Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Video Oynatma, Nav. ve AIO

volcano2K
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Volcano 10 numara iş çıkarmışsın, tebrikler. Video oynatmayla ilgili bir kaç sorum var:

- .sh dosyasını inceledim, içeriğinde sadece .mp4 dosyaları oku komutu var. mp4 dışında diğer formatları(mov, avi, mpeg gibi) oynatmayı denedin mi?

- bu sciptler sadece usb arayüzünden mi çalışıyor? sd kart üzerinden çalıştırabilir miyiz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Açıkçası dün 2 saat uğraştım notebook elimde bir araca bir karta denedim. sh dosyasında değişikli yaparak denemek lazım , ben yorulduğumdan bıraktım.. SD karttanda algılaması lazım fakat usb daha mantıklı bende navigasyon kartı takılı mesela. SD karta denemek aklıma gelmezdi bile.

MOVIEEXT=mp4 satırını değiştirip deneyin bakalım. Ayrıca dosyayı editledikten sonra kayıt tipini UNIX veya OSX yapın , windows kullanıyorsanız notepad++ öneririm. 

Asıl sorun videoya şuan müdahale edilemiyor olması, ileri geri sarma hadi onları geçtim bir oynat durdur ve çık tuşları ekranda olsa o zaman kullanışlı olacak. Zamanla onlarda olur...

Bu arada çekimler berbat hakkaten kusra akmayın iphone 4 le bu kadar..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kısmetse haftasonu v.56 güncellemesini ve sizin sciptleri deneyeceğim. .sh içerisindeki MOVIEEXT ve MYDIR seçeneklerini değiştirerek denemesini yapacam.

Bu arada bu işlemler için kullandığınız kaynakların linklerini de paylaşabilir misiniz? Yapılabilecek başka değişiklikler var mı , incelemiş oluruz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

denemiş telefonda konuştuk bu arada bende nette mfw_v4lsink codeğinin nelere destek verdiğine bakıyordum ki mkv bile desteklediği yazıyordu.Kendisine avi olayınıda sordum .sh dosyasında değişiklik yapıp denedi ve çalıştığını söyledi. Yanlız kullandığı çeviri programından kaynaklı ses alamamış araçtan. Kısaca scriptin çalıştırdığı codec sadece mp4 ile kısıtlı olmadığı kanıtlanmış oldu.

Scriptte değişikliğe gideceğiz demekki. Ben bu işlerde beginner sayılırım yazılım bilgisi olan varsa ortalığı dağıtabilir aslında  :)

Şimdi scriptti direk içindeki video dosyasını oynatıp kapanacak şekilde ayarlayabiliriz. Oynatıyım mı falan diyede sormaz fakat bana cazip gelmedi. Bu arada loadmovie.sh dosyasını biraz değiştireceğiz mesela video dosyalarımızı ortaya atıyoruz usb de dağınık oluyor (bazılarımız dağınık sever tamamda) orada movielist klasörümüz var oraya koysak ordan oynatsa daha iyi olur 

ayrıca loadmovie nedir dimi onuda türkçe yapalım.(türkçe yapalım diyoruz türkçe karakter kullanamıyoruz o ayrı :))

Şimdi sh dosyasında biraz değişiklik yaptım.. Bunları burda bu şekilde veriyorum ki biraz taşın altına elinizi koyun. Cuk usbye at çalıştır olmasın. birkaç şey değişti. Birde usbye attığımız movielist klasörünün adını Videolar yapıp videoları içine atıp deneyebilirsiniz. mp4 , avi falan ayırmaması lazım. Ben akşam deneyebilirim.

CHECKFILE=Videolar

# Video Türü
MOVIEEXT=*

for USB in c b a
do
	if [ -e "/tmp/mnt/sd${USB}1/${CHECKFILE}" ]
	then
		MYDIR="/tmp/mnt/sd${USB}1/${CHECKFILE}"
		break
	fi
done

if [ -z "${MYDIR}" ]
then
	/jci/tools/jci-dialog --title="Hata" --text="Video Klasoru Bulunamadi!" --no-cancel
	exit
fi

MOVIEFOUND=false
MOVIES=${MYDIR}/*.${MOVIEEXT}

for MOVIE in ${MOVIES}
do
	if [ -e "${MOVIE}" ]
	then
		MOVIEFOUND=true
		/jci/tools/jci-dialog --confirm --title="ViDEO OYNATILSIN MI?" --text="${MOVIE}"
		if [ $? != 1 ]
		then
			/usr/bin/gst-launch playbin2 uri=file://${MOVIE} video-sink="mfw_v4lsink" audio-sink="alsasink" buffer-size="0" buffer-duration="0"
			/jci/tools/jci-dialog --confirm --title="ONAY EKRANI" --text="Sonraki video oynatilsin mi?"
			if [ $? == 1 ]
			then
				break
			fi
		fi
	fi
done

if [ $MOVIEFOUND != true ]
then
	/jci/tools/jci-dialog --title="Bilgi" --text="Videolar Klasoru Bos!" --no-cancel
fi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selam,

Kodun başındaki "for USB in c b a" komutu  mu yoksa  "if [ -e "/tmp/mnt/sd${USB}1/${CHECKFILE}" ]" komutu mu dosya kaynağını kontrol ediyor acaba. sd kartı kaynak olarak göstermek için bu 2 satırdan birinde değişiklik yapmak gerekiyor gibi.

SD kart ile dosya oynatmak istememin asıl sebebi, aracımda dashcam var ve bu kameradaki görüntüleri içindeki kartı çıkarıp bizim sistemde oynatmayı istiyorum (ve kamera yol görüntülerini .mov. formatında kaydediyor). 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence c b a usb kaynağını gösteriyor sonuçta 2 usb 1 de sd kart girişi var.

if [ -"/tmp/mnt/sd${USB}1/${CHECKFILE}" ]"   burda usb içinde Checkfile dosyası varmı diye bak deniyor checkfile da ilk satırda videolar klasörü olarak belirlenmiş zaten.. En son checkfile=videolar satırını silip bu satırlarıda videolar olarak değiştirdim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu akşam oturdum 56.0.0.230 versiyonunu yükliyim dedim. Forumda güncelleme nasıl yapılır zaten mevcut ahanda burada... Neyse Güncelleme Ok!

LEE7M1.jpg

Sonrasında dedim şu video oynatma olaylarını bir dalıyım.. Bugün biraz araştırma yapmıştım birkaç dosya değiştirip , birkaçta ekleme yapınca valaaaaa;

l992gX.jpg

Sonuç olarak video olayı tamamdır. 

Resim ne diceksiniz video açıyım size :)

---------------------------------

Gelelim diğer ayarlara ;

-Açılıştaki hız uyarısı 0,50 sn ye çekildi!

- Geri vites kamerasından etrafa dikkat edin yazısını kaldırdım..

d00zyD.jpg

- Müzik dosyalarında albüm kapağı yoksa siyah bir kare çıkıyordu onu kaldırdım.

- Araç hareket halindeyken dokunmatik ekran artık açık !!

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Öncelikle şu 2 zip li dosyayı indriyorsunuz! İnce Ayarlar - Video Oynatıcı

- Video ayarından başlayalım Video Oynatıcı.zip'i  zipten çıkartın.

- USB belleğimizi Fat32 olarak formatlayıp Zipten çıkarttığımız dosyaları usb belleğe atıyoruz. USB belleğin içi şöyle görünmeli  (dosyaları mac te oluşturduğumdan farklı bir dosya falan çıkabiliyor zipten silin gitsin);

68qRZv.jpg

- İzlemek istediğimiz  video dosyası veya dosyalarını videolar klasörüne atın. (mp4 , avi , mkv farketmez hepsini oynatıyor fakat ses kodlaması 2 kanal olmak zorunda. Dosya isimlerini boşluksuz ve kısa yapın alfabetik sıra ile oynatır.)

-USB Belleği mazdanıza takın 30 sn içinde size video oynatmak isteyip istemediğinizi soracak ;

Siz soru sormadan multimedya menüsünden usb belleği seçin direk sessizlik.mp3 ü oynatmaya başlar.Bırakın çalsın sorun yok. Bu arada soru ekranıda anca gelir...

522r5z.jpg

- Ben 3.mp4 diye bir dosya koymuştum. OK diyin ekrana dokunarak.

- Ve videomuz akıyor... Şimdi diyelimki geri dönecez menüde usb yi çıkarıyoruz bu kadar. İnternette menü falan yapanlar var fakat direk araç yazılımına müdehale gerekiyor paylaşılanlar. Yakın zamanda bişeyler çıkar diye düşünüyorum.

- Haa diyelim videoyu izledin bitti. Sonraki videoya geçmez ve şöyle der ;

AggQRv.jpg

- Cancel dersen çıkar. Ok dersen sıradaki video oynar.. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Gelelim ince ayarlara; 

- İnce ayarlar.zipi  zipten çıkartın.

- USB belleğimizi Fat32 olarak formatlayıp Zipten çıkarttığımız dosyaları usb belleğe atıyoruz. USB belleğin içi şöyle görünmeli  (dosyaları mac te oluşturduğumdan farklı bir dosya falan çıkabiliyor zipten silin gitsin);

V6XpRr.jpg

- Usb belleği mazdamıza takıp bekliyoruz. 30-60 sn içinde ekrana Ayarlar uygulandı bilgisi gelecek. Tamam diyoruz. 

- Mazdamızı kapatıp açıyoruz.. 

Not: Arkaplan resmini değiştirmek veya wi-fi ı hep açık durumda tutmakta sorunu olanlar için inceayarlar.sh dosyasında ek ayarlar var dosyayı notepad ile açıp bakarsanız gerekli açıklamalarıda yaptım. :) 

Hepinize hayırlı geceler..

merhaba bunu yapmak garanti bozma gibi birşey yapmıyor demi ? bunu yapabiliryorsak servis niye yapmıyor :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Güncelleme = bu şuna benziyor telefonuna güncelleme yaparken çöktü. Ne yapıyorsun servise gidip ben bunu güncelliyordum mu diyorsun... Aynısı işte :)

İnce Ayarlar = ayarları eski haline getirmek mümkün.. Onuda geçtim hiçbir servis dur şu ekran uyarısı varmı diye kontrol etmiyor.

Video oynatma = sistemle alakası yok usbdeki scriptte bitiyor iş. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende mi sıkıntı bilmiyorum ama, "Not Found. The requested URL /cgi-bin/dl.cgi/jmenftx47lgago5hatwa2xjznpd2jogrpovb77ejrm/Video Oynatıcı.zip was not found on this server." hata mesajı almaktayım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kısmetse bu akşam arabaya gidip yeni şeyler deneyeceğim.. beklemede kalın derim..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• LeKLeK
      Yazan: LeKLeK
      Unlock a world of casual fun and excitement with the premier dating site.
      Genuine Ladies Prime Сasual Dating
      [URL=http://meettomy.site]Premier Сasual Dating[/URL]
    • Alhaner
      Yazan: Alhaner
      Merhaba
      Ekrana hiçbir darbe, nem vs yokken ekteki gibi durum oluştu. Dışardan tırnak girmiyor hiçbir pürüz vs de ele gelmiyor içerden bu nasıl oluştu veya bunu nasıl temizletebilirim?? 

• cagdas123
      Yazan: cagdas123
      Merhaba Arkadaşlar. Önümüzdeki günlerde mazda3 aracımın ön hız kadranlarının o kısmı yani dashboard kısmını dijital lcd ekran ile değiştirmek ve son model araçlardaki tema tasarımlarını yerleştirmek üzere bir çalışmam var. İşlem safhalarını tamamladıkça görseller alarak sizinle paylaşmak istiyorum. Bakalım ne kadar başarılı olabileceğim yada sonuç nasıl olacak göreceğiz.

• ufukcaliskan
      Yazan: ufukcaliskan
      2014 soul paket aracımıza multimedia ekran taktırmak istiyoruz yardımcı olabilecek varmı 
    • mrtslk
      Yazan: mrtslk
      Merhaba arkadaşlar.
      Kısa süre önce yaşadığım problemi ve uzun uğraşlar sonucu bulduğum çözümü sizlerle paylaşmak istedim.
      3. Nesil araçlarda bulunan MZD Connect infotainment sistem için malum pahalı navigasyon kartı sebebiyle birçok kişi gibi bende araca kendim navigasyon yükledim. gayet güzel çalıştı da. Ancak bu işlem esnasında sistemde değiştirilen "jci-linux_imx6_volans-release" isimli dosyanın orijinal halini geri yüklemeden sistemi güncellerseniz yeni sistemde navigasyon hackleme işini tekrar yapamıyorsunuz. bende bu hatayı yaptım. Üstelik bununla da kalmayıp sistemi downgrade yaparak eski versiyona dönüp orijinal dosyayı atabileceğimi düşündüm. Fakat bunu yaparken sistem hata verdi ve ekran tekrar açılmamak üzere kapandı. kutup başı sökme takma, sigorta değişimi vs. hiçbirşey işe yaramadı. ekranda hiçbir hareket yoktu ve sadece radyoda son seçili kanal çalıyordu. Kanal değiştirilemiyor sadece ses kısıp açabiliyordum.
      Aracı yetkili Mazda servisine götürdüm. Onarılamayacağını ve değişmesi gerektiğini söylediler ve kdv dahil 4.500 tl istediler. Tabi değiştirmedim. Uzun uğraşlar sonucu sorunun failsafe dosyası yüklenemediği için sistemin kendini başlatamadığı olduğunu tespit ettim. downgrade esnasında silinen eski failsafe yerine yenisi yüklenememişti ve failsafe olmadan reinstall yüklenemediğinden sistem kilit olmuştu. Çözüm ya 4.500 tl ye değiştirmek yada CMU'ya müdahale ederek failsafe dasyasının saklandığı SPI-NOR içeriğini manuel olarak düzeltmekti. Bunun için https://yms.livejournal.com/3007282.html adresinde paylaşılan konudan faydalandım.
      Öncelikle ekranı ve arkasında bulunan CMU'yu söktüm. Üzerinde bulunan SPI-NOR içeriğine erişmek için CH341A kartı ile bir adet 16 bacaklı mandal kullanarak bilgisayara bağladım. Yukarıdaki linkte bilgilerini bulabilirsiniz.
      https://imgyukle.com/i/SjJmY (Resim-1: CMU içindeki kart ve SPI-NOR)

https://imgyukle.com/i/SjRAP (Resim-2: CH341A)

https://imgyukle.com/i/SjSl6  (Resim-3: 16 Bacaklı mandal ile SPI bağlantısı)

https://imgyukle.com/i/SjE2N (Resim-4: Bilgisayara tam bağlantı)

İnternetten elde ettiğim failsafe dosyasını bir hexaeditör  programı ile açtım.( dosyalar şifreli olduğu için açmak epey zor oldu. Neyse ki şifresini internete bulduğum bir hayırseverden aldım:)) Önümde birçok dosya ve CMU içeriğinde Hexadecimal kodlu büyük bir dosya vardı. http://www.2x4logic.com/jci-failsafe.html adresinde de SPI-NOR içeriğinde hangi adreste hangi bilginin yazılı olduğu aşağıdaki tablo ile belirtilmiş. 
      The memory is segmented as follows:
      official partition name offset prior to v31 offset after v31 bootstrap 0x000000 0x000000 boot-select 0x010000 0x010000 ibc1 0x020000 0x020000 ibc2 0x040000 0x040000 nv-config 0x060000 0x060000 config 0x070000 0x070000 jci-boot-diag n/a 0x0D0000 fail-safe 0x0E0000 0x0E0000 update 0x7E0000 0x7E0000 Görüldüğü üzere sadece Fail-safe dosyasının yazılı olduğu adres aralığını düzeltmem gerekiyordu. ancak ben tüm adres gruplarını kontrol ettim. ilgili bölümlerin tamamı içini açacağınız failsafe dosyası içerisinden çıkacak.
      Sonuç olarak yorucu ve günler süren mesai sonucu sistemimi geri getirmeyi başardım. tabi bu sadece sistemi açmamı sağladı.
      https://imgyukle.com/i/SjCix  (Resim-5: sistemin tecrübe anı)

Hala Failsafe dosyası yüklü değildi. Eğer yüklemeden kapatsaydım tekrar açılmayacaktı ve en başa dönecektim. usb ile güncelleme esnasında yaptığımız failsafe yükleme kısmını uygulayarak olayı noktalamış oldum.
      https://imgyukle.com/i/SjxRp (Resim-6: Ve SONUÇ)

Sonuç 4500 tl cebimde kaldı ve sistemim eskisinden farksızdı. Konuyu biraz yüzeysel anlatmış olabilirim. Detaylara ileride daha geniş bir zamanımda değineceğim.  En doğrusu en başında çalışan sisteme hiç dokunmamak:) cok kolay bozulabiliyor:)  

• Yeni Oluştur...