Jump to content

Araç Renklerinin Kabinde Oluşan Isıya Etkileri

Misafir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Açık renkli ve koyu renkli iki araç kullanılarak yapılan testte, araç içi kabin ısısındaki yükseliş hızı farkının  ve ulaşılan en fazla ısı farkının  kayda değer olmadığı belirtiliyor.

Test koşullarını ve diğer esasları ekteki dosyalarda bulabilirsiniz.

Selamlar.

ScreenHunter_05 Dec. 08 17.47.jpg

ScreenHunter_06 Dec. 08 17.47.jpg

ScreenHunter_07 Dec. 08 17.48.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda klüp türkiye üyelerinin ingilizce ile imtihanı :)

Mete bey @arabalar Bu metni ben yazsam araya ilginç yazılarda eklerdim ki bakalım okuyorlar mı okumuyorlar mı ?

Misal ;  who wrote this, called TOSUN

Dış ses ; yazmayalım demiştim türkçe ingilizceye tam çevrilmiyor,  hem doğru oldumu ki ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araç siyah old için güneşte fazla ısınmasından çok boyası eskiyebilir diye güneş altına pek parketmiyorum. Önceki arabam beyazdı onu güneşte rahatlıkla bırakıyordum bindiğimde bayağı ısınmış olarak buluyordum, yani dokümanda belirtildiği gibi pek öyle fark yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rengin sadece 3 derece farkettirmesi çok enteresan geldi. Bunda boyanın mat değil de parlak cila kaplı olup renkten bağımsız olarak gelen ışığı aynı miktarda yansıttıklarını söyleyebiliriz. En önemli etken camlardaki UV filtre bence. Camlara film kaplandığı zaman araç içi sıcaklıktaki düşüşü hissedilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Mutlu Tekir :

Rengin sadece 3 derece farkettirmesi çok enteresan geldi. Bunda boyanın mat değil de parlak cila kaplı olup renkten bağımsız olarak gelen ışığı aynı miktarda yansıttıklarını söyleyebiliriz. En önemli etken camlardaki UV filtre bence. Camlara film kaplandığı zaman araç içi sıcaklıktaki düşüşü hissedilirsiniz. 

Aynı raporun kapsamında diğer testlerde cam filmi ile yapılmış testler de var. Söylediğin gibi olumlu etkileri görülüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, revivo73 :

Benim araç siyah old için güneşte fazla ısınmasından çok boyası eskiyebilir diye güneş altına pek parketmiyorum. Önceki arabam beyazdı onu güneşte rahatlıkla bırakıyordum bindiğimde bayağı ısınmış olarak buluyordum, yani dokümanda belirtildiği gibi pek öyle fark yok.

Güneşte kalıp boyasının eskimesinden endişe ediyorsanız, en etkili çözüm aracı tozlu bırakmaktır.

Toz zerrecikleri ince bir katman oluşturup boyayı güneşe karşı korur.

Misal , ben adana mersin sıcağında hep öyle yapıyorum hatta bu yıkamama işi bazen aylar bile sürebiliyor :)

Bu arada forumun ingilizce bilen üyeleri, bakınız nasıl da yorumlar yapmışlar Mete bey @arabalar

Benim ki sadece "tosun" seviyesinde kaldı :)

Dış ses : Ecnebilerde de  "kilroy" var mesela bizde ki " tosun " un karşılığı . Üzülme sen ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gelsin ben onlara yazlığın önünde hem siyah mazda ve beyaz mazda2 ile testi yaptırırdım :D Siyaha binmeden önce camlar açık beklemek zorunda kaldığımı biliyorum. Aynı şartlarda bekleyen iki araçta her gün yaptığım durum kesinlikle siyah yanıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

39 dakika önce, Ömer626 :

Ben camların çok etken olduğunu düşünüp her aldığım araca film çektiririm..Gerçekten çok faydası oluyor.

+1

Kaliteli bir cam filmi güneş ışığı ve ısısı yönünden çok etkili oluyor. Özellikle sürücü tarafından yandan gelen güneşte, camı açmayı denediğinizde. Cam filminin ne kadar etkili olduğunu görürsünüz. Kim bilir kaç defa olmuştur camı açmamla, kapatmam. :D

Aynı keza arkada benim çocuklarda çok rahat ediyorlar. Arka camların bir tık daha koyudur önlere göre. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, İlhan :

Arka camların bir tık daha koyudur önlere göre

Ön camlar 2 numara arka camlar 3 numara yaptırmıştım eski aracıma,şimdikinde ise önler 1 arkalar 2 yapacağım,zira gece sürüşlerinde oldukça kötü bir görüş  sunuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şöyle kaliteli bi film önerisi alalım,, Ankara için usta da olur :) İçeriden dışarı gözüksün, görüşü engellemesin, içeriyi göstermesin, UV falan işte. 3M, Lumar falan duyduğum markalar da bunların da modeli numarası vs. vardır herhalde.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

On 12/8/2016 at 10:01 PM, Arman-1999 said:

Güneşte kalıp boyasının eskimesinden endişe ediyorsanız, en etkili çözüm aracı tozlu bırakmaktır.

Toz zerrecikleri ince bir katman oluşturup boyayı güneşe karşı korur.

Misal , ben adana mersin sıcağında hep öyle yapıyorum hatta bu yıkamama işi bazen aylar bile sürebiliyor :)

Bu arada forumun ingilizce bilen üyeleri, bakınız nasıl da yorumlar yapmışlar Mete bey @arabalar

Benim ki sadece "tosun" seviyesinde kaldı :)

Dış ses : Ecnebilerde de  "kilroy" var mesela bizde ki " tosun " un karşılığı . Üzülme sen ...

Aracın tozlu olması yakıt tüketimini arttırır ayrıca boya üzerinde çiziklere sebep olur.

Kaynak: yine böyle bir raporda okumuştum :)

Çok ilginç bir rapor, şaşırdım. Ancak neden koyu renk olarak ele alınan araç siyah değil ayrıca araçlar neden pick-up. Tavan alanı daha çok olan normal sedan araçlar kullansalardı daha iyi olurdu.

On the other hand :)
İlk ısınmaya yüksek olasılık ile camlardan oluyordur. Kaportanın altında ki katmanların ısınıp aracın içine yansıması 30dk'yı geçebiliyordur. Yani 4-5 saatlik beklemelerde kaporta renk etkisinin daha çok olması ayrıca yine cam filmi olan araçlarda yine kaporta rengi etkisinin daha öne çıkması beklenebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 dakika önce, Mersinden_Ersin :

Şöyle kaliteli bi film önerisi alalım,, Ankara için usta da olur :) İçeriden dışarı gözüksün, görüşü engellemesin, içeriyi göstermesin, UV falan işte. 3M, Lumar falan duyduğum markalar da bunların da modeli numarası vs. vardır herhalde.

2011 yılından bu güne 3M markalı cam filmleri kullanıyorum. Çok şükür bir çizilme, kabarma, kalkma, solma deforme vs durumu olmadı. Tabi bunda işçiliğinde çok önemi var.  Model uzantısı vs o kadar detayı bilmiyorum ama.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

08.12.2016 at 18:25, Arman-1999 :

Mazda klüp türkiye üyelerinin ingilizce ile imtihanı :)

Mete bey @arabalar Bu metni ben yazsam araya ilginç yazılarda eklerdim ki bakalım okuyorlar mı okumuyorlar mı ?

Misal ;  who wrote this, called TOSUN

Dış ses ; yazmayalım demiştim türkçe ingilizceye tam çevrilmiyor,  hem doğru oldumu ki ?

Hemde ne imtihan, sabah sabah çok güldüm.

Boyanın zarar görmesi tamamıyla ısınmayla alakalı tabiki ama boyanın kaliteside önemli, ayrıca arabayı yıkamamak bence çokta iyi fikir değil boya bozulmasın diye kötü görünüşlü pis bir arabayla dolaşmayı istemezdim doğrusu, hem zatan öyle dolaştıktan sonra boya iyi korunmuş neye yarar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, NoooFearrrr :

Hemde ne imtihan, sabah sabah çok güldüm.

Boyanın zarar görmesi tamamıyla ısınmayla alakalı tabiki ama boyanın kaliteside önemli, ayrıca arabayı yıkamamak bence çokta iyi fikir değil boya bozulmasın diye kötü görünüşlü pis bir arabayla dolaşmayı istemezdim doğrusu, hem zatan öyle dolaştıktan sonra boya iyi korunmuş neye yarar.

Zamanla insan bir çok şeye alışıyor...Aracın pis olması da bunlardan biri

Hem insanın mikroplara karşı direncini de geliştiriyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...