KeremAliAsyali

323 Katalizatör Sorunu (98-03)

Bu konuda 38 ileti var

Merhabalar. 2000 model, 2.0 motor, 197.000 km mazda 323f arabamda motor arıza ışığı yanıyordu. Bilgisayarla (daha doğrusu el kadar bir aletle) baktı usta ve sorunun katalizörde olduğunu söyledi. Ben şu an yurtdışındayım. Burada katalizörün yenisi yokmuş ve üstelik bu sorun çıktığında çıkarıp atıyorlarmış. Nasıl yapacam bilmiyorum. İnternetten baktığım kadarıyla bir sorun olmaz deniyor ama kararsızım. Ayrıca airbag ışığı solda bir kırmızı ışık olarak sürekli yanıyor. sağda ise sarı bir ışık sürekli yanıp sönüyor. Alet airbag kutusuna ulaşamıyormuş. Yani sorun kutunun kendisinde galiba. Bana yol gösterir misiniz? Burada dil problemi de çekiyoruz. Anlamak veya anlatmak bazen çok zor oluyor. Herkese kazasız günler dilerim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

katalizörsüz çalışır hatta güç artısı bile olabilir lakin fazla yakar sanırım biraz daha

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

katalizatör iptal edilerek çevreye daha fazla zehirli gaz atarsınız birde motorda beygir gücü artar bir miktar

airbag lambası için yetkili servise gidin bence arızayı tam teşhis etmek için

sağdaki sarı ışık motor ikazı olabilir varsa abs olabilir veya varsa tcs olabilir şeklini anlatırsanız daha iyi yardımcı olabiliriz  O0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hatta mümkünse bir fotoğraf daha yardımcı olabilir..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sarı ikaz lambası buna benziyor mu ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tamam çok sağolun tam bu ışık. Motor arıza ışığı dediğim ışık işte bu. Bu ışık yanarken bilgisayarla bakıp tamirci sorunun katalizörde olduğunu söyledi. Sonra ben ışığı şimdilik söndürüyorum tamir ettikten sonra tekrar getir bakalım dedi. Ben daha tamir etmeden bu gün yirmi otuz kilometre gittim ışık yeniden yanmaya başladı. Şimdi bu ışığın başka bir arızadan mı yoksa aynı arızadan mı kaynaklandığını da bilmediğimden daha çok tedirgin oldum. Ancak göstergede beni rahatsız eden iki ışık daha var. İkisi aynı şeyi gösteriyor. yani ikisi de airbag işareti. Yalnız biri sarı biri kırmızı. Kırmızı olan yanıp sönüyor sarı olan ise sürekli yanık durumda. Araba gaza basınca sanki zorlanıyor gibi geliyor bana. Yani sanki ne kadar bassan 100 km yi geçmeyecek gibi hissediyorum. Oysa 2000 motorda böyle olmaması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca TCS nin ne işe yaradığını bilmiyorum. internetten sadra şifa bir bilgi de bulamadım. Hepinize çok teşekkür ederim. Kazasız günler  dilerim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

katalizatör kalitesiz yakıttan tıkanmış olabilir

tıkandığı zaman ise egsozdaki zararlı gazları (NOx,CO,HC)çevre dostu olan Azot ve suya dönüştüremez katalizatör üzerinde bulunan oksijen (lambda) sensörü b gazların nekadarının  dönüştüğünü ölçüp yakıt hava karışımını ayarlar ölçümü doğru yapamadığı zaman arıza  lambası yanar. bazı araçlarda 98 ve 100 oktan lık benzin kullanıldığında da arıza lambası yanabiliyor.

eğer katalizatör tıkanmışsa araç çekişden de düşer...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

tcs çekiş kontrol sistemidir sizin aracınızda olabilir diye söyledim onunda arıza ışığı sarıdır.

airbag ışığı ise detaylı inceleme yapılmalı airbag kontrol ünitesi ve sürücü ve yolcu airbag tesisatı kontrol edilip teşhisi doğru yapılmalı  O0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bugün götürdüm. Usta diyor çıkaracam. Ama diyor ses daha çok çıkacak. Yani egsoz veya motordan daha çok ses çıkacak diye anladım. Bir de daha çok benzin harcayacak dedi. Cumartesi götürecem arabayı katalizörü sökecek. Ayrıca arabamda TCS var. Fakat ne işe yaradığını bilmiyorum. TCS düğmesi vitesin yanında basınca göstergede off yazıyor. Sürekli açık mı kalsın kapalı mı olsun onu da bilmiyorum. Görüş bildirenlere teşekkür ederim. İyi günler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

katolizor ıptali yap hemde beygir kazan sorun cozulsun :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ses çok fazla artmaz abi.Benzin yakışı artabilir.yalnız katalizörün içindeki parçalar dağılıp arkadaki susturucuları tıkamış olabilir.katalizörü söktüğünüzde susturucularıda kontrol ettirmenizde fayda var.Aracın rahat gazı atamaması dediğiniz kasmayı yaptırır buda katalizörün dağılmasından meydana gelir Halil abinin dediği gibi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

lambanın yanıp sönmesi belli aralıklarda olur .birsüre kısa aralıklarla yanıp söner daha sonra biraz daha uzun aralıklarla yanıp söner bu bir kodlama sistemidir.Arıza kodunu size gösterir.O sistemde arıza vardır.Ancak aracı tanıyan ve aracın atelye kitabına sahip olan bir kişi bunu anlayabilir.Bir hatırlatma aracınızın eksi kutup başını 10 sn süreyle çıkarıp bekleyip takarsanız nomral şartlarda eğer araçta geçici arıza varsa(örneğin bir fiş çıkarılıp takılmasından oluşan arıza) o arızalar silinir.Gerçek arızalar silinmez.İyi akşamlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bugün tamirci katalizörü söktü ancak temiz olduğunu ve boşuna çıkarılmaması gerektiğini söyledi. Dolayısıyla sorun katalizörde değilmiş. Tamirci bilgisayarla bakan kişinin arabanın kodunu girmeden genel arıza ile bu sonuca ulaştığını ve yanılmış olabileceğini söyledi. "mazdamx-5" arkadaşın dediği gibi eksi kutup başını çıkarıp bir süre bekleyip yeniden taktıktan sonra motor arıza ışığı da söndü. Şu an yanmıyor. Ancak bilgisayar ile bakan kişi katalizörü söktükten sonra getir tekrar bakayım demişti. Tekrak götürmeyi düşünüyorum fakat tekrar para alıp almayacağını bilmiyorum. Normalde para alması gerekiyor mu gerekmiyor mu bilsem ona göre davranacam.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kendisi davet ettiyse almaması gerekir, ayıptır göreneklerimize göre...:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bence götür, para isterse de kavga çıkartıp olay yerinden hızla kaç :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Burayı arabamın günlüğü gibi kullandığm için özür dilerim ama sonuçları anlatmak istiyorum. Bugün tekrar gittim ve el kadar aletle baktırdım. Adam araba isimlerinden mazdaya geldi enter'a bastı. oradan da mazda 3'e bastı. Ben bunun mazda 3 olmadığını 323 olduğunu söyleyince tamam o zaman deyip bu sefer geri geldi ve 323'e enter dedi. Şu an herhangi bir motor arıza ışığı yanmadığı halde bu ilginç alet katalizörde bir problem olduğunu söylüyor. Almanca bir dili var programın ve Katalizör gibi bir kelimenin yanında yanlış hatırlamıyorsam part1 yazıyordu. Tamirci bu katalizörün tam olarak bitmediğini bunun için kısa bir süre sonra tekrar ışığın yanacağını bu durumda katalizörün söküleceğini söyledi. Airbag için de alet airbag kutusuna ulaşamadığı için çözüm bulamadı. Elektrikçiye gidecem. Bu arada para da almadı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Burayı arabamın günlüğü gibi kullandığm için özür dilerim ama sonuçları anlatmak istiyorum. Bugün tekrar gittim ve el kadar aletle baktırdım. Adam araba isimlerinden mazdaya geldi enter'a bastı. oradan da mazda 3'e bastı. Ben bunun mazda 3 olmadığını 323 olduğunu söyleyince tamam o zaman deyip bu sefer geri geldi ve 323'e enter dedi. Şu an herhangi bir motor arıza ışığı yanmadığı halde bu ilginç alet katalizörde bir problem olduğunu söylüyor. Almanca bir dili var programın ve Katalizör gibi bir kelimenin yanında yanlış hatırlamıyorsam part1 yazıyordu. Tamirci bu katalizörün tam olarak bitmediğini bunun için kısa bir süre sonra tekrar ışığın yanacağını bu durumda katalizörün söküleceğini söyledi. Airbag için de alet airbag kutusuna ulaşamadığı için çözüm bulamadı. Elektrikçiye gidecem. Bu arada para da almadı.

insaflı adammış buralarda o alete baglamaya 20 ytl diyen sözde ustalar var

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

insaflı adammış buralarda o alete baglamaya 20 ytl diyen sözde ustalar var

benim orta susturucu rahmetli olduğunda egsozcuda BMW 3.18 orta susturucusu takılmıştı. katalizör için de aynı şey mümkün olabilir mi acaba?

bu arada sayın bay uyumsuz, ne o? özenti durumları mı var sizde? hani al bundy değildin sen :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.