Jump to content

Motor Kısmından Gelen Yanık Kokusu

rido_35
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Slm. 1993 Mazda 626 m var. Araç yolda iken kaloriferden içeri yanık yağ kokusu geliyordu. karter dan yağ kaçırıyor damlayan yağ egsoza geliyor dediler. onu yaptırdım ancak 70 km hızın üzerine çıkınca yine araçtan koku geliyor. egsozu temizletmediğim için olabilir mi?.

ama artık eskisi gibi kaloriferi açınca koku yok. sadece motorda koku var.

ayrıca aracımı ilk çalıştırdığımda yağ lambası diğer butonlara göre bir kaç saniye sonra sönüyor. bu normalmidir?

tşk ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Koku sorunu genelde yüksek hızlarda, türbülansdan dolayı eksoz kokusunun eskimiş kapı ve bagaj fitillerinden içeri girmesinden dolayı oluyor. Bujileriniz ne kadar eskiyse veya gaza fazla yüklenip ekzosdan ciğ benzin atiyorsaniz koku bariz oluyor tabi.

İkinci sorununuza gelince, orijinal yağ filtresi kullanılmazsa lamba bariz geç sönüyor. Eğer orijinal kullanıyorsanız yağ kirlenince de bir miktar geç söndüğü oluyor. Aynı aracın 92 modeline sahibim, size tavsiyem filtreleri mutlaka orijinal kullanın. Hava filtresinin yan sanayileri genelde yağsız tipte oluyor, iyi bir toz tutma kapasiteleri yok. Orijinal filtre şehir dışı kullanımda bile 7000-8000km civarları kömür gibi olurken, yan sanayi hava filtrenin, yazlığın tozlu yollarında kullanmama rağmen çok toz tutmadığını gözlerimle gördüm. Şu an orijinal yağ filtresi 10ytl, hava filtresi de 29 ytl civarı zaten. Risk etmeye değmez derim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tüm anlatımlara katılmakla beraber bir ipucu vereyim, hortumun biri sıcak biri soğuk dedinya, su devirdaimin olmadığı bir gerçek, iki hortumu da çıkarıp soğuk olan taraftan bir çeşme hortumu baağla ve suyu aç önce az aç yavaş yavaş suyu arttır pisliğin çamurun çıktığını göreceksin , bunu yapmadan boşuna sökme  ;)

Dündar Ustamız benzer bir sorunu olan başka bir arkadaşa bu cevabı vermişti, ben hiç anlamam... Klima ile ilgili birşey tabii bu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motor yıkatmanın iyi olmadığını söylemişlerdi bana

Bende şu ana kadarki hiç bir arabamda motoru yıkatmadım.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende şu ana kadarki hiç bir arabamda motoru yıkatmadım.

Yetkili servis ve SONAX / Ziebart gibi yerler güvenli bir şekilde yıkıyor ama yapmak isterseniz bir spreyi var o da sanırım kısmen iş görür..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben bilmiyorum, Bornova'da Ferser Otomotiv var benim bildiğim, Ferhan Abi'nin şirketi, oğlu Aras üyemiz, ara sıra uğrar...:) Bir de Dündar Ustamız var Gaziemir'de, bir de yetkili servisimiz var işte Yeni Oto, hepsi bu...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben bilmiyorum, Bornova'da Ferser Otomotiv var benim bildiğim, Ferhan Abi'nin şirketi, oğlu Aras üyemiz, ara sıra uğrar...:) Bir de Dündar Ustamız var Gaziemir'de, bir de yetkili servisimiz var işte Yeni Oto, hepsi bu...

Selman abicim hep kızıyosun ama:) finaller daha cuma bitti tatile girdik tatılde buradayım:)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...