Jump to content

FL22 Antifriz Mazda Türkiye Bulunmama Problemi

Setre
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba,

Bu konuda'ki saçma problemi dile getirmek için açtım konuyu. Forum'da Mazda Türkiye yetkilileride olduğundan belki okuyup çözerler umudur ile. Durumu şöyle özetliyeyim;

Türkiye'deki hiç bir mazda servisinde şu anda FL22 antifriz bulunmamaktadır. Türkiye'ye getiremediklerini bildiriyorlar ki bildiğiniz gibi yetkili servisler araçların gerekli parçalarını, sıvılarını getirmekle zorunludurlar.

FL22 yerine Castrol, Petrol Ofisi ve bunun gibi sadece rengi "YEŞİL" olan ancak kesinlikle FL22 yerini tutmayan muadili olmayan ürünler koymaktalar. 

SAKIN BU OYUNA GELMEYİN ... 

FL22 yada bunun muadili olmayan bir antifriz koyduğunuzda yüksek ihtimalle motorunuzu kıracaksınız. Bunun tamirini'de yapmıyor yetkili servisler size direk motor satmaya çalışacaklar.

Düşüncem bunu getirmemelerinin sebebi motor kırdırıp, motor satarak para almak müşteriden. 

Ben Mazda Türkiye'ye bu konuda şikayette bulundum. Sizde bu konuda şikayetleri çoğaltırsanız bu durum çözülür diye düşünüyorum.

Yetkili servisin bu tip bir antifriz'i Türkiye'ye sokamıyoruz demesi kabul edilebilir değildir.

Ciddi anlamda eğer Mazda Türkiye FL22 getiremiyor ise, o zaman bu araçlara bakım yapmamalı ... Farklı bir antifriz koymak demek bu aracı bozmak demektir. 

Zamanında aynı şeyi DEXELIA içinde yaptı bunu mazda... Sırf bu sebepten arabanın adını kötüledirler. Şimdi'de kalan motorları yakmaya niyet ettiler diye düşünmemek elde değil ... 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba @Setre

Geçmiş zaman bu konu forumda konuşulmuştu. @okkko arkadaşımızda şu şekilde bir yanıt vermişti. İlgili konu amacından saptığı için kilitlenmişti sonrasında. :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

FL22'nin muadili sıvılardan alabilirsin, konuyla ilgili şu gönderiye bak.

onun dışında y.servislerin FL22 kullanmaması konusuna ben canlı şahidim. Bursa'daki İnallar Mazda Y. Servisinde FL22 sorduğumda şuna benzer cvp almıştım: Mazda larda kullandığımız xxx marka (marka adını unuttum) antifriz var ondan kullanıyoruz. Çok şaşırmıştım ancak vardır bir bildikleri dedim fakat sıvı bakımını da yaptırmadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunun muadili olan ürün olarak 2 3 tane ürün var. Hepsini biliyorum. Birtanesi ford markada ki "motorcraft" Türkiye'de bulunmuyor. Diğer bir ürün Ravenol HJC buda Türkiye'de bulunmuyor.

Ne olursa olsun Mazda Türkiye'nin bu yaptığı gerçekten çok büyük bir yanlış. Nasıl yan sanayi parça takamayacağı gibi, bu tip bir sıvı dada bunu yapamaz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet ufak ama önemli bir yanlış. Benim RX-8in birinci sahibi İstanbul Avcılar'da bir kişi, 88bin'de motor değişimi sonrası FL22 konulmuş, Bursa'daki ikinci sahibi ise 1 -2 senelik sıvı old için (bakım peryodu 5 seneye kadar ) neyse ki Bursa'dabakım yaptırmamış, o yüzden sorun teğet geçti.

Bu konuda Mazda servislerine belgeleri ile bir ufak not iletmek iyi olabilir. Belge ise RX-8 kullanım kitapcığı, İngilizce versiyonu. Acaba Türkçe versiyonunda FL22 yazılı olmayabili r mi, o yüzden servisler durumun farkında olmayabilir mi, bu da bir ihtimal.

Her halukarda alternatifler var. Alman Ravenol, linkte ki etiket:

q0bh3.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben az önce genel müdür Nurdan bey'e bir mail attım bu konu ve bunun gibi saçma durumlar ile ilgili. Bilmiyorum kendisi okuyup cevap verirmi ama en azından en üste bir mail gitmiş oldu. 

Bu arada bir alternatif te 

Antifriz G12 VALEO

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Zaten radyatör kapağında da FL22 yazıyor. Ben @Ekrem Usta RX-8 ustadan temin ettim. Benim aracım motoru değişmiş ve elime geldiğinde 5000 km de tertemizdi. Yetkili serviste her şeyini kontrol ettirdim, fakat o zamanlar FL22 kullanmadıklarını bilmiyordum. Radyatördeki FL22 miydi neydi tabi onu da halen bilmiyorum. 12000 km civarında @Ekrem Usta RX-8 ustada komple FL22 ile değiştirttim, umarım kalıcı bir hasar oluşmamıştır.

FL22 belki doğaya diğer ürünlerden çok daha zararlı olabilir, ama sonuçta kapalı devre bir sistem ve büyük bir sorun yaşanmadıkça doğaya karışmayan bir sıvı olduğundan servislerde kullanılması gerek diye düşünüyorum. Kişilere güvenilmiyorsa direk satışı olmaz ama en azından serviste dolumu yapılmalı.Bu vesileyle bende müşteri hizmetlerine bir mail atarım, konu canlı kalsın, mümkün olduğunca iletelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ardaşlar aldığım bilgiye göre Şubat ayından itibaren ;

Ravenol HJC

Türkiye'de satılmaya başlıyor ... Şu anda FL22 nin Türkiye'ye girişi yasak... Satıyrum diyenlere de inanmayın sahte bu mallar merdiven altında üretiliyor... 

Konuştuğum firma yetkilsi bu şekilde üretim yapan 28 işyerinin kapatıldığını belirtti. 

Ravenol HJC konsantre ürünün 1,5 litresini 15 euro civarına satacaklarının bilgisini aldım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, Setre :

Satıyrum diyenlere de inanmayın sahte bu mallar merdiven altında üretiliyor... 

@Setre Dostum burada yanlışlık olmasın, piyasada hiç mi gerçek yok. Yurt dışından getiren?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir ara biz getirtmiştik ve hatta sanalpazar üzerinden isteyen herkese ulaştırmıştık. Şuanda ihtalatı yasak. Sebebini bilmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında ithalatı yasak değil. Sadece özel izne tabi. İç piyasayı korumak için yurtiçinde üretilen akışkanların yurtdışından getirilmesine konulan bir tedbir. İkinci el araç parçasının ülkeye girememesiyle aynı sebepten konulan bir tedbir. Yenilerde bir firma ile görüştüm. Bu izni alma ihtimalimiz var. İlgilenenler bana mesaj atabilir. İş kesinleştiğinde zaten buradan bir başlık açacağım. 

iyi forumlar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yanıcı gruba giriyorsa uçağa almayabilirler. Türkiyede de aynı gümrük kurallarına tabi. Gümrükte sorarlarsa hesabını veremeyebilirsiniz. Ama denemeye değer. En kötü uçağa almaz veya ülkeye almazlar atarsınız. FL22 yurtdışında normal antifiriz fiyatına satılıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, zoptrik :

Yanıcı gruba giriyorsa uçağa almayabilirler. Türkiyede de aynı gümrük kurallarına tabi. Gümrükte sorarlarsa hesabını veremeyebilirsiniz. Ama denemeye değer. En kötü uçağa almaz veya ülkeye almazlar atarsınız. FL22 yurtdışında normal antifiriz fiyatına satılıyor. 

Aslında Almanya'dan dönerken birkaç kasa bira getirmeyi de düşünüyordum ki onu herhangi bir kargo firması ile getirtmeyi düşünüyordum cunku 3-4 kasa yanımda getirmem zor olur ve RX-8'e de sığmaz zaten. Kargo firmaları ile getirince gümrük genelde sorun olmuyor cunku gümrükle de ilgileniyorlar ve geçmeyecek birşeyse baştan söylüyorlar. Tabi ki ona göre kargo ücreti de  fazla oluyor fakat en azından işin halloluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
49 dakika önce, Ekrem Usta RX-8 :

slm arkadaşlar      FL22   PREMİUM GOLD  geldi sınırlı miktarda , ihtiyacı olan arkadaşların bilgisine

16730328_944310272371597_1928888080054305004_n.jpg

16649022_944310225704935_92522591195912061_n.jpg

16807262_944310242371600_3590579114445535996_n.jpg

Hocam merhaba 2 bidon parası ne kadar ?kargoyla gönderirmisiniz?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...