Jump to content

Rotary Motor Rektifiye ( Rotary Engine Rebuild )

mutlu-rx7
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

https://www.facebook.com/Mazda-RX8-EKREM-MEMİŞ-699125210223439/

slm arkadaşlar paylaştığım linkte kısa bir gezinti yapın. rx8 le alakalı bir çok paylaşımım ve görsellerim var. faydalı olucağını umuyorum. 

tabiki değerlendirmelerinizide beklerim :tey:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

slm arkadaşlar .rx8 oldukça güzel dizayn edilmiş ve özel bir motora sahip olmasına rağmen ,bazı mühendislik fiyaskolarıda yok değil tabiki. (bi çok araçta olduğu gibi)

tüm periyodik bakımlarını yaptırmış olsanız bile , bazı aksamlarına ulaşmanız pek olası değil. en az 50 bin km de bir. emme manifoldunu ehil birine temizlettirmenizi öneririm.

emme manifoldu diğer araçlara göre biraz daha komplike tasarlanmış,wankel motor doğası gereği, yakıt odasında yakıtla birlikte yağda yaktığı için ,belli oranda hava portlarında ciddi kurum birikmesi yağ artıkları yapışıp kalıyor.buda manifoldun içerisinde bulunan hareketli mekanizmaların işlevini yerine getirmesine engel oluyor. (yakın hava klapesi,uzak hava klapesi,port içi pistonlar v.s )

dolaysıyla aracınızda,teklemeler,tiremeler,performans kaybı,fazla yakıt tüketimi,rolanti dengesizliği gibi sorunlara neden olur.....saygılar

apv.jpg

APV-valves.jpg

port piston.jpg

uzak klape.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Güzel resimler. Emme manifoldu bahsettiğin gibi Wankel'in bazı özel şartlarından dolayı farklı tasarımda. Manifolda yağ gelmesinin sebebi ise tahminimce yağı full çizgisine doldurmak isterken ölçüyü biraz kaçırmak. 100g bile fazla kaçsa, onu geri almak için ya alttaki yağ tıpasını açıp biraz boşaltmak (elverişli olmayan seçenek) ya da yağ çubuğundan boru sokup vakumla almak (elverişli seçenek) gerekli ancak 100 - 200g'dan birşey çıkmaz diye almayıp öyle kullanıyorlar üstüne de 10bin devirlerde kullanınca motor manifolda yağ sıçratıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen söylediğin gibi kardeşim. Kısmen de kullanılan yağların özelliklerinden kaynaklanıyor. Orjinal olmayan yağlarda ,karbon kalıntıları çok daha fazla oluyor.haliyle onlarda bi yerlere yapismak zorunda😄

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

günaydın arkadaşlar.. birazda müzik iyi gelir diye düşündüm

14 dakika önce, ekrem usta rx8 :

pardon arkadaşlar . bir önceki msj ın sadece günaydın kısmı geçerli

günaydın herkese

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

41 dakika önce, ekrem usta rx8 :

pardon arkadaşlar . bir önceki msj ın sadece günaydın kısmı geçerli

günaydın herkese

Selam Ekrem, konuları sadece kendi başlığı içerisinde tutabilirsek iyi olur. tanışma, selamlaşma v.b. diğer konularda yapabilirsek daha uygun. 50 iletiyi geçince Sohbet bölümü açılacak oradan da devam edilebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Arkadaşlar selam herkese. Konuyu açarkende bahsettiğim gibi çok fazla pc başında vakit geçiremidiğim için aynı zamandada aşli işimdeki yoğunluktan dolayı konuya çak fazla vakit ayıramadım, bundan dolayı herkezden özür dilerim. Konumuzun başrol oyuncusu olan rx8 i uzun bir zaman önce gönderdik mutlu mesut bir şekilde hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Fotoğrafları ve videoları enkısa zamanda paylaşıcam hatta şimdi paylaşmayı planlıyordum amma telefonumu değiştirdim video ve fotolar diğer telefonda kaldı malesef şimdide şehir dışındayım ama sözüm olsun ilk fırsatta yüklüyçem. 

Bu arada ekrem usta rx8 sanada selam olsun, tanıştığımada memnun oldum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...