Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Otomatik Kapı Kilidi

Tarahumara
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bağlantı şemasına baktım siparişimi verdim yarın da kablo elimde olur. Detayları paylaşacam. Siparişini verdiğim ürün linki ise ;

http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/arac-ariza-tespit-silme-cihazi-v1-5-usb-elm327-253043026

@Tarahumara ve @Mustafa Yılmaz ilginiz için teşekkür ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, nanotek87 :

Bağlantı şemasına baktım siparişimi verdim yarın da kablo elimde olur. Detayları paylaşacam. Siparişini verdiğim ürün linki ise ;

http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/arac-ariza-tespit-silme-cihazi-v1-5-usb-elm327-253043026

@Tarahumara ve @Mustafa Yılmaz ilginiz için teşekkür ediyorum.

Önemli değil. Yine herhangi bir sorun olursa yardımcı oluruz. Kolay gelsin. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar

@Tarahumara arkadaşımızın yardımlarıyla otomatik kapı özelliğini aracıma eklemiş oldum. Tekrar teşekkürler. 

Bir sorum daha olacak daha önceki araştırmalarımda HOŞ GELDİN ve UĞURLAMA aydınlatması ile ilgili bir çalışma vardı. Şimdi bu konuyu bulamıyorum. Bilgisi olan arkadaşlar bana bu konunun kaynağını gönderebilir mi? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kablom kargodan yeni geldi bilgisayarıma ilgili yazılımları kurdum bir hevesle aracımın başına geldim. Kendi bağlantı programı olan ScanMaster-ELM ile aracın anlık verilerine ulaşabiliyorum ve okuyabiliyorum Ama Forscan yazılımını açtığım zaman ise maalesef benim aldığım ELM Kabloda da orjinal değil uyarısı çıktıyor. Herhangi bir switch bağlantısı yapmadım acaba bu yüzden mi bu uyarıyı veriyor yoksa gerçekten de elm kablosunun orjinal olmadığını anladığı için mi bu bağlantı hatası uyarısını veriyor ? Hevesim kursağımda kaldı gerçekten de :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 saat önce, nanotek87 :

Kablom kargodan yeni geldi bilgisayarıma ilgili yazılımları kurdum bir hevesle aracımın başına geldim. Kendi bağlantı programı olan ScanMaster-ELM ile aracın anlık verilerine ulaşabiliyorum ve okuyabiliyorum Ama Forscan yazılımını açtığım zaman ise maalesef benim aldığım ELM Kabloda da orjinal değil uyarısı çıktıyor. Herhangi bir switch bağlantısı yapmadım acaba bu yüzden mi bu uyarıyı veriyor yoksa gerçekten de elm kablosunun orjinal olmadığını anladığı için mi bu bağlantı hatası uyarısını veriyor ? Hevesim kursağımda kaldı gerçekten de :)

Merhaba tekrar, aynı şey benimde başıma geldi. Hevesinizi kırmasın bu durum. Ben 2 defa aynı problemi yaşadım ve ELM 327 maalesef işinizi görmeyecek. Farklı bir ürün almalısınız. Gittigidiyorda düzenleme yapılabilir ELM327 ler vardı onlardan almalısınız. Yada Çin üzerinden tamamen mazda ya uyumlu ELM327 almalısınız. 

https://m.tr.aliexpress.com/item/32705482514.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&productSubject=ELM327-USB-modified-for-Ford-ELMconfig-FTDI-chip-HS-CAN-MS-CAN-Forscan-OBD&

yada gittigidiyordan

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/elm327-usb-ford-arac-ariza-tespit-cihazi-modifiye-edilmis-elm-327-256387305

Mustafa Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...
07.08.2016 at 19:53, Tarahumara :

Benim aracim da 2015 model ama ben de var. Garip sizde olmamasi. Mumkunse ozelden vin numaranizi atabilir misiniz bana.

Merhaba,

Otomatik kapı kildi özelliğini yazılım ile ekleyince araç garanti dışı kalır mı? Serviste sorun yaratırlar mı acaba.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eline emeğine sağlık hocam. Süpersiniz.

Her ne kadar kullanıcılarını ciddiye almasa da Mazda'ya buradan biraz serzenişte bulunmak istiyorum. Belki birileri mesajı yukarı iletir.(!) :) 

-Madem ki araçlarda buna uyumlu donanım ve yazılım var neden herşeyi kısıtlıyorsunuz bunu anlamıyorum. Araçta uyumlu modül var ve sen kalk kodlara şifre koyarak bu özelliği kapat. Biri bana bunun haklı bir nedenini açıklarsa bende öğrenmiş olayım mevzuyu. Hangi aklın mantığın eseridir , olan bir özelliği şifreleyerek kapatmak, hem de en gerekli güvenlik önlemlerinden birisi için. Önceki 2011 model fiat punto aracımda bile otomatik kapı kilitleme vardı.

Servislerin bu konuda çözüm üreterek müşterilere yardımcı olması gerektiği düşüncesindeyim. Tabi servislerde bunu yapabilecek düzeyde bir personel varsa. 

Gerçi böyle olması bir anlamda yazılımcı dostlarımız içinde pratik oluyor :) yani az kaldı araçlarımız kendi kendine yol alacak bir kaç sensör yardımıyla :D galiba iş oraya doğru gidiyor.

Emeğiniz için tekrar teşekkür ediyorum. 

Bende el atma niyetinde olduğumdan siparişimi verdim. Bakalım ne olacak :) https://tr.aliexpress.com/item/Top-ELM327-USB-Plastic-OBD2-Auto-Diagnostic-Tool-Version-V1-5-ELM-327-USB-Interface-OBDII/32721675651.html

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Erdierdi :

Merhaba,

Otomatik kapı kildi özelliğini yazılım ile ekleyince araç garanti dışı kalır mı? Serviste sorun yaratırlar mı acaba.

Aracın ECU'sunda yapılacak her türlü değişimden dolayı garanti dışı kalacağını öğrenmiştim servisten....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, cihan_s :

Eline emeğine sağlık hocam. Süpersiniz.

Her ne kadar kullanıcılarını ciddiye almasa da Mazda'ya buradan biraz serzenişte bulunmak istiyorum. Belki birileri mesajı yukarı iletir.(!) :) 

-Madem ki araçlarda buna uyumlu donanım ve yazılım var neden herşeyi kısıtlıyorsunuz bunu anlamıyorum. Araçta uyumlu modül var ve sen kalk kodlara şifre koyarak bu özelliği kapat. Biri bana bunun haklı bir nedenini açıklarsa bende öğrenmiş olayım mevzuyu. Hangi aklın mantığın eseridir , olan bir özelliği şifreleyerek kapatmak, hem de en gerekli güvenlik önlemlerinden birisi için. Önceki 2011 model fiat punto aracımda bile otomatik kapı kilitleme vardı.

Servislerin bu konuda çözüm üreterek müşterilere yardımcı olması gerektiği düşüncesindeyim. Tabi servislerde bunu yapabilecek düzeyde bir personel varsa. 

Gerçi böyle olması bir anlamda yazılımcı dostlarımız içinde pratik oluyor :) yani az kaldı araçlarımız kendi kendine yol alacak bir kaç sensör yardımıyla :D galiba iş oraya doğru gidiyor.

Emeğiniz için tekrar teşekkür ediyorum. 

Bende el atma niyetinde olduğumdan siparişimi verdim. Bakalım ne olacak :) https://tr.aliexpress.com/item/Top-ELM327-USB-Plastic-OBD2-Auto-Diagnostic-Tool-Version-V1-5-ELM-327-USB-Interface-OBDII/32721675651.html

@cihan_s Son derece haklısınız çok destekliyorum yazdıklarınızı. Servisler bu forumu takip edip de mesela bize bakıma gelen aracın bu özelliğini açıyoruz diye neden demez veya mazda bunu neden açmaz çok ilginç anlam veremiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Anilcanatan :

@cihan_s Son derece haklısınız çok destekliyorum yazdıklarınızı. Servisler bu forumu takip edip de mesela bize bakıma gelen aracın bu özelliğini açıyoruz diye neden demez veya mazda bunu neden açmaz çok ilginç anlam veremiyorum.

Yapmıyorlar... Çünkü bizim manual olarak açtığımız özellikleri adamlar bir sonraki modellerde ek özellik diye satıyorlar....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Anilcanatan , @Sergio_01

Şimdi işin açıkçası bu kilit olayı önemli bir durum. Ben çoğu zaman yokluğunu arıyorum bu özelliğin. Araç içindekilerin güvenliği açısından bence mantıksız olarak bu özelliği kapatmışlar. Bu , bir sonraki versiyon için pazarlama stratejisi konusu yapılamayacak kadar önemli bir durum. Şimdi madem araçla bu kadar oynanarak binbir türlü özelliği aktif edilebiliyor e ne gerek var mazda mühendislerinin bunları şifreleme ile uğraşmasına. Adamların işimi yokmuş kalkmış herşeye şifre koymuş , kilit koymuş vs... vs...  Benim anlamadığım derdi ne bu mazda'nın. Hadi navigasyonu anladık, parayla satıyorsun, hadi media player özelliğini TR'de güvenlik için kapatmışsın onu da anladık, ama kapının oto kilidinin şifrelenmesi olayı bana garip geliyor. 

Mesela bir başka husus , o koca ekranda Tarih göremiyorum ben. Neymiş efendim eklenti kuracakmışım bilmem ne. Ya arkadaş TARİH bu TARİH. Günün tarihi görünecek orada başka bi halt yok yani. Sorun ne ki şu cihaza tarih koymamışsın. İnsanların ek bir uygulama yazıp araçla oynamasına yol açıyorsun böylelikle. Sonra bir durum oldu mu Efendim araca müdahale edilmiş vs vs.... Hikayeler...

Ben yukarıda da belirttim yine tekrarlayım, yazılımcı arkadaşlar bu araca Otonom sürüşü getirecek demedi demeyin :) 3-5 sensör takılıp yazılımı bastınmı araca bitti gitti. :))) çok gülerim o zaman. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bu kapı kilidi olayı biraz farklı. Mazda'nın Ford ile olan bağından kalma bir durum. Ford'un avrupa modelleri için uyguladığı bir politika bu. Belli bir modelden sonra kaldırdılar otomatik kilit özelliğini. Okumuştum detayını ama tam hatırlamıyorum. Bir dava sonucunda olan bir şey. Biri kaza yapmış ve otomatik kilitten dolayı çıkamamış ölmüş gibi bir şeydi. Bana çok saçma geldi ama durum bu.

Ford ve dolaylı olarak Mazda da kaldırmış bu özelliği Avrupa modellerinde. Mazda, Ford'dan ayrıldı ama bir çok altyapısı hala aynı. Araç içindeki mödüllerin programlamaları da hala Ford ile aynı. Dikkat ederseniz bu işlem için kullandığımız program olan FORscan aslında Ford araçlar için üretilmiş bir yazılım ama biz de kullanabiliyoruz.

Bir önceki 2015 model Fiesta aracımda da yoktu bu özellik. Ama aynı aracın Amerika modellerinde var. Mazda'da da aynı bu şekilde. Bizim kullandığımız araçların Amerikan versiyonlarında var bu özellik. Garanti olayını gelince. Aracın ECU su ile bir alakası yok aslında bu kilit olayının. Arabanın içerisinde bir sürü modül var. Her modülün görevi farklı. Kapı kilitlerinden ve ışıklandırmalardan sorumlu olan modülde değişiklik yapılıyor kapı kilidi için. Öyle şifre kırmak gibi bir durum da yok aslında. Bir excel dosyası düşünün. Otomatik kapı kilidi olan sütündaki 0 datasını 1 olarak değiştiriyoruz bu kadar. Size neden bu şekilde şifreliymiş gibi yaptıklarını anlatırdım ama aşırı teknik bir konu. Bilgisayar dilindeki 1 ler ve 0 larla alakalı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Tarahumara

Hocam, bilgilendirme için teşekkür ederim kendi adıma.

Şifreleme derken tabi ki tutup oraya 128/256 bit ssl şifreleme yapmamış mazda :) o işin genel anlamda tabiridir diyelim. Açılabilecek özelliklerin kodlarını kapattığı için Mazda'nın uyguladığı sansür :)

İşin şakası bir yana , buradaki kodlamalarda yapılan değişiklikler aynen dediğin gibi modülün çalışması için yazılımın ne şekilde komut göndereceği yönündedir. Açık-Kapalı , Doğru-Yanlış vs... gibi.  Ki bu kodlamalarda bir takım işlemlerden geçecek ki modülün algılayacağı dile çevrilerek sisteme aktarılsın.

Gelelim kilit olayına;

Şimdi , anlattığın kaza olayı haberini anımsar gibi oldum fakat detayı bilmediğimden birşey diyemiyorum. Araştıracağım :)

Sorun , bunun sebebini çözeceklerine neden komple Avrupa araçlarda bu özelliği bir tek MAZDA VE FORD ' un kapattığı.  :) Yani kaza olmuş olabilir, kaza esnasında kilit mekanizması hasar görmüş , zorlanmış , kopmuş, kırılmış vs... vs... vs... gibi bir sürü şey olabilir. Sorun, bu sorunun çözülmeden direk olayın kökten çözülmesi :) -otomatik kilidi kapatın gitsin- bu mudur ?

Öyle olursa bizde böyle kırk takla atarız işte. :D Ulan o kadar para bayıldım bi otomatik kapı kilidi yok diyorum her defasında ben :)))  

Kazasız Günler sizin olsun. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

06.10.2016 at 21:24, Tarahumara :

Benim aracimda coming home da leaving home da acik halde geldi. Belirttiginizden biraz daha farkli calisiyor. Auto modda olsa da olmasa da, sellektor yapmadigim surece acik birakmiyor belirtilen sure boyunca. Ama sellektor yapip isiklarin acik kalmasi icin auto modda olmasi ya da olmamasi farketmiyor. Leaving home icin ise, sadece acik modda kalmasi gerekiyor. Auto modda iken calismiyor. Eger acik modda iken arabanin kilitlerini kumandadan acarsam, on farlar, arka ledler ve plaka lambalari yaniyor.

Hocam Selamlar tekrar,

Benim araçta da coming ve leaving home aktif durumda geldi. Herhangi bir sorun yok.

Ancak bu leaving home olayı biraz can sıkıcı çünkü dediğiniz gibi auto mod'da çalışmıyor. Çalışması için ise sürekli far açık konumda olması gerekiyor. Bunu aşabilmek için yapabileceğimiz bir şey var mı acaba. 

Açıkçası ben sistemin şu şekilde çalışmasını isterdim, otomatik konumda iken gündüz saatlerinde leaving home özelliği devredışı kalabilir bu normal ama akşam saati olunca (otomatik far sensörü aracılığıyla veya belirli bir saatten sonra) bu özelliği aracın devreye alacak şekilde ayarlanabilmesi.

Çok şey mi istedim bilmiyorum ama mantıken sensörler aracılığıyla bu özelliğin daha kullanışlı bir hale getirilebileceği düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 minutes ago, cihan_s said:

Hocam Selamlar tekrar,

Benim araçta da coming ve leaving home aktif durumda geldi. Herhangi bir sorun yok.

Ancak bu leaving home olayı biraz can sıkıcı çünkü dediğiniz gibi auto mod'da çalışmıyor. Çalışması için ise sürekli far açık konumda olması gerekiyor. Bunu aşabilmek için yapabileceğimiz bir şey var mı acaba. 

Açıkçası ben sistemin şu şekilde çalışmasını isterdim, otomatik konumda iken gündüz saatlerinde leaving home özelliği devredışı kalabilir bu normal ama akşam saati olunca (otomatik far sensörü aracılığıyla veya belirli bir saatten sonra) bu özelliği aracın devreye alacak şekilde ayarlanabilmesi.

Çok şey mi istedim bilmiyorum ama mantıken sensörler aracılığıyla bu özelliğin daha kullanışlı bir hale getirilebileceği düşüncesindeyim.

Evet, mantıkan öyle çalışması gerekiyor fakat, Mazda mühendesleri bizimle aynı görüşte değil sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar merhaba ;

Leaving home u kodlar yardımıyla aktif edebiliyor muyuz? Aktif edebiliyorsak hangi bölümü kullanıyoruz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kaza esnasında kapı da şıkışabilir. Mazda mühendisleri böyle bir durumda kapıları mı iptal edecekler.

:2funny::2funny:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba, 

Arabamı bul seçeneği

" find my car " Anahtar üzerinden açma tuşuna iki defa basıldığında aktif olduğu yazılmış. Bunu uygulayan var mı? Yardımcı olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...