Jump to content

Ipod Audio Kit Montajı [Resimli Anlatım]

SWeeT6six6
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Malum Mazda3’lerimizde Mp3 çalma özelliği yok. Aslında çok düşük maliyetle aux çıkışından bir mp3 çalar bağlamak mümkün müzik sistemine. Ancak Ipod ve gerekli bir cihazla hem Mp3 dinleme keyfine varabilir; hem cihazınızı araç içerisinde ek bir donanım gerektirmeden şarj edebilir, hem de Ipod’unuzu müzik sistemi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Belirtmeye gerek var mı bilmiyorum ama ses kalitesinde bir düşüş yaşanmıyor.

Ipod için Ebay’dan bu kiti sipariş veriyorsunuz. (02-10-2008 Güncelleme: http://stores.ebay.com/thespeedline bu satıcının ürünleri arasında mevcut. Sürekli değişebileceği için direk link veremiyorum. Mazda3 Ipod Audio Link kelimeleriyle arama yaparak ya da satıcının ürünleri arasından seçim yaparak ürüne ulaşabilirsiniz) Ben bu ürünü “nabobery” nickli satıcıdan aldım ve ürün Tayvan’dan hızlı ve sağlam paketlenmiş şekilde geldi. Bu ürün orijinal Mazda ya da Ipod ürünü değil. Ancak ürünün uyumlu olduğu ve sorun çıkarmadığı kullananlar tarafından söyleniyor. Uyumlu olduğu Ipod modelleri satıcı tarafından belirtilmiş. Ben zarif olması nedeniyle Ipod Nano ile kullanmayı tercih ettim.

Bu ürün bana sipariş verdikten sonra 17 gün sonra ulaştı; kargoya verildikten ise 11 gün sonra… Bir de ben belirtmememe rağmen; faturada fiyat düşük gösterilmiş ve böylelikle ürün gümrüğe takılmadı. Yani aldığım adam Türkiye’de yaşanabilecek sorunu da biliyor olabilir.

Ipod’u ise eğer imkânınız varsa Amerika’dan getirtin derim. İnternet üzerinden Amerika’dan satın almanız mümkün değil ancak bir tanıdık vasıtasıyla olabilir.  Ben peşin para veremediğim için www.estore.com.tr ’den aldım ürünü. Birçok karta peşin fiyatına 12 taksit yapıyorlar. Apple Türkiye sitesi ise ilgisiz kaldı, mailime cevap vermedi, Ben de onlardan almadım.

Şimdi araca Ipod’u kendimiz nasıl bağlayacağız? Aslında serviste de yaptırabilirsiniz ama ben gazla arkadaşım yardımıyla söktüm ve yaptım. Sağ olsun çok yardımı oldu. Yaklaşık iki saat aldı ama tabii hiç denenmemiş, denendiyse de görmediğim bir yöntemle bağlantıyı yaptım. Benim yaptığım bağlantının özelliği; hiçbir kablonun gözükmemesi. Bunun için sadece konsoldaki küllükten vazgeçmeniz gerekecek. Orası Ipod koyma yerimiz olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 65
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

6

• OveRMinD

6

• SWeeT6six6

12

• Limpony

6

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Tayvan’dan gelen kutunun içerisinden çıkanları Resim1’de görebilirsiniz.

Resim 1:

010eh.jpg

İkinci olarak kutunun içerisinden çıkan plastik sabitleme kilidi yetersiz kalacaktır. Resim2’deki gibi daha uzun kilitlerden 5-10 tane alın, zaten ucuz bir şey.

Resim 2:

029nv.jpg

Aracın ilk olarak; dynamic’lerde siyah; comfort’larda gümüş renkli şeridi sökmeniz gerekiyor. Bunu bir meyve bıçağı vb bir şey yardımıyla dikkatlice yapın ki; tırnakları kırarsanız bu parçanın yenisini almanız gerekecek. (Resim 3)

Resim 3:

033ie.jpg

Bu parçayı çıkardıktan sonra Resim4’te 1 ve 2 ile numaralandırılan vidalar ortaya çıkacak.

Resim 4:

048hy.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle Resim4'te görülen 1 nolu vidaları sökün ve havalandırmaların olduğu parçayı dikkatlice çıkarın. Bu iki vida dışında üst parçayı tutan klipsler var. Bunları çıkarmak zaten çok zor değil. Yalnızca Resim5’te görünen dörtlülere giden soketi parçadan ayırmanız gerekecek.

Resim 5:

059se.jpg

Bunu yapmak da çok kolay. Sonra Resim4’teki 2 nolu vidaları çıkartın.

Resim 6 ve Resim 7’deki gibi teyp kısmını üstten tutarak yavaş ve dikkatlice çekin.

Resim 6:

066rh.jpg

Resim 7:

071pj.jpg

Çekerken dikkat edin ki; sistem kızaklı olmasına rağmen, gözükmeyen kısımda da olca plastiğe biraz zarar veriyor.

Kit kutusundan çıkan kablodaki girişi Resim 8’de gösterilen yere takın. Aslında bağlantı bu kadar basit. Vakit alan genelde aracın gövdesini sökme ve takma işlemleri…

Resim8:

080bq.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bundan sonra yapmanız gerekenlerin bazılarını resimsiz anlatacağım. Çünkü ara yerler olduğu için fotoğraf çekemedim. Teybe taktığınız kablonun ucunu sol en son boşluktan; gaz pedalının olduğu yere doğru sarkıtın. Resim 9’da gördüğünüz parçayı; tutan plastik vidayı çıkarmak suretiyle sökün.

Resim9:

093yh.jpg

Kitin cihazını Resim 9 ve daha yakından Resim 10’da gösterildiği yere tutturun.

Resim 10:

104yx.jpg

Tabii bu işlemi yaparken bölüm dar olduğu için; geçireceğiniz yerleri göz kararınca bulmanız gerekecek. Sonra Ipod’unuza gidecek kabloyu bu kite bağlayın ve plastik kilitlerle tutturabildiğiniz yerlerden mümkün olduğunca sağlam bir şekilde kiti o bölüme tutturun. Bu kablonun ucunu da küllüğün sol tarafındaki üst boşluktan gerektiğinde kapağı aşıp kapayarak geçirin. Buraya elinizi sokarken; klima kablosuna dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bölme dar olduğu için el geçmesi zorluyor, eğer eliniz büyükse; ince elli ve uzun parmaklı birinden yardım almanızı tavsiye ederim.

Daha sonra Resim 11 ve Resim 12’de gördüğünüz gibi kablonun çift çıkışının başladığı plastik parçası dâhil; küllüğün sol üstündeki delikten dışarı almanız; gerektiğinde Ipod’unuzu araca bağlıyken de rahat kullanabilmenize olanak sağlayacaktır.

Resim 11:

114av.jpg

Resim 12:

127wg.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burada da gördüğünüz üzere küllüğün içindeki çıkabilir parçayı çıkarttım. Nasıl olsa artık küllük işlevi olmayacak.

Sonra söktüğünüz parçaları aynı sırayla ve kablolara dikkat ederek tekrar takın ve vidalayın. Dörtlü sinyal kablosunu takmayı unutmayın. Parçaların iyi oturduğundan emin olun. En son Resim 13’teki gibi siyah/gümüş çıtayı takarken; öncelikle soldaki kelepçeyi geçirin; sonra klipsleri sağdan sola doğru geçirerek yerine oturtun.

Resim 13:

132aq.jpg

Ve sonunda Ipod bağlantı kitiniz hazır. Resim 14, 15 ve 16’da gördüğünüz üzere; küllük de kapalı olduğu zaman; taktığınız hiçbir şey belli olmuyor.

Resim 14:

142un.jpg

Resim 15:

156zh.jpg

Resim 16:

168lc.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bana sadece montajımda müzik sisteminin alt tarafı; klima paneline göre milim önde gibi göründü. Ama çok rahatsız edici bir fark değil. Hatta belki orijinali zaten böyledir.

Güle güle kullanın. Sorularınız olursa yine cevaplandırmaya çalışırım.

Resim 17, 18 ve 19’da; Ipod’un kite bağlanmış hali ve kitin kullanımı ile ilgili resimler vardır. Göreceğiniz üzere; bu yöntemle Ipod’unuzu çok rahat kullanabiliyorsunuz.

Resim 17:

174zl.jpg

Resim 18:

188gh.jpg

Resim 19:

192kp.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eline koluna ve emeğine sağlık, bütün resimlere logomuzu gömmene de ayrıca teşekkürler...

Merak ettiğim küllük ne oldu şimdi? Sigara içilmeyecek mi? Ben zaten hiç içmiyorum arabada yanlış anlamayın, bırakmaya da kararlıyım ama orijinal bir aksesuarın iptaline de gönlüm razı gelmedi, ondan yani..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eline koluna ve emeğine sağlık, bütün resimlere logomuzu gömmene de ayrıca teşekkürler...

Merak ettiğim küllük ne oldu şimdi? Sigara içilmeyecek mi? Ben zaten hiç içmiyorum arabada yanlış anlamayın, bırakmaya da kararlıyım ama orijinal bir aksesuarın iptaline de gönlüm razı gelmedi, ondan yani..

İçilmeyecek abi :) Orjinalliğini bozan bir durum yok. Küllüğün o parçası çıkabiliyor. Kit iptal edildiğinde geri yerine takılabilir.

Parça şöyle birşey:

kulluk2mi.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

eBay'de küllük olmayan parça var küllük yeri için. Ben alıcam zira küllüğü otopark fişlerini koymak için kullanıyorum... 30 dolar filan ama adi herifler UPS'le gönderiyo, 75 dolar sadece yol, o yüzden normal postayla gönderen birilerinin çıkmasını bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

Fiş koymak için o kadar bölmeyi boşlayıp, küllüğü mü buldun yani? Tasarımcılar duysa kendilerini Pasifiğe atar..

ben ne bulursam bardaklıga dolduruyorum : ;D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi en güzel yer orası. Diğer bölmeler hep dolu bende. Torpido çok uzak, kapı içinde anahtar, harita, araç spreyi (koku yani), ıslak mendil ve ayakkabı silme şeysi var, kol dayamanın derin gözünde ruhsat, ıvır zıvır (hatta bilimsel hesap makinesi bile var), sığ üst gözünde kalem, gözlük ve daha önceden yenmiş 3 adet trafik cezasının makbuzları, bardaklıkta da iPod var...

Dediğim gibi küllük çok iyi bi yer fişler için, çünkü dar olduğundan başka bişey girmiyo. Başka yerlere fiş koyarsam da çok karışıyolar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben ne bulursam bardaklıga dolduruyorum : ;D

Bardaklık biraz sakat bizim, bende orda iPod olduğu için biliyorum, bazen iPod kapağın açıldığı sol bölgeye düşüyor, o zaman kapak yarım açılıyor filan. Fişler yine sol tarafa sıkışıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vallahi iyi cesaret. Bir IPOD bağlantısı uğruna arabanın en hassas ve narin yerlerini acımadan sökebiliyorsun. :krrsz: Resimlere her bakışımda içim cız etti vallahi. Ben hayatta cesaret kıyamam oraları sökmeye.. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...