiyordu. Artık TSI, 125 ve 150 hp güç çıkışları ile sunuluyor ve işin ilgi çeken yanı ise teknik verilere göre 150 hplik versiyon daha ekonomik gözüküyor ama ben bunu 150hplikte ACT(Güce ihtiyaç duyulmadığı zaman silindir kapama teknolojisi) özelliği olması sayesinde yakalandığını düşünüyorum; ama gerçek hayatta ortalama bir sürüşte ACT teknolojisi ne kadar devreye girer tartışılır. Daha çok sabit hızlı seyirlerde aktif olan bir özellik.
   Bizim aracımız 1.6 TDI motora sahip. Eski Passat’ta 105hplik bir TDI motor varken artık eski motorla hiç alakası olmayan bir 120 hplik motor var.  Performans hissi bakımından, 105 hplik dizel TDI motor, çok homojen bir güç dağılımına sahip değildi diye düşünüyorum. Tork belli devirlerde gelirken bazı devirler boş çevriliyordu. Dolayısıyla tork patlamasını hissedebiliyordunuz. Yeni TDI motorda güç homojen bir şekilde dağılmış. Devir-güç grafiğini görmedim ama bunu rahatça anlayabiliyorsunuz. DSG’nin de büyük başarısıyla her devirde elde edilen gücü hissedebiliyorsunuz. Eski 105lik motordaki tork patlaması ile karşılaşmıyorsunuz ama devirler dolu dolu çevrildiği için performans olarak beni çok rahat tatmin edebiliyor. Tüketim olarak, ekonomi derdi olmadan, biraz da gazlayarak  gayet iyi veriler elde etti diyebilirim.  130-140 km/h hız,  3 kişi+bavullar ile uzun yol kullanımında 5.1 litrelik bir yakıt tüketimi sundu.  Tabi burada yine DSG’nin katkısı büyük diyebilirim. Bilenler için şöyle söyleyeyim, Şile-İstanbul yolu gibi yokuşlu ve virajlı ve çok tır bulunanbir yolda ortalama tüketim 5 litre gösterdi. Şehir içi ve şehir dışı karma tüketimi ise 6 lt yakalamak gayet kolay ! Genel olarak yeni 120 hplik TDI motor, 105lik versiyondaki problemlerinden giderilmiş ve güzel bir motor ortaya çıkmış, beğendim.
    
    
    
    
    
    
    
    
   Şanzıman
    
   DSG her zaman çok büyük tartışma konusu oldu. DSG’ye ayrı bir başlık açmak istedim. + ve – yönlerinden,  genel olarak tüm forumlarda ve yakın çevremde karşılaştığım sorulara cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle arıza durumu çok fazla merak ediliyor.   Vw, çok uzun yıllardır DSG şanzımanı kullanıyor.  Yanılmıyorsam ilk çift kavramalı şanzımanı kullanan markaydı  veya Vw bünyesinde bulunan bir markaydı.  DSG çıktığı yıldan beri birtakım şikayetler ve sorunlar söz konusu oluyordu ve bu sorunların giderilmesi için bir takım önlemler alınmış. Örneğin Vw, artık tüm modellerinde Auto Hold’u koymaya çalışıyor ki, balata yıpranmasın.  Fakat Auto Hold’un yapısını beğenmedim. Çünkü hep tutuyor. Aracı düz yolda bile tutuyor. Bu yüzden biz kapalı tutuyoruz. Ama örneğin yoğun trafikte kullanışlı olabilir çünkü durduğunuz anda aracı kendi tutuyor ve gaza bastığınız zaman salıyor.. Auto Hold, DSG yapısını bilmeyenler için önemli bir özellik çünkü DSG düz vites tabanlı bir şanzıman olduğu için yokuşlarda geriye kaydırıyor. Mazda’nın da kullandığı tork konvertörlü şanzımanlar gibi yokuşta kaymama durumu söz konusu değil.   Bunun için VW Auto Hold özelliğini tüm modellerinde standart olarak sunmaya gayret ediyor. Bunun yanında, DSG diğer robotik temelli otomatik şanzımanlardan farklı olarak şehir içinde biraz daha farklı davranıyor. Genellikle robotik şanzımanlar, hareket etmek için araç dururken kavramada bekler ve araba titret. DSG,  duruma göre sizin durmanızdan birkaç saniye sonra kavramayı, balatayı korumak amacıyla bırakıyor ya da zaten kimi zaman araç daha tam durmadan start stop devreye giriyor. Örneğin 100 km/h hızla gidiyorsunuz kırmızı ışık yandı durdunuz.  Birkaç saniye kavramaya devam ediyor,  bu birkaç saniye içerisinde ayağınızı gazdan çekerseniz  araç anında ilerlemeye başlıyor. Fakat  bekleme süreniz birkaç saniyeyi geçtikten sonra,  DSG bakıyor ki siz hareket etmeyeceksiniz  o zaman kavramayı bırakıyor ve motor devri yavaş yavaş  azalmaya başlıyor ve kavramayı bırakıyor. Kavrama bırakıldıktan sonra doğal olarak şanzımanda hiçbir yıpranma olmuyor ve yıpranmanın önüne geçilmiş oluyor ve bu ayar bence çok iyi yapılmış. Sevdim.
    Zaman zaman DSG araçlı otomobilleri süren insanları görüyorum. Bazen boşta gaz verip öyle D’ye atmaya çalışanlar, geri geri giderken araç durmadan D’ye alıp gaza  tam güç verenler vs. Bu hareketler şanzımana zarar veriyor. Özellikle bu şanzıman ve hatta otomobillere çok ilgili olmayan insanlar bu hataları sık sık yapıyorlar, haliyle DSG’ye zarar veriyor. Yapısı itibariyle böyle bir durum söz konusu.  Eğer DSG’ye karşı kibar davranırsanız size problem yaşatacağını zannetmiyorum.
   Demin bahsetmiş olduğum aracın dururkenki birkaç saniyelik kavrama sürecinde araç titreme yapıyor. Tıpkı sizin  ayağınız frendeyken, debriajı kavradığınız zaman aracın titremesi gibi, zaten şanzımanın yaptığı da aynı şey.  Kalkışlarda titreme ile ilgili çok dedikodu var; uzun süre trafikte kaldıktan sonra çok çok hafif titreme başlıyor  ama bu beni rahatsız etmiyor. Fakat şu da var ki araba daha  yeni. 30.000 km den sonra ne durumda olur bilemem.  Açıkçası beni çok rahatsız etmiyor, zaten zamanla bu titreme olayını fark etmemeye başlıyorsunuz
    
   Biraz da DSG’nin meşhur olduğu yerden bahsedeyim, vites değiştirme hızı. Evet şanzıman müthiş hızlı vites değiştiriyor.   Bu şanzımanın bu kadar sevilmesinin belki de en büyük sebebi bu.
   Bana kalırsa DSG şanzımanın en çok övgüyü hak ettiği konu tüketim-performans eğrisini çok iyi tutturması. Kısaca ‘’verimlilik’’ konusunda çok etkili olması. Vites D konumundayken gaz tepkileri biraz uyuşuk oluyor bunu baştan söyleyeyim. BMW’deki Eco Pro modu misal. DSG siz gaza hızlı emirler vermedikçe veya araba dik bir yokuşa girmedikçe sizi 2000 rpm’in üzerine çıkarmamak uğruna çalışıyor.  Dizelde durum böyle.  Gaza çok basılmadıkça veya yokuşa gelmedikçe 2000 devrin üstüne kesinlikle çıkılmaması için programlanmış.Peki diyeceksiniz e araba yığılıp bayılmıyor mu? Cevabım hayır. İşte DSG’nin en büyük esprisi bu bana göre. 7 ileri olmanın getirdiği avantaj ile kısa vites oranlarına sahip. Yüksek tork ve kısa vites oranları sayesinde  araba 2000 devrin altında bile bayılmadan taşıyor aracı. Bu yönünü şahsen çok beğeniyorum ve bence sonuna kadar övgüyü hak ediyor.  Araç düz yollarda genellikle 2.vites ile kalkıyor onu da söyleyeyim.   Benzinlide durum nedir bilemiyorum ama dizelde ilgimi çeken noktalar bunlar.  Zaten 1.6 TDI motor ile DSG(kuru kavrama)’nın çok iyi uyum sağladığı bilinen bir şey.
   Sport moduna aldığınız zaman işler değişiyor. Araba, isteklerinize hemen cevap vermeye çalışırken, D konumunda sizi hep 7.viteste tutmaya çalışan DSG, birden vitesi  4 veya 5’e atıyor. S modunda DSG’nin gerçekten çok keyifli bir sürüş sunduğunu söyleyebilirim.  Özellikle vites geçişleri ve sizin isteklerinizi hemen anlayıp uygulaması çok keyif veriyor.
    
    
   Yürüyen Aksan:
   Passat diyince aklımıza, segmentinin en sıkıcı arabası geliyor genellikle. B7 için bu fikre katılırdım çünkü B7 yani önceki kasa Passat sizi bir türlü yeteri kadar keyif vermezdi. İçinizdeki eğlence isteğini hep dizginlerdi. O aşırı sessiz motoru, sportiflikten uzak süspansiyonları, tam bir işi gücü yüzünden spor yapmayan baba figürü… Mazda6 ve Mondeo’daki  gibi uzun yolda o yaylanma,  yavaş yavaş süzülme hissi de yoktu. E tek başına konfor da, herkese her zaman keyif vermez.  Fakat Passat, sıkı bir spor program yapmış. O eski sıkıcı Passat gitmiş.  Yerine  gelen Passat’ta benim çok sevdiğim ve Mazda6 ,Mondeo’daki , yaylanma içgüdüsü çok yok.  Ama şasi ayarı o kadar dengeli ki,süspansiyonlar o kadar dengeli ki..Ne konfordan taviz veriyor ne de dönüşlerde güvensizlik hissettiriyor. Virajlarda size yeterli güveni çok rahat veriyor..
   Bundan önceki şirket arabası Jetta’ydı. Jetta’nın süspansiyonlarını kalitesiz bulduğumu söylerdim hep. Her gün en az 1 defa o süspansiyonun çalışma limitlerinin aşıldığını hissederdim. Dan dun, pat küt vururdu süspansiyonlar tümseklerde.  Ve bunun yanında gürültülü çalışmasından şikayet ederdim. Peki Passat’ta süspansiyonlar nasıl ?  Şunu söylersem yeterli olur herhalde, 15.000 km boyunca sadece 1 kere limitleri aştığımızı hissettim. O anda da hangi araba olsa limitler aşılırdı. Limitler çok yüksek, başarılı.  Ama hala  süspansiyonlar gürültülü geliyor bana. Evet hem konfor hem keyifli sürüşe hitap edebiliyor, limitleri çok üst düzeyde ama süspansiyonların çalışma sesini duyuyorum; fakat kaliteli ses yalıtımı sayesinde rahatsız etmediğini söyleyebilirim. Süspansiyon konusunda Mazda’nın süspansiyonları çok daha sessizdi bunu söyleyebilirim.  Ses problemi dışında yeni Passat’ın sıkı ve konforlu süspansiyonlarını çok beğendim.  Kısaca yeni Passat’a spor yaramış. Eskisindeki o sıkıcılık gitmiş diyebilirim, artık spor sürüş ihtiyaçlarınıza da kendince cevap verebilen bir Passat gelmiş. Bunu yaparken de konforundan taviz vermiyor.
   Fren konusunda, frenleri gayet başarılı bulduğumu belirtmek istiyorum. Jetta’da ani fren yaptığınızda frenlerden öyle bir ses geliyordu ki sanırsınız kaliperler, diskleri törpülüyor.  Passat’ta o sesi bir defa duydum o da yine çok ani bir frendi. Bu fark yalıtımdan mı kaynaklanıyor fren takımından mı bilemiyorum.  Ama Passat’ın üzerindeki frenler, arabayı çok rahat ve zorlanmadan  durdurabiliyor. Frenleri de beğendim.
    
    
   Yalıtım:
    
   Geçenlerde bir yerde okumuştum doğru mudur yanlış mıdır bilemem, Passat’ın iç sessizliği desibel biriminden Mercedes E Kasa ile aynı diye.  Bunun yanında forumlarda  rüzgar sesi şikayeti olan passat sahipleri gördüm.  Rüzgar yalıtımı olarak başarılı buldum.  Yolda rüzgar yoksa, çok yüksek süratlerde çok hafif ses başlıyor. Kısaca rüzgarsız yolda rüzgar sesi gibi bir şey söz konusu olmuyor diyebilirim.  Fakat rüzgarlı yollarda rüzgar sesi yaklaşık 135-140’tan sonra ufak ufak rahatsız etmeden girmeye başlıyor. Onu da anca duymak isterseniz duyuyorsunuz.
    
   Yol yalıtımına çok değinmek istemiyorum, başarılı.. Çoğu arabada olduğu gibi ön koltuklardaki yalıtım arka taraftan daha iyi. Ön koltuklardaki yol yalıtımı gayet başarılı iken arka koltuklarda yol sesini duyabiliyorsunuz. Ne yalan söyleyeyim, bu otomobilde böyle bir şey olmasını istemezdim.
    
   Gelelim en çok değinmek istediğim yalıtım bölgesine. Motor yalıtımı. Eski Passat’taki  motor yalıtımına pek benzemiyor. Eski Passat’ın motor yalıtımı gayet başarılıydı ama bu yeni Passat’ta bir takım oyunlar oynanmış gibi. Çok  sessiz bir motor yalıtımı yok. İçeri ses alıyor, ama nasıl bir ses ?  İçeri hoş bir spor araba sesi geliyor resmen... Kapılarınızı camlarınızı kapayın, dizel olduğunu anlayamazsınız.  Sanki benzinli bir motora biri gelmiş filtre veya spor egzost takmış gibi. Araba dizel ama içeri gelen motor sesi tıpkı filtre veya spor egzsost takılmış benzinli araba gibi. Benim yaşım itibari ile hoşuma gitti ama Passat dizel bakan herkesin hoşuna gitmeyebilir. Fakat yanlış anlaşılmasın, motor sesi içeride gibi bir şey değil. İçeri gelen ses böyle bir arabada daha az olabilirdi ama bu ses tatlı bir ses olduğu için rahatsız etmiyor… Tabi dizel motorların 2000 devrin altında daha gürültülü çalıştığını ve DSG’nin de genellikle aracı 2000 devir altında tuttuğunu tekrar hatırlatırım. Motor yalıtımı göz önünde tutmadan,  kendi başına en sessiz 1.5-1.6 dizel motorlardan biri diyebilirim.
   Onun dışında Jetta’daki gibi kapıları kilitleyince, kilitlenme sesinin direk hiçbir yalıtım malzemesine uğramadan direk kulağınıza gelmesi gibi bir durum yok.  Kapılar kilitlendiğinde kulağınıza gelen ses normal. Herhalde Jetta’da bir anormallik vardı.
    
   Kaliteli şasi ayarları, kaliteli yalıtım, arabayı oluşturan parçaların birbirleri ile uyumlu çalışmaları… Hepsi birleşince uzun yolda hızı hissetmiyorsunuz.  Hızınız ne olursa olsun, ne kadar hızlı giderseniz gidin, araç süratinizi size hissettirmiyor. Uzun yolda ve süratli yolculuklarda yola iyi bir şekilde yapışıyor diye düşünüyorum.
    
   Malzeme Kalitesi ve İşçilik:
    
   Eski Passat kimi kişiler tarafından bu konuda çok övülürdü kimi kişiler pek beğenmezdi.  Benim fikrim eski Passat’ta bazı yerlerde kaliteli malzeme varken bazı yerlerde kalitesiz malzeme kullanımı ve düşük işçilik söz konusu söz konusuydu.  Şunu çok rahat söyleyebilirim; Vw, eski Passat hakkında malzeme kalitesi ve işçilik konusundaki tüm problemler üzerine kafa yormuş . En çok şikayet, göğüs trim parçasının altındaki kısımda yoğun sert plastik kullanımı hakkında geliyordu. Bu probleme kafa yormuşlar; göğsün en tepesinden, orta konsola kadar yumuşacık bir plastik iniyor. Torpido kapağı hariç o bölge komple yumuşak plastikten oluşuyor.   Ön kapılarda 3 farklı plastik kullanmışlar. En üst kısımda, göğüsteki o yumuşak plastiğin aynısı kullanılmış. Bu yumuşak plastiğin aşağısında trim süslemesi bulunuyor. Trim süsünün aşağısında daha farklı bir yapısı olan yumuşak malzeme kullanılmış. Daha farklı bir plastik ama yine kaliteli ve yumuşak. Bu plastik alanın aşağısında  da artık sert plastik kullanılmış ki bu gayet normal. Arka kapılarda ise kapının en üstünde sert plastik üzerine yumuşak kaplama kullanılmış ve bu plastiğin aşağısındaki kısımda bu sefer sert plastik kullanılmış. Eski Passat’ta işçilik algısını olumsuz etkileyen eden bir kusur vardı. Göğüsteki trim aksesuarının arkasının aşırı boş olması ve çok kötü bir yerleştirilişinin olmasıydı. Benim de Jetta’da en çok canımı sıkan şey kapılarda bulunan Trim süslemelerinden gelen seslerdi. Bozuk yollarda ve yüksek sesli müzik dinlerken çok canımı sıkardı.  Bu problem yeni Passat’ta büyük ölçüde giderilmiş ama arka kapılarda sert ve yumuşak kaplamalı plastiğin birleştiği kısımda tweeter bulunuyor ve onun çevresindeki süs kaplamasından bazen ses geliyor. Bu beni rahatsız ediyor ama bu ses her zaman gelmiyor.  Malzeme kalitesi olarak sınıf liderliğine oynadığını söyleyebilirim. BMW 3 serisinde bile, ön kapıların üst plastiği, sert kaplama üzerine yumuşakken, Passat’ta kapıların üst plastiği, göğüs plastiği ile aynı olması da ne demek istediğimi anlatıyor. İşçilik bakımından da eski Passat’a göre gömlek atlamış.  Bardaklıkların bulunduğu orta konsola dikkat ederim. Çoğu arabada oynar. Yeni Mazda6’da  çok gevşek monte edilmişti Auto Show’da inceledim. Passat’ta bardaklıkların bulunduğu orta konsol adeta oraya kaynakla monte edilmiş gibi. Çok sıkı ve oynamıyor.
   Bizim aracımız Trendline paket. Yani taban paket. Koltukların kumaş kalitesi çok başarılı değil açıkçası. Fakat Comfortline pakette bulunan Ergo Comfort koltuklar gerçekten çok ama çok rahat. Hem kumaş kalitesi olarak çok başarılı hem de koltuk yapısı ve oturuş bakımından çok başarılı.  Uzun yolda o koltukların rahatlığı eminim ki başka olur.
   Ses sistemine çok önem veririm. VAG grubu araçlarda genellikle kaliteli ses sistemleri kullanılır. Passat’ta da yine çok başarılı bir ses sistemi var. Akustik olarak ta bas olarak ta gayet yeterli ve iyi.. Autoshow’da opsiyonel olarak alınan DYN AUDIO ses sistemini dinlemiştim açıkçası opsiyon olarak almaya bile gerek olmadığını düşünüyorum. Bose ses sistemli Mazda6 tecrübesi olan biri olarak Passat’ın standart ses sistemi gayet iyi diyebilirim. Multimedya sisteminden mi yoksa arka cam içinde bulunan antenden mi  kaynaklandığını bilmediğim bir radyo frekansı sorunu var. Jetta’da böyle bir problem yoktu. Radyodan müzik dinlerken ses kalitesi biraz daha iyi olabilirmiş. Radyo frekansları zayıf çekiyor. Fakat SD kart, AUX,veya CD ile müzik dinlediğinizde gerçekten güzel ses alıyorsunuz.
    
    
   Alma Süreci ve Fiyatlandırma
    
   Doğuş Oto genellikle yüksek fiyatlandırmasıyla ünlüdür ama Vw’nin son çıkardığı modellerde Doğuş Oto’nun bir arabanın bazı versiyonlarında daha uygun bir fiyatlandırma izlediğini görüyorum; Passat’ta ise bu fikrim 125lik benzinli motor için geçerli. Örneğin TSI ile TDI arasında yaklaşık 8.000 TL fark var. Benzinlide uygun bir fiyatlandırma  izlenmiş olduğunu düşünüyorum.  Bence hakkından fazla fiyat farkı alınan bir öge de DSG şanzıman.  Bazı VAG grubu araçlarda DSG farkı için normal fiyat farkları istenirken bu fark Passat’ta neredeyse 14.000 TL. Eğer TDI DSG alırsanız daha da pahalıya çıkıyor haliyle.  Fakat düz vites bir Passat aldığınızda, ödediğiniz ücret diğer rakiplerinden daha düşükken, bu büyük farkı verdiğiniz zaman aracın fiyatı diğer rakipleri civarına geliyor. Yani DSG’nin  fiyat farkından çok DSG’li bir Passat’ın rakiplerine göre fiyatlarına baktığımız zaman çok uçarı rakamlarla karşılaşmıyoruz.
   Bana göre Passat’ın en büyük avantajı aldığınız aracın üzerine istediğiniz opsiyonları ekleyebiliyor olmanız.  3 sayfalık bir opsiyon listesi var.  Güzel opsiyonlar da var.
   Dediğim gibi bizim aracımız Trendline.  Trendline donanım hakkında, forumlarda çok fazla önyargılı yorumlar okuyorum ama ben de Doğuş’un yerinde olsam ben de Trendline donanım getirirdim.  Her firma çok satma hedefi olduğu ülkelerde, arabanın en boş pakedini satar. Yurtdışında da manuel klimalı, sis farsız Mazda 6 satılıyor mesela. Üstelik BMW gibi bir Premium marka bile yurtdışında 3 serisini  manuel klimalı satabiliyor. Bu yadırganacak bir durum değil, çünkü Türkiye, Passat için çok önemli. Zaten segmentinde en çok satan araç. D segment satışlarının yarısını Passat oluşturuyordu yanlış hatırlamıyorsam. Evet araçta bir takım donanımlar bulunmuyor ama kalite olarak segment standartlarının üstünde bir araç… Kapı içlerinde kaliteli kumaş kaplamalar,  ön arka park sensörleri,  kaliteli dokunuşları olan plastik kullanımı vs. aracın albenisini trendline donanımda bile arttırıyor.Skoda Superb ya da Peugeot 508’de olduğu gibi alt donanımlarda hissedilen ucuz hissiyat Passat’ta söz konusu değil. Trendline donanım bile gerektiği kadar lüks hissettiriyor.  Zaten oldukça çok satılan bir donanım pakedi.  Şirketlerin yanı sıra benzinli motorda sunduğu uygun fiyatlandırma sayesinde  kişisel olarak tercih edenlerin sayısı bile oldukça fazla.
    
   Bugün D segmentinde araç alacak olsam tercihim büyük ihtimalle 1.4 TSI DSG 125 HP Comfortline olurdu ki fiyatı 101.400 TL. Bir de üzerine elektrikli kapanabilen bagaj kapağı opsiyonu alırdım. Hani demiştim ya Türkiye, Passat için çok önemli diye. Söylememek olmaz, Comfortline donanımda bulunan  jant seçeneğinin model adı ‘’ İstanbul ‘’.. Ufak bir jest…
   Fiyatlandırma olarak 125lik benzinli seçenek ile DSG şanzıman kombinasyonu yine sınıf standartlarında ama düz vitesli düşündüğünüz zaman bence fiyatlar çok ama çok makul.  1.4 TSI Trendline manuel araç, 75.500 TL,  1.4 TSI Comfortline Manuel araç 87.200 TL..  Düz vites fiyatları çok makul. Aracınızı istediğiniz renkte ve donanımda sipariş ettikten sonra yaklaşık 3-4 aylık bir süre bekliyorsunuz.
    
    
   Benim yeni Passat hakkında diyebileceklerim bunlar. Trendline donanımı da tavsiye edebilirim.   Manuel klimayı dert edenlere tavsiyem, dert etmesinler çünkü aracın üzerinde güçlü bir klima var.   Bunun yanında , tuş takımlı direksiyon, dokunmatik renkli ekranlı cd çalar, anahtarsız çalıştırma(giriş değil ),ön arka park sensörleri, full led arka far takımı ( sinyallerden geri vites ışığna, stoplara kadar) araçta standart. Çok konforlu bir otomobil ve benzinli seçeneğini düşünürseniz fiyatını bence sonuna kadar hak ediyor ama ‘’dizel+DSG ‘’ bence biraz pahalı.
    
    Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.