Jump to content

Deri koltuk / döseme temizligi ve bakımı

Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Uzun süredir düşündüğüm bir konuydu bu deri döşemenin bakımı. Biliyorsunuz deri zamanla çatlıyor ve çatlaması deri için bir nevi sonun başlangıcı oluyor. Her ne kadar senede bir kere temizlik ve bakımını yaptırsam da geçenlerde biri bunun yeterli olmadığını ve aynı insan derisi gibi bakımlı ve nemli tutulursa daha uzun ömürlü olacağını söyledi.

Mazda6 ların deri döşemeleri çok kaliteli deri değil belki ama yine de bu uygulamanın ömrünü uzatacağını düşünüyorum.

Geçenlerde Carrefourdan ~15 YTL ye aldığım SONAX Deri koruyucuyu bugün arabayı yıkamaya gittiğimde nasıl uygulayacağımı sordum. Onlar da bana yarım bir sünger verip bununla uygulanabileceğini söylediler.

Yapılan şey çok basit ve kısa süre alıyor. Kısaca deri koruyucuyu süngere döküp yavaş yavaş deriye yediriyorsunuz. Burada özellikle belirtmek istediğim şey şu ki sünger beyaz olduğu için rahatlıkla fark ettim, daha ilk koltukta sünger ciddi bir renk değişikliğine uğradı . İşin daha ilginç tarafı süngere sıvı döktüğüm zaman o kısmın hemen tekrar bembeyaz olmadı idi. Bu da ben de sıvının gerçekten temizlik yaptığı hissini uyandırdı.

Umarım belirli sıklıkta yapacağım bu işlemle deri de nisbeten yumuşar ve bakım işe yarar.

post-1-14169526099_thumb.jpg

post-1-141695260994_thumb.jpg

post-1-141695260998_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 75
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

27

• nigar

4

• mazdamx-5

9

• ART CAR

7

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Gönderilen Fotoğraflar

bayagı basarılı olmus ... ellerıne saglık..

denedınmı bılmıyorum ama torpıdo ıcın varmı catlatmıyacak ve temızleyıp parlatacak bır marka

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burak abi bende aynı işlemi uyguluyorum.Bendede amerikan malı bir deri temizleme sıvısı var.Gerçekten işe yarıyor.Mx-5 in koltukları açık renk olduğu için çok fark ediliyor.Yalnız temizledikten sonra koltukta popon kayıyor :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

denedınmı bılmıyorum ama torpıdo ıcın varmı catlatmıyacak ve temızleyıp parlatacak bır marka

Oraya sürüp sürmemek konusunda emin olamadım önce, sonra da unuttum :) Orası da derimidir acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yalnız temizledikten sonra koltukta popon kayıyor :D

Evet hem kayıyor hem de ses çıkartıyor :D Eğer misafirin varsa arabada yanlış anlaşılabilir :)

Aras sen o sıvıyı konsola da uyguluyormusun ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Göğüslük için arexons marka var kaliteli(mat gögusluk temizleyici(aerosol şeklinde)).Bir tek mat görünümlü,parlatmıyor.İlk günkü gibi oluyor.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet hem kayıyor hem de ses çıkartıyor :D Eğer misafirin varsa arabada yanlış anlaşılabilir :)

Aras sen o sıvıyı konsola da uyguluyormusun ?

Yok Burak abi denemedim onun için başka bir ilaç var:)yukarda dediğim:)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oraya sürüp sürmemek konusunda emin olamadım önce, sonra da unuttum :) Orası da derimidir acaba ?

Bence deridir abi sonuçta bi fark olsun=MAZDA 6:)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ama bizim göğüs deri gibi Aras biliyorsun..Onada mı aynı şey uygulanacak ?

abi tam emin deilim uygulamadıgım için ne desem yalan olur.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

peki abi bizi haberdar et:)

Edicem. Zaten benim ön koltuklar biraz daha sert arkadakilere göre. Bakalım onları yumuşatabilecekmiyiz zamanla.. Önceki sahibi sanırım hiç benzer birşey yapmadığı için bayaa yıpranmış.. Faydası olursa yazıcam buraya..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben plastik, deri, vinil tüm parçalar için Auri Gold'un koruyucusunu kullanıyorum. Beyaz bir sıvı, Burak muhtemelen seninki ile aynı. Arabayı yıkattıktan sonra, süngerle uyguluyorum. Doğrudan sileceğim yere püskürtmüyorum, özellikle plastik parçalarda izi kalabiliyor, süngere püskürtüp, sünger emince silme işine başlıyorum. Pırıl pırıl oluyor, üstelik toz tutması da gecikiyor. Tavsiye ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

deri gerçektende bakım istiyor.. belki siyahta pek aşındığını belli etmeyebilir ama iyi bakmak lazım

özellikle sürücü koltuğunun oturulan kısmının sol kapıya bakan kısmında araca inip bindikçe ciddi aşınmalar meydana geliyor.. bu kendini açık renkli deri döşemede kendini bariz gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben plastik, deri, vinil tüm parçalar için Auri Gold'un koruyucusunu kullanıyorum. Beyaz bir sıvı, Burak muhtemelen seninki ile aynı. Arabayı yıkattıktan sonra, süngerle uyguluyorum. Doğrudan sileceğim yere püskürtmüyorum, özellikle plastik parçalarda izi kalabiliyor, süngere püskürtüp, sünger emince silme işine başlıyorum. Pırıl pırıl oluyor, üstelik toz tutması da gecikiyor. Tavsiye ederim...

Altın rengi plastikli bir sprey değil mi Nigar abla??
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benimki SONAX ın , belki içeriği benzerdir bilmiyorum ama Carrefour dan rahatlıkla bulabildiğim için tercih ettim. Ben de önce süngere sonra deriye uyguladım. Resimdeki tamamen göstermek amaçlı ;) Sen Auri Gold'u nereden buluyorsun ? Eskiden TV de satıldığını hatırlar gibiyim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ön göğüste bence deri temizleyici iyi olmaz..  içince parlaklık verici olabilir.. ben aracın göğsünün mat olmasından yanayım, karşıdan güneş gelince göğüs parlıyor görüşü azaltıyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...