SweepeR

Mazda RX-8 Yüksek Devirlerde Yanan, Motor Soğutma Sıvısı İkaz Lambası

Bu konuda 22 ileti var

slm arkadaşlar. bu FL22 konusunda çok sık sorular alıyorum.  FLnin önemini kısmende olsa tekrar burda sizinle paylaşmak  istiyorum 

FL22 sadece wankel motorlar için üretilmiştir ,wankel motorlar doğası gereği yüksek ısıda çalışmaktadır ( 105-110 C )..yani suyun kaynama derecesinin üzerinde.   ayrıca yine yüksek verim alabilmek için ,rotor yuvalarını aleminyum bloklar kullanarak tasarlanmış  (hausing). hausingler den yüksek verim alabilmek için , iç kısımlarını  carbon çelik (2.5 -3.0 mm)   dışını ise sertleştirilmiş aleminyumdan üretilmiş. ara paletler ise pik dökümden üretilmiştir. şimdi neden bu kadar detaya indiğimi ,ne gerek olduğunu , sorduğunuzu görür gibiyim.

Arkadaşlar teknik olarak baktığınızda yapılan tasarım ,bu ısı ve mevcut yüksek devire göre çalışması pek olası değil ...randıman alabilmek için, motor içinde oluşan yüksek ısıyı , iki şekilde düşürmenin yolunu bulmuşlar

1- sıvı soğutma FL22 (kaynama derecesi 155 -160 c)

2-yağ soğutma

Mümkün olduğunca her iki sıvıyıda ,motor içinde daha çok gezebilsin diye ,her tarafına kanallar delikler hazneler yapılmış, bir diğer sıkıntı ise ,kullanılan mataryaller  , bir kısmı aleminyum bir kısmı döküm metal bir kısmı sert çelik vs. yüksek ısıda hepsi farklı genleşmeler gösterecek ve yine sorun çıkacak.Yine bir diğer sorun ise , uygun kullanılmayan soğutma sıvısının oluşturacağı korozyon pas oksit vs.

İşte tüm bu uyumsuzlukları ortadan kaldırıp , yüksek performans almak ve motorun kullanılabilirliğini korumak için, FL 22  yi geliştirmişler.  (Adete üçü bir arada gibi)   ..kaynama noktası yüksek olan kimyasallar kullanılarak 155-160 c limitine çıklmış , buda farklı mataryallerin genleşmesini minimize etmenin en kolay yolu , korozyon pas ve çürümeyi engellemek için yine farklı bir formül daha ,  zeytin yağı kıvamında olması ayrıca plastik olan kısımlarıda korumaktadır (hortumlar , devir daim termostat ve orlingler ).. son olarakta donma derecesi  -75 / -80 c . bunun bize ne faydası var diyeceksiniz.. derecenin bu kadar düşük olmasının sebebi , sıcak motorun aniden soğumasını engelliyor . FL22 kullananlar bilir.aracı stop ettikten sonra , bir kaç saat sonra kaputa el attığınızda haala sıcak olduğunu görmüssünüzdür .   

başınızı ağrıttım. dilim döndüğünce bu konuda aydınlatmaya çalıştım arkadaşlar .  sabırla okuduğunuz için teşekkürler.  yine sormak istediğiniz bişi olursa, yardımcı olmaya çalışırım . herkese iyi günler dilerim      http://www.armagarage.com/soru-sor

ümit özdemir ve SweepeR bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Açıklama güzel olmuş ışık yanmasının sebebi belli oldu fl22 ye uygun ısı müşürü,  su karışmış sogutma suyundan, normal  olarak aşırı ısınma algılıyor.

Ekrem Usta RX-8 bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.