Jump to content

Beygir Gücü ?

Guest cagricalisan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Guest cagricalisan

2 adet araç var ikisininde teknik ozellıklerı HP gucu dısında  aynı..

1600 cm 3 / 950 kg / 120 HP

1600 cm 3 / 950 kg / 145 hp

ıkısıde 100 km/sn  hızla 100km gıtse hangısı daha cok yakar ( normal kullanımda.. )

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence 145hp daa fazla yakar.. cünkü 120hp 950kg lık kasayı kaldırmak için zorlanmaz.. hp olarak bundan fazlasıda daha fazla yakar bence.. ha aracın agırlıgı 1500kg olsaydı o zaman derdim 145hp daa az yakar diye..

mesela eski kasa 528, 520den az yakıyor istatistiklere göre.. ama 950kg 120hp için hiç agır sayılmaz..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence 145hp daa fazla yakar.. cünkü 120hp 950kg lık kasayı kaldırmak için zorlanmaz.. hp olarak bundan fazlasıda daha fazla yakar bence.. ha aracın agırlıgı 1500kg olsaydı o zaman derdim 145hp daa az yakar diye..

mesela eski kasa 528, 520den az yakıyor istatistiklere göre.. ama 950kg 120hp için hiç agır sayılmaz..

katılıyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

100 km hızda giderken kaç devir çevirdiklerine bağlı.. Oradaki beygir değerleri bence yanıltıcı olabilir çünkü 145lik araçta turbo var gibi görünüyor. Turbo sakin sakin giderken devreye girmeyeceği için belki aynı bile yakabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence de aynı yakabilirler hatta çekiş olarak da çok fazla fark edeceklerini sanmıyorum.

İkisi de 950 kg. araç için yeterli hatta fazla beygir sayıları...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...
Guest sedemirkan

düşük motorlu araç yüksek motorlu araca göre daha fazla zorlandığı için orantı olarak daha çok yakar diye biliyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öyle vallahi. Benim 1.4 araba normal kullanımda az yakıyor gibi sanki ama biraz zorladığında V6 motor gibi yakıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
Guest ersyncar

aslında yakıt tüketimini etkileyen birçok faktör var ancak sadece verilen verileri ele alırsak ve araçları aynı hızda gitmesi için aynı devirde kullanıldığını varsayalım (şanzıman oranları aynı kabul ediyoruz bu durumda) 

aynı ağırlıkta aynı devirde giden iki arac için de aynı miktarda güç gerekecektir. Yani 100km/h saat için 70 beygir gerekiyorsa ikisi de 70 beygir gücü kullanacaktır.

bu durumda motor hacimleri aynı,devir aynı ürettikleri güç aynı sonuç olarak aynı yakıtı tüketmesi gerekir.

ancak mantık olarak beygir gücü farklı araçlarda aynı şanzıman oranını kullanmak mantıklı olmaz. güçlü olan motorda şanzıman geçişleri daha çabuk olmalı ve böyle bi durumda güçlü motor daha düşük bir devirde aynı sürati (ve 70 beygir gücünü) yakalamalı. durumu böyle kabul edersek güçlü olan motor daha az devir yapacağı (daha az çalışacağı) için yakıt tüketimi daha az olur.

benim mantığıma göre böyle en azından :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...