Jump to content

Mazda 323 (Lantis) Beyaz Duman ve Yağ Yakma Sorunu

mehcker
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar arkadaşlar ne yazıkki hevesle aldığım ve bir o kadarda zevkle beğenerek bindiğim mazda lantis aracım geçen hafta egzozdan beyaz duman vermeye başladı, en başta dedim belki havalar soğuk ondandır umursamadım, geçen akşam motoru zorlayınca hararet yaptı ve motoru soğutmak için radyatöre su vurdum ve suyunu tamamladım ancak hararet inmedi, inmeyince motoru stop ettim, daha sonra suyunu filan koydum su tahliye haznesine, neyse arabayı çalıştırdım bindim sorun çıkmadı, taktığım ses sistemi için akü kontrolünden dolayı sanayiye çıktım ve dedim çıkmışken beyaz dumanı ustama sorayım...

Ustam arabaya bakınca dedi yağ yandıriyor motorun ve motorun inmesi lazım, inmesi lazım derken benim kalbime iniyordu, halbuki araçta hiç bir şey yoktu dört dörtlük motordu, ustam ağzını açtı 2.500 ile 3.000 TL arasında bir masraf, o da açıp bakılacak ona göre fiyat verecek, neyse bi baktık ki araçta su yok :) 5 6 litre su koyduk, anladık ki üst kapak contası da yanmış, benim ihmalim yüzünden, 1 ayda 2 litre yağda yakmış, o kadar çok sevmeme rağmen yağ ve su kontrolünü ihmal ettim her defasında.

Şimdide gelelim sorularımıza;

1- aracım daha önce sürekli çalıştırmada stop ediyordu ancak bu sorunlardan sonra stop etmemeye başladı. Bunun nedeni nedir?

2- bir daha hararet yapmadı, acaba üst kapak contasında sorun olamayabilir mi?

3- motor inmeden yağ yakma olayını çözebilirmiyiz

4- motor rektefiye yapan varmı ve ne kadar yapmış?

5- suyunu yağını sürekli kontrol etsem herhangi bir sorun ile karşılaşırmiyim

6- motor bu haldeyken yüksek devirde kullanmak sorun oluşturur mu?

7- egzozdan çıkan beyaz dumanın sebebi ne olabilir?

8- üst kapak contası ne kadara yapılır?

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın, şimdiden teşekkürler :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

silindir kapak contasında yanma olduğunda su eksiltip beyaz duman atar...  fakat yağ yakan araç bildiğim kadarıyla beyaz duman atmaz.   2500 3000 tl  bu işlem için bana göre fazla. 1500-2000 tl olması gerekiyor.

konuyla ilgili daha bilgili arkadaşlar yardımcı olucaktır. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yağınızı kalınlaştırmanız yağ yakmayı azaltacaktır. 10-60 kullanın. yağ eksiltiyor mu diye kontrol edin. 

Su eksiltme için de contayı değişin. o ustayı bırakın, işinin ehli tavsiye edilir bir usta bulun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

arkadaşlar merhaba:

adım serhat elektrik teknisyeniyim.

aracım mazda lantis 1997 model 1,8 motor.arac bayağı bi derecede yağ yakıyor ve çalıştırıldak sonraki 10 dk süre boyunca yoğun sekilde duman devam ediyor bununla ilgili ne yapmam gerekli.

sorun nedir acaba,yedek parça ve tamir imkanı nasıl bulabilirim.yardımcı olabilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

peki arkadaşlar;

elazığ da gerekli parça ve ustayı nasıl temin edebileceğimi bilmiyorum.çünkü kime sorduysam kaçamak cevaplarla karşılaşıyorum.

sizden ricam yedek parça ve usta konusunda akıl alacağım ve beni yönlendirebilecek birilerine ulaşmamın sağlanması,

ilginiz için tşk ederim....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elazığ'da sanayide Mazda'cı tanımıyorum. Yetkili servise gidip (Şuan kia servisi) tavsiye alabilirsiniz belki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28.01.2016 at 10:48, serhat23 :

arkadaşlar merhaba:

adım serhat elektrik teknisyeniyim.

aracım mazda lantis 1997 model 1,8 motor.arac bayağı bi derecede yağ yakıyor ve çalıştırıldak sonraki 10 dk süre boyunca yoğun sekilde duman devam ediyor bununla ilgili ne yapmam gerekli.

sorun nedir acaba,yedek parça ve tamir imkanı nasıl bulabilirim.yardımcı olabilirmisiniz.

Ya yağınızı kalınlaştıracaksınız mobil 1 10w-60 deneyip, bir süre daha motorun idare etmesini umut edeceksiniz. Ya da aracı ankaraya istanbula tavsiye edilen bir ustaya götüreceksiniz. Bilmeyen birine ellettirmeyin aracınızı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tsk ederim yardımınız için;

ancak benim korkum 10w-40 yağ kullanılan araca 10w-60 koyulursa sıkıntı olurmu araç zorlanır da motora zarar verirse o daha kötü :-((

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Serhat bende Şanlıurfa'dayım. Burda ustam var çok iyi japonlar konusunda. İstanbul'dan rektefiye parçalarını (1500 TL) sipariş ettim. Krank yemişti çıkma krank aldım(900 TL) İzmir'den sipariş ile. motor rektefiye (1000 TL) yaptırdım. ıvır zıvır, yağ ve el emeğine de 1000 TL verdim. Toplamda 4500 TL tuttu. Motor iyi oldu ancak rolanti sorunu ve elektrik aksamında bir sıkıntı var onları halletmeye çalışıyoruz. 1 hafta elektrikçide kaldı ancak sorunu tespit edemediler. Suriye'li elektrikçiye götürdüm 5 dk da yaptı :) herhangi bir şey aklında kalırsa yardımcı olurum.

Eğer satmayıp binmek istiyorsan bence Mutlu abimizin dediği durum geçici olur. Ben bineceğim için yapıp uzun süre binmeyi düşünüyorum. Çünkü Mazdamı çok seviyorum ;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

02.12.2015 at 23:51, mehcker :

Merhabalar arkadaşlar ne yazıkki hevesle aldığım ve bir o kadarda zevkle beğenerek bindiğim mazda lantis aracım geçen hafta egzozdan beyaz duman vermeye başladı, en başta dedim belki havalar soğuk ondandır umursamadım, geçen akşam motoru zorlayınca hararet yaptı ve motoru soğutmak için radyatöre su vurdum ve suyunu tamamladım ancak hararet inmedi, inmeyince motoru stop ettim, daha sonra suyunu filan koydum su tahliye haznesine, neyse arabayı çalıştırdım bindim sorun çıkmadı, taktığım ses sistemi için akü kontrolünden dolayı sanayiye çıktım ve dedim çıkmışken beyaz dumanı ustama sorayım...

Ustam arabaya bakınca dedi yağ yandıriyor motorun ve motorun inmesi lazım, inmesi lazım derken benim kalbime iniyordu, halbuki araçta hiç bir şey yoktu dört dörtlük motordu, ustam ağzını açtı 2.500 ile 3.000 TL arasında bir masraf, o da açıp bakılacak ona göre fiyat verecek, neyse bi baktık ki araçta su yok :) 5 6 litre su koyduk, anladık ki üst kapak contası da yanmış, benim ihmalim yüzünden, 1 ayda 2 litre yağda yakmış, o kadar çok sevmeme rağmen yağ ve su kontrolünü ihmal ettim her defasında.

Şimdide gelelim sorularımıza;

1- aracım daha önce sürekli çalıştırmada stop ediyordu ancak bu sorunlardan sonra stop etmemeye başladı. Bunun nedeni nedir?

2- bir daha hararet yapmadı, acaba üst kapak contasında sorun olamayabilir mi?

3- motor inmeden yağ yakma olayını çözebilirmiyiz

4- motor rektefiye yapan varmı ve ne kadar yapmış?

5- suyunu yağını sürekli kontrol etsem herhangi bir sorun ile karşılaşırmiyim

6- motor bu haldeyken yüksek devirde kullanmak sorun oluşturur mu?

7- egzozdan çıkan beyaz dumanın sebebi ne olabilir?

8- üst kapak contası ne kadara yapılır?

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın, şimdiden teşekkürler :(

Kardeş öncelikle geçmiş olsun. Bir kere yağ yakan araba beyaz degil mavi duman atar aynı şekilde beyaz duman varsa büyük ihtimalle araban silindir kapak contası yakmıştır ve su yakıyordur. Diğeceğim şu güvenilir bir usta bul arabanın contasını yenile ama contayı yetkili mazda servşisinden al. sonrasında arabayı kompresyon testıne sok motorda aşınma çok ise zaten yapacak bişey yok motor yapıtırman gerekir aksi halde ufak iyileştirmelerle ve sadece kapak taşlama ve bir conta değişimi ile durumu kutarabilirisin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 10 ay sonra ...

merhabalar  öncelikle geçmiş olsun  meckher kardeşim. Yeni bir konu açmaktansa bende sorunlarımı buraya yazayım istedim . Aracımı alalı çok olmadı, ama araç 1000 km de 1 lt yağ eksiltiyor. Yağ kaçağı çok çok az var , motordan beyaz duman çıkıyor harici bir renkte çalışırken duman çıkmıyor. Aracın çalışmasında herhangi bir sıkıntı olmuyor , tek marşta çalışıyor , yakıt değerleri  10 litre/100 km tüpte . Konya mazda servisi Tuncay bey motoruna kilometresine göre normal olduğunu söylemişti. Aracın yağ eksiltme sebebi motor bitik oluşundan mıdır? yoksa harici ne gibi bir sorun olabilir? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1000 km de 1 litre yağ çok fazla.. 

yağ sekmanlarından yanma odasına muazzam yağ kaçırıyor..

> teşhis : kompresyon testi yaptırın. hangi silindirde kaçak olduğunu ve boyutunu öğrenin.

> geçici çözüm : 10w60 yağ deneyin. 

> çözüm : motor inecek.. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...