Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Koltukların Konforu

vT
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Japonlar kendilerine göre yapmış sanırım. Uzun yolda nasıl bir acıdır :(

Geçen İsparta'dan, direkt Karabük'e döndüm. Bir ara, sanki yeni iğne yemiş gibi ağrımaya başladı. :-

Eski arabamda (Peugeot 206) uyuşma oluyordu ama bu resmen sert olmasından dolayı ağrıtıyor.

Sizlerde durum nedir? Bu konuda güzel bir çözümü olan var mı?

Bu arada bu sıkıntıyı sadece ben yaşamıyorum. Eşim ve kardeşi de şikayetçi.  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçen İsparta'dan, direkt Karabük'e döndüm. Bir ara, sanki yeni iğne yemiş gibi ağrımaya başladı. :-

Eski arabamda (Peugeot 206) uyuşma oluyordu ama bu resmen sert olmasından dolayı ağrıtıyor.

Bu arada bu sıkıntıyı sadece ben yaşamıyorum. Eşim ve kardeşi de şikayetçi.   :)

2011 Mazda3 Imp. : Koltuklar görüntüsüne göre çok rahat. Bakıldığında bel desteği yok gibi duruyor fakat koltuğa oturduğunuzda bel boşluğunu çok iyi dolduruyor ve destekliyor. Yanal destekleri de gayet başarılı buluyorum. Şu an için en uzun Eskişehir - İstanbul arası yolculuk yaptım. Yolculuk esnasında ya da bitiminde yorgunluk, ağrı,sızı hissetmedim. Üstelik o gün Sabah 5'de uyanıp Otobüs ile Eskişehire gitmiştim. ( Boyum 1:75cm Kilom:92kg )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2011 Mazda3 Imp. : Koltuklar görüntüsüne göre çok rahat. Bakıldığında bel desteği yok gibi duruyor fakat koltuğa oturduğunuzda bel boşluğunu çok iyi dolduruyor ve destekliyor. Yanal destekleri de gayet başarılı buluyorum. Şu an için en uzun Eskişehir - İstanbul arası yolculuk yaptım. Yolculuk esnasında ya da bitiminde yorgunluk, ağrı,sızı hissetmedim. Üstelik o gün Sabah 5'de uyanıp Otobüs ile Eskişehire gitmiştim. ( Boyum 1:75cm Kilom:92kg )

14.000 Km'yi geçti araba. Yumuşayacak olsa yumuşardı sanırım :)

Uzun yol için ince visco minder mi alsam diyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14.000 Km'yi geçti araba. Yumuşayacak olsa yumuşardı sanırım :)

Uzun yol için ince visco minder mi alsam diyorum :)

Visco minder ne kadar faydalı olur bilemem ama ortopedik araç minderleri var bildiğim kadarıyla. Sizin söylediğiniz de bu minderlerdense belki düşünülebilir. Ama bir taraftan da benim aracımdaki koltukları göz önünde bulundurunca inanmak istemiyorum yaşadığınız rahatsızlığa :) Yeni Mazda 3'ü uzun yolda daha doğrusu sürücü koltuğunda test edemediğim için  yorum yapamıyorum ama söylediğiniz gibi rahatsız olan arkadaşlar varsa zaten yorumlayacaklardır. Çözüm önerileri mutlaka gelir :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende aksine sert dolgulu minder ve sırtı olan koltukları severim. Aynı keza minder ve sırt bölümünde kavramaların büyük olmasını isterim. Uzun süreli otomobil kullanımında da, sert koltuğun daha makbul ve sağlıklı olduğunu düşünüyorum. 

Ama şu da var ki, bu biraz göreceli durum. Kimisi yumuşak tercih eder, kimisi sert..

Kendinizce bir takım çözümler arayabilirsiniz.

Mesela şu ürünleri bir inceleyebilirsiniz.

http://www.hepsiburada.com/koltuk-minderleri-c-266112

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de kimse şikayet etmiyor diye şaşırıyordum. 

Bizde sorun yok orası kesin :P

Acaba bizim arabanın koltukları mı hatalı :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen. Birer saatlik aralıklarla yaklaşık 900 kilometre uzun yol yaptım. Aksine koltukları sevdim.

Fakat ilk 100 kilometre içerisinde sırt, bel desteği ve yükseklik (dolayısıyla direksiyon konumu) ayarlarını yapmakla geçirdim.

Benden yana bir sıkıntı yok koltuklarda.

Edit: Şahsım 180 cm. ve 71 Kg.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

koltuk şikayetlerinde kullanıcının kilosu da önemli bence:)

bi de evet... yeni otomobillerin koltuklarını neden bu kadar sert yapıyorlar? tamam çok yumuşak da konforsuz aslında uzun yolda vs ama bunun bi ayarı olmalı..

benim mazda 2'nin koltukları ise muadili pek çok araçtan daha geniş ve konforlu olmalı? paketlerde deri olmaklık dışında koltuk farkı oluyor mu bilmiyorum ama bu yaz boyunca uzun uzun kullandığım 2011 fiesta dizel titanium x paket, 2014 fiesta tinanium benzinli, 2011 citroen c5, 2009 kia sportage..

mazda 2'nin koltukları bunlardan inanmayacaksınız ama özellikle sırt bölgesi olarak daha geniş!

2014 fiesta resmen kuyruk sokumu düşmanı, sırt bölgesi dar! hele oturulan yerde kumaş birleşimi var tam da evrimimizi bize hatırlatan detaylarla donatılmış. o kuyruğu kaybetmişiz ama sağolsun ford hatırlatıyor! hele 300 km sonrası belinizden aşağısı tutmayacak gibi oluyor. 2011 fiesta nispeten yumuşamış olduğundan olsa gerek böyle değildi ya da 2014 makyajlı fiesta'da koltukları iyice berbat etmişler!

kia sportage ise tam bir felaket, fecaat ya da ne bileyim bu kadar kötü konumlandırılmış bir koltuk görmedim.. hiç bir ayara gelmiyor, bi tuhaf.. insan tabureye binmiş gibi oluyor. yani en son ben arabaya yalıtım yaparken koltuklar sökülü iken bi iki km falan kullanmıştım tabureyle arabayı aynı hisse kapıldım. (komik ve tehlikeli, denemeyiniz)

en iyisi ise citroen c5.. koltukları yumuşak konforlu ve yerinde.. otomobilin kendisi zaten çok konforlu ona diyecek lafım yok zaten benimkinin iki sınıf üstü..

benim araç ise süspansiyon olarak her ne kadar konforsuz ve sert olsa da koltuk büyüklüğü konumu pozisyonu bakımından şahane. kullanmak bu yüzden çok daha zevkli.. hele z rotlar ve bir tot başı mı "tabya" mı tabla mı bilemedim değiştikten sonra pek çok şikayetim de geride kaldı.. meğer araba bakım istiyormuş..

neyse efenim bu arada koltuk vs konusunda boy ve kilo da önemli demiştik.

şahsım 181cm kilo 83 kilo..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hemşehrim selamlar,

Her ne kadar koltuğun sertliği ağrı yapacak gibi önyargı oluştursa da, düzgün ayarlanmış bir koltukta böyle şikayetlerin olmaması gerekir.

2010 mazdamda da 13 saat yol gittiğim oldu, hiç ağrım olmadı. Boy 183 cm, kilo 98.

Uzun yolculuklarda sırtı birazcık eğmek konforu artırıyor, yine de en iyi ve ağrısız pozisyonu bulmaya çalışın, elbet bulacaksınızdır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hocam yanılıyorsunuz, C segmentte kullanmadığım araç yoktur diyebilirim. koltuk tasarımı ve rahatlığı bizim araçlar kadar iyi olan bi araç görmedim şahsen. Koltuk açısı, sertlik ve destekler mükemmel. Tam tersine yumuşak minder uzun süre oturulunca bel ağrısı yapar. Ne fazla sert nede fazla yumuşak olmamalı koltuklar. Bizim Mazda3 ler kusursuz bir koltuğa sahip emin olabilirsiniz.

Uzun süreli yolculuklarda rahatsız oluyorsanız eğer oturma pozisyonunuzu doğru ayarladığınızdan emin olun. Doğru oturma pozisyonu için Murat bey'e kulak verelim. Selamlar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada bu sıkıntıyı sadece ben yaşamıyorum. Eşim ve kardeşi de şikayetçi.  :)

Aynı sorunu bende yaşıyorum .Sırf bu yüzden gittim küçük minder aldım ince.boy:1,85 kilo=74..Kılıf almayı düşündüm ama o fark yaratırmı acaba 250 tl yumuşak kılıf 500 e kadar gidiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben d.bakır kütahya arası (1180 km)  hiç durmadan gittim ve tatil dönüşüde aynı şekilde sadece 1 saat ara vererek 13 saatte geldim. eşim benden önce babasının aracı ile ( focus) tatile gitmişti ve döndüğünde çok kötü olmuştu. ama bahsettiğim gezide ben ve eşim birlikte idik. ikimizde hiç bir sorun yaşamadık. tam tersine çok dinç olduğumuza şaşırmıştık. ben rahatça koltukların 10 numara 5 yıldız olduğunu söyleyebilirim. kılıf konusunda ise bende koruma amaçlı kılıf almayın düşünüyorum ancak henüz GUZU'ya yakıştıracağım kadar kılıf bulamadım :) önerilere açığım. görsel olursa süper olur ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hemşehrim selamlar,

Her ne kadar koltuğun sertliği ağrı yapacak gibi önyargı oluştursa da, düzgün ayarlanmış bir koltukta böyle şikayetlerin olmaması gerekir.

2010 mazdamda da 13 saat yol gittiğim oldu, hiç ağrım olmadı. Boy 183 cm, kilo 98.

Uzun yolculuklarda sırtı birazcık eğmek konforu artırıyor, yine de en iyi ve ağrısız pozisyonu bulmaya çalışın, elbet bulacaksınızdır.

Merhaba Mutlu Bey :)

Öncelikle eski modellerle karşılaştırmamak gerekir diye düşünüyorum. Mutlaka fark vardır.

Ama yeni model kullanıp da memnun olanlar var. Muhtemelen alışık olmak ile alakalı. İşe servis ile gidip geliyorum. Dolayısı ile arabada geçirdiğim vakit çoğunuza göre çok azdır. 

Bu arada boy 1.70 kilo 74. 

Koltuk ayarını biraz kurcalayım. İlk aldığımda ayar yapmıştım ondan sonra sadece ileri geri gitmiştir.

Tüm yorumlar için de ayrıca teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...