Jump to content

Mazda CX-3 Direksiyondan Gelen Ses

mazdago
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar öncelikle merhaba. Araba konusunda moralim son derece bozuk. 1 haftadır hiç marşa basmiyordum aracimin meslegim gereği ise araçla gitmiyorum. Esimle akşam vakti biraz gezelim dedik araca bindik 2 km sonra ekranda sarı bir isik yandı tcs tusunun yanındaki (!) şekilde ışık lastikdendir diye petrole gittim sagbarka tekere 40 hava bastım biraz bekledim lastik yine indi dakka bir gol bir sanırım lastik patladı neyse gece gece kastikci bulamamıştır eve gideyim dedim manevra yapmak için direksiyonu tam kirdim sağa kırarken en son da tak diye ses geliyor sola çevirince en sında yumuşak bir duruş yaparken sağ tarafta sanki iki demir birbirine çarpıyor gibi ses geldi. Neyse eve geldik aracdak indik yanık kokusu geliyor aşırı derecede eşim de farketti motor kaputunu açtım feci bir duman ve koku biraz bekledim koku gitti . şimdi diyeceksiniz ki hepsi bir günde mi oldu aracı aldık bir kere bursa yaptık onun dışında iki uç kere şehir içi gezmeleri daha 1400 km de araç. Çok sogudum aracdan mazda böyle olmamaliydi bana bir yardım edin akıl verin lutfen

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

(!) bu işaret el freni çekili ikaz ışığıdır. El frenini indirmeden aracı kullanmışsınızdır.

O kokuda yanan fren balatalarınızın kokusudur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

El freni çekince yanan ışık kırmızı bubdedigim sarı ışık. Tcs tusunun yanındaki tuşa basılı tutunca sondu

Yanan bu isiktan

Screenshot_2016-03-09-21-44-24.png

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben sadece ünlem işaretini dikkate almışım, mobil bağlı olunca kaçıyor arada gözden böyle unsurlar. :)

Sarı renk ikaz ışığı, tehlikeli yada risk durumu yok ama uyarıyor. Tabi neyin ikazıdır bilmiyorum.

Lastiğim patladı sanırım demişsiniz, lastik basınç takip varsa o ikaz ışığı olabilir.

Ama her halükarda aracınızın kullanım kılavuzunda bu bilgi vardır.

Lastiğe 40 ps hava bastım demişsiniz. Lastik basınç biriminiz bu mudur acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araçta lastik basınç izleme var galiba oydu ama patlak sanırım basiyorum iniyor kırk yılın başı bindik onda da lastik patladı.kapı direğinde 3 kişi için 36 5 kişi için 51 basın demiş de ben 40 bastım :) şuan baktin inmiş gene yarin yaptiracagiz artık. Ama bu yanık kokusu ve direksiyonun tak diye vurması hiç hoşuma gitmedi. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 dakika önce, mazdago :

Araçta lastik basınç izleme var galiba oydu ama patlak sanırım basiyorum iniyor kırk yılın başı bindik onda da lastik patladı.kapı direğinde 3 kişi için 36 5 kişi için 51 basın demiş de ben 40 bastım :) şuan baktin inmiş gene yarin yaptiracagiz artık. Ama bu yanık kokusu ve direksiyonun tak diye vurması hiç hoşuma gitmedi. 

Lastik ölçüsü nedir ebadı? 215-50-17 lastiğe 35 psi hava basılıyor mesela.Bu örnek olabilir ona göre oranı azalır ya da aartar lastik basıncı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

33-38 arası ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz. Lastiğiniz indiyse lastik basınç sensörü kırılmış olabilir. Onun sesini duymuş olabilirsiniz. Yarın lastiği değiştirin de sonra bakın duruma. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Mutlu Tekir :

33-38 arası ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz. Lastiğiniz indiyse lastik basınç sensörü kırılmış olabilir. Onun sesini duymuş olabilirsiniz. Yarın lastiği değiştirin de sonra bakın duruma. 

Hayır öyle değil aracın olduğu yerde direksiyonunu ceviriyorum en sağa çevirince tak diye ses geliyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, mazdago :

Hayır öyle değil aracın olduğu yerde direksiyonunu ceviriyorum en sağa çevirince tak diye ses geliyor

Bu konuda bir gelişme oldu mu dünden bu güne. Servise gidecek misiniz ?

Lastiğiniz patlamış mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet patlamış sabah baktım komple inmiş. Direksiyon için bugün izin alamadım yarin en geç cumartesi gidecegim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yeni araç , ön takımda direksiyonda falan sorun olması zor, amortisör vidaları tam sıkılmamış gevşek olabilir, muhtemelen kontrol ederler ama sizde bir kontrol ettirin ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, mazdago :

Ayıplı malın geri verilmesi gibi bi kanun vs bisey yokmu bubaraci geri vermek istiyorum :)

Tabi ki var !!

Bulunduğunuz ilçedeki tüketici hakları hakem heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Bazı ilçeler Belediye binalarının içinde, bazılarında da Valiliklerin içinde oluyor.

Ama başvuruda haklı bulunabilmeniz için aşağıda ki kriterlerin uyması gerekiyor.

AYIPLI MAL VE HİZMET

Satın aldığınız bir mal ya da hizmet, ambalajında, tanıtım ve kullanma kılavuzunda veya yapılan ilan ve reklamlarda var olduğu söylenen özellikleri taşımıyor, bu durum kusur oluşturuyorsa ayıp olarak adlandırılmaktadır.
Satın aldığınız malda bu tür ayıpları fark etmeniz durumunda 30 gün içerisinde satıcıya bu kusuru yazılı olarak bildirmek suretiyle;

- Ödediğiniz bedelin iadesini
- Malın yenisi ile değiştirilmesini
- Ayıp oranında bedel indirimini
- Ücretsiz tamirini isteyebilirsiniz.

Malın kullanımı sırasında sonradan ortaya çıkan gizli ayıplarda ise süre iki yıldır.
Satıcı yukarıda bahsedilen seçimlik hakkınızdan birini kabul etmez ise;

Tüketici hakkınızı kullanabilmeniz için her ilçede bulunan Kaymakamlıklardaki TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ’ne aldığınız ürüne ait belgeler ile başvurabilirsiniz.

TÜKETİCİ HAKLARINIZDAN FAYDALANMAK İÇİN MUTLAKA FATURA VEYA FİŞ ALINIZ…

GARANTİ BELGESİ

Satın alınan mallarda ileride oluşabilecek arızalara karşı Tüketiciler garanti belgesi ile koruma altına alınmıştır. Garanti süresi 2 yıldan az olamaz ve malın satış tarihinden itibar başlar. Garanti belgenizi mutlaka onaylatın Garanti süresi içinde garanti kapsamından olan arızaların onarımı için tüketiciden hiçbir şekilde ücret talep edilemez.

Garanti süresi içinde

1 yıl içinde aynı arızanın 2 den fazla olması

1 yıl içinde farklı arızaların 4 den fazla olması

Garanti süresi boyunca 6 dan fazla arıza yapması

Tamir süresi 20 iş gününü geçtiği durumlarda

Tüketiciler;

Malın yenisi ile değiştirilmesini
Ödemiş oldukları bedelin iadesini
Ayıp oranında bedel indirimi isteyebilir

Bu hakların kullanılabilmesi için arıza ürünü YETKİLİ SERVİS’e tamir ettirmek ve tamir işlerini ibraz etme zorunluluğu vardır. 
Başvurunuz halinde satıcı veya yetkili servis yukarıdaki taleplerinizden birini kabul etmez ise bu hakkınızı Tüketici Hakem Heyetiveya Tüketici Mahkemesi’ne aldığınız ürüne ait belgeler ile başvurarak kullanabilirsiniz.
TÜKETİCİ HAKLARINIZDAN FAYDALANMAK İÇİN GARANTİ BELGESİ, FATURA VEYA FİŞ ALINIZ…

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...
 Paylaş

• Yeni Oluştur...