Jump to content

Bilgisayar İle İlgili Her şey

SafaTR
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

o yatay enter tuşu olayını galiba MSI başlattı. 2007 gibi Mediamarkt ta laptoplara baktığım bir gün unutmam tüm Lenovolar HP'ler dikey, MSI yatay enter tuşlu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Revivo73 :

o yatay enter tuşu olayını galiba MSI başlattı. 2007 gibi Mediamarkt ta laptoplara baktığım bir gün unutmam tüm Lenovolar HP'ler dikey, MSI yatay enter tuşlu.

Valla kullandığım bilgisayarda Msi'ın en üst modellerinden biri. Mühendislik programları kullandığım için almıştım. Parasının karşılığını yaptığım projeler ile çıkardım valla çokta memnunum :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Mazda41 :

Tamam hocam bekliyorum

Bizim yigenler oyun oynamak filan cok istiyor bende acer v17 nitro varda soğutucu da aldim isininca herhalde ekran karti fps dususleri yaşıyor gtx860m ekran karti ben topladimda cok kaba saba bise oldu forumlarda önerilere gore topladim

Musait oldugunuzda siz fare ve klavyesine kadar toplaya bilir misiniz:rolleyes:

Çift Monitör kullandığım için iki ekranda çıkmış kusura bakma :D İntel ve Amd olarak 2 sistem topladım. Fiyatlar da bu şekilde oluyor. 2 Pc arasında bana sorsan İntel derim. 200-300 TL'lik farka değer fakat Max 3500 ise Amd de sizi yarı yolda bırakmaz uzun süre götürür.

PC-1.jpg

Pc-2.jpg

pc-3.jpg

pc-4.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Mazda41 :

Ewet hocam

4 tercih yaptım 2 farklı firmadan 2 farklı Pc. Hangisi hoşunuza giderse. 2 side birbirine denk Pcler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam cok sagolasin ne zamana kadar bekliyeyim siz indirimden bahsediyordunuz sanki

Bir saat önce, SafaTR :

4 tercih yaptım 2 farklı firmadan 2 farklı Pc. Hangisi hoşunuza giderse. 2 side birbirine denk Pcler.

Ben pek anlamam siz olsaniz hangisimi secerdiniz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Mazda41 :

Hocam cok sagolasin ne zamana kadar bekliyeyim siz indirimden bahsediyordunuz sanki

Valla 17'sinde bir teknoloji fuarı olacak Şubata kadar bekle derim. Dolarda biraz sakinler. Donanımları toplayamam dersen de özellikle hepsiburada'dan alışveriş yaparsan onunla ilgilide yardımcı olurum.

3 dakika önce, Mazda41 :

Ben pek anlamam siz olsaniz hangisimi secerdiniz

Vallahi İntel 200 lira falan pahalı ama ben tercih yapacak olsam onu tercih ederdim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dikey enter tuşundan sonra kafama takılan: başka bir sorun daha var :

"Bluetooth fare kıtlığı"

Mağaza reyonlarında çoğu fare ya USB dongle/infrared veya kablolu. Genelde  Bluetooth fareler azınlıkta oluyor ve bazen hiç olmuyor bile.  Laptopların tamamına yakını Bluetooth lu deil mi o zaman BT fare en mantıklı seçim buna rağmen mağazalarda neden BT fare az bulunur insanlar tercih etmediği için mi yoksa?

Ve tahmin edebileceğin gibi klavye ve Laptop larım dikey enter tuşlu olduğu gibi kullandığım tüm fareler BT :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, Revivo73 :

Dikey enter tuşundan sonra kafama takılan: başka bir sorun daha var :

"Bluetooth fare kıtlığı"

Mağaza reyonlarında çoğu fare ya USB dongle/infrared veya kablolu. Genelde  Bluetooth fareler azınlıkta oluyor ve bazen hiç olmuyor bile.  Laptopların tamamına yakını Bluetooth lu deil mi o zaman BT fare en mantıklı seçim buna rağmen mağazalarda neden BT fare az bulunur insanlar tercih etmediği için mi yoksa?

Ve tahmin edebileceğin gibi klavye ve Laptop larım dikey enter tuşlu olduğu gibi kullandığım tüm fareler BT :)

Tepki gecikmesi,Dpi yavaşlığı gibi unsurlar genel kullanıcıya hitap etmediği için tercih edilmiyor abi. O yüzden Kablolu yada Usb aparatı ile uzaktan çalışan Mouse ve Klavyeler yaygın. Nasıl ki Mazda Türkiye Dist. pikap ithal etmiyorsa şuan teknoloji firmalarında da aynı unsur var. Tercih edilmeyen mal ithal edilmez. :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Revivo73 bimeks'de bolca mevcut. Daha iki hafta önce aldım. Oyun oynamadığım için fp odaklı inca marka tercih ettim. 16 tl olması lazım.

2e8eb7174d41e099d30dfd1a359f99cc.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

39 dakika önce, ersinnsahin :

@Revivo73 bimeks'de bolca mevcut. Daha iki hafta önce aldım. Oyun oynamadığım için fp odaklı inca marka tercih ettim. 16 tl olması lazım.

Resimdeki Bluetooth mu, yoksa USB aparat ile kullanılan mı?

Bir saat önce, SafaTR :

Tepki gecikmesi,Dpi yavaşlığı gibi unsurlar genel kullanıcıya hitap etmediği için tercih edilmiyor abi. O yüzden Kablolu yada Usb aparatı ile uzaktan çalışan Mouse ve Klavyeler yaygın. Nasıl ki Mazda Türkiye Dist. pikap ithal etmiyorsa şuan teknoloji firmalarında da aynı unsur var. Tercih edilmeyen mal ithal edilmez. :D 

Şu anda Trust'un 16341 modeli Bluetooth faresini kullanıyorum, hassasiyet, konfor, tepki süresi vs her bir açıdan süper. Bir de Logitech'in V470 faresini kullanıyorum o bunlara ek olarak tasarım olarak ta cok iyi. Trust alttaki optik ışığı mavi renk (genelde kırmızı olan ışık) ve bakınca gözü almıyor o açıdan da çok iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Revivo73 :

Resimdeki Bluetooth mu, yoksa USB 'den bağlanan aparat ile kullanılan mı?

Şu anda Trust'un 16341 modeli Bluetooth faresini kullanıyorum, hassasiyet, konfor, tepki süresi vs her bir açıdan süper. Bir de Logitech'in V470 faresini kullanıyorum o hepsine ek olarak tasarım olarak ta cok iyi. Trust alttaki optik ışığı mavi renk (genelde kırmızı olan ışık) ve bakınca gözü almıyor o açıdan da çok iyi.

Size bu yakışır.Bluetooth ve dongle bağlantı ikiside var.Üstüne 3 tane cihazla eşleşebiliyor..Yalnız fiyatıda iyidir.

http://www.logitech.com/tr-tr/product/mx-master

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29 dakika önce, Teknisyen :

Size bu yakışır.Bluetooth ve dongle bağlantı ikiside var.Üstüne 3 tane cihazla eşleşebiliyor..Yalnız fiyatıda iyidir.

http://www.logitech.com/tr-tr/product/mx-master

Haaa o hayatta uymaz cunku Bluetooth Smart özellikli ve o Windows 8+ veya OSX 10+ sistemlerde kullanılabilio ancak ben en yüksek Windows Vista ve OSX 8 kullanıyorum. Windows 8 ve OSX 10 beni bozar, cunku onlarda kullanıcı sistemin hakimi değil, sistem kullanıcının hakimi :) Açıkçası laptoplarım Windows XP, sadece bir Masaüstüm Vista, geriye kalanları OSX 5--8 arası cunku. Windows XP ve OSX 5 maksimum özellik ve kullanıcı hakimiyeti açısından dünyanın en iyi sistemleri, bunu birçok kullanıcı söylüyor ki bence de öyle.

Ancak farede bir sorun daha var Pili değişebilir, standart AA pil değil, dahili Lityum Polimer. Standart AA pilli olması gerekli cunku pil bitmeye yakın  şarj etmiş olduğum başka AA pili takıp hemen yola devam edebiliyorum bunda onu yapamadığım gibi dahili pil old için ömrü de sınırlı. Son olarak tasarımı fazla tech. V470'in tam tersi :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Revivo73 hocam ben senin dediğini yanlış anlıyorum galiba. Bluetooth aparatı usb ye takılıyor. Başka türlü nasıl bluetoothlu fare olacak ki. Senin demek istediğin pc nin dahili bluetooth unu kullansın usb aparata gerek kalmasın istiyorsun sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oyun konsolda oynanır arkadaşlar.  PS4 1200 TL , BF1 taş çatlasın 180 TL  alım çatır çatır oynayın, alınca da haber verin online oynayalım . Böyle bir konumuz da vardı ama kimse rağbet etmedi [emoji3]

Konsol mu ?
O kolla kaç Adam vuruyorsun büyük abi [emoji1]

Gt sport 200+ , direksiyon 1500 , ekstra kol 200, VR 400€ , al al bitmez :) PC'de sadece oyun oynamıyorum . PC candır konsol heyecandır [emoji12]

Ha bir de plus üyelik soygunu var :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, ersinnsahin :

@Revivo73 hocam ben senin dediğini yanlış anlıyorum galiba. Bluetooth aparatı usb ye takılıyor. Başka türlü nasıl bluetoothlu fare olacak ki. Senin demek istediğin pc nin dahili bluetooth unu kullansın usb aparata gerek kalmasın istiyorsun sanırım.

Aynen. Benim bütün bilgisayar ve laptop'lar dahili Bluetooth'ludur.O sayede fare ve klavye için USB kullanılmamış oluyor. Örneğin kullandığım Mac mini'ler hep dahili Bluetooth'ludur. usb yi daha cok harici harddisk ve usb bellek için kullanıyorum. Kullandığım IBM X41 laptop ekonomik seri old için Bluetooth'suzdu, ancak klavye altında boş soket vardı, ona Bluetooth kartı alıp taktım, fare için USB işgal etmemek için zaten laptop'un 2 USB'si var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selam.

PC toplama olayına gıcık idim bir zamanlar. Çünkü o zamanlar Windows 98'lerinden hakim olduğu zamanlardı ve bol bol sürücü problemleri ve donanım uyuşmazlığı vb. meseleler yaşardık. Bu sebeple daima Dell veya HP'nin masaüstü kasalarını aldım.

Artık durum, vaziyet, teknoloji çok değişti. Özellikle 2009 senesinden beridir "Oyun konsolda oynanır" fikrine katılamadığım bir simülatöre abayı yakmış durumdayım. Zaten havacılığa ve özellikle helikopterlere hasta biri olarak, DCS World adlı savaş uçakları ve helikopterlerini kapsayan Combat Simulator oyunu oynuyorum. GPU'dan çok CPU canavarı maalesef.

Bu sebepten seneler önce bilinçli olarak bir PC topladım ve acayip memnun kaldım. Bir kaç ay önce tekrar toplamak için kolları sıvadım. Vatan Bilgisayar güzel bir rakam verdi fakat ertesi gün kaza yaptım Mazda'mla. Arkadaşlar bilir. Sonrasında buluşma oldu. Masraflar falan derken kaldı o proje. Doçentlik sınavına hazırlandığım için aylardır oyun da oynayamıyorum zaten...

i7 6700k 4GHz. işlemci,
Gigabyte Z170X-Ultra anakart,
16GB Corsair RAM,
Zalman 700W ATX kasa,
Thermaltake Su Soğutma,

toplam 3328 TL. idi, 15 Ekim'de.

Şimdiki fiyatını bilmek bile istemiyorum. :D

Yukarıda yazılı olmayan diğer komponentlerim zaten var elimde GTX970 grafik kartı  gibi...

EDiT: Daha sonra (yani yaklaşık 2 hafta önce) maddi durum olarak tekrar toplamaya yeltenmedim değil aslında. Hatta kış/kar lastiği falan da gerekiyordu arabaya. Derken, bir durum oldu, benim şiraze kaydı ve gittim 3900 TL.'ye Ibanez Prestige SR1005 bas gitar aldım iyi mi? :D

Nereden nereye... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Devrim Babacan :

Selam.

PC toplama olayına gıcık idim bir zamanlar. Çünkü o zamanlar Windows 98'lerinden hakim olduğu zamanlardı ve bol bol sürücü problemleri ve donanım uyuşmazlığı vb. meseleler yaşardık. Bu sebeple daima Dell veya HP'nin masaüstü kasalarını aldım.

Artık durum, vaziyet, teknoloji çok değişti. Özellikle 2009 senesinden beridir "Oyun konsolda oynanır" fikrine katılamadığım bir simülatöre abayı yakmış durumdayım. Zaten havacılığa ve özellikle helikopterlere hasta biri olarak, DCS World adlı savaş uçakları ve helikopterlerini kapsayan Combat Simulator oyunu oynuyorum. GPU'dan çok CPU canavarı maalesef.

Bu sebepten seneler önce bilinçli olarak bir PC topladım ve acayip memnun kaldım. Bir kaç ay önce tekrar toplamak için kolları sıvadım. Vatan Bilgisayar güzel bir rakam verdi fakat ertesi gün kaza yaptım Mazda'mla. Arkadaşlar bilir. Sonrasında buluşma oldu. Masraflar falan derken kaldı o proje. Doçentlik sınavına hazırlandığım için aylardır oyun da oynayamıyorum zaten...

i7 6700k 4GHz. işlemci,
Gigabyte Z170X-Ultra anakart,
16GB Corsair RAM,
Zalman 700W ATX kasa,
Thermaltake Su Soğutma,

toplam 3328 TL. idi, 15 Ekim'de.

Şimdiki fiyatını bilmek bile istemiyorum. :D

Yukarıda yazılı olmayan diğer komponentlerim zaten var elimde GTX970 grafik kartı  gibi...

EDiT: Daha sonra (yani yaklaşık 2 hafta önce) maddi durum olarak tekrar toplamaya yeltenmedim değil aslında. Hatta kış/kar lastiği falan da gerekiyordu arabaya. Derken, bir durum oldu, benim şiraze kaydı ve gittim 3900 TL.'ye Ibanez Prestige SR1005 bas gitar aldım iyi mi? :D

Nereden nereye... :)

İşlemci odaklı vir Pc toplayacaksanız İntelin Lga 2011v3 soketlerine bakmanızı tavsiye ederim. Özellikle 6800k olabilir.

6700k ile aralarında fiyat olarak çok büyük bir  fark yok ama performans olarak dahili gpusu olan 6700k ya göre çok daha iyi. O farka o işlemci alınır :D

Gitarınız hayırlı olsun bu arada :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

BT fare konusundan daha önemli şöyle bir sorunum var: Son haftalarda işim gereği Vista bilgisayarı (bir müşterimle veri sayfası paylaşma amaçlı) sürekli açık tutmak zorundayım. Normalde veri sayfaları paylaşmak için Mac bilgisayarımı kullanıyorum, ancak bu seferki değişik bir program, Mac'te çalıştıramadığım için mecburen Vista'yı kullanıyorum.

Sorun şu: Bilgisayarda gün boyu sadece IIS ve FTP sunucu çalıştırmama ve başka birşey çalıştırmamama rağmen akşama doğru harddiskte kalan boş yer 500MB altına iniyor (resim) Bir keresinde sabaha kadar açık bıraktım ve sabah 50MB ten az yer kaldığını gördüm ve sistem tepsisinde yetersiz hd alanı mesajı çıktı.

Vista'yı seyrek kullandığım için zamanında 80GB'lık harddiskin sadece 21GB'lık kısmına kurmuştum. Kurulumun 18-19GB yer kapladığını ancak  Kurduktan sonra farkettim. Yer genişletmeyi düşnüdüm ancak tekrar kurmam gerekeceği için genişletmedim ve bu şekilde geçen aya kadar sorunsuz şekilde kullandım. Bilgisayarı açtığımda yaklaşık 2,5GB boş gösteriyor, yani başlangıçta yeterli başlıyor ancak sonradan  700-800MB temp dosyalar ve  firefox açıksa ve kullanıyorsam ondan da 300-400 MB harcıyor ancak bu ikisi 1 GB kadar yapar, diğer 1GB nereye harcıyor belli değil. Sistem geri yükleme hizmeti kapalı, onu açsam durum daha kötü oluyor o yüzden açmıyorum. Sonuçta bilgisayarımı 24 saatten fazla açık tutamıyorum. Vista harici başka sistem kurmadan, HD yerini genişletmeden bu sorunu nasıl çözebilirim?

l344ZQ.png

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Revivo73 :

BT fare konusundan daha önemli şöyle bir sorunum var: Son haftalarda işim gereği Vista bilgisayarı (bir müşterimle veri sayfası paylaşma amaçlı) sürekli açık tutmak zorundayım. Normalde veri sayfaları paylaşmak için Mac bilgisayarımı kullanıyorum, ancak bu seferki değişik bir program, Mac'te çalıştıramadığım için mecburen Vista'yı kullanıyorum.

Sorun şu: Bilgisayarda gün boyu sadece IIS ve FTP sunucu çalıştırmama ve başka birşey çalıştırmamama rağmen akşama doğru harddiskte kalan boş yer 500MB altına iniyor (resim) Bir keresinde sabaha kadar açık bıraktım ve sabah 50MB ten az yer kaldığını gördüm ve sistem tepsisinde yetersiz hd alanı mesajı çıktı.

Vista'yı seyrek kullandığım için zamanında 80GB'lık harddiskin sadece 21GB'lık kısmına kurmuştum. Kurulumun 18-19GB yer kapladığını ancak  Kurduktan sonra farkettim. Yer genişletmeyi düşnüdüm ancak tekrar kurmam gerekeceği için genişletmedim ve bu şekilde geçen aya kadar sorunsuz şekilde kullandım. Bilgisayarı açtığımda yaklaşık 2,5GB boş gösteriyor, yani başlangıçta yeterli başlıyor ancak sonradan  700-800MB temp dosyalar ve  firefox açıksa ve kullanıyorsam ondan da 300-400 MB harcıyor ancak bu ikisi 1 GB kadar yapar, diğer 1GB nereye harcıyor belli değil. Sistem geri yükleme hizmeti kapalı, onu açsam durum daha kötü oluyor o yüzden açmıyorum. Sonuçta bilgisayarımı 24 saatten fazla açık tutamıyorum. Vista harici başka sistem kurmadan, HD yerini genişletmeden bu sorunu nasıl çözebilirim?

l344ZQ.png

Sunucu olarak kullandığınız için sürekli veri akışı olur bir anda dolmaz fakat alabileceği yere kadar sistem almaya-göndermeye devam eder. Yani durum normal. 80 GB'lık hdd olduğunu söylemişsin abi. Sistemde 2. bir Diskte gözükmüyor. 60 Gb'lık kısım nerede ?

Eğer o 60 Gb'lık kısım gözükmüyorsa sistemde 60 gb'lık kısmı geri ekleyebiliriz. Fakat kurulu olan sisteme birşey yapamayız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...