Jump to content

2016 Mazda 3 Dizel 1.5 SKYACTIV-D Fiyatları Belli Oldu

İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

dizel benzinli arasında 17bin tl fiyat farkı mı.. ?   "Ben şok."

100 kmde  

benzinli 8 lt benzin

dizel 5,5 litre motorin yaksa   

1 km de benzinli : 36 krş

1 km de dizel : 21 krş

1km de fark : 15 kuruş.

113bin km sonra dizel kendini amorti ediyore...

+benzinli 15 hp güçlü 

- ilk 100 bin km  bakım masrafları aynı..

* what the hell is goin' on ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3 en dolu paket / manuel vites     Romanya fiyatları 

2,0  120 hp 23,200 euro      0-100 = 8,9sn

2.0  165 hp 24,200 euro      0-100 = 8,2sn

2.2  150 hp 26,200 euro      0-100 = 8,1sn   

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Golf dizel otomatikle aynı fiyat olmuş. Donanım olarak 3'te olup Golf'te olmayan da var ama Golf'te olup Mazda3'te olmayan da donanımlar var. Bunun yanında Golf'teki yeni nesil TDI motorun çok verimli olduğu, DSG'nin eskisi gibi sorunlu bir şanzıman olmadığı bir gerçek.   Tabi bu benim yaklaşımım insanlar genellikle otomobil alırken bu kadar ayrıntıya girmek yerine dizel otomatik diyip öteki kriterlere bakıyor.

İkinci el piyasası nasıl ?   Servis ve bayi ağı ne durumda ? (İstanbul'da bir tane Mazda bayisi kaldığını hatırlatırım)  Opsiyon listesi ve kişiselleştirme seçenekleri ?

Bu bakış açılarından baktığımız zaman  Golf iyice öne çıkıyor. Sadece Golf değil, Focus, 308, Megane, Cee'd vb. dizel otomatik olayının diğer motor+şanzıman açısından kalitesini ispatlamış ; Mazda3 sınıfında ve ikinci el+servis ağını daha düzgün oturtmuş firmaların fiyat listesi Mazda'ya göre yine daha avantajlı kalıyor. 

Ford Focus 1.5 TDCI 120 hp Powershift+Xenon: 99.320 TL

Peugeot 308 1.6 BlueHDI EAT6 (aisin) tam otm. Allure: 93.790 TL

Kia Cee'd 1.6 CRDI 136 HP 7DCT Premium: 95.750 TL

VW Golf 1.6 TDI 110HP DSG Highline: 102.800 TL

yeni Renault Megane 1.5 DCI 110hp EDC GT-line: 92.300 TL

Şimdi ben normal bir kullanıcı olarak neden hem fiyatı daha pahalı olan hem de motor şanzıman olarak rakiplerinden ileride olmayan ( bence verimlilik açısından geride), ikinci el ve servis ağı yaygın olmayan Mazda3'ü tercih edeyim ?  Şaka maka rakipleriyle kıyaslandığı zaman en pahalısı kalıyor ve donanım olarak da bazı rakiplerini Mazda3'ten daha noktası noktasına daha dolu yaptığınızda bile daha ucuz kalıyor ve bu rakiplerin hepsi daha çok tercih ediliyor.

Özetle bu fiyatlarla ve böyle güçlü rakiplerle çok fazla satamaz bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, zealot :

dizel benzinli arasında 17bin tl fiyat farkı mı.. ?   "Ben şok."

100 kmde  

benzinli 8 lt benzin

dizel 5,5 litre motorin yaksa   

1 km de benzinli : 36 krş

1 km de dizel : 21 krş

1km de fark : 15 kuruş.

113bin km sonra dizel kendini amorti ediyore...

+benzinli 15 hp güçlü 

- ilk 100 bin km  bakım masrafları aynı..

* what the hell is goin' on ?

Hesaplama güzel ama 120 bin km de aracı satılığa çıkarttım diyelim benzinli aracı 50 ye satiyorsan dizelide 60 a satiyorsun bide dizelin verdiği gücü benzinli vermiyor çok kere benzinli araç kullandım ilk dizel aracın bir daha benzinli asla almam. Ama Mazda 3 102 lira eder mi eder mazdanin Türkiye temsilcisi hedefimiz 2500 arac diyor 2501 araç yok diyor öyle çok yada az satma amaçları yok bende cx-3 var motor performans vs çok memnunum sadece dar onun dışında ne captur ne mokka cx-3 eden araçlar değil 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, mazdago :

Hesaplama güzel ama 120 bin km de aracı satılığa çıkarttım diyelim benzinli aracı 50 ye satiyorsan dizelide 60 a satiyorsun bide dizelin verdiği gücü benzinli vermiyor çok kere benzinli araç kullandım ilk dizel aracın bir daha benzinli asla almam. Ama Mazda 3 102 lira eder mi eder mazdanin Türkiye temsilcisi hedefimiz 2500 arac diyor 2501 araç yok diyor öyle çok yada az satma amaçları yok bende cx-3 var motor performans vs çok memnunum sadece dar onun dışında ne captur ne mokka cx-3 eden araçlar değil 

Hesaplama güzel ama !!

Bu 17 bin lira bir kerede çıkacak cebimizden. Şöyle ufak bir hesaplama yaptım. 5 yılda bir otomobil değiştirdiğimizi var sayarsak. 17 Bin lirayı 5 yıl süreyle vadeli mevduatta değerlendirdiğimizi düşünelim. Şu an %11,75 - 12,5 arası faiz oranları mevcut ama ben ortalama %10 olarak aldım. 5 yılın sonunda 17 bin liramız 24.209,21 Lira oluyor. Toplamda 7.209 Lira faiz getirisi oluyor. Hesaplama tablosu aşağıda..

Dizelle benzinlinin periyodik bakım maliyetleri eşit değil ama aralarında tabi astronomik farkta yok. Motor yağı ve yakıt filtresi bakım maliyetlerini değiştiriyor. 100 bini devirdikten sonra ama işin rengi değişiyor. Şu anki dizel Mazda'larda triger durumu nedir bilmiyorum ama, kayış ise 100 bin de onun maliyeti var. %100 olacak diye bir şey değil ama 150 bin km'den sonra olası bir turbo arızası.. 

Vade        Başlangıç         Faiz      Ana Para     Gün Sayısı    Vade Sonu       Brüt Faiz    Gelir Vergisi    Net Faiz     Net Toplam Para 
31.05.2016         10,00         17.000,00           1.826,00    31.05.2021        8.481,42           1.272,21        7.209,21               24.209,21   

Bir dizel Mazda 3 kullanıcısı olarak, ve senin senelik yaptığın km'den çok çok daha fazla km yaptığım halde dizel Mazda'ya sıcak bakmıyorum. 

Yakıt sarfiyatı yönünden Benzinli Mazda 3'ü hiç tereddütsüz alırım. Dizel otomobil yeminle otomobil kullanma zevkimi törpüledi. Benzinlinin motor ve egzoz sesi..Geçenlerdeki Mx-5 testinden sonra daha iyi anladım benzinli otomobilin kıymetini değerini.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Faiz yemiyoruz biz ilhan bey orası işin inanç kısmı :) söylemiş olduğunuz şeyler kağıt üzerinde hep konuşulan şeyler herkesin görüşü farklı tecrübeleri ayrı ben yine de dizel alırdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forumun ilk mesajlarını okudum. 120 hp civarı deri döşemeli("sunroof da olabilir mi?" diye düşündüm) power donanım aracı alırım diye düşünürken 105 hp olmasının kesinleşmesi hayal kırıklığı yarattı. Bence bu fiyata kesinlikle sunroof ve güçlü bir motor olmalıydı. Son zamanlarda test ettiğim dizel otomatik focus gerçekten motoruyla ve fiyatıyla piyasanın en iyi dizel otomatik seçeneği diyebilirim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araç her ne kadar muhteşem bişey olsa da, piyasa şartlarına göre hiç cazip değil. Benim gibi dizeli bekleyen bir Mazda tutkununa dahi bu lafı ettirdiler sonunda :-  Rakipleri her konuda önde deri-alcantara koltuklar, cam tavanlar havada uçuşuyor da adamlar 95bin TL istiyor. Makyajlı ve dizel kasa için Mazda'ya yazı yazmıştım. Talebimi dikkate dahi almadılar. Bizleri bu sürüş keyfinden mahrum bırakan Mazda Türkiye'ye teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, zealot :

Dipnot :

120hp benzinli 

105hp dizel  

Mazda3 performans karşılaşmasinda,  benzinli boy boy geçer... 

Teknik verileri aynı...

Otomatik de 0-100 11.6 ikisininde. Son hızları da aynı civarda denemek lazım :)

İkisinin manueli dersen benzinli boy boy  :)  Benzinli 10.2, Dizel 11 sn...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benzinli 120 hp Dizel 105 hp diye kağıt üstü değerlere bakarsanız sonuç yanıltıcı olur 

naçizane sıfır yüz değerlerinede bakmam sonuçta drag yarışı yapmıyoruz 

Benim tercihim her zaman dizelden yanadır   diyelim  dolu bağaj  4 yolcu 2000c cc benzinli aracımla çıktım otobana rampa çıkarken hızını koruyamıyor  vites düşürüyorsam arkamdan fiat linea şirket aracı sellektör yapacaksa  isterse 250 bg olsun benim için hiç  önemi yok bu rakamların.

Unutmayalım beygir gücü araba sattırır tork yarış kazandırır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, murats :

Benzinli 120 hp Dizel 105 hp diye kağıt üstü değerlere bakarsanız sonuç yanıltıcı olur 

naçizane sıfır yüz değerlerinede bakmam sonuçta drag yarışı yapmıyoruz 

Benim tercihim her zaman dizelden yanadır   diyelim  dolu bağaj  4 yolcu 2000c cc benzinli aracımla çıktım otobana rampa çıkarken hızını koruyamıyor  vites düşürüyorsam arkamdan fiat linea şirket aracı sellektör yapacaksa  isterse 250 bg olsun benim için hiç  önemi yok bu rakamların.

Unutmayalım beygir gücü araba sattırır tork yarış kazandırır

Siz bahsedince bu konu aklıma geldi. Kulakları çınlasın Özkan arkadaşımızın..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, M.E.G :

Teknik verileri aynı...

Otomatik de 0-100 11.6 ikisininde. Son hızları da aynı civarda denemek lazım :)

İkisinin manueli dersen benzinli boy boy  :)  Benzinli 10.2, Dizel 11 sn...

Hocam test aracı alırsak,  (muhtemelen alacağız) 

Mutlaka 4 lü Rolling denemeye çalışacağız.   Artık uygun yol ve zaman ayarlarsak..  =((

İnşallah arkadaşların da desteğiyle söyle kalabalık bi roll deneyebiliriz.  Çok çok sa ilgi çeke.. 

Yeni mazda 3  dizel benzinli at/mt

Eski dizel  benzinli  mazda 3 

Gibi arabalarla... 

Bence 

1)Skyactiv 120 mt

2)115lik dizel mazda 3 /2.nesil

3)Skyactiv 105 dizel mt

Vsvs şeklinde olur sıralama. 

SkyactivD sanziman sa,   konforlu ama performans i baya kesio...   Ondan pek kriter olarak almak ıstemiorm.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ayrıca Tork  hp  gibi yıpratıcı muhabbet lere gerek yok arkadaşlar.

Bu konuda ciddi bir bilgi kirliliği var ve lütfen rejenere olalım artık. 

200nm  tork lu

Rx8  ve s2000   diye iki araç var..    

Hadi çıksın biri 1.6dizelle 300nm ile  Rampada geçsin.  Hadi? 

Yada yeni mx5,    video da göreceksiniz,   iki lafımızdan biri  "çok iyi gidiyor"     

Mx5  8.5 sn de 100 çıkıo  ve çok çabuk 180 e çıkıo.  4 . vites de 180 cut off.  Uzun sanziman li olmasına rağmen....  

184hp,  400nm  520d  ile  yürüyor bu araç.   F30 418i yi geçtik.  Dizel Fluence ile  otobanda  dalga gectik. 140lik passat ı rahat geçer. 

Benim de bahsettiğiniz gibi 2000cc 1500-1600 kg aracim var.  Linea yi bilmem de =) ,  2.0tdi 140  bakımlı passatlarla kafa kafaya gidiyoruz.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam test aracı alırsak,  (muhtemelen alacağız) 

Mutlaka 4 lü Rolling denemeye çalışacağız.   Artık uygun yol ve zaman ayarlarsak..  =((

İnşallah arkadaşların da desteğiyle söyle kalabalık bi roll deneyebiliriz.  Çok çok sa ilgi çeke.. 

Yeni mazda 3  dizel benzinli at/mt

Eski dizel  benzinli  mazda 3 

Gibi arabalarla... 

Bence 

1)Skyactiv 120 mt

2)115lik dizel mazda 3 /2.nesil

3)Skyactiv 105 dizel mt

Vsvs şeklinde olur sıralama. 

SkyactivD sanziman sa,   konforlu ama performans i baya kesio...   Ondan pek kriter olarak almak ıstemiorm.

Öyle bir test süper olur...

Drag, rolling ortaya şöyle karışık bir video tadından yenmez 😀

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, M.E.G :

Öyle bir test süper olur...

Drag, rolling ortaya şöyle karışık bir video tadından yenmez 

Test için MT araç bulabileceğimizi çok sanmıyorum zira Mazda genelde em üst donanımlı aracı test aracı olarak belirliyor ama o zamana kadar 2016 Mazda3 Dizel MT araç sahibi biri ile tanışır ve ikna edebilirsek o da gelir teste :D 

SKYACTIV-G manuel bir Mazda 3 bulmak da kolay değil bu arada

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yol bulamıyoruz..  yol önerisi olan varsa alalım =)

mümkünse virajsız, eğimsiz, sakin..  istanbulda zor zor

bu arada söyledik mi bilmiyorum ama. cx3 AT vs  2011 mazda 3 AT    drag yapmıştık..    cx3 fena fark attı. videosu da var =)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...