Jump to content

Mazda CX-3 Yakıt Filtresi Sorunu

mehmete
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba,

Araçta 2000 km iken yaşadığım sorunu paylaşmak istedim. Benzer durumların yaşandığını servis teknisyeni de paylaştığından farklı bir konu olmasının faydalı olacağını düşündüm.

Araçta 1-2 gündür (belki daha önceden de vardı ben kar yağınca aracı kullanmaya başladığımda farkettim) 2-3 saniye ara ile bir uğultu geldiğini fark ettim. 

Bu uğultu kayış bölgesinden gelmiyordu .  Motoru karşınıza alıp baktığınızda motorun sağ tarafında sürücüye yakın kalan bölgenin alt kısımdan geldiğini gözlemledim. Ses aracın ilk çalıştırıldığında gelmiyor fakat sonradan araç içinden de dikkat edildiğinde duyulabilecek şekilde geliyordu. (daha çok duruş esnasında) Sesi dinlettiklerim ,Gaz verdikçe sesin arttığını söylüyorlardı ama itiraf edeyim zaten motor sesi ile ben bu farkı anlayamadım.

Servise götürdüğümde sorunun hemen yakıt filtresi olduğunu söylediler. Yakıt filtresi tıkanınca, zorlanan yakıt pompası daha çok ses çıkartıyormuş. Bu değişimin ayrıca araç performansını da arttıracağı söyledi.

Kendi test araçlarında da bu sorunun yaşandığını belirten servis yetkilisi görüşüne göre, aracın ilk mazot dolumu( fabrika) sırasında az dolumdan dolayı yakıtın filtreyi şişirmesine bağladı. Ama bana çok inandırıcı gelmedi. 2000 km ye kadar da ne kadar benzin istasyonuna uğrayıp yakıt aldığımı da tahmin edersiniz,

Sonuçta garantiden değişen filtre sayesinde her hangi bir sorun kalmadı. Fakat kafamda benim için bir soru işareti bırakmadı değil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikli olarak geçmiş olsun.

Sorunun kısa bir sürede ve garantiden size bir şey yansıtılmadan halledilmesi güzel bir olay. Otomobil dünyasında aksi durumları da gördüğümüz, duyduğumuz olmuştur.

Cx-3 yeni bir model olduğu için, forumda kullanıcı sayısı da az. Bilmiyorum benzer bir durum yaşayan var mıdır ?

Kafanızda soru işareti kalması doğal. Çünkü Türk toplumu olarak kimseye güvenimiz kalmadı ! Bu konuda son derece haklısınız.

Yeni otomobillerde bu tip benzer problemler enderde olsa yaşanabiliyor. Öncelikli olarak bu kronik bir sorun mudur, değil midir ? Bunu ilerleyen günler gösterecektir. Sorun kronik ise, kesinlikle bununla ilgili bülten çıkar ve geri çağırma başlatılır.

Bu konuda içiniz ferah olsun, kanımca.

Ama yok beklemek istemiyorum diyorsanız. Mazda Türkiye/Avrupa ile yazılı iletişme geçip, yaşadığınız durumu özetleyerek. Bu veya benzer bir durumla ilgili her hangi bir bülten/geri çağırma vs durumu olup olmadığını sorabilirsiniz.

Tekrar geçmiş olsun. Keyifli forumlar diliyorum. Paylaşım için teşekkürler bu arada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun, ücretsiz olarak parça değişimi iyi olmuş. Araç ile ilgili yorumlarınızı da merak ediyorum, başka bir başlıkta araç hakkındaki izlenimlerinizi de paylaşırsanız sevinirim. Benim de ilgilendiğim bir araç fakat arka koltuklardaki ve bagajdaki hacim sıkıntısından dolayı dizel mazda 3'ü beklemeye karar vermiştim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

04.01.2016 at 19:07, kemal87 :

Geçmiş olsun, ücretsiz olarak parça değişimi iyi olmuş. Araç ile ilgili yorumlarınızı da merak ediyorum, başka bir başlıkta araç hakkındaki izlenimlerinizi de paylaşırsanız sevinirim. Benim de ilgilendiğim bir araç fakat arka koltuklardaki ve bagajdaki hacim sıkıntısından dolayı dizel mazda 3'ü beklemeye karar vermiştim.

Teşekkür ederim.

Yorumlarımı cx-3 kullanıcı yorumları başlığında bulabilirsiniz. Bu başlığı bulmak gerçekten zor olabilir çünkü alt başlıklarda gözükmüyor.

Bir ihtimal araç servis-satış ofisine çok yakın tp den 50 tl lik yakıt almam da buna neden olmuş olabilir. Küçük ücra bir istasyon gibiydi. Akaryakıt - LPG firmasında çalıştığımda bu tip istasyonlara hiç güvenilmemesi gerektiğini bilirim. Markadan çok istasyonun genel yapısına bakmak gerek (ulusal markalar dışına taşmadan) Fakat aracı teslim aldığımda çok az yakıt vardı ve ilk istasyona girmemiz gerekti. Kendi test araçları da muhtemelen oradan yakıt almıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araçta da aynı sorun başladı,servise gittim ve birkaç mailleşmeden sonra sorunla ilgili 5-6 sayfalık ingilizce bir tamir talimatı gönderildi , sanırım Mazda merkezden yayınlanmış , pompanın dışına yakın biryerdeki bir çelik pulun (bildiğiniz pul ) bir kalın (ya da ince ) olanıyla değiştirilmesi gerektiğini söyleyip bunu resimlerle tarif ediyor falan ,şimdi pulu bekliyoruz , pompa tamamen değişince içindeki pul aynı kalacağına göre ses tekrar eder mi etmez mi ya da değiştirmişler midir onu bilemem . 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu konuyla ilgili bir gelişme var mı? benim aracım yeni ama çevremde bu aracı kullananlardan benzer bir duyum almadım. 10 bin üzeri araçlar var ve henüz bir durum yok. her araçla ilgili bir durum mu? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu ses mi bilmiyorum ama bugünlerde ben de bir ses duymaya başladım. Sanki tek kanadı kırık bir pervane dönmeye başlıyor, ses frekansı ritmik olarak artıyor ve azalıp yok oluyor. 2-3 saniyelik bir olay. Aynı ses mi bilgilendirirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

42 dakika önce, erturqo :

Bu ses mi bilmiyorum ama bugünlerde ben de bir ses duymaya başladım. Sanki tek kanadı kırık bir pervane dönmeye başlıyor, ses frekansı ritmik olarak artıyor ve azalıp yok oluyor. 2-3 saniyelik bir olay. Aynı ses mi bilgilendirirseniz sevinirim.

yok sizin ki normal. bu bahsettiğimiz olay her gaz verdiğinizde gelen bir ses. problem de yakıt filtresi olarak belirtilmiş. servis bülteni olduğunu söyleyen bir arkadaşımız vardı. konuyla ilgili gelişme varmıdır onu merak ediyorum. şuan satılan diğer araçlarda durum nasıl yani? 

@şibumi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yok sizin ki normal. bu bahsettiğimiz olay her gaz verdiğinizde gelen bir ses. problem de yakıt filtresi olarak belirtilmiş. servis bülteni olduğunu söyleyen bir arkadaşımız vardı. konuyla ilgili gelişme varmıdır onu merak ediyorum. şuan satılan diğer araçlarda durum nasıl yani? 

@şibumi

Gaz verince degil heran olabiliyor. Dururken, giderken. Yakinda servise bakima gidecegim, bi gelisme varsa paylasirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 dakika önce, erturqo :

Gaz verince degil heran olabiliyor. Dururken, giderken. Yakinda servise bakima gidecegim, bi gelisme varsa paylasirim.

bende merak ettim. servis bakalım ne diyecek. bizim forumda mazda servis de çalışan ustalar hiç yok mu onların bu konuyla ilgili düşüncelerini de almak isteriz. eskiden sanki vardı burada diye hatırlıyorum 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

biraz önce Mazda Türkiye Servis müdürü Volkan bey ile yaptığım görüşmeyi aktarıyım.

konuyu anlattım ve gayet açıklayıcı şekilde durumu anlattı.

bu konuyla ilgili servise gelen araç sayısı 5 i geçmedi türkiye çapında dedi.

konunun tamamen alınan mazotun kalitesi ile ilgili olduğunu ve çözümünün çok basit olduğundan bahsetti.

ednişe duyulacak br durum yok yani benim anladığım kadarıyla.

kendisi de 26 bin km de bir cx 3 kullanıyormuş ve sorun yokmuş.

olursa da çözümü çok basit bir operasyon olduğunu söyledi.

bilginiz olsun.

kendisine çok teşekkür ederim bu forum aracılığı ile

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

04.01.2016 at 13:17, mehmete :

Merhaba,

Araçta 2000 km iken yaşadığım sorunu paylaşmak istedim. Benzer durumların yaşandığını servis teknisyeni de paylaştığından farklı bir konu olmasının faydalı olacağını düşündüm.

Araçta 1-2 gündür (belki daha önceden de vardı ben kar yağınca aracı kullanmaya başladığımda farkettim) 2-3 saniye ara ile bir uğultu geldiğini fark ettim. 

Bu uğultu kayış bölgesinden gelmiyordu .  Motoru karşınıza alıp baktığınızda motorun sağ tarafında sürücüye yakın kalan bölgenin alt kısımdan geldiğini gözlemledim. Ses aracın ilk çalıştırıldığında gelmiyor fakat sonradan araç içinden de dikkat edildiğinde duyulabilecek şekilde geliyordu. (daha çok duruş esnasında) Sesi dinlettiklerim ,Gaz verdikçe sesin arttığını söylüyorlardı ama itiraf edeyim zaten motor sesi ile ben bu farkı anlayamadım.

Servise götürdüğümde sorunun hemen yakıt filtresi olduğunu söylediler. Yakıt filtresi tıkanınca, zorlanan yakıt pompası daha çok ses çıkartıyormuş. Bu değişimin ayrıca araç performansını da arttıracağı söyledi.

Kendi test araçlarında da bu sorunun yaşandığını belirten servis yetkilisi görüşüne göre, aracın ilk mazot dolumu( fabrika) sırasında az dolumdan dolayı yakıtın filtreyi şişirmesine bağladı. Ama bana çok inandırıcı gelmedi. 2000 km ye kadar da ne kadar benzin istasyonuna uğrayıp yakıt aldığımı da tahmin edersiniz,

Sonuçta garantiden değişen filtre sayesinde her hangi bir sorun kalmadı. Fakat kafamda benim için bir soru işareti bırakmadı değil.

04.01.2016 at 13:17, mehmete :

aMerhaba,

Aynı sorun benim araçta başladı. Bugün ankara s.k servise götürdüm mazot filtresi contasının değişmesi gerekliymiş,kalın conta olmalıymış.Daha öncede bu sorunla gelen olmuş .Türkiyede kullanılan mazotların kalitesizliğinden bahsettiler.Arabayı üreten avrupa mazotlarına göre ürettiğinden bizim yakıtlarda sıkıntı oluyormuş .Conta ellerinde olmadığından 1 hafta 10 gün sonra yurtdışından conta gelicekmiş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
‎3‎.‎02‎.‎2016 at 12:04, İntaş :

Aynı sorun benim araçta başladı. Bugün ankara s.k servise götürdüm mazot filtresi contasının değişmesi gerekliymiş,kalın conta olmalıymış.Daha öncede bu sorunla gelen olmuş .Türkiyede kullanılan mazotların kalitesizliğinden bahsettiler.Arabayı üreten avrupa mazotlarına göre ürettiğinden bizim yakıtlarda sıkıntı oluyormuş .Conta ellerinde olmadığından 1 hafta 10 gün sonra yurtdışından conta gelicekmiş.

Selamlar,

Conta ile ilgili bir gelişme oldu mu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sorunun yakıt değil de soguk hava (alcak basınç) kaynaklı olduğunu duydum ben. Yakıtla ilgisi yok. Her araçta da olmuyor. Ben de yok şimdilik

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben basınçla veya havanın derecesiyle oluşacak bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta bu araç tüm koşullar için üretilmiş bir 4x4 . Mazot kalitesizliğinden hattta kaçak ve sahte kullanımından bir çok dizel aracın sorun oluşturduğunu çok ortamda duymuşluğum vardır. Traktörlerin bile yakıt pompalarının bu pis mazot yüzünden arıza yaptığını bılırım demem oki mazot seçiminizi yani istasyonu iyi seçin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün conta değiştirildi lakin sorun aynen devam ediyor servisteki ustanın dediğine göre cx 3 lerin çoğunda bu sorun varmış yakıtın inceliğinden veya kalınlığından kaynaklanıyormuş.Biraz kullanın geçebilir dediler geçmezse nasıl çözülecek inanın kendileride bilmiyor.Mazda türkiye'ye şikayet bildirmiştim onlarda dönmediler sağolsunlar .Şahsım adına bu işten miğdem bulanıyor .Bakalım nasıl çözeceğiz bu sorunu ..Bu arada ankara merkezde oturuyorum ve aldığım yakıtların hepsi marka firmalar bilgilerinize.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda türkiyeden herhangibir dönüş olmadı biraz önce mazda türkiyeye mail attım bakalım ne olucak bu arada motordaki ses hala devam ediyor bu iş pek contayla felan alakalı değil bence.                                                                Ayrıca Mazda Türkiye'nin kendilerini 3 kere aramama rağmen bir dönüş yapmamalarıda müşteri memnuniyeti açısından anlaşılır bir durum değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...