Jump to content

Mazda 3 2. Vitese Geçişte Zorlanma

cerman
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaslar, bugun sabah farkettim, motor sogukken araci hareket ettirdigim zaman 2. vitese geciste motor blogundan tik diye bi ses geliyo.. bugun daha yeni farkettim, araba hb At sizce normalmidir bu ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 70
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

7

• OveRMinD

10

• cerman

5

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Aynı şey geri veya 1. viteste gaza ilk bastığın anda da oluyorsa serviste hallediyorlar, önemli bişey değil. Eğer olmuyosa yine servise göstermende fayda var dicem, aynı kapıya çıkacak... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

araba daha 3 binde, durup dururken nasil boyle bi ses cikti anlayamadim, dune kadar bisi yoktu halbuki,,  :-[ bide normalde araba sogukken vitesi d ye taktigim zaman tak  diye ses ciyo aldigmdan beri de bu boyle. motor sogukken normalmidir boyle bisi? at sanziman'i pek iyi anlamam onceden duz vitese alistigim dan vede kulagimda cok hasas oldugundan boyle seslerin cikmasi beni huylandiriyo?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

D'ye veya R'ye alıp ilk gaza dokunduğunda gelen ses problem değil, serviste hallediyorlar hemen. 2. vites sesini de hallediyolar diye hatırlıyorum, bi göster servise...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla bu gidisle varya bu forum adini oyle bi duyuracakki,, mazda 3 dernegi olacak gibime geliyo :) iyiki varsiniz valla, yoksa opelzede, yada VWzede olacaktik  :tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

Arkadaslar, bugun sabah farkettim, motor sogukken araci hareket ettirdigim zaman 2. vitese geciste motor blogundan tik diye bi ses geliyo.. bugun daha yeni farkettim, araba hb At sizce normalmidir bu ?

sogukken vuruntulu vites atması eski araclarda normal karşılanırdı ama sanırım artık hallettiler o derdi birde aracını servislerden birine götürürsen at vites yazılımını güncelliyorlar ücretsiz olarak vitesler daha düzgün geciyormus ve yakıt tüketiminde de %5 gibi bi tasarruf tan söz edilmişti
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

arkadaşlar bu ses olayı tüm mazda 3 lerde vardır evet hepsinde vardır az ya da çok ama var dır bu ses olmazsa zaten aracınızda bir problem var demektir...

şöyle açıklayayım;

araçtan gelen bu ses 1. vitesten 2. vitese atarken gelir yani 20 km sınırı aşıldığında tcs (tracking kontrol system) mazdalarda DCS türkçede çekiş kontrol sistemi olarak bilien sistem devreye girer bu çıkan ses o sistemin devreye girerken çıkardığı sestir... sadece 1 kere çıkar ve kontağı kapatana kadar bir daha bu ses gelmez ...

arka arkaya 90275907092750 kere de kontağı kapatıp tekrar açıp gaza basarsanız bu ses o kontağı açtığınız sayı kadar tekrarlanır... isteyenler emin olmak için deneyebilir...

bunun olayı budur zaten endişelenmeye hiç gerek yoktur hiçbir hasarın zararın habercisi falan da değildir...

gaza basmadan bayır aşağı gitseniz de gelir olay 20 km nin aşılması durumudur...

saygılar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yaw bi de vitesi D'ye taktığımda tak diye ses geliyo demişsin, o da park ederken fren yükünü şanzımanın üstünde bırakıyo olmandan kaynaklanıyo olabilir. Şöyle ki, özellikle yokuşta park ederken motoru kapatmadan önce vitesi boşa alıp el frenini çektikten sonra frenden ayağı kaldırmak, sonra da P'ye alıp motoru kapatmak daha sağlıklı. Böylece yük şanzımana değil el frenine biniyor. Zaten tersini yaparsan yani yokuşta frene basıp P'ye aldıktan sonra freni bırakıp el frenini çekersen vitesi bi sonraki D'ye alışında çıkan sesi duyunca için acır :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar bu ses olayı tüm mazda 3 lerde vardır evet hepsinde vardır az ya da çok ama var dır bu ses olmazsa zaten aracınızda bir problem var demektir...

şöyle açıklayayım;

araçtan gelen bu ses 1. vitesten 2. vitese atarken gelir yani 20 km sınırı aşıldığında tcs (tracking kontrol system) mazdalarda DCS türkçede çekiş kontrol sistemi olarak bilien sistem devreye girer bu çıkan ses o sistemin devreye girerken çıkardığı sestir... sadece 1 kere çıkar ve kontağı kapatana kadar bir daha bu ses gelmez ...

arka arkaya 90275907092750 kere de kontağı kapatıp tekrar açıp gaza basarsanız bu ses o kontağı açtığınız sayı kadar tekrarlanır... isteyenler emin olmak için deneyebilir...

bunun olayı budur zaten endişelenmeye hiç gerek yoktur hiçbir hasarın zararın habercisi falan da değildir...

gaza basmadan bayır aşağı gitseniz de gelir olay 20 km nin aşılması durumudur...

saygılar...

Bu konunun en üstteki problemle pek alakası yok ama yine de açıklamanı yaptıktan sonra kulağıma çarpan bu sesin sebebini öğrenmek sevindirici sağolasın ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konunun en üstteki problemle pek alakası yok ama yine de açıklamanı yaptıktan sonra kulağıma çarpan bu sesin sebebini öğrenmek sevindirici sağolasın ;)

nası bir alakası yok anlamadım yahu...

problem olan ses direk bu ses ... ben de gerekli açıklamayı yaptım ... sen başka bişile karıştırmış olmayasın ... yoksa ben mi deliriüm?  :clap: :clap: :tey: :tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2. vitese geçişte deniyor. Senin bahsettiğin DSC nin devreye girmesi için 2. vites diye bir şart yok. Ufak bir hareketten sonra devreye giriyor. Benim arabada otoparktan çıkmadan geliyor o ses..

Ama Ermana sormak lazım 2. vitesten önce geliyorsa o zaman senin dediğin ses olabilir..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

onun ve birçok mazda kullanıcısının bu konuyu 2. vites olarak nitelendirmesinin sebebi 20 km yi aşma durumudur...

AT Mazda 3 ler 20 km yi geçtiği zaman vitesi 2 ye atar ondan bu konu vites değiştirmekle ilişkilendirilebilir... ama olay aslen 20 km durumudur... araç kalkıştan itibaren ilk kez 20 km yi aştığı anda bu ses duyulur hatta duyulmalıdır ...  :D aracın sağlığı açısından önemlidir...

siz de garajda ilk kez 20 km yi bulduğunuz anda bu sesi duyuyorsunuzdur...

kalkışınızda gözünüz hız ibresinde kulağınızda kaputun altında olsun o şekilde çok daha ne tanlaşılır... O0

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...