Ebay - Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]
0

131 posts in this topic

Mazdaclubtr üyelerinin Ebay’dan bazen aksesuar vs. getirmek istediğini ancak bunu nasıl yapacaklarını bilmedikleri için; yapamadıklarını gördüm. Bunun üzerine; bu başlık altında; Ebay’a ve Paypal’a nasıl üye olunacağını ve alışverişin nasıl gerçekleştirileceğini resimli olarak anlatmaya çalışacağım. Ancak alışveriş yapmadığım için son birkaç aşama eksik kalmış olabilir.

yasaluyaribn0.gif

Ebay ve Paypal güvenlidir. Tavsiye olarak; Ebay’da Paypal dışında bir yöntemle (örneğin direk kredi kartı vererek) alışveriş yapmayın. Paypal ödemesi kabul etmeyen kullanıcılardan alışveriş yapmayın. Ürün tanıtımında Paypal logosu varsa, satıcı Paypal ödemesi kabul ediyor demektir. Zararlı kişiler; bilgilerinize ancak sizin bilgisayarınız üzerinden erişebilir. Bir aksilik yaşamamak için bilgisayarınızın güvenli olduğundan emin olunuz ve kesinlikle internet cafe, okul gibi toplu kullanıcıların bulunduğu ya da ağ ile bilgisayarların birbirine bağlı olduğu yerlerden bu işlemleri gerçekleştirmeyin.

Birkaç yoldan üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ben en kolayı olduğunu düşündüğüm yöntemi izledim. Ayrıca Ebay’da açık artırmalar da oluyor. Bu yöntem daha karışık olduğu için belirtilen fiyattan satın alma yöntemini anlatacağım.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Öncelikle www.ebay.com adresine giriyoruz ve Resim1’de işaretli olan Sign in butonuna tıklıyoruz.

Resim1

010ui.jpg

Resim2’de görüldüğü üzere Ebay’da yeni mi yoksa Ebay üyesi mi olduğumuzu soruyor. Biz yeni üye olacağımız için Register butonuna tıklıyoruz.

Resim2

025tq.jpg

Daha sonra Resim3’te görünen formu dolduruyoruz. Formu doldururken; Türkçe karakter kullanılmaması gerekmektedir. Resim 3’te görüldüğü üzere belirlediğimiz kullanıcı adının daha önce alınıp alınmadığını kontrol etmek için 1 ile gösterilen Check Availability butonuna tıklıyoruz. Eğer 2 ile belirtilen This User ID is available yazısını görürsek, bu kullanıcı adını kullanabiliriz; yoka kendi seçtiğimiz ya da Ebay’ın önerdiği başka bir kullanıcı adını giriyoruz. Bir sonraki adım olarak; 3 ile belirtilen I agree butonuna tıklıyor ve 4 ile işaretlenmiş olan Continue butonuna tıklıyoruz.

Resim3

035xo.jpg

Resim4’te e-posta adresimize aktivasyon maili geldiğine dair bir uyarı görünmektedir. Mail hesabımıza giriş yapıyoruz.  Eğer 5 dakika içerisinde bir mail gelmemişse 2 ile işaretlenen resend the mail butonuna tıklayarak, Ebay’dan tekrar aktivasyon maili talebinde bulunuyoruz. Hotmail, Yahoo gibi maillerde mail junk, spam, önemsiz posta olarak da gelmiş olabilir. Bu bölümleri de kontrol etmenizi öneririm.

Resim4

042qr.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Resim5’te görüldüğü gibi; Ebay tarafından gönderilen mailde; Activate Your Ebay Membership butonuna tıklıyoruz ve hesabımızın aktif hale gelmesini sağlıyoruz.

Resim5

055am.jpg

Ebay üyeliğimiz tamamlanmıştır. Şimdi Paypal’a üye olacağız.

www.ebay.com adresine giriyoruz ve Resim6’da görünen pay butonuna tıklıyoruz.

Resim6

065qp.jpg

Daha sonra; Resim7’de işaretlenmiş olan; Paypal logosu altındaki Sign up butonuna tıklıyoruz.

Resim7

074ml.jpg

Gelen sayfada; Resim8’deki gibi Personal Account seçeneğini ve ülke olarak Türkiye’yi seçiyoruz. Personal Account özelliği sadece alışveriş yapılmasına izin vermesidir. Premium ve Business Account’lar ise Ebay üzerinden satış işlemleri için kullanılmaktadır. Biz alıcı konumunda olduğumuz için Personal Account seçeneğini seçtik. Daha sonra 3 ile gösterilmiş olan Continue butonuna tıklıyoruz.

Resim8

087sc.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şimdi Resim9 ve Resim10’da iki parça halinde görünen Paypal üyelik formunu dolduruyoruz. Burada da bilgilerimizi girerken Türkçe karakter kullanmıyoruz. Primary Currency olarak YTL yok. Kendinize göre Dolar, Euro vs. seçebilirsiniz. Daha sonra Resim10’da 1 ile işaretlenmiş Yes seçeneğini seçiyoruz ve 2 ile gösterilen yere, altındaki resimde gözüken karakterleri girdikten sonra, 3 ile gösterilmiş olan Sign Up butonuna tıklıyoruz.

Resim9

095nf.jpg

Resim10

107df.jpg

Sonra; Resim11’de görünen Kredi Kartı bilgilerinizi girebilir; aşağıda fatura adresinizi seçebilir, başka bir adres istiyorsanız; Enter new address seçeneğinden yeni adresi girebilirsiniz. Bilgilerinizi girdikten sonra; Add Card butonuna tıklıyorsunuz. Bu yöntemle kredi kartı bilgileriniz Paypal’da kaydedilmiş olacaktır. Kredi kartı bilgilerinizin saklanmasını istemiyorsanız (saklanmasında bir sakınca yoktur ancak güvenlik için saklanmaması daha uygun olacaktır) Cancel tuşuyla bu aşamayı geçebilirsiniz.

Resim11

113fx.jpg

Resim12’deki gibi yeni sayfada, aktivasyon mailini nasıl alacağınız ve onaylayacağınızla ilgili bilgi gözükmektedir. Bundan sonra mail hesabımıza gidiyoruz.

Resim12

120zv.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paypal’dan gelen ve içeriği Resim13’te görünen maili açıyoruz ve Click here to activate your account butonuna tıklıyoruz.

Resim13

131mf.jpg

Açılan sayfada Resim14’teki gibi Paypal şifremizi (üye olurken belirlediğimiz şifre) girip Confirm butonuna tıklayarak; Paypal hesabımızı aktif hale getiriyoruz.

Resim14

146kv.jpg

Resim15’te görüldüğü gibi; hesabınızın onaylandığına dair bir uyarı göreceksiniz.

Resim15

158pa.jpg

Bundan sonra www.ebay.com adresine giriyoruz. Resim16’da Ebay anasayfa gösterilmiştir.

Arama yaparak alacağımız ürünü buluyoruz. Ürünün en altında solda gönderilebileceği ülkelere bakıyoruz. Turkey, International ya da Worlwide ibaresi yoksa bu ürünü almamız mümkün olmayacaktır. (Satıcı ile irtibat kurularak, ürünün Türkiye’ye gönderilip gönderilemeyeceğini sormak mümkündür.)

Resim16

161lm.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Resim17’de 1 ile işaretlenmiş yer satıcının aldığı olumlu geribildirimlerin oranını göstermektedir. %95’in üzerinde olumlu geribildirime ve işaretli yerde 761’le gösterildiği gibi; yüksek geribildirim yazısına sahip satıcıları seçmeniz; sıkıntı yaşama oranınızı düşürecektir. (Şu ana dek yaptığım iki alışverişte hiçbir sıkıntı yaşamadığımı da belirtmek isterim). Daha sonra 2 ile gösterilen Buy It Now butonuna tıklıyoruz.

Resim17

170ab.jpg

Resim18’deki gibi üye girişi sayfası karşımıza gelecek. Biz üye olduğumuz için sağ taraftan kullanıcı adı ve şifremizi girip Sign In Securely butonuna tıklıyoruz.

Resim18

182jv.jpg

Gelen sayfa’da Resim19’da alacağımız ürünün miktarını seçip Continue butonuna tıklıyoruz.

Resim19

198jo.jpg

Resim20’de iletişim bilgilerimiz ve yapacağımız alışveriş miktarı ile kargo ücreti gözükmektedir. Gönderim adresi ve alıcı adı farklı olacaksa; Change shipping address butonuna tıklayıp; alıcı bilgilerini giriyoruz. Gönderimlerde standart ve hızlı iki türlü kargo yöntemi vardır. Standart olanı seçip fazla para ödememenizi tavsiye ederim. Çünkü bir hata yapmadıysanız dünyanın her yerinden ürün standart kargo ile 20 gün içerisinde elinize ulaşacaktır. Yurtdışından gelen ürünler için Türkiye’de kullanılan kargo servisi PTT’dir. Kargo kapınıza kadar ulaşacak; adreste bulunamazsanız size PTT şubesinden almanız için ihbarname bırakılacaktır. Eğer ürün gümrüğe takılmışsa; yine PTT buna dair bir uyarı getirecek ve ürününüzü belirtilen gümrükten giderek almanız gerekecektir.

100 Euro’ya kadar gönderimlerde (kargo ücreti dâhil) Gümrük’te takılma şansı çok düşüktür, ancak takılsa da gümrüğe giderek ürününüzü 1YTL ihbarname ücreti karşılığında alabilirsiniz. Eğer ürün daha yüksek bir değere sahipse ve bu değer ürün faturasına yansıtılmışsa; zannedersem fatura ücretinin %25’i oranında gümrük vergisi ödemeniz gerekecektir. 100Euro’yu aşan alışverişlerinizde, (örnek Ipod audio kit) alışverişiniz sırasında göreceğiniz send a note to seller gibi yani satıcıya not gibi bir ibareye “Please send it from low price (below100Euro –shipping included-) gibi bir mesaj yazarsanız; gümrük vergisinden kurtulma ihtimaliniz yükselecektir. Nitekim Ipod audio kit için örneğin nobarbery nickli satıcı, Türkiye’de yaşanan bu sıkıntıyı biliyor olsa gerek; ben bir not düşmememe rağmen, ürünü düşük fiyattan göndermişti.

Ayrıca bazı ürünler sigortalı geldiği için kargo ücreti haricinde; bir de sigorta ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Resim 20’de 1 ile işaretlenmiş alan kargo ücretini göstermektedir. Eğer bu alan boşsa; ürün sayfasında ürün bilgilerinden kargo ücretine bakmanız; eğer burada belirtilmemişse satıcı ile irtibat kurarak kargo ücretini öğrenmeniz gerekecektir. Daha sonra Resim20’de gerekli işlemleri yaptıktan sonra; Continue to PayPal butonuna tıklıyoruz.

Resim20

200rw.jpg

Resim21’de gözüktüğü üzere sol taraftaki yerlere Paypal’a üye olduğunuz e-posta adresiniz ve şifrenizi girerek Log In butonuna tıklıyoruz.

Resim21

213do.jpg

Kredi kartı bilgilerinizi girmediyseniz Resim22’de gözüktüğü gibi bilgilerinizi gireceksiniz ya da eğer girdiyseniz; muhtemelen bunları kontrol etmeniz istenecektir. Sonra Continue butonuna tıklıyoruz ve alışverişe devam ediyoruz.

Resim22

224fp.jpg

Alışveriş yapmadığım için bundan sonraki aşamaları göremedim ve buraya ekleyemedim. Ancak işin zor kısmını atlattık diyebilirim.

İyi alışverişler :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eline koluna sağlık Enes,sağolasın  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Enes eline sağlık bu konuyu sabitlenebilirde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konuyu sabitledim arkadaşlar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Enes sağolasın varolasın.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

kredi kartı numarası vermeden kaydı tamamlamıyor sanırım daha önceki denememde olmamıstı acil bi sanal kart cıkarmam lazım

Share this post


Link to post
Share on other sites

kredi kartı numarası vermeden kaydı tamamlamıyor sanırım daha önceki denememde olmamıstı acil bi sanal kart cıkarmam lazım

Abi ben anlatım hazırlarken vermedim numara ama tamamladı :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abi ben anlatım hazırlarken vermedim numara ama tamamladı :)

baglantı hatasından falanmı acaba 2 kere denedim olmadı bi ara tekrarliim

Share this post


Link to post
Share on other sites

baglantı hatasından falanmı acaba 2 kere denedim olmadı bi ara tekrarliim

hiç bilmiyorum abi ancak zannedersem kart bilgini girip sonradan kaldırma şansın da var.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hiç bilmiyorum abi ancak zannedersem kart bilgini girip sonradan kaldırma şansın da var.

normal kredi kartını vermek istemiorum o yusden limitli bi sanal kart cıkarcam önce

Share this post


Link to post
Share on other sites

normal kredi kartını vermek istemiorum o yusden limitli bi sanal kart cıkarcam önce

Hımm eğer Worldcard'ın varsa; sanal kart internet üzerinden 5 dakikalık iş abi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hımm eğer Worldcard'ın varsa; sanal kart internet üzerinden 5 dakikalık iş abi.

hepsi var bi world yok desem :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

hepsi var bi world yok desem :-[

Tamam abi nickini şimdi daha iyi idrak ediyorum :D Ben çok fazla kredi kartı bulundurmayı doğru bulmadığım için worldcardımla geziyorum, limit bitince de ah ulan bi kart daha olsaydı diye yanıyorum :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tamam abi nickini şimdi daha iyi idrak ediyorum :D Ben çok fazla kredi kartı bulundurmayı doğru bulmadığım için worldcardımla geziyorum, limi bitince de ah ulan bi kart daha olsaydı diye yanıyorum :D

valla vardı bi ara extreler falan gelmeyince ödemeyide düzensiz yaptık bende senin gibi tek kart taşıyayım yeterli limiti olsun dedim artırmadılar istediğim gibi bende komple iptal ettirdim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tamam abi nickini şimdi daha iyi idrak ediyorum :D

Çok iyi ya.. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yine klasını konuşturdun Enes'ciğim :clap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Enes eline sağlık, çok yararlı bilgiler...

Ben de kısaca Buy It Now değil de açık artırma metodunu anlatayım. Aslında bir çok kişiye karışık gelen açık artırma olayı sanıldığından daha basittir ve bir çok eşyayı Buy It Now fiyatının altına satın alabilmenizi sağlar. Tüm açık artırmalarda amaç bütçemizin elverdiği ölçüde en yüksek teklifi vererek malı "kazanmak"tır. eBay'de de aynı şey geçerli, yalnızca artırmalar bazen günlerce sürebildiği için sürekli takip etme zorunluluğunuzu kaldırmak için bir kaç kolaylık var.

eBay'de bir açık artırmaya katılmak için ürün satış sayfasındaki "Bid Now" tuşuna basılır. Eğer sisteme giriş yapmadıysanız sistem sizden kullanıcı adı ve şifrenizi sorar. Bu bilgileri doğruladıktan sonra karşınıza teklifinizi vereceğiniz kutucuk gelir. İşte burada eBay'in bir kolaylığı devreye girer.

Bir örnek üzerinden konuşalım:

Diyelim ki bir ürün almak istiyorsunuz, anten olsun bu ürün ve başlangıç fiyatı da 10 $ olsun. 10 $ başlangıç fiyatının üstüne 2 kullanıcı teklif vererek fiyatı 11.95 $'a çıkarmış olsun. Bizim de bu antene verebileceğimiz en yüksek para 20 $ olsun.

Bizim burada yapabileceğimiz iki şey var:

Birincisi o anki teklifin hemen üstünde bir fiyat vererek başka bir kullanıcının daha iyi bir fiyat vermesini beklemek ve adım adım fiyatı artırmak. Bunun için Bid Now tuşuna bastıktan sonra gelen teklif kutucuğunun altındaki "Minimum Bid : XX.XX $" yazısındaki XX.XX tutarını yazarız. Bu tutar artırmanın o ana kadarki en yüksek teklifinin üzerine çıkmak için gereken minimum tutardır. Dediğim gibi, bu sistemde artırmayı sürekli olarak takip etmeniz ve geride kaldıkça size gönderilen "Outbid" email'larını gözden kaçırmamanız gerekmektedir.

Elbette bazen günler süren açık artırmalarda bu sistem kullanışlı değildir. Bu nedenle de eBay otomatik bir sistem geliştirmiştir. Bu sistem kısaca şöyle çalışır: Yukarıda teklifinizi yazdığınız "Bid Now" tuşuna bastığınızda çıkan kutucuğa verebileceğiniz en yüksek fiyatı yazarsınız. Örneğimizde bu para 20 $ demiştik. eBay hemen 20$'a çıkarmaz artırmayı, o anki en yüksek teklif 11.95$ olduğuna göre önce 12.00$ teklif eder. Biri 12.05$ derse 12.10$ der. Yani sizin yerinize belirlediğiniz maksimuma kadar fiyatı artırır. Diyelim ki biri 20.50$ dolar verdi ve sizi geçti. eBay o zaman size bir uyarı mail'ı göndererek artırmada geride kaldığınızı bildirir.

Artırma Buy It Now seçeneğiyle erken bitirilip ürün alınmış da olsa, kıran kırana bir artırmanın ardın da kazanılmış olsa ödeme şekli Enes'in anlattığıyla aynıdır.

Şimdi de birkaç ufak ipucu:

  • Eğer artırmanın bitesine uzun bir süre varsa (1 gün veya daha fazla) veya ürün için yarışan sizin haricinizde birkaç kişi daha varsa son anlara kadar teklif vermeyin. Eğer verirseniz boşu boşuna fiyatı artırmış olursunuz. Bunun yerine artırmayı izlemeye alın ("Watch this item on My eBay" tuşu ile) ve artırmanın bitmesine 10 dakika kala teklifinizi verin. Bu sayede hem gereksiz fiyat artırmalarına yol açmazsınız, hem de bir ihtimal son dakikalarda işi çıkıp da artırmayı takip edemeyen rakiplerinizin önüne geçersiniz.
  • "Son anlar" kavramını abartmayın, ilk teklifinizi artırmanın bitmesine 15 saniye kala vermeyin, yoksa rakibinizin belirlediği maksimum sizin belirlediğiniz maksimumun biraz üstünde ve sizin kendinizi sıkıp ödeyebileceğiniz kadar küçük bi farklılıkta dahi olsa ikinci teklifi vermeye vaktiniz kalmaz ve ürünü alamazsınız.
  • Eğer biriyle son dakikalarda kıran kırana bir mücadeleye girdiyseniz bir üstteki maddeyi unutun, güzel bir zamanlamayla artırmanın bitmesine 5 saniye kala teklifinizi verin ve rakibinizin de aynı şeyi yapmamasını umun. Artırmanın bitmesine ne kadar kaldığını görmek için sayfayı sık sık refresh edin. 1 mbit'lik Telekom ADSL'inde herhangi bir bağlantı hatası veya yavaşlaması olmazsa ekranda son 15 saniye olduğunu gördüğünüz anda teklif verin, teklif verme işlemi yaklaşık 10 saniye sürer...
  • Ürünü kazanamasanız bile email'larınızı kontrol edin, seyrek de olsa ürünü kazanan kişi ödemeyi yapmayabilir veya ürünü almaktan vaz geçebilir. Böyle durumlarda size "Second Chance" email'ı gönderilir ve en son teklifiniz fiyatına ürünü alma şansınız olur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arkadaşlar çok sevaba geçtiniz :).Çok teşekkürler :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Enes eline sağlık, çok yararlı bilgiler...

Ben de kısaca Buy It Now değil de açık artırma metodunu anlatayım.

Okancım çok teşekkürler, yalnız bir ekleme yapmam gerekiyor. Açık artırma yaparken teklif edeceğiniz fiyattan sonra bir seçenek daha geliyor. Eğer bu seçeneğe de bir artırım miktarı girerseniz; her verilen teklife karşılık sizin adınıza belirlediğiniz kadar fazlası otomatik teklik olarak veriliyor.

Bir kere başıma geldi; 12dolar şimdi al fiyatı olan ürün; bu hatamdan ötürü 41dolara elimde kaldı. Neyse ki satıcıyla konuşup hallettik.

E almam olur biter diyeceksiniz; bunun yaptırımı; size negatif geribildirim olarak döner ve alış satışlarınızda insanların sizinle ticaret yapmaması gibi bir durum oluşabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites
0