Jump to content

Fren neden tutmaz ? [ T5 Transporter ]

greypratica
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bu akşam direkten döndüm desem yeridir aksam üstü belki izmir den arkadaşlar bilir ödemişten salihliye gecmek üzere bozdağ yoluna girdim.büyük cogunlugu sert virajlı olan inişli cıkıslı bir dağ yolu inişe gectigimde keskin bir viraja yaklastım ki fren pedalı bir et yıgınına dönüşmüş arabaya durmuyor el freni kompresör pompala derken hızımı yavaslattım ve durdum fren pedalına bastıgımda cok sertleştiğini farkettim gaz pedalına basarak biras kompresyon saglamaya calıstım ama nafile aracı stop ettim sonra tekrar calıstırdım bir nebzede olsa düzeldi.şimdi benim kafama takılan durum bu araba neden bu hale geldi normalde frenleri gercekten güven verici idi 2 hafta önce fren balatası değişti ama şöyle bir durum vardı baskı balata artık bitme noktasında oldugu için hidrolik kacırmaya baslamıs bu araclardada fren hidroliği ve debriyaj hidroligi aynı kutudan besleniyor.tamamlamıstım cıkmadan önce ama şu an hidrolik seviyeside normal görünürde kacak yok basınc var.bu bol bilinmeyenli denklem için yorumlarınızı bekliyorum  :( (araçt5 transporter 220.000km de)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abi dizel araçlarda fren servosu sarj dinamosu arkasındaki vakum pompasından beslenir.

fren pedalının sertleşmesi vakum eksikliğinden kaynaklanabilir .

aracı görmeden de  net bişey söylemek doğru değil

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

az önce akjlıma geldi benimde eski aracta bu sorun vardı sibob vuruntusu gibi ses cıkarırdı .degiştirince kesilmişti ama bu arabada böyle bir ses te yok ve sorun balata değişiminden sonra cıktı acaba diyorum hava mı yaptı frenler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayır abi fren balatası değişirken frene hava yaptıracak birşey olmaz.Fren balatası azalan arabanın fren hidrolik seviyesi düşer normaldir.Pistonlar balata bittikçe dışarı çıktığından hidrolik seviyesi azalır.Yeniyi takarken fren balatasının arkasına gelen fren pistonu yeni balatayı takmak için geriye doğru ittirilir.Bu sırada hidrolik seviyesi yükselir eski yerine gelir.Eksikse tamamlanır.Ama hidrolik komple değişmediyse veya hidrolik kabı boşken frene basılmadıysa ve bir yerde kaçak yoksa hava yapmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bakalım yarın ola hayır ola ya burada baktıracağım yada en kötü ihtimal pazartesiuşakta baktıracagım.ama şöyle bir durum var hidroliği balata değiştirmeden tamamladım acaba fazla mı geldi bu belki hava gibi şişirmiş olabilir diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

fren pedalının en son durumu asagı noktada yavaslatıyor ama ani durma yapmıyor yani abs acacak kadar basmıyor o an oluşan sertlik yok

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.
 Paylaş

• Yeni Oluştur...